Pracujúca
01.08.14,10:33
MMedzi mojim a susedovým pozemkom je asi metrový pás pozemku ktorý ma na LV moja mama,urobili sme to tak kvoli stavebnému povoleniu.Lenže aj tak nám to nepomohla,lebo vzdialenosť medzi domami nebola povinné 4m,ale kratšia.Sused mi povolenie samozrejme nedal.Pri vyjednávaní že prečo,keď on má na našom čiastočne garáž a to hneď 50 cm za maminým domom aj žumpu na našom.Jeho odpoveď je jednoznačné vydieranie : chce aby sme mu spomínanú maminu parcelu darovali,alebo predali za symbolickú cenu.Potom mi súhlas k stavbe dá.Hajzel.Po ťažkých dilemách projektan povedal,že náš dom teda posunieme tak,aby sme sa do povinného 4-metrového odstupu zmestili.Sused vedel,že už som do toho investovala veĺa peňazí,ale vydieral ma,tak teraz mu to vrátime.Zažalujem jego nelegálnu garáž,prístavbu na dom,žumpu u nás.Oplotíme ten náš pozemok ktorý roky bezplatne využíval na vjazd autom,lebo on má tak široký dom,že potom má úzku svoju cestu a autom by nevošiel.Máme na to právo?Nebudeme mať z toho problémy?
lujza.j
01.08.14,08:41
Susedske vztahy jak namalovane....
Mária27
01.08.14,08:52
Domnievam sa, že ste mohli využiť § 6 ods. 5 vhlášky 532/2002 o odstupoch.
Ak to nebolo z nejakého dôvodu možné, nik sa ti nebude čudovať, ak mu neochotu odplatíš, najmä ak bola možnosť súhlasu.
. Máš právo žiadať vypratanie tvojho pozemku aj zbúranie stavby. Nemá sused aj iný prístup do dvora zo svojho pozemku (zozadu)? Ak si nechal úzky prechod, spôsobil si situáciu sám, nech parkuje na ulici - prístup k stavbe má.
misoft
01.08.14,08:55
Nechcem byť to čo v zemi ryje. Ale keď sused takto - tak mu to vráť rovnakým metrom. Začni od neho pýtať nájomné za zabratý pozemok jeho garážou a žumpou. Ak odmietne, požiadaj ho (písomne), aby uvedené stavby, ktoré su na tvojom pozemku nelegálne - odstránil, inak si to vyžiadaš súdne a bude to. Ďalej mu povedz, že okrem odstránenia stavby ho zažaluješ za neoprávnené užívanie cudzieho pozemku....
Potom nie on bude niečo žiadať, on bude musieť dávať. A poriadne draho!
Jarka 1
01.08.14,09:01
Nechcela by som žiť v takomto susedskom vzťahu. Zaujímavé však je vedieť, čo presne znamená v zmysle zákona umožniť susedovi prístup na jeho pozemok. Ak by ste postavili nejakú bránu tak, aby sused vošiel, ale musel by vám vždy zazvoniť a poprosiť, aby ste mu ju otvorili .. bolo by to v zmysle zákona?
Pracujúca
01.08.14,09:07
Vďaka za radu.
Pracujúca
01.08.14,09:07
Prepáčte,ešte neviem,ako to tu funguje...
Llívia
01.08.14,09:50
Na základe čoho postavil garáž a žumpu na vašom pozemku?
z.u.z.u.1988
01.08.14,10:14
Kopretinka nic v zlom ale za ten kratky cas co som tu registrovana aj ja, som si nemohla nevsimnut, ako vo vsetkom vidis nejaky problem..skus prehodnotit pristup - a radsej sa snazit riesit skutocne problemy, ktore tu ludia maju..a nie malichernosti ako: ,,preco zakladas novu temu, prispevok mimo témy, toto nie je debata..." nezvyknem takto reagovat, ale vyznie to fest arogantne z tvojej strany...a ano som mimo témy
Pracujúca
01.08.14,10:41
Bývala tam len sama moja mama,tak si robil čo chce.Napríklad garáž aj ohlásil dal zakresliť na geom.plán a potom na čierno dostaval druhú,ktorú dal od maminho domu len 50 cm.
command
01.08.14,17:52
Napr to ze on ma postaveny siroky dom a potom uzku pristupovu cestu teba trapit vobec nemusi ved ani ja si nemozem postavit dom tak aby som nevosiel a potom ziadat suseda aby ma pustal cez svoj dvor ne?
expeeert
02.08.14,05:54
Nuž suseda si občas nenavyberáš, hlavne ak je to dom po rodičoch..
A hlavne ak sa jedna strana chce normálne dohodnúť, ale sused je špekulant...
Podľa popisu ale sused má prístup na svoj pozemok, akurát úzky, takže pešo vojde a to že nevojde autom - hlavne ak je to do garáže, ktorá je postavená načierno, tak by si to kľudne mohli oplotiť. Ak by ich dal aj na súd, myslím že by neuspel...
Peggynka
02.08.14,06:42
To je riadna "vychytávka".Kúpim si lacný úzky pozemok,zastaviam ho spredu a potom sa na súde budem dožadovať práva prejazdu cez susedov pozemok.To môže nejaký sudca aj schváliť? Prečo zákon hovorí o "ceste"? Aj pri vyslovene nemožnosti prechodu na pozemok,by mal súd povoliť len prechod,nie prejazd! Nehovoriac o tom,že k stavebnému povoleniu by sa mali vyjadriť záchranné zložky,aby bol prístup k domu zo všetkých strán.Ale to by sa dalo riešiť nejakým bočným vchodom od suseda (u nás má tak sused odoberateľné plotové dielce,aby sa tam dostali hasiči).
Mária27
02.08.14,07:59
Správne, prístup má, mal si nechať väčší prechod. Teraz nech parkuje na ceste ako v meste.
Mária27
02.08.14,08:02
On prístup k domu má, jeho vec, že úzky dvor, súd to nenariadi. Hasiči môžu ísť aj cez záhrady.
Peggynka
02.08.14,09:12
Si ma ukľudnila,myslela som si,že toto už nemôže byť ani pravda,že mu toto niekto priklepne...:)
pavol54
03.08.14,18:31
Takže vy ste chceli obísť stavebný zákon pri schvaľovačkách, že že mama vlastní jeden meter široký pás medzi vami a susedom, ak žije tak by som sa s vami ako susedov sused veľmi nebavil a to či je tam čierna stavba rozhoduje stavebný úrad s vlastníkmi pozemkov a stavieb a to vy nie ste. a bol vôbec a kedy urobený geometrický plán pozemkov a stavieb?
TomasHC
04.08.14,05:01
Čo ja viem, Talapkova hacienda stále stojí. Na Slovensku nikto nič búrať nebude. Možno s trochou optimizmu za 20-30 rokov...
misoft
04.08.14,07:11
Možno - no "sused" si bude musieť motorku kúpiť, aby sa do garáže dostal :D
Pracujúca
11.08.14,10:18
Odstupy medzi stavbami boli len3,28,sused súhlas nedal a doslova ma vydieral,že súhlas mi dá,ak mu predáme ten mamin metrový pozemok medzi nami za 1 euro !Chcel asom mu ten pozemok akože prenajať aj bezplatne,aby ho užíval,aby mne súhlas dal k stavbe.On nie,on ten pozemok chcel kúpiť.Neprichádza do úvahy.Stavbu sme posunuly ledva,ledva na odstup 4,10 a povolenie už mámˇ.Počkáme 15 dní,či sa odvolá aj na Krajský úrad.Či si ešte niečo vymyslí.Silou mocou ten pozemok chce,kvôli tej jeho garáži aj kvoli žumpe a prejazdu.Oplotenie v stavebnom už máme zahrnuté.Pôvodne som mu to nemala v úmysle oplotiť,nerobiť mu zle,ale po tomto vydieraní tiež nebudem brať na neho ohĺad.Minule sa mi smial do očí,že on sa nemá čoho báť...Tak uvidíme.Inak už som pomaly s nervami v koncoch.Od novembra sa to ťahalo.vybrali sme stav.firmu na montovaný dom aj ja aj brat ,projektant urobil projekty zinkasoval od každého po 2000,že on všetko vybaví a my nebudeme mať starosti.Len potom začli.Doslova som bola ako stopovací pes,lebo klamal,zavádzal,nebolo nič podané,vybavené.Teraz sme už na konci tejto peripetie a zase sused.
Pracujúca
11.08.14,10:20
Inak sused má ten dom široký ako som písala až tak,že by cez svoj pozemok autom do garáže neprešiel,ale nestaval ho on,on to kúpil.
Pracujúca
11.08.14,10:43
Geo plány boli samozrejme robené.Mama ako môj najbližší sused mi súhlas dala /parcela má šírku 1 m/,ale musel aj sused kvôli krátkej vzdialenosti medzi nami.Garáž postavil sused na svojom,ale potom pristaval druhú na dvojgaráž už aj na našom,bez našeho súhlasu,toto ani nemá zakreslené na geo.pláne.Na obecnom úrade sme to už riešili zatial len na stavebnom,vraj oni ho pôjdu skontrolovať a potom sa to bude riešiť súdnou cestou.
Pracujúca
11.08.14,10:45
Akurát sa obávam,že my povolenie na plot máme,je to náš pozemok,plot postavíme a on si vybaví súdne bremeno na náš pozemok,my budeme musieť plot zbúrať,aby sa do garáže autom dostal.
Mária27
11.08.14,10:59
Jeho vec, nech si namiesto jednej izby prebúra podchod, aby prešiel do dvora.
Pracujúca
15.08.14,08:31
Dobrý deň,tak už máme týždeň vydané stavebné povolenie,ale ešte nieje platné,dnes sa mi ozval zase sused,či sa teda nedohodneme ,lebo inak pošle ďalšiu námietku na Krajský úrad.Minule na jeho námietku sme zareagovali tak,že sme dom posunuli na zákonnú vzdialenosť.Zase mu ide o tú parcelu čo využíval,kúpil by ju za euro/m2,takto ma minule vydieral.Nepochodil,tak dnes volal zase.Vraj už nie za euro,ale dohodneme sa.Potom by sa neodvolával.Odmietla som ho.Môže mať ešte inú námietku,ktorú neuviedol na Obecnom úrade pri stav.konaní?Vzdialenosť domu,okná,výška,to všetko je v poriadku.Môže namietať za oplotenie,ktoré máme v povolení?Je mi velmi nepríjemné,že sa nám stavba odiali,kolko to môže trvať na krajskom úrade?
misoft
15.08.14,08:49
Oplotenie: namietať môže, koľko chce.... pokiaľ ho máte v povolení a na svojom pozemku. Ak bude opätovne namietať, že sa nemôže dostať do garáže, tak mu sucho oznámte, že podáte na neho žalobu pre neoprávnené užívanie cudzieho pozemku..... a že budete súdne žiadať, aby váš pozemok VYPRATAL a čiernu stavbu na vašom pozemku odstránil (zbúral).
Pracujúca
15.08.14,08:54
V povolení oplotenie máme.Len dúfam,že to na krajskom úrade nebude trvať zbytočne dlho.Vydržať ten pozemok nemôže,ke´d ho dlho užíval?Naša mama tam bývala sama,nijako to s ním nechcela riešiť,nechcela problém.
Llívia
15.08.14,09:51
Nemohol ho vydržať, keď vie, že to bol pozemok tvojej matky.
Llívia
15.08.14,09:54
misoft
15.08.14,10:13
Ešte niečo: ak by stavebný úrad v mieste nekonal, alebo konal liknavo - obrátiť sa na Krajský stavebný úrad a na súdy. Budú to síce výdaje, ale ak sa preukáže protiprávny stav zo strany suseda i stavebného úradu - zacálujú to bohate....
Peggynka
15.08.14,10:21
Joj,keby si tak mala dôkaz na tie jeho "podmienky" :D hneď by som ho udala za vydieranie (!)
Pracujúca
15.08.14,10:22
Vďaka za Vašu ochotu, dobré rady.
Pracujúca
15.08.14,10:28
Škoda,že ma nikdy včas nenapadne si ho nahrať,ani dnes telefonát.Keď som mu povedala,že ma vydiera,povedal,že to je OBCHOD.Už ho ani zdraviť nebudem.
Peggynka
15.08.14,10:40
Vyskúšaj,či ti nedá písomne tie podmienky,že sa chceš poradiť s právnikom :) Možno skočí na to...
Llívia
15.08.14,10:52
Nahraj si ho bez jeho súhlasu a 1. koleduješ si o prúser., 2. takýto dôkaz môže byť zamietnutý.
Pracujúca
15.08.14,10:56
Tak vida,ešte si ja uškodím....
Llívia
15.08.14,11:06
Alebo ti uškodí sused, keď to zistí :D
Pracujúca
21.08.14,06:16
Takže včera náš sused podal zase odvolanie /lebo sme mu nevyhoveli s predajom/,tentokrát má ako dôvod námietky to oplotenie/.Už som strašne naštvaná,bude to riešiť krajský úrad,bude sa to ťahať a ťahať.Do kedy môže sused takto písať námietky a zdržovať stavbu?My okrem vzdialenosti,ktorú sme už vyriešili splňame všetko podĺa zákona.Čo robiť?