fizzy
18.04.06,20:39
Dobry den,
prave rokujem s podnikatelom z Anglicka o moznom spolocnom obchodovani. Ma zaujem kupit isty tovar a dodat ho do Nigerie. Fakturovat a platit bude podnikatel v Anglicku. Ja som neplatca DPH. (JU) Fakturuje sa normalne ako odberatelovi na SVK? (musim FA napisat aj v ANG jazyku?) Poradili by ste mi nejake ochranne opatrenia pre pripad nesplnenia si zaväzku zo strany odberatela zo zahranicia? Prvykrat s nim idem obchodovat takze z mojej strany je nedovera. Ake zmluvy by ste mi poradili spisat? resp za akym právnikom by ste mi odporucili zajst?
Dakujem za hocijaku odpoved.
KEJKA
18.04.06,19:08
právnika ti môžem odporúčať ss_kou. Naozaj sa treba zabezpečiť.
Je možné poistenie, banková záruka, akreditív, resp. vyžiadať zálohu vopred....
fizzy
18.04.06,20:09
Dakujem Lida...kludne mi napis odporucanie SSkou. Budem len rad.
Ma niekto skusenosti s obchodnym partnerom s ktorym obchoduje na dialku bez osobneho kontaktu?
Zalohu vopred, jasne to by bolo good ale nato aby mi zaplatil zalohu potrebuje tiez nejaku zmluvu na ktoru sa bude moct odvolat. Moze to byt zmluva o dielo alebo klasicka kupno-predajna?
KEJKA
18.04.06,20:16
ak kupuje tovar, tak kúpnopredajná zmluva, alebo zmluva o budúcej zmluve kvôli zloženiu zálohy.
fizzy
18.04.06,20:51
Este taku otazku, co by som si mal vyziadat na preukazanie ze ide o podnikatela atd... Zivnostensky list je ako nazyvany v ang? Som dost nervozny kedze so zahranicnym partnerom som nikdy neobchodoval a niesom zbehly....uz som nasiel par prekladateliek tak dufam ze to pojde :) drzte palce.
A este otazka. Z pohladu uctovneho, fatkuru vystavujem klasicky?
KEJKA
18.04.06,21:13
klasicky, ale v AJ, pochopiteľne.
fizzy
18.04.06,21:21
A ako je to s DPH? kedze som neni platca tak sa nic nedeje ale keby som bol platcom tak ako by sa postupovalo resp moze si to odcitat? asi nie, co?
KEJKA
18.04.06,21:32
A ako je to s DPH? kedze som neni platca tak sa nic nedeje ale keby som bol platcom tak ako by sa postupovalo resp moze si to odcitat? asi nie, co?
Keďže tovar dodávaš, naozaj - nič sa nedeje.
Keby si bol platiteľom. tak by si fakturoval aj tak bez DPH, dodaňoval by Angličan.
SK_DPH by si nemohol odpočítať.
...................
ešte terminológia, nie platca ani plátca, ale platiteľ.
fizzy
18.04.06,21:45
Dakujem za opravu ;) ....odteraz platitel.
Dobre na dnes to uz nechavam tak zajtra sa uvidi ako sa s tym pohnem;)
Dakujem ti Lida.
KEJKA
18.04.06,21:55
prosím, .