gufy
02.08.14,00:22
Dobrý deň, zmysleli sme si do Chorvátska autom, len tak, bez rezervácie, roky sme neboli, niekam buď ku Crikvenici, alebo v prípade zlého počasia niekam nižšie do strednej Dalmácie (oblasť Zadaru), a možno dojde až na Split, aké sú tento rok zo skúsenosti šance nájsť na mieste ubytovanie formou popytovania sa? Aké sú bežné ceny pre dvoch? Ako je to s meraním rýchlosti a postihmi, výmenou peňazí (prednostne platenie hotovosťou) - lepšie u nás? Na čo si dať bacha? Je povolené/problém v prípade potreby len tak zastaviť a prespať v aute či na pláži? Na čo má dávať vodič väčší pozor, než je bežné u nás, aby sa nedostal do problémov? Podeľte sa prosím so skúsenosťami, ďakujem!
alaya1
02.08.14,04:50
Ubytko najdes aj bez rezervacie, nakolko je tam zle pocasie a vela kapacit je volnych. Ubytovanie ma roznu cenu, podla lokality, blizkosti plaze, ci je to izba, apartman, hotel. Prespat mozes pocas cesty na parkovisku pri benzinkach, na plazi asi nie. Ak sa budes spravat ako clovek, urcite problemy mat nebudes. vela info sa da vygooglit.
lujza.j
02.08.14,04:58
slovenské hovädo,ešte tam nie je ....a už rieši ako to je z meraním rýchlosti...neuveriteľne :eek:
jslancik
02.08.14,05:12
no pre istotu, ak by prehliadol značku :D
jslancik
02.08.14,05:13
ak myslíš "naslepo", tak to je "blind"...
Excise Duty
02.08.14,05:42
Genau...
lujza.j
02.08.14,05:52
HR fízli sú hákliví na rýchlosť a na červenú sú ich plné mestá aj diaľnica....ja mám "protekciu" a nedovolím si ....
jslancik
02.08.14,05:56
som sa zľakol, že v NJ je to s "t", ale našťastie...
gufy
03.08.14,22:01
Tak som sa snažil napísať o čo mi ide a nakoniec som sa z početných reakcií dozvedel akurát, že som slovenské hovädo a z angličtiny debil. Ešte že som sa nenarodil v Chorvátsku, bol by som hovädo chorvátske a len im tam kazil imidž (image). Trocha mi to pripomenulo slovenskú množinu, búchajúcu sa do pŕs, ktorá si v nákupnom ošiali zakúpila železo s predinštalovaným Windows, alebo zakúpili OS ako firma, pretože to nijako nešlo obísť, a teraz plnia internet morálkou o legálnom softvéri (software). Samozrejme, o zbytku softu, ktorý tam majú, sa radšej nezmieňujú.
S tou mojou angličtinou je to tak, ako je, žiaľ, iné to už asi nebude. Len sa mi zasa potvrdilo, že kto nevie práve anglicky, nie je človek. Našťastie, aspoň tá slovenčina mi ako tak ide.

Nemyslím, že pôjdem autom, ktorým by som mohol konkurovať hovädám, akejkoľvek národnosti - či už s konexiami, alebo bez nich. Ale viem, že ako napríklad v Rakúsku čakajú na každý navýšený kilometer, v Chorvátsku "človek" až tak na tachometer pozerať nemusel, a mohol občas ísť aj o niečo rýchlejšie - možno už len preto, aby nespomaľoval premávku. Taktiež porušiť nejaký predpis, o ktorom na Slovensku ani len netušíme, by mohol byť problém. Hlavne, ak ich policajti o tomto rozdiele vedia. Tak som sa opýtal.

Zaujímali ma pomery, ktoré v tejto balkánskej krajine v súčasnosti vládnu. Mňa napríklad chcel skasírovať (udeliť mi pokutu) slovinský colník, odstaviac ma účelovo kamsi za tmavý roh, za nezapnutý pás - našťastie som situáciu zvládol a 10 mariš minul južnejšie a účelnejšie. Tak isto sa nebotyčná pokuta za plnú čiaru (po nekonečných serpentínach na nasledujúcej nekonečnej rovinke total nezmyselnú, ktorú preto prekročil každý - a preto tam aj stáli - a po prejdených Chorvátoch zastavili až slovenské hovädo s markami) zmenila na 10 mariš vtlačených do ruky zaskočeného policajta. Čo by som si napr. v Rakúsku určite netrúfol.
Ale opačný zážitok mám napríklad paradoxne z benzínky, kde mi chlapík, kasírujúci pri aute, vrátil 50 evri s tým, že to nie je kuna a že to by som pekne prerobil.

Platobnú kartu využívať nebudem, tak ma zaujímalo, kde je rozumnejšie meniť, či u nás, či tam - najlepšie to bývalo u nich na pošte, alebo v niektorých ich turistických kanceláriách.

Ubytovanie bolo vždy najlepšie a najvýhodnejšie u niekoho v kuči, takže ceny by ma zaujímali prednostne asi tam.

Viem, že prespanie v aute miestni policajti v aute kvôli ich kriminalite príliš radi nemali. Ako to bolo ošetrené v zákone, netuším. Nemám to síce v pláne, ale neviem, čo ma čaká a radšej by som bol informovaný vopred, tak isto ako o tej rýchlosti – tam mi to je už na prd.

Ďakujem teda aspoň za ten kúsok serióznej odpovede, aj keď popravde ma mrzí, že sa ich nenašlo viac. Ak by niekto ešte mal chuť čokoľvek rozumné k téme sem hodiť, určite uvítam.
alaya1
04.08.14,05:55
Dopravne predpisy, ako aj ceny ubytovani si mozes najst cez google aj sam. tak isto info o letoviskach si vyhladas cez recenzie na nete. je tu aj tema o Chorvatsku, staci vyhladavat a citat.
tom55
05.08.14,19:00
no moj kolega z prace chodina blind po ceste prepi v aute a ide dalej ked tam pridu hladaju si privat a zvecsa najdu je tam toho kopec ale viem o tom ze uz aj spali v aute pri plazi lebo bolo narvane vsade a cakali kym sa im na druhy den uvolni izba ...ja by som urcite takto nesiel mozno prvy krat ale potom sa da dohodnut z domacim ak sa vratis o rok a on ti izbu podrzi svagor to tak robi bezne
gufy
14.08.14,00:48
Šťastný návrat, počasie nás počas trasy do Crikvenice odklonilo radšej na Zadarsko, vyplatilo sa, na pobreží sme zachytili nádherné počasie. S miestom to tam však vyzeralo veľmi zle, všade narvané, nakoniec po popytovaní náhodná šťastena poslala peknú samostatnú izbu so soc. za 40 v novostavbe, veľmi slušné. Za euro cca 7,45 Kún očistených, na poštách aj zmenárňach to vyjde narovnako, N95 do nejakých 10,90. Napriek tomu, že predtým som stabilné miesta policajných hliadok poznal už naspamäť, tentoraz sme policajta za celý čas videli jedného, aj to šiel s taškou na pleci práve z roboty - zrejme sa im postávať na starej ceste už neoplatí. Tá je dnes už poloprázdna a po "zaradení sa do bežnej premávky" áut z rôznych kútov sveta, sa dá ísť veľmi svižne, a na miestnych kvalitných cestách aj bezpečne. Škoda akurát, že na Plitviciach sa už bez Kuny pomaly ani pozastaviť nedá. Našťastie, nám pršalo, takže nás to veľmi netrápilo....

Maďarská cesta je v úseku Zalalövö a Nadasd na viacerých miestach nezvyklo dosť nebezpečne(!!!) rozkopaná, rekonštruovaná, je to tam však riadené provizórnymi malými semafórikmi, čo podstatne znižuje inak jej celkom dobrý komfort. Cestu späť nám v tom úseku naviac skomplikoval čerstvo skrížený kamión, podarilo sa nám však na úzkej orezanej ceste otočiť a tak sa vymaniť z mŕtvej kolóny a zavesením sa za nejaké auto, evidentne znalé miestne pomery, cez Szöce úsek obísť (veľká vďaka ) a ušetriť tak niekoľko hodín státia. Odmenou za zdržanie bolo, že sme potom pred nami nemuseli riešiť žiadny kamión - všetky stáli zablokované tam.

Prešli sme staré miesta, pospomínali, objavili pekné nové, postretali Chorvátov stále ústretových, akurát cestou späť pri čakaní v rade na trajekt nám náladu pokazil "úspešný mladý muž", vodič obrovskej naleštenej čiernej Toyoty Hilux s obývateľnou korbou s Topoľčianskou značkou, prednesením jednoznačnej "prosby", o ktorej splnení sa nediskutuje, o posunutie môjho auta viac dopredu, aby vraj svojim veľkým autom nezaberal zadnou časťou prechod (ja som mal pred sebou asi 0,5 m, on blbým postavením sa z prechodu zadkom zaberal tak meter a pol). Napriek tomu, že som mu vysvetlil, že kľudne môže zostať stáť pred prechodom, pretože sa aj tak ešte vytvorí niekoľko desiatok metrov stojaca kolóna, potlačil som auto asi 30 cm dopredu, na ktoré sa mi vzápätí opäť doslovne nalepil, takže keď som chcel vojsť o chvíľu do kufra, musel som sa znovu posunúť a tentoraz nalepiť sa na predo mnou stojace auto ja, na čo sa bezprizorne spoza volantu pozeral a keď som sa odskočiac do obchodíku naproti vzápätí vrátil pre čosi zabudnuté do auta späť, už bol na doraz nalepený na mne znovu... Videl som, že nemá zmysel mu, ani tej jeho ozdobe vedľa, nič vysvetľovať, len ma napadlo, či skôr takto nevyzerá to pravé slovenské, už tu spomínané.....

Na záver, že dosť nás prekvapilo, že zmrzlina, na ktorú u nás chodíme, je akosi lepšia, než tá, ktorú sme vyskúšali tam - a bolo ich viac. Najlepšia sa nám tam videla Ledo. Cena nás vždy vyšla v podstate narovnako - tam 6 - 7 Kuna, u nás 0,50. Tam sme však mali šťastie na porcie dvojnásobné.

A úplne na záver postreh, že na miestnych trhoch ani v centrách sme nenašli jediný žltý obchod, všetko majú v rukách miestni, bez typickéhu smradu v nich, a že napríklad také plážové ležadlá (a iný tovar) dokážu si Chorváti vyrobiť sami - čo sa Nám evidentne neoplatí..... Mám pred očami aj v pozore napružených majiteľov obchodíkov, či reštaurácií, pripravených všetko v mžiku riešiť - pôsobiacich kontrastne s inými majiteľmi u nás, ktorým "nejako to nejde". Samo......
pankratz
14.08.14,04:30
Ja ba som povedal " na blind " na slepo.