Evana
18.04.06,16:52
Prosím o radu:
Ak je firma plátcom DPH od februára 2006 a fakturuje nájomné za 1.štvrťrok 2006 v marci (chce fakturovať s DPH), má prirátať DPH k nájomnému za celé obdobie, alebo len za tie 2 mesiace, kedy je plátcom?
Zaujíma ma tiež opačný prípad, keď ona dostane faktúru od inej firmy za nejaké služby týkajúceho sa 1.štvrťroku (vystavená v marci)- môže si uplatniť celú DPH, alebo len pomernú časť?
Ďakujem!
Tweety
18.04.06,14:55
Prosím o radu:
Ak je firma plátcom DPH od februára 2006 a fakturuje nájomné za 1.štvrťrok 2006 v marci (chce fakturovať s DPH), má prirátať DPH k nájomnému za celé obdobie, alebo len za tie 2 mesiace, kedy je plátcom?
Zaujíma ma tiež opačný prípad, keď ona dostane faktúru od inej firmy za nejaké služby týkajúceho sa 1.štvrťroku (vystavená v marci)- môže si uplatniť celú DPH, alebo len pomernú časť?
Ďakujem!
Chcelo by to úpravu zmluvy o fakturácii nájomného z dôvodu zmeny na platiteľa dph. Jedna fa za január by bola bez dane a druhá za 2.a 3. by bola s dph.
Paula
18.04.06,15:09
Žiada si to dodatok k zmluve .... .v prípade, že dochádza k zmene platcovstva dodávateľa v rámci kvartálu - za mesiac, kedy faktúrujúci platcom ešte nebol vystaví faktúru bez zmienky o DPH, za ostatné s vyčíslením DPH.
ALBO
18.04.06,18:22
Prosím o radu:
Ak je firma plátcom DPH od februára 2006 a fakturuje nájomné za 1.štvrťrok 2006 v marci (chce fakturovať s DPH), má prirátať DPH k nájomnému za celé obdobie, alebo len za tie 2 mesiace, kedy je plátcom?
Zaujíma ma tiež opačný prípad, keď ona dostane faktúru od inej firmy za nejaké služby týkajúceho sa 1.štvrťroku (vystavená v marci)- môže si uplatniť celú DPH, alebo len pomernú časť?
Ďakujem!

Niesom si istá, tým čo tu bolo vyššie povedané. Vy máte nejakým spôsobom dohodnutú zmluvu, kde opakovane fakturujete nájomné štvrťročne.T zn. deň daňovej povinnosti pri opakovanom plnení je najneskôr posledný deň obdobia (u vás kvartálu) na ktorý sa platba vzťahuje.Takže ak máte v zmluve dohodnuté napr., že je splatné za 1.Q v marci, tak to môžete celé fakturovať s DPH a dátum DP uvediete napr.31,3.
No a naopak je toto isté. Ak vy uzavriete zmluvu, že vám vymaluje od 15.1. do 15.2,tak deň DP je 15.2. pre celé plnenie(ak tam nebola záloha) a vy keďže ste už 1.2. platiteľ tak si uplatníte celú daň. Dôležitý je deň DP na Fa.
KEJKA
18.04.06,18:37
k súhlasu dodávam, že ak zmluva nie je formulovaná aj pre prípad, že sa partner stane platiteľom, treba dodatok uzavrieť. Vlastne vždy, lebo je potrebné doplniť ičDPH a takmer isto aj ustanovenie o cene, prípadne upraviť cenu vzhľadom na nové skutočnosti. A tým dodatkom sa dajú vyriešiť aj popísané prechodné obdobie.
Toto môj súhlas s ALBO nevylučuje, kým sa nepodpíše dodatok, zmluva platí a postup je taký, ako popísal v príspevku.
ayya
18.04.06,19:36
Niesom si istá, tým čo tu bolo vyššie povedané. Vy máte nejakým spôsobom dohodnutú zmluvu, kde opakovane fakturujete nájomné štvrťročne.T zn. deň daňovej povinnosti pri opakovanom plnení je najneskôr posledný deň obdobia (u vás kvartálu) na ktorý sa platba vzťahuje.Takže ak máte v zmluve dohodnuté napr., že je splatné za 1.Q v marci, tak to môžete celé fakturovať s DPH a dátum DP uvediete napr.31,3.
No a naopak je toto isté. Ak vy uzavriete zmluvu, že vám vymaluje od 15.1. do 15.2,tak deň DP je 15.2. pre celé plnenie(ak tam nebola záloha) a vy keďže ste už 1.2. platiteľ tak si uplatníte celú daň. Dôležitý je deň DP na Fa.

ani ja nie som si ista - imho tu ide o opakovane plnenie - asi by bolo treba pozriet zmluvu - ak je obdobie mesacne (pripadne aj vypovedna lehota je uvedena v mesiacoch) iba platba je stvrtrocna - a navyse ak je najomca neplatca, tak ho asi aj ta suma DPH za januar moze zaujimat ... ja by som sa priklanala k dodatku s rozpocitanim na januar bez DPH a 2+3 s DPH


opravujem: myslela som najomnika, ze by ho zaujimala (nizsia) cena bez dph, ... mrzi ma ta chyba :o
ALBO
18.04.06,20:27
ani ja nie som si ista - imho tu ide o opakovane plnenie - asi by bolo treba pozriet zmluvu - ak je obdobie mesacne (pripadne aj vypovedna lehota je uvedena v mesiacoch) iba platba je stvrtrocna - a navyse ak je najomca neplatca, tak ho asi aj ta suma DPH za januar moze zaujimat ... ja by som sa priklanala k dodatku s rozpocitanim na januar bez DPH a 2+3 s DPH
Ak je najomca neplatca tak nemôžete fakturovať s DPH.
Môžu aj prerobiť zmluvu dodatkom aj by mali ako píše Lida.I keď Ič DPH tam asi neni povinná náležitosť a dohodnutú cenu by som ja považovala za cenu s DPH podľa zák. o cenách (ak neni v zmluve dohodnuté inak). My si na toto dávame pozor pri uzatváraní zmlúv s neplatiteľmi, aby nám nepredražili služby o daň, tam kde nie je nárok na odpočet).
Ako si prerobia dodatok tak sa budú správať. Ak si neprerobia tak si myslím, že platí to vyššie povedané.
ayya
18.04.06,20:30
Ak je najomca neplatca tak nemôžete fakturovať s DPH...

eeeech, najomnika som myslela :confused: toho by to zaujimalo, aby mu nepripocitavali DPH ... sorry :)
ALBO
19.04.06,07:05
eeeech, najomnika som myslela :confused: toho by to zaujimalo, aby mu nepripocitavali DPH ... sorry :)

V zmluvách bývajú označené strany prenajímateľ a nájomca. Ak je nájomca neplatiteľ, nemôže mu platiteľ fakturovať s DPH, musí nájomné oslobodiť, §38/3 a potom 5
ayya
19.04.06,09:29
.... Ak je nájomca neplatiteľ, nemôže mu platiteľ fakturovať s DPH, musí nájomné oslobodiť, §38/3 a potom 5

hmm... mas u mna bodik - vobec som si doteraz nevsimla, ze sa moze rozhodnut iba ked je jeho zakaznik platitel ... netyka sa ma to zatial, ale asi sa to bude za par mesiacov a asi by som to bola fakt prehliadla ...takze ocenujem ... diky :)
Evana
19.04.06,18:54
...Vy máte nejakým spôsobom dohodnutú zmluvu, kde opakovane fakturujete nájomné štvrťročne.T zn. deň daňovej povinnosti pri opakovanom plnení je najneskôr posledný deň obdobia (u vás kvartálu) na ktorý sa platba vzťahuje.Takže ak máte v zmluve dohodnuté napr., že je splatné za 1.Q v marci, tak to môžete celé fakturovať s DPH a dátum DP uvediete napr.31,3...


Je to presne tak, ako píše Albo. Nájomné fakturujeme štvrťročne a dňom DP je 31.3. Preto ma zaujímalo, či vzhľadom k tomu, že k tomuto termínu sme už plátcovia, môžem vystaviť faktúru celú s DPH. Vyhovuje mi to tak lepšie (aj nájomcovi, ktorý je tiež plátcom :) ). Aj v tom opačnom prípade, kedy je nám napr. 31.3. prefakturovaná spotreba energii za celý 1.štvrťrok.
Dodatok k zmluve o tejto zmene samozrejme uzavrieme.
Dakujem všetkým za odpovede!
Evana
25.04.06,08:22
Ešte raz by som sa vrátila k 2.časti môjmu problému:
Tá faktúra za energie za 1.štvrťrok (31.3.06) je jedinou faktúrou, z ktorej si nárokujem DPH, ale je to dosť veľká suma. Preto sa chcem ešte raz uistiť, či si môžem uplatniť celú DPH. Ide mi o to, že ak sa firma stala plátcom od februára 2006 a v januári faktúrovala ešte bez DPH (teda v priebehu štvrťroka má príjmy oslobodené aj neoslobodené), nemusí počítať koeficient? Od februára už ale fakturuje všetko s DPH.
Prosím, poraďte!