Letko
31.07.14,07:59
Ahojte,

príklad:
16. 7. prišla platba (VBÚ) (platené pošt. poukážkou)
20. 7. prišiel z pošty zoznam platieb, na zozname platby prijaté 15. 7.
19. 7. vydaný tovar.

Ako fakturovať? O tom, že príde platba, sa nedozviem. O tom, že bol tovar vydaný, sa dozviem, ale najskôr deň, dva, tri po jeho vydaní.

Rozumiem §71 odst.1 správne, že ak v tom istom mesiaci bola prijatá záloha a vydaný tovar, stačí urobiť jednu faktúru do 15 dní od posledného zdaniteľného plnenia? V mojom prípade by to bola faktúra s dňom dodania 19. 7. Nie je potom problém pri párovaní platby - bankový výpis s faktúrou?

Alebo si stále musím nechať voľné miesto na niekoľko dní dozadu pri zálohových faktúrach, aby som mohol doplniť zálohovú platbu, po vydaní tovaru vystaviť riadnu faktúru a potom ich spárovať?

Som z toho jeleň.
avalik
31.07.14,06:16
máš nejaké staršie znenie zákona


§ 72
Osoby povinné vyhotoviť faktúru

(1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
f) prijatí platby pred dodaním tovaru podľa písmen a) až d),

§ 73
Lehota na vyhotovenie faktúry

Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
a) odo dňa dodania tovaru alebo služby,
b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby,

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.



19.7. vystavíš FA (pri odoslaní tovaru), dátum dodania uvedieš ten kedy si prijal platbu - či už na účet alebo v hotovosti na pošte
Letko
31.07.14,06:40
Takže môžem vystaviť len jednu faktúru, nemusím zálohovú a ostrú faktúru? Čo sa týka dátumu prijatia platby - platí dátum na výpise z účtu, však?

ešte jedna vec, toto ešte plati?
Vyhotovenie faktúry pred dňom zdaniteľného plnenia
Otázka:

Môže byť na vyšlej faktúre dátum vystavenia skorší, ako je dátum zdaniteľného plnenia a dátum dodania služby?
Odpoveď:

Áno, na vyšlej faktúre môže byť dátum vystavenia skorší, ako je dátum zdaniteľného plnenia a dátum dodania služby. Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, účinný od 1. 5. 2004, upravuje vyhotovovanie faktúr v § 71 až § 75.

Podľa § 71 ods. 1, § 72 ods. 1 a § 73 ods. 1 zákona o DPH je povinný platiteľ vyhotoviť faktúru pri dodaní tovaru alebo dodaní služby a pri prijatí preddavku najneskôr do 15 dní od dodania tovaru, poskytnutia služby (vzniku daňovej povinnosti) alebo prijatia preddavku. To znamená, že zákon o DPH stanovuje najneskorší deň na vyhotovenie faktúry, pričom ale nezakazuje vyhotoviť faktúru i skôr.
avalik
31.07.14,07:01
Ja vystavujem zalohovu FA - na zaklade nej mi uhradia tovar (ty ale nemusis, ak ma zakaznik udaje k platbe), po prijati platby vystavim ostru FA - odosielam tovar hned ako zbadam platbu na ucte ... takze napr. vcera mi nabehla platba na ucet, dnes vystavim FA s dnesnym datumom vystavenia, datum dodania dam vcera, dnes alebo zajtra podam tovar na poste/kurierovi

zakon nezakazuje vyhotovit FA aj obcanovi - vzdy ale musis zakaznikovi vydat doklad o kupe - a FA mi pride ako najjednoduchsi :)

... aktualne znenie zakona o DPH najdes tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222
Letko
31.07.14,07:23
Presne tento zákon teraz čítam a zisťujem, že na internete je veľa starých vecí.
avalik
31.07.14,08:29
treba citat aj datum zverejnenia clanku a overovat s aktualnym znenim zakona