Bendy7
31.07.14,11:20
Suhlasite s touto odpovedou na danovom centre? Lebo ja nie. Podla mna to ma ist do DPH 04/2014.

Dobrý deň Platiteľ dane /SK/ obdržal faktúru od platiteľa dane /DE/za tovar 8. 4. 2014. Faktúra vystavená 2. 4. 2014. Dátum dodania uvedený na faktúre 31. 3. 2014. Prijatá na sklad 7. 4. 2014. Do DP zaradím nadobudnutie aj daňovú povinnosť v za 4/2014014 /podľa/§ 20pís. b/dňom vyhotovenia faktúry/s dátum vyhotovenia faktúry/s dátum dodania 31. 3. 2014. Za ktoré obdobie dám do KV? Ďakujem
Nadežda Cígerová

Dobrý deň, vo VAšom prípade bol tovar u Vás 8.4. a teda daňová povinnosť vzniká podľa § 20 zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry - ktorý je totožný i s dňom dodania pre účely kontrolného výkazu. Do daňového priznania teda bude nadobudnutie tovaru vstupovať v odbdobí 3/2014 - nie ako píšete 4/2014, pretože do podania daňového priznania (do 25.4.) máte tovar k dispozícii. Do kontrolného výkazu ho môžete dať tiež do obdobia 3/2014. I keď poučenie ku kontrolnému výkazu deklaruje uvedenie nadobudnutia tovaru v období, kedy faktúru dostanenete.. ide skôr o prípady, kedy do podania daňového priznania a teda i kontrolného výkazu nie je doklad k dispozícii. Vtedy by sa muselo podať dodatočné daňové priznanie, no kontrolný výkaz nie. Daňový úrad tak chce predísť zbytočným podávaniam dodatočných kontrolných výkazov... kedˇže tento údaj z nadobudnutia nie je pre nich až tak relevantný - uplatní sa tu rovno vstup i výstup a na kontrolu nadobudnutia slúži iný doklad - súhrnný výkaz. Takže do kontrolného výkazu uvediete rovnaký údaj ako do daňového priznania. Pekný zvyšok dňa.
denis_m6
31.07.14,09:47
zaujimavy problem, ja som mal podobny, ale u nas bol datum dodania tovaru a datum vydania faktury v rovnakom mesiaci - napr. 30. dodanie, 31 vydana faktura, cize jasny rovnaky mesiac. daj potom vediet ako si dopadla. Alebo skus poslat este raz, mozno odpisu nieco ine :D
Bendy7
31.07.14,10:17
Tento problem som nepisala ja, ale mam rovnaky problem, tak sa o jeho vyriesenie zaujimam. Podla mna je to tak: datumom dodania pri nadobudnuti tovaru z EU je v tomto pripade datum vystavenia faktury, nastal skor ako 15. den nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v ktorm bol tovar nadobudnuty. Cize vstupuje do dph 04/2014 tak na strane vstupu ako aj vystupu. Pytala som sa na to Ing. Filipovej z dan. uradu, mam to od nej aj potvrdene. Do KV uvediem datum dodania 31.3.2014. Sulasite?
Monika
a_je_to
31.07.14,10:34
Na tovar z inej krajiny EU sa nevzťahujú ustanovenia o dodaní, ale o nadobudnutí. Nadobudnutie sa pre samozdanenie uvádza do toho obdobia, kedy u nadobudnutého tovaru vzniká daňová povinnosť. A tá vznikla podľa § 20/1/b 2.4.2014. K tomuto obdobiu sa viaže aj povinnosť vykázať samozdanenie v KV. Všetko ostatné sú iba nadbytočné úvahy, ktoré obsahujú neadekvátne tvrdenia a nemajú čo zmeniť. Kritérium, že kedy je tovar k dispozícii a deň dodania nie sú pre určenie daňovej povinnosti pri nadobudutí určujúce.
a_je_to
01.08.14,09:43
U nadobudnutia sa v B.1 uvádza podľa poučenia dátum dodania = dátum nadobudnutia, nie vznik daňove povinnosti. Môžeš dať aj 31.3. ale bude to v KV za 4/2014.