mondes
31.07.14,09:37
Ahojte, prednedávnom som riešila pracovnú cestu v Rusku a náklady s tým súvisiace. Zavesila som tam aj vyjadrenie z finančnej správy. No nedá mi to, klienti sa stále pýtajú, prečo, ak sú napr. 220 dní v roku vonku nemôžu si uplatniť stravné za všetky dni, za ktoré tam boli. A opäť som napísala na FS a prikladám vyjadrenie. Prosím, vyjadrite sa k tomu, porovnajte predošlú odpoveď s touto. Lebo ja som sa rozhodla, že ak si klient bude chcieť uplatniť hoc aj 250 dní stravného v zahraničí, tak mu to tak aj urobím s tým, že si tú odpoveď z FS ponechám ako dôkaz. Ale rada si vypočujem aj Vaše názory. Ďakujem.


od: Marta Boráková
adresa pre odpoveď: Marta Boráková
komu: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
dátum: 30. júla 2014 13:05
predmet: Re: Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom uplatnenia stravného pri zah...... - [KCE-KMIYW-022]
: Táto správa je dôležitá najmä preto, že bola odoslaná priamo vám.


Dobrý deň,

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov sú dańovými výdavkami výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, (Zákon o cestovných náhradách) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste

Ak daňovník vykonáva činnosť v zahraničí 220 dní, môže si uplatniť do daňových výdavkov stravné (diety) za všetky dni .

S pozdravom,
Marta Boráková
Anik
02.08.14,15:05
mondes ja by som navrhovala ak môžem prilepiť tu celú odpoveď ako chodia s FS
to znamená, že aj s menom pracovníka, ktorý sa takto vyjadril, aby to nevyzeralo ako vytiahnuté z kontextu.
mondes
02.08.14,15:25
Dúfam, že stačí takto. Neviem dať moju otázku nakoľko momentálne nie som doma a zabudla som heslo na stránku FS. Ale z odpovede si myslím, že je jasné, na čo som sa pýtala.
Mila123
02.08.14,15:27
Mondes, musíš si uvedomiť, či činnosť vykonávaná v zahraničí je alebo nie je pracovnou cestou......v tom väzí jadro problému
Antonia Jendrišáková
03.08.14,04:28
Môj názor: uplatni pre Rusko, veď pani Boráková to napísala jednoznačne.
avalik
03.08.14,04:53
Keďže nie je priložené presné zadanie otázky, ťažko sa k tomu vyjadrovať a porovnávať.

Pani z FS len citovala zákon. Nie je tam vysvetlené "v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva" - a to je to čo sa rozoberalo už v predchádzajúcej súvisiacej otázke.

Ja chápem, že všetci si chcú znižovať základ dane, ale ak má pravidelné miesto práce v zahraničí tak má smolu. Ak by si zabezpečil pár zákazok v roku v mieste bydliska, tak už by sa to dalo považovať za miesto pravidelného výkonu a teda práce v zahraničí ale aj inde by boli považované, v súlade so zákonom, ako pracovná cesta.
mondes
03.08.14,16:15
Podla mňa by stačilo aj to, ak by mal zákazky napr. v Nemecku, ale nie na jednom mieste. Proste by cestoval za zákazkami po Nemecku a to by už nebola pravidelná práca.