Prdelka
01.08.14,10:42
Máme cudzincov, ktorí sú momentálne zamestnancami slovenskej firmy, ale odvody sú vysoké, chceli by sme to zmeniť, aby boli zamestnancami Korejskej matky a k nám boli len vyslaní, aké nám z toho vyplývajú povinnosti? Ďakujem za pomoc
Zuzanka_ba
01.08.14,18:48
A nechceš náhodou nájsť aj riešenie, aby sa zamestnancom nemuseli vyplácať mzdy?(!)
Legálne riešenie nie je, máš to celé popletené.
Prdelka
04.08.14,05:22
Neviem prečo popletené, viem, že to tak v niektorých firmách funguje, ale neviem či z toho pre nás vyplývajú nejaké povinnosti, či ich treba niekde hlásiť.. Kedže doteraz boli zamestnancami slovenskej firmy a my sme im vybavovali prechodný pobyt. Za takéto odpovede ani nedakujem
Zuzanka_ba
04.08.14,15:17
Vo firmách funguje všeličo :D
Z pracovnoprávneho hľadiska je to nezmysel, nechce sa mi tu ani rozpisovať XY dôvodov pre ktoré... ten prechodný pobyt je viazaný pravdepodobne na zamestnanie, takže by som bola zvedavá, ako im vybavíte prechodný pobyt po zániku tohto zamestnania a pobytu.... a hlavne ako vysvetlíte návšteve z inšpektorátu práce, že to nie sú naši zamestnanci, to sú zamestnanci kórejskej matky, tuná sú len dlhodobo vyslaní na služobke, ..
Okrem ďalších vecí, taká trivialita ako zdravotné poistenie - však načo by im bolo, oni predsa k doktorovi nepotrebujú chodiť!!!

Vysielanie a tlačivká ohľadom príslušnosti čo sa týka poistného sa dajú riešiť so zamestnancami z EU resp. EHP, ak si na to myslela, toto nie je ten prípad

Ak sa nepáči odpoveď, môžeš dať nevhodné či neužitočné, ďakovať nemáš za čo, aj nabudúce
Prdelka
05.08.14,05:38
Ako je potom možné, že na úrade práce mi povedali, že to možné je, len je to komplikovanejšie ako prechodný pobyt, ktorý máme teraz. Len s cudzineckou políciou je ťažké komunikovať, keďže sa tam človek nedostane k relevantnej informácii, preto skúšam aj takto. So zdravotným poistením samozrejme počítame, že budú mať komerčné, to mali aj doteraz okrem teda poistenia v zdravotnej poisťovni, ktoré majú teraz ako naši zamestnanci. Mne išlo hlavne o to, či na cudzineckej polícii je potrebné to len hlásiť, že tu máme na základe zmluvy a vysielacieho príkazu dlhodobo cudzincov alebo sa normálne vybavuje prechodný pobyt len s iným účelom, ale nikde ani v zákone som to nenašla..
Zuzanka_ba
07.08.14,20:13
http://www.employment.gov.sk/files/slovensky/ministerstvo/medzinarodna-spolupraca/europska-unia/zmluvy-socialnom-zabezpeceni/korea.pdf
Asi ti ide o vyslanie zamestnanca? Mne osobne sa to nepáči, ak vykonávajú prácu priamo pre vašu firmu, Zo zmluvy.. "Osoba zamestnaná u zamestnávateľa so sídlomna území jedného zmluvného štátu, ktorá je vyslaná týmto zamestnávateľom na územie druhého zmluvného štátu, aby tam pre neho vykonávala prácu..."
Je tam uvedené "pre neho", t.j. pre toho kórejského zamestnávateľa, ale vaši zamestnanci predsa regulérne robia pre vás (vyrábajú vaše výrobky, poskytujú služby vo vašom mene). Vyslanie som našla rozobraté len pre EU, nenašla som dostatočný komentar ako si vyložiť tento pojem, takže vykladám ako viem..
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-404#f7024059
Nenašla som správny dôvod na udelenie pobytu - bolo by treba žiadať nový. Podľa § 23 ods5 písmd) by to tak šlo len do 90 dní.