Atheena
31.07.14,10:31
Priateľ dostal darom nehnuteľnosť s vecným bremenom a zaujíma ma, či má nárok len na prerábku domu ako takého, alebo môže narábať aj so zariadením v ňom? V dome sa nachádza veľa nepoužívaných poškodených vecí, ktoré by sme chceli vyhodiť, ale vecné bremeno sa zrazu bráni, že to tam chce nechať. Taktiež si neželá prerábanie vo vnútri ako je podlaha, kuchyňa atď. (dom je v hroznom hygienickom stave).Preto si túto skutočnosť chcem overiť, či sa vecné bremeno môže týmto oháňať a vlastne brániť tým aj nám v riadnom užívaní domu.
P.S. pred spísaním zmluvy vecné bremeno súhlasilo, že si tam môžeme robiť čo chceme (zjavne si to rozmyslela)
Chobot
31.07.14,09:54
"TO" vecné bremeno je "ČO"?? To je nejaký robot? Alebo skriňa?

Nie je to náhodou ČLOVEK? Užívateľ vecného bremena? To takto hovoríš o niekom, kto vám daroval dom.

No dobre, snáď si to pochopila. Teraz k veci.

Keď ste dohadovali podmienky darovania, tak ste hovorili aj o spôsobe užívania nehnuteľnosti tou osobou a vami. Neviem, do akých podrobností ste to prebrali - čo môže tá osoba a čo konkrétne budete môcť v dome vy. Dobre - dostali ste dom, ste vlastníkmi. Ako vlastníci môžete robiť s domom to, čo chcete, pokiaľ vaše konanie neobmedzí darcu v jeho právach vecného bremena (napr. nemôžete zbúrať dom alebo ho prerobiť na výrobnú halu).

Teraz k darcovi - darovaním stratil vlastníctvo domu. Má ale právo užívať dom a bývať v ňom. Už nie je vlastníkom, takže nemôže rozhodovať o tom, či sa dom zrekonštruuje, čo sa v ňom vymení, čo opraví. V tomto máte po právnej stránke plné právo.

ALE. Treba stále myslieť na to, že ten dom ste od darcu dostali (predpokladám, že zadarmo). Takže mali by ste rešpektovať vôľu darcu. Najmä by ste si mali určiť či sa s darcom dohodnúť, ktoré miestnosti budú spoločné, ktoré vaše a ktoré bude naďalej užívačť darca. Tie, ktoré budú užívané výlučne darcom, by ste mali nechať tak, ako chce darca. Bol to asi dlhé roky jeho dom a ak nechce zmeny, tak mu ich nenúťte.

Vaše priestory - urobte ako chcete.

Spoločné - ako som písal - ste vlastníkmi, môžete prerábať, ale s mierou a prihliadnuť na potreby darcu (nie že babke, ktorá meria 149 cm spravíte modernú kuch. linku vysokú 110 cm).

Mali by ste byť vďační za dar. Ak darcu neznášaš, alebo ste vedeli, že nastanú konflikty, nemali ste prijímať dar. Alebo ste darcu mali nechať dožiť a až potom sa nasťahovať a prerábať.
kopretinka
31.07.14,09:57
asi si si nevšimol toto:
pred spísaním zmluvy vecné bremeno súhlasilo, že si tam môžeme robiť čo chceme
dom je v hroznom hygienickom stave
Chobot
31.07.14,10:03
Aj tak by ale o darcovi nemala písať takto. Ak to majú zmluvne podchytené, tak nech prerábajú.

Asi nepoznáme všetky okolnosti darovania a vzťahov medzi darcom a obdarovanými. Aj tak by mali rešpektovať darcu a jeho priestory nechať tak, ako chce.
Atheena
31.07.14,10:55
Ďakujem za odpovede. Nerozumiem útoku, čo sa týka vecného bremena. Je to predsa odborný názov, aby bolo jasné o kom hovorím.
My v tom dome bývať nebudeme, tak sme sa s tetkou dohodli už popredu. Ani ona nás tam nechce. Nemala komu nehnuteľnosť dať, tak nás celé mesiace otravovala. My sme dom nechceli,ale po toľkom plakaní sme privolili. Bolo nám tetky ľúto kedže žije sama. Dohoda bola, že ju dochováme naďiaľlku, opravíme strechu, vodu atď. Ďakovala z celého srdca akí sme na ňu milí a ako sa staráme. A tu by som podotkla, že zo strany darcu ide o určitý hyenizmus. Od zmluvy prešli dva týždne a deje sa to čo som spomínala hore v úryvku. Môj názor - za dobrotu na žebrotu. Vedieť toto predtým, nikdy tú chalupu nechceme ani vo sne. Teraz je len jediná možnosť (podľa Chobotovej rady) prerobiť dom až po jej smrti a nechať jej jej (ne)hygienický štandart tak ako doteraz. A k tým darcovým priestorom - ona totiž považuje celý dom za jej priestor takže si neželá prerobiť už vôbec nič. Nejde len o jej izbu.
Smutné je, že chceli sme pomôcť a teraz sme pre ňu najhorší nepriatelia, aj keď bezdôvodne. Obviňuje nás, že sme jej zobrali chalupu.
Zita5
31.07.14,11:00
Ale ten dar
dostal priateľ, ak dobre čítam . Prečo píšete v množnom čísle, že dostali ste do daru .....Dostal len priateľ a Vy robíte poriadky :) Inak starý človek je taký ...najskôr daruje a stále žije v tom, že je to jeho ...musíte si zvyknúť .
luja5
31.07.14,11:03
Hnuteľné veci, ktoré neboli súčasťou darovacej zmluvy o darovaní domu ako nehnuteľnosti, nemôžete svojvoľne vyhodiť len preto, že Vy ich považujete za nepoužívané poškodené. Ich majiteľ k nim môže mať citový vzťah a je len na ňom, či sa s nimi rozlúči a akým spôsobom (či ich daruje, predá alebo vyhodí). Mnohé poškodené veci sa pri troche záujmu dajú opraviť a používať. Ja som po rodičoch zdedila takmer 60-ročný nepoužívaný a údajne poškodený luster, ktorý chcel druhý dedič vyhodiť ako haraburdu. A ja mám dnes tú haraburdu vďaka rade poraďáka zavesenú v obývačke, v starožitníctve takú haraburdu nenájdeš a kde-kto ju u nás obdivuje.
Btw. – Ty nie si obdarovaná, tak si myslím, že by si sa do toho nemala
miešať;). Čo darca povedal Tebe, je nepodstatné. Nenapísala si, čo presne je v darovacej zmluve napísané o rozsahu a spôsobe užívania darovanej nehnuteľnosti zo strany vecného bremena a zo strany obdarovaného. Problémy by si mali riešiť medzi sebou len darca a obdarovaný.
luja5
31.07.14,11:14
@Atheena: Až teraz som sa dostala k Tvojmu komentu, lebo ja píšem pomaly a kým odošlem ten svoj, medzitým pribudnú iné príspevky:).
Ak sa priateľ s darkyňou dopredu dohodol, že tam bývať nechce a ani darkyňa ho tam nechce a obidvaja s tým súhlasili, mne z toho vyplýva dohoda o užívaní darovanej nehnuteľnosti len darkyňou do jej smrti. Takže nie že považuje celý dom za svoj priestor, ale taká bola dohoda;).
Atheena
31.07.14,11:14
Práveže ja sa do toho nepletiem vôbec, to rieši priateľ. Ja mu iba pomáham. Mne darca ani nemôže nič povedať. My jej nechceme vyhadzovať veci, ktoré používa. Ale napr. staré hrdzavé trubky a rozne zničené veci čo sa válajú v pivnici a zaberajú miesto...myslím, že to je namieste. Nejde o žiadne použiteľné veci. S tým predtým súhlasila. Ale vieš, má tam aj nelegálnu vec ako je sud na pálenie slivovice. Kto bude asi tak zodpovedný keď nás tetka natrie u fízlov? Za to sú pokuty a mastné. Čo s tým? Nechcem opletačky so zákonom. Ostatné veci v byte jej necháme, nechceme narúšať jej osobný život. Menšia prerábka mala slúžiť na uľahčenie jej žitia, t.j. oprava kúpelne a kuchyne. Nie každý obdarovaný je sviňa.
V zmluve je uvedené len to, že všetky pozemky, parcely a dom patrí už priateľovi s tým, že tetku dochová. Proste klasická darovacia zmluva.
Atheena
31.07.14,11:18
Píšem v množnom, pretože s ním predsa žijem nie? Jasné že to je právne len jeho, ale som predsa jeho partnerka :-) A pomáham mu s tým. Už som zistila, že asi to nebude jednoduché aj keď predtým to vyzeral ako prechádzka ružovým sadom. Starí ľudia si uvedomia, čo spravili až neskôr. Ideme si obaliť nervy :-)
Atheena
31.07.14,11:24
luja5 - nie je síce táto dohoda na papieri, ale áno, dohodli sa tak, že každý bude bývať vo svojom. Len potom...ona to môže zneužiť, že jej nepomáhame nie? Momentálne nič nechce, ani nás, ale čo keď sa začne ohánať, že tam nebývame, nestaráme sa atď? Príde mi to podrazácke :-/
luja5
31.07.14,11:26
Neviem, prečo reaguješ, že nie každý obdarovaný je sviňa. Aspoň si nemyslím, že by som také niečo naznačila:).
Ak sa priateľ s darkyňou dohodli, že priateľ tam bývať nechce a nebude, môže mu byť jedno, čo má darkyňa v pivnici. To, že tam má nejaký sud na pálenie slivovice, ešte neznamená, že ona alebo Tvoj priateľ slivovicu aj pália:). Ak chce byť priateľ "krytý", nech všetko spíše, čo chce urobiť a nech dá darkyni podpísať, že ona s tým nesúhlasí. Môže sa pritom odvolať aj na ich ústnu dohodu. Ak nebude chcieť darkyňa podpísať, nech jej to pošle poštou;).
Takže hnuteľné veci priateľ nemôže vyhodiť, ak predmetom darovania boli pozemky, parcely a dom, ale nie je tam napísané, že dom "vrátane vybavenia a zariadení hnuteľného charakteru" alebo tak nejako podobne.
Atheena
31.07.14,11:36
Jaj tak, no super, konečne mám jasno :-) Spravíme to takto písomne. Akože my jej to v pivnici kľudne necháme. Bola to len naša dobrá vôľa, že sme jej chceli upratať a pretriediť veci. Sud na pálenie sa nepoužíva, ale čítala som že už len prechovávanie je trestné. To s tou sviňou bolo všeobecne, bo som čítala veľa rôznych príspevkov o darovaní nehnuteľností a ako hnusne sa vedia obdarovaní zachovať k darcovi.
Čiže ja to vidím tak, že sa vlastne ničoho dotknúť nemôžeme, pokiaľ nejde o poškodenie budovy. OK, priateľ dotiahne detaily a hádam to dobre dopadne pre obe strany. Ďiky za rady :-)
luja5
31.07.14,11:54
Momentálne nič nechce - nepíšeš, koľko má rokov, akých má susedov, ako je na tom zdravotne...Starať sa môžete - chodiť za ňou, pýtať sa, s čím pomôcť, s nákupmi, umyť okná, možno drevo narúbať, uhlie doviezť, pre lieky, ak to má ďaleko... Pomoc a staranie sa nemusí spočívať len v oprave strechy, vody, keď nechce... Možno počúvať, keď osamelý človek si občas len niečo zahundre popod nos, v tom zahundraní môže vyznieť aj potreba pomoci...
Vzťah so starým alebo osamelým človekom zväčša nie je prechádzka ružovým sadom , treba veľa trpezlivosti...
luja5
31.07.14,11:59
Ako je to s prechovávaním suda na pálenie, to neviem. Trestný zákon v § 253 hovorí o "zariadení" na výrobu liehu a či je takým zariadením len samotný sud, to neviem:). Však nech ju požiada o zabezpečenie likvidácie, lebo inak to zabezpečí sám, keďže ide o nezákonné zariadenie(?) umiestnené v jeho nehnuteľnosti.
Chobot
31.07.14,12:11
Trochu jazykového okienka:

"Vecné bremeno" je zápis v liste vlastníctva k nehnuteľnosti. Nie je to osoba. Vecné bremeno je zriadené v prospech určiten osoby. Ale to nie je podstatné.

Teraz je už vo veci jasnejšie, keď si uviedla viac detailov. Ako som písal, my nepoznáme vzťahy medzi vami, v odpovediach vychádzame len z toho, čo zadávateľ uvedie.

Ak tetka nemá záujem o akúkoľvek opravu, nechajte ju tak. Sem tam ju navštívte, či niečo nepotrebuje. Dochovanie neznamená, že ju budete denne navštevovať a denne jej variť teplé jedlo (aj keď sa už vyskytli na porade takí exoti, ktorí si to mysleli - pre zábavu pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t241480-chcem-vydedit-1-dieta-z-dedicstva-pre-dlhy-a-pre-2-dieta-zarucit-prenechanie-celeho-bytu-ale-v-pripade-v-pripade-smrti-obdareneho-alebo-ak-sa-nebude-o-mna-v-starobe-riadne-starat-jeho-vratenie.html )

Ani keby ste za ňou nechodili, nie je to hrubé porušenie dobrých mravov a nebude to dôvod na vrátenie daru.

Takže nechajte ju tak, nech si pokojne užije svoju nehnuteľnosť. Asi len chcela, aby niekto po nej potom dom dostal a chcela to vybaviť počas života.
mareko
31.07.14,12:31
Nakoľko teta tvojho priateľa tak hnusne, nasilu a kruto obdarovala príšerným rodinným domom a vy ste z čistej lásky a dobroty ten hnusný dom prijali, tak by bolo najjednoduchšie ten ohavný bezhodnotový dar vrátiť "bremenu", ktoré vás obidvoch tak veľmi psychicky ničí tým, že vôbec nič od vás nechce. Dar sa dá vrátiť :(
Peggynka
31.07.14,13:23
Citát:... chcem overiť, či sa vecné bremeno môže týmto oháňať a vlastne brániť tým aj nám v riadnom užívaní domu...
Ďalej píšeš,že tam partner nebýva..Vychádzajme z toho,že dva týždne po uzavretí darovacej zmluvy,ste tam nabehli plní elánu - urobiť poriadok v dome.Je asi prirodzené,že teta sa bráni a už trpko oľutovala,že darovala dom ...Určite ani nespáva.Na zariadenie obdarovaný nárok spravidla nemá (muselo by to byť v zmluve).Je tu jediná rada;obdarovaný nech za tetkou zájde a upokojí ju,že urobí v dome len to,čo ona bude chcieť,prípadne vyrieši havarijné stavy (aj to treba starému človeku zdôvodniť).Obdarovaný nech nechá tetu dožiť v pokoji,na jeho veľkolepé plány dôjde a ty sa do toho nemontuj,to,že s ním žiješ, ti nezakladá žiadne nároky na danú nehnuteľnosť,pokiaľ nie si uvedená v darovacej zmluve-to bude od teba fér ( je možné,že ty si tá iniciatívnejšia a teta si to uvedomuje a cíti sa ohrozená).
luja5
31.07.14,19:12
V súvislosti s tým, že si v jednom z komentárov napísala, že "od zmluvy prešli dva týždne", ma napadla jedna dosť dôležitá otázka pre upresnenie situácie: Stal sa za tie dva týždne priateľ už aj vlastníkom zapísaným na LV?