cinky16
30.07.14,09:25
Ahojte,
prosim vas mam dohodara, ktory je riadnym zamestnancom na prac. zmluvu v cudzej firme. U nas ma dve dohody v dvoch firmach. Od 25.6.2014 je na PN, musi to aj nam hlasit a ja davam vykazy do poistovni, ze je PN? prosim poradte, dakujem za kazdy nazor. A co sa tyka ZP, tiez nahlasujem PN? on u nas sem tam odrobil niekdy 4 dni niekedy 10 dni a riadne ho nahlasim aj ja na PN??? A co ak za 06/2014 nemal ziadny prijem? co vtedy so ZP? tiez ho prihlasit na PN? ked tam prihlasujem len vtedy, ak ma prijem na urcite dni...
Zuzanka_ba
31.07.14,14:17
Mal by to oznámiť aj firmám kde pracuje na dohodu. Oznamuješ kódom 1O do ZP. Ak vzniká nárok, vyplácaš náhradu príjmu.
Ak ti neoznámi PNku, nemáš čo nahlasovať, ale dá sa predpokladať, že ťa budú kontaktovať zo SP s otázkou, či v čase PNky nepracoval.

Doplnenie:
Mal by ti oznamovať PNku doručením tlačiva "bez zbytočného odkladu", je to oznamovacia povinnosť zamestnanca - odporúčam dohodárom dať inštrukcie, vysvetliť načo to od nich chceš, a že si tlačivo majú pýtať pre všetkých zamestnávateľov.

Oznamovanie zamestnávateľa do ZP je jeho povinnosťou, ak si ju nesplní, môže byť teoreticky popoťahovaný ZP, a že si v prvom rade zamestnanec nesplnil oznamovaciu povinnosť, asi nie je dostatočný argument.

Plnenie oznamovacích povinností včas by malo byť ošetrené v pracovnom poriadku.

Každopádne, bez fyzicky doručeného tlačiva by som nič neoznamovala, že máš o skutočnostiach vedomosť nie je dostatočný doklad.

Ešte infoška - neskorým doručením nezaniká hneď nárok na náhradu príjmu resp. nemocenské, doba na premlčanie je dlhá. Takže sa nedá vylúčiť ani možnosť neskorého prebudenia zamestnanca:)
cinky16
04.08.14,06:34
takze ak mi nic nepredlozil, nikde nic neoznamujem? ani do
SP?ani ked mu robim vyplatu, tak nezadavam, ze v tom case bol PN, kedze mi z-nec nic nepredlozil?