akrsjak
03.08.14,18:38
Moj sused ma klimatizacnu jednotku nad mojim pozemkom (presahuje cca pol metra). Mame domy v zastavbe (teda dva muri vystavane vedla seba) a ja moj dom prestavujem. Mam nato vydane stavebne povolenie, a az teraz pri realizacii sa zistilo, ze jeho klimatizacna jednotka zasahuje do mojej buducej stavby (strecha), to znamena ze nemozem dalej stavat. Na tuto klimatizacnu jednotku ma sused pisomny suhlas (notarom neovereny) predoslej majitelky mojej nehnutelnosti. Otazka je: kto je v prave? Netreba na takuto "drobnu stavbu" suseda (klimatizacna jednotka) aj nejake vyjadrenia uradov? Naozaj staci iba suhlas predoslej matileky dotknutej nehnutelnosti? Ako dalej pokracovat? Moj sused suhlasi s premiestnenenim klimatizacnej jednotky, ale trva natom aby som vsetky naklady (cca 500 eur) hradil ja, s cim samozrejme nesuhlasim...
bodliak
03.08.14,16:46
Obstavaj mu to a on si to presunie aj sám, keď mu prestane chladiť...
arizona
03.08.14,17:06
a si si isty, ze ten suhlas predoslej majitelky je pravy? Nemohol ho napisat narychlo az teraz namiesto nej?
arizona
03.08.14,17:10
Mne sa to nepozdava. Sused suhlasi s premiestnenim, takze asi mal aj pri montazi inu moznost,ako umiestnit klimatizaciu tak,aby zasahovala na cudzi pozemok.
A teraz by chcel,aby si mu ty platil prekladku? Vychcany spekulant je to podla mna!

Mal si klimu umiestnit tak,aby nikoho neobmedzoval v jeho pravach pouzivat svoj vlastny majetok.
Peggynka
03.08.14,17:17
:eek:
pavol54
03.08.14,18:01
Niekedy sa stáva že odchádzajúci vlastníci podpíšu čokoľvek aj protiprávne , a nielen vlastníci ale aj šéfovia politici a pod. ak existovalo iné riešenie tak si mal zrealizovať, podľa občianskeho zákonníka skrátene nemôže nikto obmedzovať majiteľa nehnuteľnosti svojou činnosťou treba mu slušne dohovoriť inak rozhodne súd o vyprataní
Chobot
03.08.14,19:43
Predchádzajúca majiteľka mohla dať súhlas, ale ten mu je prd platný. Teraz si majiteľom ty a máš právo požadovať, aby tú prekážku odstránil.

Keby to mal zapísané na katastri, ako vecné bremeno, bolo by to iné. Vtedy by si bola tou ťarchou viazaný aj ty. Ale to nemá, takže súhlas bývalého majiteľa bol len po dobu, kým bol on majiteľom domu. Ty si neprevzal záväzky pôvodného majiteľa na seba (ani jeho sľuby či prísľuby a súhlasy).

A to, že žiada uhradiť náklady je z jeho strany špekulácia. Povedz mu, že ak to nedá odstrániť do určitej lehoty, podáš návrh na súd a zaplatí aj trovy konania. Ty mu nič uhrádzať nemusíš.
Utajený Diskutujúci
03.08.14,19:46
dajte mu na pár dní pod tú klímu gril
akrsjak
03.08.14,19:55
No problem je ze ta klima je vo vzduchu a nie na pozemku. A nato sa vraj vecne bremena nedavaju...
Chobot
03.08.14,21:07
Však tým lepšie, že nemá vecné bremeno. Vecné bremeno sa dá zriadiť na čokoľvek, čo zapíšu do katastra.

Ak nemá vecné bremeno, nie si viazaný. Nejaký prísľub či súhlas pôvodného majiteľa pre teba nie je záväzný.

Sused ti vytvoril prekážku, ktorá zasahuje do tvojho pozemku (aj keď nie na zemi). Tak je povinný to odstrániť, ak ho na to vyzveš.
clen
04.08.14,05:33
staci ze je to nad pozemkom, pozemok je vsetko az niekde do stratosfery alebo tak:) ale ak je dedič po predchádzajúcej majiteľke, tak by jej súhlasom podľa mňa mal byť viazaný...