mklingacikra
30.07.14,09:13
Chcel by som si vybaviť invalidný dôchodok. Som po úraze a operácii driekového stavca, mám mierne posunutú platničku, čo spôsobuje tŕpnutie končatín. Momentálne nie som PN. K posudkovému lekárovi som sa ešte nedostal. Vie mi niekto prosím vás poradiť, akú mám s týmto šancu. Bolesti chrbtice sú pravidelné, s diagnózou ktorú mám je problém nájsť si prácu. Problémy pociťujem i pri dlhšej chôdzi do kopca, behu, dvíhaní bremien. Ako mám postupovať aby som mal - akú takú šancu?
veronikasad
30.07.14,08:24
Navštív osobne prísl. pobočku sociálnej poisťovne a na dôchodkovom oddelení požiadaj o spísanie žiadosti o inv.dôchodok. Dajú ti tlačivo pre obvodného praktického lekára, ktorý vypíše návrh, ktorý potom odnesieš spolu s kopiami odborných vyšetrení z posledného polroka späť do SP. Ostatné je už v rukách posudkového lekára. Aby ti bol inv. dôchodok priznaný, musí byť (okrem stanovenej doby dôch.poistenia) invalidita schválená viac ako 40 %.

Zoznam ochorení s jednotlivými % nájdeš v prílohe č. 4 Zákona o sociálnom poistení.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni.html