furjanka
30.07.14,09:12
Vie niekto poradiť, ako sa rieši predaj pozemku, ktorý je v podielovom vlastníctve?

Ide o to, že máme taký problém: Kupovali sme dom s pozemkom cez realitku, vybavovali sme úver v banke. Pozemok bol pôvodne väčší, ale majiteľ ho ako celok nemohol predať, tak sa rozdelil na 2 časti - časť s domom a zvyšok ako stavebný pozemok. Podmienka pre nového majiteľa časti s domom bola, že musí podstúpiť určitú časť pozemku, aby sa dalo prechádzať na stavebný pozemok, lebo iný prístup tam nie. Tá časť = cesta mala byť v podielovom vlastníctve v pomere 1/2 a 1/2.
My sme kúpili časť pozemku s domom, realitka zabezpečila nové vymeranie pozemku a vypracovanie geodetického plánu, kde boli zakreslené nové časti pozemku = náš dom s našim pozemkom, nový stavebný pozemok v našom susedstve a nová spoločná cesta, ktorá vznikne. Na základe tohto plánu vypracovala realitka kúpno-predajnú zmluvu. Podľa nej nám v banke vypracovali úverovú zmluvu. Banka nám vyplatila peniaze, my sme zaplatili realitke a majiteľov, prebehol prepis v katastri.
Teraz (po pol roku) mám majiteľ kupca na ten stavebný pozemok a rieši to tá istá realitka. A volali nám z realitky, že majú problém s predajom toho pozemku, kvôli tej spoločnej ceste, lebo je na nej ťarcha kvôli nášmu úveru. A že máme zlú úverovú zmluvu a že oni teraz nemôžu predávať.

Vie niekto, prosím, poradiť, kto v tomto prípade urobil chybu? A ako by sa to malo riešiť?...........A ako sa rieši predaj pozemku, kde je podiel 2 vlastníkov?......Ako by sme to mali riešiť?

Ďakujem.
clen
30.07.14,07:17
mna by problemy realitky netrapili
Chobot
30.07.14,08:45
NEmáte zlú úverovú zmluvu, len realitka (a ten pôvodný majiteľ) sa trochu prerátali. Mysleli si, že nebude problém nájsť kupcu na ten druhý pozemok a polovicu prístupovej cesty. Ale pozemkov je dnes veľa a ľudia sú vyberaví a nedôverčiví.

Keď ste brali úver, dali ste asi zapísať ťarchu na pozemok s domom aj na prístupovú cestu. Keby som ja bol kupujúci, tak tiež by som asi nechcel 1/2 prístupovej cesty, na ktorom je záložné právo nejakej banky. Toto odrádza záujemcov.

Teoreticky teba nemusí zaujímať problém realitky a druhého vlastníka. Pre teba môže byť tento stav viac vyhovujúci, ale môžeš prejaviť dobrú vôľu a pomôcť vyriešiť problém. Riešenie je na prvý pohľad jednoduché - stačí požiadať banku, aby zrušila ťarchu na tej parcele, kde je cesta. To asi nebude veľká rozloha, takže z pohľadu zábezpeky to banku a úver neohrozí. Ak bude banka ochotná, môžeš to spraviť a druhý vlastník nebude mať prekážku pri predaji pozemku.

Ak sa rozhodneš, že to nie nie je tvoj problém, mysli na to, že možno niekedy v budúcnosti budeš ty potrebovať vyjadrenie či súhlas druhého vlastníka a potom ti to môže oplatiť.
furjanka
30.07.14,08:57
Ďakujem, skúsime to poriešiť, ako radíte. Toto som potrebovala vedieť, lebo realitka volala nám, že máme zlú zmluvu a oni kvôli nám nemôžu predať pozemok. A pritom oni predávajú aj pozemok a vedeli od začiatku, keď riešili našu kúpu, že majiteľ chce predať aj ten druhý pozemok. Máme s nimi veľmi zlú skúsenosť a už sme si mysleli, že s nimi nebudeme mať nič dočinenia :-(.
Chobot
30.07.14,09:40
Ďakujem, skúsime to poriešiť, ako radíte. Toto som potrebovala vedieť, lebo realitka volala nám, že máme zlú zmluvu a oni kvôli nám nemôžu predať pozemok. A pritom oni predávajú aj pozemok a vedeli od začiatku, keď riešili našu kúpu, že majiteľ chce predať aj ten druhý pozemok. Máme s nimi veľmi zlú skúsenosť a už sme si mysleli, že s nimi nebudeme mať nič dočinenia :-(.

Možno nerátali s tým, že založíš cestu v prospech banky. Alebo nerátali s tým, že keď bude pozemok založený, bude menej atraktívny.

Ak sú hnusní, tak ich odpinkaj, že je to ich problém. Najmä za to, že ti chceli nahovoriť, že tvoja úv. zmluva je zlá. Chceli vinu zvaliť na teba.

Aj tak by si mohla požiadať banku o zrušenie záložného práva, ale po takýchto skúsenostiach by som žiadal všetky súvisiace poplatky (za zmenu v zmluve, zápis do katastra a pod.) uhradiť realitkou. Inak by som sa na nich vybodol, ty problém nemáš.
furjanka
30.07.14,10:09
Ďakujem, skúsime to poriešiť, ako radíte. Toto som potrebovala vedieť, lebo realitka volala nám, že máme zlú zmluvu a oni kvôli nám nemôžu predať pozemok. A pritom oni predávajú aj pozemok a vedeli od začiatku, keď riešili našu kúpu, že majiteľ chce predať aj ten druhý pozemok. Máme s nimi veľmi zlú skúsenosť a už sme si mysleli, že s nimi nebudeme mať nič dočinenia :-(.

Možno nerátali s tým, že založíš cestu v prospech banky. Alebo nerátali s tým, že keď bude pozemok založený, bude menej atraktívny.

Ak sú hnusní, tak ich odpinkaj, že je to ich problém. Najmä za to, že ti chceli nahovoriť, že tvoja úv. zmluva je zlá. Chceli vinu zvaliť na teba.

Aj tak by si mohla požiadať banku o zrušenie záložného práva, ale po takýchto skúsenostiach by som žiadal všetky súvisiace poplatky (za zmenu v zmluve, zápis do katastra a pod.) uhradiť realitkou. Inak by som sa na nich vybodol, ty problém nemáš.

Neviem, s čím rátali, ale riešili tento dom s pozemkom od začiatku, takže vedeli, do čoho idú. A takisto vedeli, že ideme kupovať prostredníctvom úveru........Ako píšem, zlá skúsenosť s nimi - kúpno-predajnú zmluvu sme im 4x vrátili na prepracovanie, bo tam mali kopec primitívnych chýb. Tak ma ani moc neprekvapuje, že sa zase ohlasujú a zavádzajú "múdrymi" rečami.
Katy a R
30.07.14,10:17
samozrejme, že banky neradi berú ako zábezpeku nehnuteľnosť - kde potenciálne hrozí nejaký problém. (prístupová cesta)
tak im poraď, že nech si nájdu banku, ktorej to vadiť nebude (takáto zábezpeka) - alebo nech úver ručia iným spôsobom ... resp platiť keš .
ozaj to nie je tvoj problém