kucu
18.04.06,14:48
Dobry den. Budem rád ak niekto zareaguje na môj príspevok a podelí sa o svoj názor, radu. Budem sledovať príspevky dlhšiu dobu...

Ide o to, som živnostník pracujúci v BA a v budúcnosti - o rok, dva sa chcem presťahovať do menšieho mesta, kde by som chcel podnikať. A rozhodol som sa pre obchod s vypočtovou technikou - PC a príslušenstvo plus všetko čo k tomu patrí a ešte aj niečo naviac.. :) V meste už také obchody sú, ale konkurencie sa nebojím. Viem však o takýchto veciach dosť málo, konkrétne by ma zaujímalo: Tovar - nakúpim v BA vo veľkosklade a predám s prirážkou, na základe rozpočítaných nákladov... niečo musím mať v predajni, ostatné môžem riešiť objednávkou..? Napríklad ak chcem predávať aj fotografické prístroje od nejakej firmy, mám ich osloviť ja? Budem mať percento zo zisku? Mám šancu zohnať dodávateľov, aby cena predávaného tovaru aj po mojom navíšení bola rozumná a konkurencie schopná?

Zatiaľ toľkoto... ďakujem
KEJKA
18.04.06,13:19
poznáš trh? Budúcu klientelu? to si musíš urobiť prieskum sám.
Budeš mať náklady spojené s obstaraním tovaru, doplnkov, ak pôjdeš len kvôli jednej objednávke xx km do veľkoskladu....
áno pri predaji napr. fotoaparátov je provízia z predaja. Dá sa dohodnúť na tzv. komisionárskom predaji, aby si si neviazal finančné prostriedky do zásob.
Chobot
18.04.06,13:34
Myslím, že sa púšťaš do odvážneho projektu, ak si na to sám. Na jednej strane budeš mať konkurenciu veľkopredajní vo veľkých mestách, na druhej strane Ti cenovo budú v pätách internetové predajne elektroniky, ktoré nemajú také fixné náklady na skladovanie a kamennú predajňu.

Mesto, ktoré si vyberieš nesmie byť príliš veľké, aby tam nebolo veľa konkurenčných predajní, ale na druhej strane ani príliš malé, lebo by si nemal klientov (tendencia je ísť nakúpiť do väčšieho mesta, než do nejakého malého mestečka) a tiež väčšie mesto má väčší spád zákazníkov.

Ale ako poradila Lida, sprav si poriadny prieskum trhu, aby si vedel, čo môžeš od trhu očakávať a čo očakáva trh od Teba.
kucu
19.04.06,03:49
Lida - áno, viem, chcem si urobiť prieskum trhu formou ankety u občanov, a zisťujem či a aké predajne tohoto druhu tam sú... Viem že kvôli jednej objednávke sa to neoplatí, verím že ak sa pôjde raz do týždňa tak toho bude o niečo viac.
Áno, tak som to myslel, aby som nemusel nakúpiť napr. tie fotoaparáty...

Chobot - Púšťam - no zatiaľ zisťujem, a potom uvidím... To mesto je tak akurát, myslím že veľkosklad tam nieje, a je okresné, takže ďalšie väčšie je trochu ďalej. A k tým internetovým predajniam: Myslím že väčšina ľudí internet a ani počítač nemajú, a niekde ho musia kúpiť... a do budúcnosti môžu kúpiť základné veci čo budem mať skladom hneď a nebudú musieť čakať ..

No som na to sám, mám budúcu ženu, ktorá robí s účtovníctvom a ekonomikou, ona sa postará o účtovníctvo.
V takejto oblasti ak by som vypracoval Podnikateľský plán nemám šancu na nejaké eurofondy, však? Len hypotéku...
veva125
19.04.06,04:13
Musíš mať niečo, čím zaujmeš. Cenami za PC to zrejme nebude, lebo tam sa pracuje s malými maržami. Mohlo by to byť cenou za prácu, ale uživí to? Ja osobne by som kupovala v obchode, ktorý už je dlho na trhu, lebo mám pocit, že ak sa udržali, tak musia niečo vedieť. A viac hláv, viac rozumu. V PC oblasti je to niekedy dosť náročné, vyriešiť problém s nefungujúcim HW. Hlavne keď väčšina ludí kupuje neznačkové, poskladané počítače. Ja som reklamovala 3x,všetko menili, chybu nenašli, vrátili mi peniaze. A keďže prešiel skoro rok, za tie isté peniaze som si kúpila lepší počítač...
kucu
19.04.06,04:37
veva125 No áno, musí to byť niečo lepšie ako ostatné... zaujať sa dá dobrými akciami, sloganmi, reklamou... všetko však stojí peniaze a nemusí to vyjsť...
Viac hláv - viac rozumu - no ja mám len jednu, a sedemhlavý drak mi nepomôže... :)

No do počítačov sa rozumiem, ale ak si kúpia skladačku tak s tým musia počítať.
Chobot
19.04.06,07:44
A k tým internetovým predajniam: Myslím že väčšina ľudí internet a ani počítač nemajú, a niekde ho musia kúpiť... a do budúcnosti môžu kúpiť základné veci čo budem mať skladom hneď a nebudú musieť čakať ..


Tak toto je potom tá správna výzva na zriadenie obchodu, keď je tam taká nízka vybavenosť domácností s PC. Zároveň prispeješ na šírenie IT v tom meste.
kucu
19.04.06,08:13
Tak toto je potom tá správna výzva na zriadenie obchodu, keď je tam taká nízka vybavenosť domácností s PC. Zároveň prispeješ na šírenie IT v tom meste.

Áno, to je jedna z výziev. Len nechápem celkom princíp ako môžu pracovať ostatné predajne, oni tiež kupujú tovar z veľkoskladov a predávajú s prirážkou?
veva125
19.04.06,08:26
Áno, to je jedna z výziev. Len nechápem celkom princíp ako môžu pracovať ostatné predajne, oni tiež kupujú tovar z veľkoskladov a predávajú s prirážkou?

A ako ináč? Len výhoda väčších obratov(čiže väčších predajní) sú aj väčšie zlavy z ceny, čiže nakúpia lacnejšie ako malý obchodník. A potom si môžu robiť aj akcie....
kucu
19.04.06,08:52
Ja sa bojím len dvoch vecí:
1. Investujem peniaze- nakúpim tovar, zariadenie, prenajmem priestory, zabezpečovačka a obchod mi nepôjde, čo potom? Budem mať šancu nejak sa zbaviť toho tovaru čo mám v predajni?

2. Obchod mi pôjde, ale nezarobím dosť na pokrytie výdavkov, teda budem stratový...

Dá sa proti tomu nejak zabezpečiť? :D
veva125
19.04.06,09:01
Nepodnikať......
Chobot
19.04.06,09:02
Ja sa bojím len dvoch vecí:
1. Investujem peniaze- nakúpim tovar, zariadenie, prenajmem priestory, zabezpečovačka a obchod mi nepôjde, čo potom? Budem mať šancu nejak sa zbaviť toho tovaru čo mám v predajni?

2. Obchod mi pôjde, ale nezarobím dosť na pokrytie výdavkov, teda budem stratový...

Dá sa proti tomu nejak zabezpečiť? :D


... to je to riziko podnikania. Keby sa dalo zabezpečiť proti takémuto riziku, tak by bol každý podnikateľom.:cool:
kucu
19.04.06,11:16
Najlepšie by bolo ísť do toho s niekým, či ani nie? Aké máte s tým skúsenosti? Aj vy ste takto nejak začínali? Mne sa to zdá dosť náročné a riskantné...
KEJKA
19.04.06,11:21
áno, je to náročné a riskantné... preto sú také úspešné MLM modely, kde podnikáš vlastne bez rizika.
kucu
19.04.06,11:56
Čo že je to ten MLM model? :confused:
Miriam.x
19.04.06,12:12
Multi Level Marketing - poznáš pyramídové hry?? Je to na ten spôsob
KEJKA
19.04.06,13:38
až na to, že to nie je hra, ale delenie trhu.
kucu
20.04.06,04:14
Tak už som o niečo múdrejší...

Ešte sa chcem opýtať k tomu prieskumu trhu, viem o jednej forme, a tou je anketa... čo by ľudia chceli, čo im chýba, kde by to chceli, atď..

Ešte som sliedil po ostatných predajniach... len ide o to že s tým chcem začať až niekedy o rok - dva, možno je skoro teraz to zisťovať no musím aby som sa potom správne rozhodol...
mirec28
12.08.06,23:55
nechcem mladeho odradzovat, ale....
1. podla toho co pise, zda sa ze nema vela skusenosti s obchodom
2. zasobit obchod s VT a foto-technikou je dost financne narocne, a na zaciatok by som sa toho nechytal.. Su to drahe veci, ktore budu stat na sklade, niektore sa nepredaju, bude mozno musiet predavat pod cenu (kto si kupi stare modely?)... Skor by som volil tu moznost, ze si zakaznici objednaju (fungovat bez zasob).. Ale tam zas hrozi ze si pojdu radcej kupit tam kde to mozu vidiet, odskusat si a hned aj zobrat.
3. chce to rozbehnut tak za dva roky. Dovtedy sa trh zmeni, ak tam bol priestor dnes, zajtra nemusi byt. Nema vyznam planovat nieco tak ze "zacnem za dva roky".
4. bude potrebovat vela penazi... zariadenim a zasobenim obchodu to nekonci. Treba pocitat s tym, ze zakaznici sa jednoducho hned nenahrnu takako by sme cakali, a prve mesiace mozu byt stratove. Hoci aj preto, ze "este sme neprisli na to, ako to riadne rozbehnut". Takze treba mat dostatocne velku rezervu.
5. ak je v tej oblasti tak malo rozsireny internet a IT, treba zistit preco. Mozno je to prave preto, ze z tych slabych platov sa to jednoducho neda. Ak tam pribudne obchot s VT, platy im nezvysia len preto, aby si donho mohli ist nakupovat. :)


a mohol by som menovat dalej a dalej.........
ak je chut podnikat, treba sa do toho dat :) Ale mozno hadat nieco s mensim rizikom. :)
sorry za pesimisticky prispevok... zvycajne som optimista ;)
m.
inngrid
14.08.06,06:54
ozvi sa mi na mail inngrid@seznam.cz poviem ti ako to v it biznise chodi
mam dlhorocnu prax