Kokoška
18.04.06,16:08
Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.
Kokoška
19.04.06,04:37
Prosím, pomôže mi niekto?
DušanČ
19.04.06,05:44
Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.

V tvojom prípade treba postupovať podľa § 15, ods. 4 zákona o DPH, v ktorom sa hovorí, že miestom dodania kultúrnych, umeleckých, ... zábavných služieb, vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. T. zn., že príjemcom dane je štát, v ktorom sa Vaša kultúrna akcia vykonáva. Províziu možno považovať za službu súvisiacu s tymito akciami. Z uvedeného vyplýva, že si správne vzájomne fakturujete provízie vrátane DPH. Predpokladám, že uvedený systém vzájomného zabezpečovania uvedených služieb s nárokom na provízie je riadne zmluvne ošetrený.
Kokoška
19.04.06,06:25
Áno, na všetko máme zmluvy. Takže v DP to bude: DPH na vstupe (provízia českej materskej spoločnosti) § 49 ods. 2 písm. a), DPH na výstupe (provízia slovenskej organizačnej zložky) § 9. Je to tak dobre?
DušanČ
19.04.06,07:30
Pokiaľ Ti províziu fakturuje česká materská spoločnosť, ktorá je identifikovaná pre daň len v ČR, tak o dani na vstupe neúčtuješ. Tu máš 2 možnosti. Buď českú DPH zaúčtuješ priamo do nákladov na 548 alebo si na túto zahraničnú DPH založ analytiku, najlepšie na účte 378. V zmysle českého zákona o DPH pri splnení určitých podmienok (spodný limit 7 000 CZK) máš nárok na vrátenie prostredníctvom Finančného úradu pre Prahu 1. Viď §§ 81 - 83 českého zákona o DPH.
Kokoška
19.04.06,07:35
Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem pekný deň.
ALBO
19.04.06,16:24
V tvojom prípade treba postupovať podľa § 15, ods. 4 zákona o DPH, v ktorom sa hovorí, že miestom dodania kultúrnych, umeleckých, ... zábavných služieb, vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. T. zn., že príjemcom dane je štát, v ktorom sa Vaša kultúrna akcia vykonáva. Províziu možno považovať za službu súvisiacu s tymito akciami. Z uvedeného vyplýva, že si správne vzájomne fakturujete provízie vrátane DPH. Predpokladám, že uvedený systém vzájomného zabezpečovania uvedených služieb s nárokom na provízie je riadne zmluvne ošetrený.

Ona píše:
A naopak - ak sl. OZ (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html) organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu

Možmo nerozumiem dobre ja ale čítam to takto:
Sl. Fy organizuje akciu na slovensku a predáva vvstupenky (to je jej vlastná činnosť) a súčasne aj česká jej pomáha a predáva tie isté lístky v česku vlastne na akciu, ktorá sa konána Slovensku. A za to , že predáva lístky na akciu na Slovensku v česku zobere províziu tá česká firma.
Takže česká Fy pozrie do svojho zákona na obdobu § 15/4 a miestom dodania pre ňu by malo byť slovensko.takže bez dane.
Nie je mi to zadanie jasné, preto som si to dovolila posunúť ešte raz dopredu.
ALBO
20.04.06,14:53
Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.

Čo si pomyslíte o názore, že sa tam o DPH za služby vzájomne dodané netreba baviť,že medzi Fy a jej org, zložkou nedochádza k dodaniu, je to jedna zdaniteľná osoba.