Prorock2014
03.08.14,18:46
Ahojte,

v sucasnosti som na Slovensku zamestnany na TPP a zaroven som jedinym spolocnikom a konatelom v ceskej s.r.o.

Zo slovenskeho zamestnania sa chystam odist. Na Slovensku uz nemam ziadnu firmu ani zivnost.

Zaregistruje ma Urad prace na Slovensku ako nezamestnaneho a budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
Mishok
22.08.14,14:48
Podľa zakona o službách zamestnanosti:

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti podľa osobitného predpisu, 4) ak nie je zamestnanec,

Takze si SZČO, ale ddá sa to obísť:

§ 4
Zamestnanec

(1) Zamestnanec na účely tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere5) alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.6)

§ 6
Uchádzač o zamestnanie


2) Uchádzač o zamestnanie môže
a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu, 13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitné predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo



Takže sa môžes zamestnať na dohodu a brať mesačne menje ako 75% sumy životného minima a vtedy budeš považovaný za zamestnanca kt môže byť uchádzačom o zamestnanie
pbrezovsky
06.12.14,15:59
ak chces bzt evidovany na urade prace nemozes byt sucasne konatelom, je to v rozpore s paragrafom 6 odsk.2 zakona o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
JankaO
06.12.14,16:13
Nie, nie je to v rozpore...
pbrezovsky
06.12.14,16:17
pravda, odmena nesmie presiahnut 75 % zo sumy životného minima..

v akom bananistane to zijeme???
pbrezovsky
17.02.15,10:59
samotna funkcia konatela je prekazkou pre evidenciu v nezamestnanosti. toto je oficialna odpoved co mi prisla od pravnickz z Ustredia prace:

"To znemená, že ak by ste mali aj dohodu o vykonaní práce prípade o pracovnej činnosti t. j. vykonávali by ste zárobkovú činnosť, pričom by Vaša odmena za túto činnosť nepresiahla výšku 75% zo sumy životného minima, čo v súčasnosti predstavuje sumu 148,57 €, z dôvodu postavenia konateľa ako samostatne zárobkovo činnej osoby nespĺňate podmienky pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie."
pbrezovsky
17.02.15,17:50
Áno je to v rozpore. Je tam presne definovane že ak je konateľ tak ho nezaevidujú. Mám to potvrdené z ústredia práce. Keď niečo tvrdím tak si to overím.
pbrezovsky
18.02.15,22:19
vidim ze sa tomu nerozumies a nie si pravnicka. nemusis mi verit informuj sa na ustredi prace ministerstva alebo na urade prace. uvidis ze sa mylis.
Mishok
07.03.15,16:05
pan pbrezovsky je velmi tazke reagovat na vase iomentare bez nejakych invektív. aj vzhladom na vase spajanie uctovnictva s vykladom zakona o sluzbach zamestnanosti vam odporucam drzat sa tem ako ,,ako prestat fajcit" a podobne aj ked aj v takychto temach vase "odpovede" nedosahuju ani podpriemernu uroven.

K veci: dostali ste oficialnu odpoved od pani JUDr. Danovej z upsvar dokonca aj s rovnakym preklepom, nad touto odpovedou nikto ani nerozmysla pretoze ju dostali v baliku metodickych pokynov.

vo svojom vyklade som sa drzal striktne litery zakona. to ci s tym upsvar suhlasi, resp (ne)dodrzuje zakon je na ich triko a zodpovednost (nebolo by to ani prve ani posledne pochybenie vo vyklade zakona, ako posledne spomeniem ,,danove licencie" kt su v rozpore s principom neutrality DPH, ale to uz je daleko mimo vas rozhlad)

pri komunikacii s upsvarom (ano aj ja som sa s nimi natahoval ale neuspokojil som sa slepo s oficialnou odpovedou) odmietli odpovedat na otazku: ak je konatel zamestnancom, povazuje sa na ucely zakona o sluzbach zamestnanosti za zamestnanca alebo za SZČO?
odovodnenim bolo ze vyklad zakona nepatri do ich posobnosti. co je v rozpore so zakladnou logikou kedze ho vykonavaju

v oficialnej odpovedi z upsvar upriamte svoju pozornost na slovicko: ,,NAPRIEK"

OTAZKA (po tom co poslali oficialnu odpoved ze konatela nezaeviduju):

Dobrý deň,

žiadam o výklad §5 ods 1 písm a) zákona 5/2004 Z. z. (Zákon o službách zamestnanosti) v súvislosti s dovetkom: ,, ak nie je zametnanec"

Myslí sa tým, že uvedené osoby sa na účely predmetného zákona považujú za SZČO ak nie sú v zamestnaneckom pomere? A teda ak majú uzavretý pracovnoprávny vzťah tak na účely predmetného zákona sa považujú za zamestnancov a nie za SZČO?
Ďakujem
ODPOVED:

Dobrý deň,
k Vašej otázke v súvislosti s ustanovením § 5 ods. 1 písm. a) uvádzame nasledovné:
V predmetnej veci Vám bola poskytnutá odpoveď dňa 19.02.2015 s tým, že vo Vašej žiadosti ste sa pýtali na možnosť zaradenia konateľa do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ktorý má uzatvorený pracovný pomer na kratší pracovný čas a spĺňa podmienku § 6 ods. 2 písm. a) zákona o službách zamestnanosti.
Z uvedeného dôvodu len opakovane poukazujeme na skutočnosť, že fyzická osoba , ktorá má postavenie upravené v ustanovení § 5 ods. 1 písm. a) zákona o službách zamestnanosti sa NAPRIEK jeho dovetku ,“ ak nie je zamestnanec“ do evidencie uchádzačov o zamestnanie nezaradí.
Zároveň poznamenávame, že výklad zákona neprináleží do našej kompetencie a nie sme oprávnení robiť jeho výklad.

S pozdravom

JUDr. Daňová Viera
oddelenie správneho konania
odbor sprostredkovateľských služieb Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny
pbrezovsky
18.04.15,21:15
Človeče veď tu pletiete hrušky s jablkami. SZČO neni konateľ ani spoločník. V tom zákone je vyslovene napísane že konateľ ani spoločník nesmú byt zapísaný do zoznamu uchádzačov o zamestnanie!!!
Veď Vám tu Vašu chybnú teóriu zrušila aj pani JUDr. Daňová !!! Invektívy si kľudne používajte ale zákonom sa nerozumiete a nešírte bludy!!! Dúfam že ovládate aspoň zákon o účtovníctve a DPH!!!!
veronikasad
18.04.15,21:23
p.Brezovský, doporučujem preštudovať si zákon o službách zamestnanosti

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti podľa osobitného predpisu,4) ak nie je zamestnanec,

§ 6
Uchádzač o zamestnanie

(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

a) nie je zamestnanec, ak v odseku 2 písm. a) nie je ustanovené inak,

b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,

c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.