inkognit
01.08.14,21:05
O mesiac nam konci najomna zmluva a pan nam vopred avizoval, ze dalej nebude neprenajímať byt a nie je umoznene uzavriet novu najomnu zmluvu s nami a ze sa mame pomaly balit. Budeme odovzdavat byt a pocas toho sa ma vratit nam najomcom depozit, ktory sme mu hradili na zaciatku ked sme sa nastahovali.
Pan sa nam vyslovil, ze bude rusit internetove pripojenie na byte. Depozit nam planuje vratit znizeny o sankciu kvoli predcasnemu vypovedaniu internetovej zmluvy. ma on narok vymahat odo mna tuto sankciu za predcasne zrusenie internetu? Internet rusi on na jeho ziadost, nie na moju ziadost. Je sice pravda, ze internet bol zriadeny na moju ziadost, ale hra to v tomto pripade vobec rolu? Co v pripade, ak ja, ako najomca chcem nadalej uzivat byt v ratane vsetkeho prislusenstva a nie je mi to umoznene z jeho strany?
Chobot
01.08.14,21:30
Nie, nemôže. Internet je zazmluvnený na neho, je to jeho problém.

Tvoj problém zase je, že má tvoju kauciu (depozit). Ak ti to nevyplatí celú, čo urobíš? Dáš ho zbiť? Budeš sa s ním súdiť?
Zuzanka_ba
02.08.14,07:00
Nemôže, zmluvnú pokutu si predsa UPC bude nárokovať u neho, keďže on je zákazník. Depozit ktorý drží je určený na škody, a prípadné nedoplatky spôsobené vašou spotrebou.

Viem si ešte teoreticky predstaviť, že ak by odchádzali nájomníci predčasne pred uplynutím viazanosti internetu, ktorý zazmluvnil prenajímateľ (a bolo to s ich vedomím a na ich žiadosť aj s viazanosťou) malo by nejakú logiku chcieť od nájomníkov preplatiť zmluvnú pokutu.

Dúfam, že máš doklady o zaplatení depozitu ako aj o iných platbách atď. Ak to nepôjde inak, môžeš a mala by si sa v prípade zadržania či už 200 eur alebo 370 eur domáhať vrátenia na súde. Ešte pred podaním návrhu prenajímateľa vyzvi na vrátenie depozitu písomne (doporučene alebo daj mu to podpísať). Na súd môžeš dať návrh na vydanie platobného príkazu.
dmc
02.08.14,07:58
Pokial nemate v najomnej zmluve osetreny doplatok za zrusenie internetu nema pravo to od Vas vyzadovat. Pokial je zmluva na intenet pisana na meno majitela - JE TO JEHO PROBLEM. Na vratenie depozitu ho upozornite pisomne (s dorucenkou).

Nepisete ci Vam konci zmluva (na dobu urcitu). Ak zmluva konci a majitel nechce prenajat byt Vam - nemate narok na predlzenie zmluvy. Majitel si moze nasledne byt prenajat podla lubovole. Dolezite je co mate napisane v najomnej zmluve.
inkognit
03.08.14,10:14
zmluva bola na dobu urcitu do 31.8.2014. S moznostou opatovneho predlzenia po pisomnej ziadosti najomcu. Tu sme si dali, podpisanu a oskenovanu mu zaslali a jeho odpoved bolo: nie

no a co sa tyka toho ako mame internet osetreny v zmluve -
Nájomca sa zaväzuje uhradiť prenajímateľovi všetky poplatky a prípadné zmluvné pokuty v prípade predčasného ukončenia zmluvy o poskytovaní služieb (UPC, KTV, telefón, internet a iné) poskytnuté nájomcovi na jeho žiadosť, až do ukončenia platnosti zmluvy o poskytovaní týchto služieb. V prípade neuhradenia takýchto poplatkov nájomcom prenajímateľovi, je prenajímateľ oprávnený použiť na úhradu týchto nedoplatkov depozit.
buchač
03.08.14,10:33
Otazka je teraz ale:
ma on narok vymahat odo mna tuto sankciu za predcasne zrusenie internetu? Internet rusi on na jeho ziadost, nie na moju ziadost. Je sice pravda, ze internet bol zriadeny na moju ziadost, ale hra to v tomto pripade vobec rolu? Co v pripade, ak ja, ako najomca chcem nadalej uzivat byt v ratane vsetkeho prislusenstva a nie je mi to umoznene z jeho strany? Ved to nema logiku. Proti tomu sa neda nijak ubranit, pretoze on tu rozhoduje o tom, ci mi byt vratane internetu ktory na nom je, umozni alebo neumozni užívať, hoci ja by som napr. chcela.
...
Napisala som vcera aj ziadost o uzavretie dodatku k nasej najomnej zmluve.... aby som bola niecim kryta... Cakam na to, aby to zamietol aa ja sa budem moct nasledne odvolat voci tej sankcii, ktoru podla mna nemoze odo mna vymahat, kedze je to sankcia za nieco, co mi on sam nedovoli uzivat v ramci jeho bytu.
Co si o tom myslite?




...
ja len by som potrebovala vediet, kto nas dvoch je v prave..ak budem mat istotu, ze som to ja, tak si svoje presadim, rovnako ako som si to presadila aj v pripade, ze mi chcel dat k uhrade zle vyratany nedoplatok... jemu len treba ukazat, kde je ta pravda a potom si aj vcelku da povedat :)
Otázka je niekde úplne inde.
Prečo ste nespísali tie dodatky a aj presné pravidlá už skôr ?
Nejde o presadenie si svojho, či si mala alebo nemala pravdu pri vyúčtovaní. Tvoj pohľad vieme a majiteľa bytu nie, tak sa nedá posúdiť.
Ja si osobne myslím, že tlačíš na pílu a chceš ostať ( samozrejme ) v tom byte, nakoľko Ti to vyhovuje.
Lenže nie podnájomník určuje pravidlá, na to je majiteľ bytu !!!
Podnájomník buď rešpektuje alebo ťahá čáru.
Čiže inak povedané, ak je správne a seriózne nastavená zmluva, ktorú dodržiavajú obe strany, tak potom nedôjde k tým " nedorozumeniam ".
Lebo tu vidím, že obe strany chcú so sebou vydrbať.
trevize
03.08.14,12:23
Neda sa s nim dohodnut na prepisanie na Vase meno aby ste si preniesli internet inde?
inkognit
03.08.14,12:30
nie buchac, v byte som neplanovala ostat, spolubyvajuca ano...oficialnu ziadost o predlzenie najomnej zmluvy sme si davali preto, lebo sme vopred vedeli, ze on si bude hladat inych podnajomnikov, alebo ho nebude prenajimat vobec...uz dlho bolo jasne, ze nam ten byt prenajimat nebude chciet, lebo sme zistili o nom vselijake veci, a jemu sa to nehodi....
Preto sme si dali ziadost, lebo sme vedeli, ze ju zamietne. A jedine toto bol sposob ako sa ubranit pripadnej sankcii za to zrusenie internetu. Pretoze hoci ho on zatial nezrusil, a ani nezrusi, vyslovil sa, ze depozit nam vrati znizeny o cast, ktoru bude treba za internet doplacat pocas trvania jeho viazanosti.
o zmluve v nasom pripade je skoda hovorit, je to komplikovane, nakolko oni ziju v zahranici a nikdy sme sa ani nevideli, ani nepoculi, vsetko sa riesilo mailovou komunikaciou, obtiaznou. preto po zavedeni internetu na nasu ziadost, nam iba poslal dodatok ku zmluve, kde sa urcilo, ze cena najomneho sa zvysuje o cenu za internet. To ze ake sankcie a poplatky kto bude znasat sa neriesilo, lebo vravim, aj na tento dodatok ku zmluve sme cakali asi dva mesiace, kym to poslal zo zahranicia.
V mailoch sme sa avsak predtym nez sa internet zriadil dohadovali, ci si to vybavim na svoje meno, alebo to bude na jeho meno. Upozornil nas, ze v pripade ak si to dam na svoje meno, budem samosrejme znasat pripadne sankcie kvoli skorsej vypovede. A ked navrhoval, aby bola zmluva na jeho meno, tam ziadne sankcie nespomenul. Takze tak...
inkognit
03.08.14,12:38
trevize...ano navrhli sme mu toto riesenie a on s nim nema problem. Ale zase preco by som ja mala mat dalsie vybavovacky okolo toho? a kde mam istotu ze mi ten internet na inom mieste pojde? a proste vobec, je to spekulant najvacsi, preco by som mu mala ja takto este ulahcovat situaciu? uz dost casu som kvoli nemu stravila studovanim zakonov, paragrafov, konzultaciami atd atd...

spolubyvajuca mala v zaujme uzivat byt a uzivat internet ... on to zamietol... takze nema dovod vratit depozit znizeny o ten internet, ktory nam v podstate on ani nedovoluje uzivat na mieste, kde bol zavedeny.

To ze jemu sa zmenili okolnosti a rozhodol sa byt dalej neprenajimat (hoci v predoslej mailovej komunikacii tvrdil, ze nemaju v plane sa ani vrarit a byt budu prenajimat urcite dlhodobo) nemoze znasat najomca... v case ked sme ziadali o zavedenie internetu boli vsetky predpoklady k tomu, ze 24 mesacna viazanost internetu sa nedostane do konfliktu s dobou trvania najomneho vztahu 12 mesiacov.
luja5
03.08.14,13:37
zmluva bola na dobu urcitu do 31.8.2014. S moznostou opatovneho predlzenia po pisomnej ziadosti najomcu. Tu sme si dali, podpisanu a oskenovanu mu zaslali a jeho odpoved je:

Dakujeme za vasu ziadost. Zial opatovne musime zopakovat, ze nakolko nemame v umysle nadalej byt prenajimat nie je mozne spisat akukolvek novu najomnmu zmluvu, ci tu sucasnu predlzit pripadnym dodatkom

no a co sa tyka toho ako mame internet osetreny v zmluve -
Nájomca sa zaväzuje uhradiť prenajímateľovi všetky poplatky a prípadné zmluvné pokuty v prípade predčasného ukončenia zmluvy o poskytovaní služieb (UPC, KTV, telefón, internet a iné) poskytnuté nájomcovi na jeho žiadosť, až do ukončenia platnosti zmluvy o poskytovaní týchto služieb. V prípade neuhradenia takýchto poplatkov nájomcom prenajímateľovi, je prenajímateľ oprávnený použiť na úhradu týchto nedoplatkov depozit.


ale nemame specifikovane, ze ci sa to tyka predcasneho vypovedania zmluvy na ziadost najomcu... ukoncenie zmluvy s UPC by nebolo na nasu ziadost, ale na jeho...tak ja sama neviem....

ja len by som potrebovala vediet, kto nas dvoch je v prave..ak budem mat istotu, ze som to ja, tak si svoje presadim, rovnako ako som si to presadila aj v pripade, ze mi chcel dat k uhrade zle vyratany nedoplatok... jemu len treba ukazat, kde je ta pravda a potom si aj vcelku da povedat :)

O tom, ktorý z Vás dvoch je v práve, by mohol rozhodnúť len súd na základe posúdenia všetkých skutočností na obidvoch stranách. Ja môžem napísať len svoj názor:).

Na základe vyznačeného modrým by som sa postavila na stranu vlastníka bytu. Samotné znenie zmluvy možnosť predčasného ukončenia internetovej zmluvy nevylučuje. Naopak, predpokladá, že taká situácia môže nastať. A aby tam bolo uvedené, že len v prípade, ak by k predčasnému vypovedaniu zmluvy došlo na žiadosť nájomcu? Neviem, kto by predpokladal, že ak skončí nájomná zmluva, nájomca nepožiada o zrušenie služby zabezpečenej na jeho výslovnú žiadosť a bude ju ďalej platiť vlastníkovi bytu, alebo odmietnutím platenia ju bude d.f. nanucovať vlastníkovi bytu, ktorý takú službu nemal, nechcel a nechce.

Ja by som nežiadala zabezpečiť službu s viazanosťou na dobu, ktorá by sa mi nekryla s dobou nájmu podľa nájomnej zmluvy. Mohla si požiadať o zabezpečenie normálnej služby bez viazanosti, platila by si síce viac, ale teraz by neboli problémy s úhradou sankcie. Ani by som neargumentovala tým, že vlastník bytu nechce predĺžiť nájomnú zmluvu tak, aby sa kryla aspoň s dobou viazanosti služby, lebo Ty to tak chceš. Nemôžeš obmedzovať práva vlastníka bytu svojím chcením. Ubezpečenie, že sa nemieni tak skoro vrátiť, nie je nájomná zmluva. Nárokovať si alebo očakávať akosi automatické predĺženie nájomnej zmluvy len preto, že si požiadala o zabezpečenie služby s dobou viazanosti nekrytou s dobou nájmu, považujem za trochu pomýlený názor.
trevize
03.08.14,13:42
trevize...ano navrhli sme mu toto riesenie a on s nim nema problem. Ale zase preco by som ja mala mat dalsie vybavovacky okolo toho? a kde mam istotu ze mi ten internet na inom mieste pojde? a proste vobec, je to spekulant najvacsi, preco by som mu mala ja takto este ulahcovat situaciu? uz dost casu som kvoli nemu stravila studovanim zakonov, paragrafov, konzultaciami atd atd...

spolubyvajuca mala v zaujme uzivat byt a uzivat internet ... on to zamietol... takze nema dovod vratit depozit znizeny o ten internet, ktory nam v podstate on ani nedovoluje uzivat na mieste, kde bol zavedeny.

To ze jemu sa zmenili okolnosti a rozhodol sa byt dalej neprenajimat (hoci v predoslej mailovej komunikacii tvrdil, ze nemaju v plane sa ani vrarit a byt budu prenajimat urcite dlhodobo) nemoze znasat najomca... v case ked sme ziadali o zavedenie internetu boli vsetky predpoklady k tomu, ze 24 mesacna viazanost internetu sa nedostane do konfliktu s dobou trvania najomneho vztahu 12 mesiacov.

Treba sa nato pozerat pragmaticky. Kauciu ma v rukach prenajimatel....na neisty sud by som kvoli takej ciastke urcite nesiel aj ked chapem ked niekomu ide o princip. Tu uz ide len o minimalizovanie skod.
buchač
03.08.14,13:50
[QUOTE="inkognit"]

umozni alebo neumozni užívať, hoci ja by som napr. chcela.
...

nie buchac, v byte som neplanovala ostat, spolubyvajuca ano...
...
Takze tak...

:rolleyes:
Takže teraz ako ???
luja5
03.08.14,13:54
[QUOTE="inkognit"]

umozni alebo neumozni užívať, hoci ja by som napr. chcela.
...

nie buchac, v byte som neplanovala ostat, spolubyvajuca ano...
...
Takze tak...

:rolleyes:
Takže teraz ako ???
Ani z voza, ani na voz...:rolleyes:
právnik-probono
03.08.14,19:54
k tomu internetu: ak bol zriadený na vašu výslovnú žiadosť a vlastník ho ďalej nechce užívať, je logické že zmluvu vypovie. V tomto prípade má vlastník pri zaúčtovaní zmluvnej pokuty nárok na regres (náhradu škody) od vás. Zodpovednosti za škodu sa podľa mňa zbavíte tak, že vyviniete snahu o odstránenie jej následkov, tj. vyzvete ho (písomne!), aby zmluvu za internet previedol na vašu osobu a vy ho budete užívať ďalej v inom byte a aj riadne platiť (bolo by to amorálne platiť za niečo čo nevyužívate a pritom záujem využívať máte ale je vám v tom bránené- zmluvnú pokutu, alebo mesačné platby do konca viazanosti). Ak toto odmietne, je to jeho problém! Vy v prípade súdneho sporu preukážete snahu zabrániť vzniku škody a toto by súdu malo stačiť. Ak vám autoritatívne a bez relevantného zmluvného dôvodu poníži kauciu o sumu zmluvnej pokuty, žalujte ho o vydanie bezdôvodného obohatenia sa podľa Občianskeho zákonníka návrhom na vydanie platobného rozkazu. Ak ho súd vydá a vlastník podá odpor s protinávrhom na zápočet pohľadávky z titulu zmluvnej pokuty, mali by ste na súde uspieť vy, nakoľko ste sa snažili zmluvnej pokute predísť prepisom zmluvy na vašu osobu.
luja5
03.08.14,20:29
k tomu internetu: ak bol zriadený na vašu výslovnú žiadosť a vlastník ho ďalej nechce užívať, je logické že zmluvu vypovie. V tomto prípade má vlastník pri zaúčtovaní zmluvnej pokuty nárok na regres (náhradu škody) od vás. Zodpovednosti za škodu sa podľa mňa zbavíte tak, že vyviniete snahu o odstránenie jej následkov, tj. vyzvete ho (písomne!), aby zmluvu za internet previedol na vašu osobu a vy ho budete užívať ďalej v inom byte a aj riadne platiť (bolo by to amorálne platiť za niečo čo nevyužívate a pritom záujem využívať máte ale je vám v tom bránené- zmluvnú pokutu, alebo mesačné platby do konca viazanosti). Ak toto odmietne, je to jeho problém! Vy v prípade súdneho sporu preukážete snahu zabrániť vzniku škody a toto by súdu malo stačiť. Ak vám autoritatívne a bez relevantného zmluvného dôvodu poníži kauciu o sumu zmluvnej pokuty, žalujte ho o vydanie bezdôvodného obohatenia sa podľa Občianskeho zákonníka návrhom na vydanie platobného rozkazu. Ak ho súd vydá a vlastník podá odpor s protinávrhom na zápočet pohľadávky z titulu zmluvnej pokuty, mali by ste na súde uspieť vy, nakoľko ste sa snažili zmluvnej pokute predísť prepisom zmluvy na vašu osobu.
Môže však zadávateľka použiť argument, že čo ak jej internet na novom mieste nepôjde? Prepísanie internetu už totiž prenajímateľovi navrhli a on s tým nemá problém, ale zadávateľka k tomu dopísala (v reakcii na príspevok od trevize), že "a kde mam istotu ze mi ten internet na inom mieste pojde?". Je vecou súčasného prenajímateľa, aby mala zadávateľka istotu, že jej internet pôjde aj na novom mieste?
inkognit
03.08.14,20:36
buchac, luja :) este raz
ja osobne tam na byte som nechcela ostat, od septembra byvam inde. Uviedla som to ako priklad...ci keby som NAPR. chcela byt nadalej uzivat, ci ma na to pravo. Vidite tam to slovo "napr"? Spolubyvajuca ta mala zaujem tam byvat este dalsiu dohodnutu dobu.

este raz to skopirujem z textu ktory som napisala v prvom prispevku:
"Proti tomu sa neda nijak ubranit, pretoze on tu rozhoduje o tom, ci mi byt vratane internetu ktory na nom je, umozni alebo neumozni užívať, hoci ja by som napr. chcela."............................... mozno som mala napisat "AK ja by som napr. AJ chcela" uz som nespecifikovala narocky, ci sa jedna o spolubyvajucu (ktora chce) alebo o mna, proste som to pisala z pohladu najomcu - jedneho.



uznavam nenaformulovala som to dobre...





[QUOTE="inkognit"]

umozni alebo neumozni užívať, hoci ja by som napr. chcela.
...

nie buchac, v byte som neplanovala ostat, spolubyvajuca ano...
...
Takze tak...

:rolleyes:
Takže teraz ako ???
Ani z voza, ani na voz...:rolleyes:
právnik-probono
03.08.14,20:37
v každom prípade jej odporúčam ten prepis, a keď jej to nepôjde v mieste jej bytu, nech zriadi pripojenie napr. u rodičov, kamarátov, známych, atď... Podľa mňa iba prepisom sa zbaví zodpovednosti za škodu, v opačnom prípade tam ten nárok vlastníka na regres je dôvodný.
luja5
03.08.14,20:42
v každom prípade jej odporúčam ten prepis, a keď jej to nepôjde v mieste jej bytu, nech zriadi pripojenie napr. u rodičov, kamarátov, známych, atď... Podľa mňa iba prepisom sa zbaví zodpovednosti za škodu, v opačnom prípade tam ten nárok vlastníka na regres je dôvodný.
Ďakujem za doplnenie k mojej otázke.
inkognit
03.08.14,20:57
luja....takisto sa mozem spytat- a je mojou vecou, ze jemu sa teraz zmenili okolnosti a on sa rozhodol dalej neprenajimat byt? preco vtedy teda suhlasil s uzatvorenim internetovej zmluvy na 24 mesiacov? ved nam to mohol teda zamietnut, upozornit, navrhnut iny produkt..s kratsou viazanostou...


Internet som iniciativne pred 12 mesiacmi chcela zriadit ja na svoje vlastne meno, tak som mu to aj napisala, spytala som sa ho ci s tym nema problem....chcela som to vtedy rychlo vybavit. On mi navrhol v tom case dve riesenia. Ze poprve, na moje meno zmluva moze byt, a vsetko vratane poplatkov a moznych sankcii si znasam ja...podruhe, zmluva na jeho meno, kde ziadne sankcie nespomenul, jedine to, ze by sme museli cakat este na internet dva mesiace, kym by prisiel na SVK a vybavil to... vybrali sme si druhu moznost prave kvoli tym sankciam, ktore uvadzal pri prvej moznosti. A ze aj za cenu dlhsieho cakania.
Este dodam, ze internet sa zaviedol v case, ked sme nemali este hotovy dodatok k povodnej najomnej zmluve, ktora bola uzavreta do 8/2013. Najomna zmluva "vyprsala" teda v 8/2013, byvali sme dalej, nemuseli sme si davat ani ziadost ziadost o jej predlzenie, majitel to bral automaticky, vsetko ficalo bez problemov...preto sme nejake tie papierovacky ani neriesili...bola to chyba, teraz to uz viem.


10/2013 - zriadenie internetu (stale v obdobi neobnovenej pôvodnej najomnej zmluvy)
a až v 11/2013 nam zaslal dodatok k najomnej zmluve, ktorym sa nam predlzila doba najmu do 8/2014, a plus este teda navysila suma za najomne o platby za internet. Nic viac dodatok neriesil.
inkognit
03.08.14,21:12
.
právnik-probono
03.08.14,21:19
už sa v tom strácam aj ja, ale to môže byť pokročilou hodinou :-) resumé je podľa mňa také, že je to jedno, či úhrada tej zmluvnej pokuty je zakotvená v nájomnej zmluve alebo nie, pretože vy nepopierate, že internet bol zriadený na váš popud. preto má vlastník nárok na regres. zbavíte sa ho prepisom internetu na vašu osobu, inak v prípade súdneho sporu má celkom slušnú šancu na úspech. Či vám svedomie dovolí na súde popierať, že zmluva bola uzatvorená na vašu žiadosť?
luja5
03.08.14,21:31
@inkognit
Opäť len môj názor. Každý nájomca musí počítať s možnosťou, že mu prenajímateľ nájomnú zmluvu nepredĺži. Počítať s tým, že sa môžu prenajímateľovi zmeniť okolnosti a nebude byt ďalej prenajímať, považujem teda za vec nájomcu. Nebola som pri tom, o čom ste sa ako dohadovali, preto mi je to ťažko objektívne posúdiť. Ja by som však nepodpísala niečo, s čím by som nesúhlasila. Navyše ak by to malo byť inak, než aká bola predbežná dohoda. A môžem len zopakovať, že by som nesúhlasila so zabezpečením služby takým spôsobom, pri ktorej by mi v prípade nepredĺženia nájomnej zmluvy hrozila sankcia za predčasné ukončenia zmluvy za zabezpečenú službu.
Ak ale dodatok riešil len predĺženie nájomnej zmluvy a platby za internet, potom už v pôvodnej zmluve muselo byť to, čo si odcitovala "...Nájomca sa zaväzuje uhradiť prenajímateľovi všetky poplatky a prípadné zmluvné pokuty v prípade predčasného ukončenia zmluvy o poskytovaní služieb (UPC, KTV, telefón, internet a iné) poskytnuté nájomcovi na jeho žiadosť...". Takže o možnosti sankcie ste vedeli.
A prečo by prenajímateľ nemal súhlasiť s Vašou žiadosťou na zabezpečenie viazanej služby na 24 mesiacov? On predsa mohol predpokladať, že v prípade potreby si službu prenesiete na nové miesto. Prečo by Vám on mal zisťovať rôzne produkty, doby viazanosti...?
Odporúčam postupovať, ako napísal právnik-probono. Jeho príspevok považujem za príspevok s väčšou váhou, ako moje názory;).
luja5
04.08.14,08:19
a este doplnim....ze on nam sice postou zaslal ním podpísaný dodatok k najomnej zmluve aby sme ho tiez podpisali... ale nikdy sa poň nezastavil...vlastne nemá v rukách ziadnu vypodpisovanu najomnu zmluvu ... to uz sa nam pekne zamotava
Napísala si toho veľa, už strácam prehľad. Vyberiem preto len časti z toho, čo si doteraz napísala, pre použitie v reakcii na Tvoj vyššie cit. príspevok.

...o mesiac nam konci najomna zmluva... budeme odovzdavat byt... zmluva bola na dobu urcitu do 31.8.2014. S moznostou opatovneho predlzenia po pisomnej ziadosti najomcu...napisala som vcera aj ziadost o uzavretie dodatku k nasej najomnej zmluve.... na tento dodatok ku zmluve sme cakali asi dva mesiace, kym to poslal zo zahranicia... o zmluve v nasom pripade je skoda hovorit, je to komplikovane, nakolko oni ziju v zahranici a nikdy sme sa ani nevideli, ani nepoculi, vsetko sa riesilo mailovou komunikaciou, obtiaznou...

Ak Vám prenajímateľ zaslal podpísaný dodatok k náj. zmluve, prečo ste mu ho Vami podpísaný nevrátili poštou? Na jednej strane čítať, že Váš jediný spôsob komunikácie bol len písomný, lebo ste sa nikdy ani nevideli, ani nepočuli a na strane druhej teraz "zistiť", že nemá nič "vypodpisované", lebo sa po to nezastavil, považujem za prinajmenšom podivné. Nečudovala by som sa, keby prenajímateľ reagoval, že napriek obojstranne zaužívanému a akceptovanému spôsobu komunikácie medzi Vami nezaslať mu podpísaný dodatok späť (možno aj pôvodnú zmluvu) bola z Vašej strany špekulácia. Navyše, keď ste sa podľa zmluvy-dodatku riadili, podľa nich konali...Nie som právnik, ale zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že ak podľa niečoho konám, ak sa niečím vo svojom konaní riadim, tak to niečo akceptujem, súhlasím s tým a nemám problém to podpísať a vrátiť druhej strane zaužívaným spôsobom tak, aby som mala doklad o odoslaní-prevzatí.
Chobot
04.08.14,08:34
Internet som iniciativne pred 12 mesiacmi chcela zriadit ja na svoje vlastne meno, tak som mu to aj napisala, spytala som sa ho ci s tym nema problem....chcela som to vtedy rychlo vybavit. On mi navrhol v tom case dve riesenia. Ze poprve, na moje meno zmluva moze byt, a vsetko vratane poplatkov a moznych sankcii si znasam ja...podruhe, zmluva na jeho meno, kde ziadne sankcie nespomenul, jedine to, ze by sme museli cakat este na internet dva mesiace, kym by prisiel na SVK a vybavil to... vybrali sme si druhu moznost prave kvoli tym sankciam, ktore uvadzal pri prvej moznosti. A ze aj za cenu dlhsieho cakania.
Este dodam, ze internet sa zaviedol v case, ked sme nemali este hotovy dodatok k povodnej najomnej zmluve, ktora bola uzavreta do 8/2013. Najomna zmluva "vyprsala" teda v 8/2013, byvali sme dalej, nemuseli sme si davat ani ziadost ziadost o jej predlzenie, majitel to bral automaticky, vsetko ficalo bez problemov...preto sme nejake tie papierovacky ani neriesili...bola to chyba, teraz to uz viem.



Na základe stále nových informácií, ktoré nám tu po častiach predkladáš, začína mať problém úplne iný rozmer.

Podľa toho, čo si napísala, to už tak jednoznačné nie je, ako som písal na začiatku. Ty si iniciovala zavedenie internetu a tiež si sa zaviazala uhradiť všetky náklady a poplatky okolo toho, preto jeho požiadavka na úhradu tých nákladov bude asi oprávnená. Je to vec pohľadu - či z jednej alebo z druhej strany.
denis_m6
04.08.14,08:53
aby to nedopadlo tak, ze vam vrati depozit znizeny o zmluvnu pokutu za predcastne zrusenie internetu, a novym najomnikom ten internet necha...
luja5
04.08.14,09:03
aby to nedopadlo tak, ze vam vrati depozit znizeny o zmluvnu pokutu za predcastne zrusenie internetu, a novym najomnikom ten internet necha...
V tom by som problém nevidela. Nájomca má právo žiadať k tomu príslušné doklady rovnako, ako v prípade akýchkoľvek iných výdavkoch hradených prenajímateľovi.
inkognit
04.08.14,11:58
po zmluvu si mal prist on sam, ked bol na SVK. Na byt prisiel, ked nam priniesol router. Papiere mal nachystane na stole ale tam aj ostali.

Ano v povodnej zmluve uz boli spomenute sankcie atd... lenze zmluva padla ku koncu 8/2013. Internet sa zriadoval az v 10/2013... teda v case ked este ziaden dodatok ku zmluve nebol, a na zaklade nasich dohadov, som si myslela, ze sa to, na com sme sa dohodli, premietne aj do dotadku. No on nam zaslal v 11/2013 len dodatok, kde ako som uz uvidela - zmenena cena najomneho.

A este trochu na ozrejmenie.
Spolubyvajucej napisal este koncom jula e-mail, ze byvat moze aj od sept., poslal jej navrh novej zmluvy, a videla som ze v nom mal rozpolozkovane ceny za elektrinu, plyn a internet.

Mne o den - dva napisal, ze byt prenajimat nebude a ze bud zrusi internet a zaplatime mu sankciu, alebo budeme hradit poplatky az do konca viazanosti internetu.

Tak som sa ho spytala, preco chce odo mna za predcasne zrusenie internetu, ked s druhou spolubyvajucou ma uz dohodu, ze tam ona bude byvat aj nadalej a dokonca mu za ten internet bude platit ako aj doteraz... on si asi myslel, ze my dve sa o tychto veciach nebavime, alebo to nezistim, neviem...

Tak potom uz aj jej nasledne napisal, ze sa ma vystahovat.

A trochu teraz lutujem ze som to tu zacala riesit, lebo to sa neda v neikolkych prispevkoch opisat, aky je to spekulant. Pozrite, viem ze z jeho strany ide o politiku a ze on realne ten internet ani rusit nechce. Mne nerobi problem dat si to previest na svoje meno, ale pozeram sa na to trochu inak. Viete kolko sme sa s nim uz natahovali vo veci vyuctovania za energie? On si stale siel svoje, klamal, zatlkal, hlava nehlava. Preto nemam chut, aby zo vsetkeho vysiel len tak jednoducho.
inkognit
04.08.14,12:07
najviac ma hneva, ze neferovo ubezpecil spolubyvajucu, ze moze ratat s byvanim na dalsi rok, kupila si nabytok, vybavila co sa dalo a zrazu mu svihlo v hlave.
Naozaj pre mna prepis internetu nie je problem, hoci radsej by som bola, keby som to riesit nemusela...stve ma na tom to, ze tolko klamstiev z jeho strany slo celu dobu a vsetko mu prejde akoby nic...
inkognit
04.08.14,12:11
nuz ale teda po vsetkych Vasich nazoroch, zistujem ze v zmluve je dier viac nez dost a nemala som sa spoliehat na to, co mi sluboval v mailoch. Moja chyba. Z pravneho hladiska je teda on vo vyhode, takze uz dalej neriesim nic a vybavim ten prepis... alebo mozno este pristupim na jeho druhu alternativu, kde nam navrhol, ze ak sa vypraceme v polovici mesiaca tak je "ochotny" zabudnut na sankciu za internet....
Vdaka vsetkym za nazory...
denis_m6
04.08.14,13:28
aby to nedopadlo tak, ze vam vrati depozit znizeny o zmluvnu pokutu za predcastne zrusenie internetu, a novym najomnikom ten internet necha...
V tom by som problém nevidela. Nájomca má právo žiadať k tomu príslušné doklady rovnako, ako v prípade akýchkoľvek iných výdavkoch hradených prenajímateľovi.

podla teba nie je problem, ked si od jedneho zoberie poplatok za predcasne zrusenie, a aj tak ho nezrusi? to ked tam bude mat kazde tri mesiace niekoho noveho, tak bude zarabat xy eur vzdy?
luja5
05.08.14,07:49
aby to nedopadlo tak, ze vam vrati depozit znizeny o zmluvnu pokutu za predcastne zrusenie internetu, a novym najomnikom ten internet necha...
V tom by som problém nevidela. Nájomca má právo žiadať k tomu príslušné doklady rovnako, ako v prípade akýchkoľvek iných výdavkoch hradených prenajímateľovi.

podla teba nie je problem, ked si od jedneho zoberie poplatok za predcasne zrusenie, a aj tak ho nezrusi? to ked tam bude mat kazde tri mesiace niekoho noveho, tak bude zarabat xy eur vzdy?
Treba si prečítať celé, čo som napísala a nie vybrať si len prvú vetu;). Za prvou vetou pokračuje aj druhá veta. Ty si to zase napísal tak, ako keby prenajímateľ nemal právo žiadať od nájomcu úhradu sankcie, lebo prenajímateľ nemusí internet zrušiť, aby sa na úkor nájomcov obohacoval. A ja s tým nesúhlasím a v tomto nevidím problém pre nájomcu. Prenajímateľ musí dokladovať, že za zrušenie internetu mu poskytovateľ fakturoval sankčný poplatok. Takže ak prenajímateľ nevydokladuje, že na základe faktúry od poskytovateľa služieb sankčný poplatok uhradil, nemá právo žiadať od nájomcu náhradu. A veľmi pochybujem, že by si toho ani prenajímateľ, ani nájomca neboli vedomí, v tomto si nedovolím ani jedného z nich podceňovať. Ale Ty ich asi podceňuješ:).
luja5
05.08.14,08:00
nuz ale teda po vsetkych Vasich nazoroch, zistujem ze v zmluve je dier viac nez dost a nemala som sa spoliehat na to, co mi sluboval v mailoch. Moja chyba. Z pravneho hladiska je teda on vo vyhode, takze uz dalej neriesim nic a vybavim ten prepis... alebo mozno este pristupim na jeho druhu alternativu, kde nam navrhol, ze ak sa vypraceme v polovici mesiaca tak je "ochotny" zabudnut na sankciu za internet....
Vdaka vsetkym za nazory...

Odporúčam písomne, najlepšie by bolo formou obojstranne podpísaného dodatku k zmluve;).