Kvaka
05.10.10,14:07
1. Tento neskoršie uvedený príklad už nie je taký pekný, pretože tu v zadaní už prezradili "počet okien".

2. 2,2,9 nepovažujem za riešenie,lebo v zadaní pôvodného príkladu je "má" a nie "majú".
Ja som riešila príklad od PotPala, v ňom je jasne napísané, že najstarší "má", a ak v pôvodnom príklade vymením slová najmladší za najstarší, tak to je to druhé riešenie v mojom príklade. Teda namiesto 1,6,6 máme 2,2,9.
marjankaj
05.10.10,12:13
a počet podlaží
b počet okien na jednom podlaží
x,y,z vek jednotlivých potomkov (rátam len s tromi,môže byť ich aj viac)

Musí platiť: x+y+z = a
x.y.z = a.b predpokladám "normálnu" budovu

Mám podozrenie,že tieto rovnice majú len niekoľko riešení.Súčin veku detí s ich "pribúdajúcim vekom" a počtom strašne "uletí".Nezabudnime,že sú minimálne traja.
Predmetnú budovu som nevidel, preto sa necítim byť viazaný hodnotami a a b.Volím si b=1. Počet poschodí musí byť minimálne 3 (najmladší).Potom má 1,2,3 ročné deti, budova 6 podlaží po 1 okne.Pre b=2 je 1,4,5 rokov, 10 podlaží po 2 okná. Tieto dve riešenia teda poznáme, môže ich byť aj viac. Mali by sme teraz vylúčiť všetky okrem jedného. Dôvodom na vylúčenie môže byť, ak pri určitom počte okien vychádza viac možností. Väčší počet okien.....väčší počet kombinácií. Mešťan to mohol vyrátať a pýtať si ďalsiu podmienku. Alebo to nevedel,a priznal to:). Pri šiestich oknách by to mal najľahšie, preto predpokladám že toto je správne riešenie.
Takže nejak takto si ja predstavujem riešenie,ale sa do toho nechcem príliš zamotať. :) Ak niekto chce, môže pokračovať...

A mne sa najviac pozdávajú 4 synovia. 1+3+4+4=12 poschodí a 1*3*4*4=48 okien. Na každom poschodí 4 okná.( v zadaní nie je uvedené, či sú v tom aj okná na druhej strane:eek:) A 12 poschodí je ešte normálne.
Riešeniu by vyhovelo aj 2+2+2+6 ale tu nie je najmladší iba jeden.
marjankaj
05.10.10,16:08
Keď niekto spotvorí zadanie, tak sa to vypočítať nedá.
Správne zadanie malo byť (ako som už písal) takto:

A riešenie malo byť takto:

vek synov - súčin - súčet (=okien)
1,1,36 ---- 36 --- 38
1,2,18 ---- 36 --- 21
1,3,12 ---- 36 --- 16
1,4,9 ----- 36 --- 14
1,6,6 ----- 36 --- 13
2,2,9 ----- 36 --- 13
2,3,6 ----- 36 --- 11
3,3,4 ----- 36 --- 10

Keďže matematik vedel (videl) počet okien, ale aj tak nevedel určiť vek synov, znamená to, že bolo viac riešení s rovnakým počtom okien: 1,6,6 a 2,2,9 je 13 okien. Preto keď sa dozvedel, že "najstarsi z nich ma modre oci" tak hneď vedel, že správne je 2,2,9.

A teraz tak trochu logicky.
Prečo by to nemohlo byť aj 1+6+6?
Veď aj z tých šesťročných dvojičiek je jeden starší a druhý mladší. Aj keď iba o pár minút.
Neviem ako sa to určí pri cisárskom reze.:eek::eek::eek: Že by sa robila cieľová fotografia?:D

Mám švagriné dvojičky a jedna je o 5 minút staršia ako druhá.:cool:

Som zvedavý ako janot na základe tohto skompletizuje zadanie:---:confused::rolleyes:
jozka56
05.10.10,20:15
a mne ako jedinecne sa zda riesenie veku synov 1,2,3....ale do danej doby sa mi najviac hodí vek 1,2,2...ide o vec názoru:eek:
marjankaj
05.10.10,22:15
jozka56 Včera, 11:15 PM
a mne ako jedinecne sa zda riesenie veku synov 1,2,3....ale do danej doby sa mi najviac hodí vek 1,2,2...ide o vec názoru

Jožka ale kombinácia 1,2,2 so 4 oknami na piatich poschodiach je iba jedna. Rovnako aj 1,2,3 so 6 oknami na 6 poschodiach.
Tá tretia otázka je potom o ničom, je úplne zbytočná. Veď výsledok bol jasný už po druhej otázke.
nedopo
06.10.10,05:53
jozka56 Včera, 11:15 PM
a mne ako jedinecne sa zda riesenie veku synov 1,2,3....ale do danej doby sa mi najviac hodí vek 1,2,2...ide o vec názoru

Jožka ale kombinácia 1,2,2 so 4 oknami na piatich poschodiach je iba jedna. Rovnako aj 1,2,3 so 6 oknami na 6 poschodiach.
Tá tretia otázka je potom o ničom, je úplne zbytočná. Veď výsledok bol jasný už po druhej otázke.


Ale veď ide práve o to aby sme našli jedinečnú kombináciu, a to iba jednu.Kým pre istý počet okien a počtu podlaží existuje viac kombinácií, mešťan sa nemôže rozhodnúť, a pýta si ďaľšiu podmienku. O TOM JE TEN PRíKLAD.
Kombinácia 1,2,2 je divná, dáva 5 poschodí 4 okná na celej budove:confused:.
Kombináciu 1,4,5 vylučujem, lebo pre budovu s 10 poschodiami a 20 oknami existuje aj riešenie 1,2,2,5...krásu tohto príkladu vidím v tom, že aj keď nepoznáme počet poschodí ani okien, musíme sa ich držať, lebo podľa zadania mešťania stoja pred nejakou konkrétnou budovou.
Stále mi zostáva ako riešenie 1,2,3, lebo tu po druhej otázke zostáva stále ešte aj možnosť: jedno šesťročné dieťa....v zmysle matematickej logiky zostáva najstarším,aj keď je sám. Ináč by sme museli zavrhnúť aj riešenie 2,2,9 z druhého príkladu (bol by tam jeden starší a dvaja mladší).
janot
06.10.10,05:57
A teraz tak trochu logicky.
Prečo by to nemohlo byť aj 1+6+6?
Veď aj z tých šesťročných dvojičiek je jeden starší a druhý mladší. Aj keď iba o pár minút.
Neviem ako sa to určí pri cisárskom reze.:eek::eek::eek: Že by sa robila cieľová fotografia?:D

Mám švagriné dvojičky a jedna je o 5 minút staršia ako druhá.:cool:

Som zvedavý ako janot na základe tohto skompletizuje zadanie:---:confused::rolleyes:
Veď som doplnil zadanie o slovo "rodinný" dom, tým sa obmedzuje počet poschodí na dajme tomu do 10, príklad sa stáva korektný s jediným riešením.
janot
06.10.10,06:00
A teraz tak trochu logicky.
Prečo by to nemohlo byť aj 1+6+6?
Veď aj z tých šesťročných dvojičiek je jeden starší a druhý mladší. Aj keď iba o pár minút.
Neviem ako sa to určí pri cisárskom reze.:eek::eek::eek: Že by sa robila cieľová fotografia?:D

Mám švagriné dvojičky a jedna je o 5 minút staršia ako druhá.:cool:

Som zvedavý ako janot na základe tohto skompletizuje zadanie:---:confused::rolleyes:
Vek dvojičiek je vždy rovnaký, bez ohľadu na to, ktoré dvojča sa narodilo skôr. V tomto prípade sa však nejedná o vek dvojčiat, lebo najmladší syn je len jeden.
nedopo
06.10.10,06:11
jozka56 Včera, 11:15 PM
a mne ako jedinecne sa zda riesenie veku synov 1,2,3....ale do danej doby sa mi najviac hodí vek 1,2,2...ide o vec názoru

Jožka ale kombinácia 1,2,2 so 4 oknami na piatich poschodiach je iba jedna. Rovnako aj 1,2,3 so 6 oknami na 6 poschodiach.
Tá tretia otázka je potom o ničom, je úplne zbytočná. Veď výsledok bol jasný už po druhej otázke.


Ale veď ide práve o to aby sme našli jedinečnú kombináciu, a to iba jednu.Kým pre istý počet okien a počtu podlaží existuje viac kombinácií, mešťan sa nemôže rozhodnúť, a pýta si ďaľšiu podmienku. O TOM JE TEN PRíKLAD.
Kombinácia 1,2,2 je divná, dáva 5 poschodí 4 okná na celej budove:confused:.
Kombináciu 1,4,5 vylučujem, lebo pre budovu s 10 poschodiami a 20 oknami existuje aj riešenie 1,2,2,5...krásu tohto príkladu vidím v tom, že aj keď nepoznáme počet poschodí ani okien, musíme sa ich držať, lebo podľa zadania mešťania stoja pred nejakou konkrétnou budovou.
Stále mi zostáva ako riešenie 1,2,3, lebo tu po druhej otázke zostáva stále ešte aj možnosť: jedno šesťročné dieťa....v zmysle matematickej logiky zostáva najstarším,aj keď je sám. Ináč by sme museli zavrhnúť aj riešenie 2,2,9 z druhého príkladu (bol by tam jeden starší a dvaja mladší).

Fúúú...urobil som logickú chybu.Nemal som sa oháňat matematickou logikou.Po druhej otázke ešte mešťan nevedel o tom, že existuje najstarší. Ale teraz sa mi zdá ten príklad ešte krajší...
Kvaka
06.10.10,07:04
Fúúú...urobil som logickú chybu.Nemal som sa oháňat matematickou logikou.Po druhej otázke ešte mešťan nevedel o tom, že existuje najstarší. Ale teraz sa mi zdá ten príklad ešte krajší...
Ešte jednu logickú chybu, si ja myslím, že máš. Nemôže tam byť jedno 6 ročné diaťa, lebo v zadaní je uvedené, že prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
A ten dom musí mať limit na počet poschodí. Ak ich je 13, riešenie je 1,6,6, ak spomenul slovo najmladší, ak by spomenul slovo najstarší, tak by to bolo 2,2,9.
Nepoznám rodinný dom s 13 poschodiami.
nedopo
06.10.10,07:29
Ešte jednu logickú chybu, si ja myslím, že máš. Nemôže tam byť jedno 6 ročné diaťa, lebo v zadaní je uvedené, že prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
A ten dom musí mať limit na počet poschodí. Ak ich je 13, riešenie je 1,6,6, ak spomenul slovo najmladší, ak by spomenul slovo najstarší, tak by to bolo 2,2,9.
Nepoznám rodinný dom s 13 poschodiami.

Ja riešim tento príklad (o ktorom si myslím že je originál, a z matematického - logického hľadiska zaujímavejší).

Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?


Netvrdím, že som ho vyriešil, dal som len tip, ktorý sa mi pozdáva. Za vyriešený by som ho považoval, keby sme našli riešenie, o ktorom vieme, že v tej situácii tých mešťanov je jediné možné a správne. Pokúsil som sa o to, ale sa mi to nepodarilo. Ďakujem za upozornenie. Možná ešte nájdeme inú kombináciu.
Ak sme už takto dôslední, o druhom príklade môžme prehlásiť, že nemá riešenie.
janot
06.10.10,07:33
Ak by bolo obmedzenie počtu poschodí na dajme tomu 10, tak by vyhovoval jediný výsledok 1,4 a 1,2,2 súčet 5, súčin 4. alebo sa mýlim?
Je to správne?
marjankaj
06.10.10,07:39
Veď som doplnil zadanie o slovo "rodinný" dom, tým sa obmedzuje počet poschodí na dajme tomu do 10, príklad sa stáva korektný s jediným riešením.

Veď to zadanie novelizuješ ako naše zákony. Kto sa v tom má vyznať?:eek:
Daj presné zadanie úlohy a potom sa môžeme o tom baviť. Nie aby sme si hľadali ktoré ke aktuálne.
marjankaj
06.10.10,07:42
Je to správne?

No to si mi pomohol.
Takže na otázku koľko rokov majú synovia je: 1 a 4 roky alebo 1,2 a 2 roky. No na toto je matematika dobrá. :eek: Na matrike by asi mali z teba radosť.

A koľko povedal ten mešťan?:confused::confused::confused:
Kvaka
06.10.10,08:09
Ja riešim tento príklad (o ktorom si myslím že je originál, a z matematického - logického hľadiska zaujímavejší).

Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?


Netvrdím, že som ho vyriešil, dal som len tip, ktorý sa mi pozdáva. Za vyriešený by som ho považoval, keby sme našli riešenie, o ktorom vieme, že v tej situácii tých mešťanov je jediné možné a správne. Pokúsil som sa o to, ale sa mi to nepodarilo. Ďakujem za upozornenie. Možná ešte nájdeme inú kombináciu.
Ak sme už takto dôslední, o druhom príklade môžme prehlásiť, že nemá riešenie.
Aj ja riešim ten istý príklad, len som skúšala rôzne kombinácie, ale vylúčila som počet detí viac ako tri, lebo tam je tých riešení s rovnakými dvojicami súčet - súčin viac. Ak sú deti tri alebo dve, našla som po dve rovnaké dvojice. 5,4 (pre deti 1,2,2 a 1,4) a 13,36 (pre deti 1,6,6 a 2,2,9). Indícia, v ktorej bolo slovo najmladší, mu stačila na to, aby zo štyroch možností vybral jednu ako správnu. Pri dvoch deťoch by povedal mladší, pri troch deťoch ostane teda 1,6,6 a 1,2,2 ako jediné správne? Teda počet poschodí rozhoduje.
janot
06.10.10,08:23
No to si mi pomohol.
Takže na otázku koľko rokov majú synovia je: 1 a 4 roky alebo 1,2 a 2 roky. No na toto je matematika dobrá. :eek: Na matrike by asi mali z teba radosť.

A koľko povedal ten mešťan?:confused::confused::confused:
Zrekapitulujem:
Pôvodné zadanie som s ospravedlnením opravil len o slovo "rodinný" dom, nič viac som nepovedal. Tým sa obmedzí počet poschodí, môžme debatovať,aký max. počet poschodí môže mať rodinný dom, či existuje rodinný dom, ktorý má 5 poschodí a 4 viditeľné okná z jednej steny (prečo by nemohol?), ktoré mešťania videli. Podal som riešenie
1,4 5,4
1,2,2 5,4
ktoré pokladám za jediné.
Žiadne iné zmeny som nedal, pokladám príklad za korektný s jediným riešením a čakám na zmysluplné námietky, ak niekto pokladá toto riešenie za nesprávne.
Nevylučujem, že takáto námietka sa môže nájsť...
janot
06.10.10,08:27
No to si mi pomohol.
Takže na otázku koľko rokov majú synovia je: 1 a 4 roky alebo 1,2 a 2 roky. No na toto je matematika dobrá. :eek: Na matrike by asi mali z teba radosť.

A koľko povedal ten mešťan?:confused::confused::confused:
Zabudol som podotknúť, že pri kombinácii 1,4 a 1,2,2 vyhovuje tretej podmienke (najmladší) len výsledok 1,2,2.
nedopo
06.10.10,11:31
Zabudol som podotknúť, že pri kombinácii 1,4 a 1,2,2 vyhovuje tretej podmienke (najmladší) len výsledok 1,2,2.

Ja tu však nevidím najmladšieho.Iba mladšieho a dvoch starších.
nedopo
06.10.10,11:42
A mne sa najviac pozdávajú 4 synovia. 1+3+4+4=12 poschodí a 1*3*4*4=48 okien. Na každom poschodí 4 okná.( v zadaní nie je uvedené, či sú v tom aj okná na druhej strane:eek:) A 12 poschodí je ešte normálne.
Riešeniu by vyhovelo aj 2+2+2+6 ale tu nie je najmladší iba jeden.

Mešťanovi pred týmto domom by sa pozdávali aj riešenia

1+3+2+2+4=12 poschodí a 1*3*2*2*4=48 okien
ale aj
1*3*2*2*2*2=48 okien a 1+3+2+2+2+2=12 poschodí.

Takže by sa nemohol rozhodnúť ani po tretej vete.
nedopo
06.10.10,11:52
Aj ja riešim ten istý príklad, len som skúšala rôzne kombinácie, ale vylúčila som počet detí viac ako tri, lebo tam je tých riešení s rovnakými dvojicami súčet - súčin viac. Ak sú deti tri alebo dve, našla som po dve rovnaké dvojice. 5,4 (pre deti 1,2,2 a 1,4) a 13,36 (pre deti 1,6,6 a 2,2,9). Indícia, v ktorej bolo slovo najmladší, mu stačila na to, aby zo štyroch možností vybral jednu ako správnu. Pri dvoch deťoch by povedal mladší, pri troch deťoch ostane teda 1,6,6 a 1,2,2 ako jediné správne? Teda počet poschodí rozhoduje.

ale vylúčila som počet detí viac ako tri, - troška svojvoľný postup

1,6,6 a 1,2,2 ani tu nevidím najmladšieho, iba jedného mladšieho a dvoch starších

Stále by som bol najradšej,keby sme vyriešili pôvodný príklad od Janot bez zmien a obmedzení, s dôkazom že neexistuje iné riešenie
Kvaka
06.10.10,11:58
Mešťanovi pred týmto domom by sa pozdávali aj riešenia

1+3+2+2+4=12 poschodí a 1*3*2*2*4=48 okien
ale aj
1*3*2*2*2*2=48 okien a 1+3+2+2+2+2=12 poschodí.

Takže by sa nemohol rozhodnúť ani po tretej vete.
Ale pri týchto kombináciách je ešte ďalšie, ktorému tvoje súčty 48 okien 12 poschodí vyhovujú, napr. 1,3,4,4, preto musí byť uvedený limit na počet poschodí. Toto upresnil Janot.
Kvaka
06.10.10,12:01
ale vylúčila som počet detí viac ako tri, - troška svojvoľný postup

1,6,6 a 1,2,2 ani tu nevidím najmladšieho, iba jedného mladšieho a dvoch starších

Stále by som bol najradšej,keby sme vyriešili pôvodný príklad od Janot bez zmien a obmedzení, s dôkazom že neexistuje iné riešenie
Ak sú traja, iba jeden je v prípade 1,2,2 a aj v prípade 1,6,6 najmladší, ak by boli dvaja, použil by výraz "mladší".
nedopo
06.10.10,12:32
Ak sú traja, iba jeden je v prípade 1,2,2 a aj v prípade 1,6,6 najmladší, ak by boli dvaja, použil by výraz "mladší".

Dobre, tak sa nehrajme na slovíčka. Mešťan teda, ak mal troch synov, títo mali 1,2,2 rokov. ALEBO 1,6,6 ? ALEBO ich bolo viac? KOĹKO ich bolo? A koľko mali rokov? A iné riešenia už nemôžu existovať?
janot
06.10.10,13:00
Dobre, tak sa nehrajme na slovíčka. Mešťan teda, ak mal troch synov, títo mali 1,2,2 rokov. ALEBO 1,6,6 ? ALEBO ich bolo viac? KOĹKO ich bolo? A koľko mali rokov? A iné riešenia už nemôžu existovať?
Vprípade 1,6,6 by bolo 13 poschodí, čo vylučuje slovo "rodinný" dom.
Kvaka
06.10.10,13:21
Dobre, tak sa nehrajme na slovíčka. Mešťan teda, ak mal troch synov, títo mali 1,2,2 rokov. ALEBO 1,6,6 ? ALEBO ich bolo viac? KOĹKO ich bolo? A koľko mali rokov? A iné riešenia už nemôžu existovať?
Pri logických úlohách so skrytými číslami sú dôležité najmä tie slovíčka, sú to indície na určenie nejakého riešenia. Ale máš pravdu, pôvodné zadanie nebolo správne, chýbal tomu ešte nejaký údaj, nejaký limit. Okrem toho si myslím, že aj 5 poschodí vylučuje rodinný dom. To už je bytový dom.
nedopo
06.10.10,13:47
Vprípade 1,6,6 by bolo 13 poschodí, čo vylučuje slovo "rodinný" dom.
Kvaka:
Pri logických úlohách so skrytými číslami sú dôležité najmä tie slovíčka, sú to indície na určenie nejakého riešenia. Ale máš pravdu, pôvodné zadanie nebolo správne, chýbal tomu ešte nejaký údaj, nejaký limit. Okrem toho si myslím, že aj 5 poschodí vylučuje rodinný dom. To už je bytový dom.

Mám pocit, že buď ma nečítate alebo mi nerozumiete.Viackrát som písal o tom, že by bolo zaujímavé vyriešiť pôvodné zadanie, lebo verím tomu že môže byť správne. Asi by sme potrebovali pomoc odborníkov...myslím matematikov, napr. aj študentov.
janot
06.10.10,14:00
Kvaka:
Pri logických úlohách so skrytými číslami sú dôležité najmä tie slovíčka, sú to indície na určenie nejakého riešenia. Ale máš pravdu, pôvodné zadanie nebolo správne, chýbal tomu ešte nejaký údaj, nejaký limit. Okrem toho si myslím, že aj 5 poschodí vylučuje rodinný dom. To už je bytový dom.

Mám pocit, že buď ma nečítate alebo mi nerozumiete.Viackrát som písal o tom, že by bolo zaujímavé vyriešiť pôvodné zadanie, lebo verím tomu že môže byť správne. Asi by sme potrebovali pomoc odborníkov...myslím matematikov, napr. aj študentov.
Pôvodné zadanie bez limitu poschodí nie je riešiteľné, napr. možnosti 1,4-1,2,2 1,6,6-2,2,9 2,6,6-3,3,8 tretia podmienka nerieši.
Kvaka
06.10.10,14:06
Mám pocit, že buď ma nečítate alebo mi nerozumiete.Viackrát som písal o tom, že by bolo zaujímavé vyriešiť pôvodné zadanie, lebo verím tomu že môže byť správne. Asi by sme potrebovali pomoc odborníkov...myslím matematikov, napr. aj študentov.
Nemôže byť pôvodné zadanie správne. Mešťanove deti majú nejaký konkrétny vek, riešenie musí byť s danými indíciami len jedno jediné správne.
Musel by si nájsť takú kombináciu, ktorá jediná vyhovuje zadaným indíciám.
Kvaka
06.10.10,14:23
Pôvodné zadanie bez limitu poschodí nie je riešiteľné, napr. možnosti 1,4-1,2,2 1,6,6-2,2,9 2,6,6-3,3,8 tretia podmienka nerieši.
Práveže tretia indícia, že najmladší má modré oči, vylúči z tu uvedených kombinácii tri, teda vek detí 1,4 (tu je len mladší), 2,2,9 a 3,3,8, lebo tu sú len starší.
Ostanú kombinácie veku 1,2,2 - 1,6,6 a 2,6,6.
Už to vzdávam, iné riešenie neviem, bez limitu to asi nepôjde.
Možno tam ešte uvažovať s mešťanským domom, ten by mohol mať 5 poschodí. Potom by bolo jediné riešenie 1,2,2.
marjankaj
06.10.10,18:10
Zrekapitulujem:
Pôvodné zadanie som s ospravedlnením opravil len o slovo "rodinný" dom, nič viac som nepovedal. Tým sa obmedzí počet poschodí, môžme debatovať,aký max. počet poschodí môže mať rodinný dom, či existuje rodinný dom, ktorý má 5 poschodí a 4 viditeľné okná z jednej steny (prečo by nemohol?), ktoré mešťania videli. Podal som riešenie
1,4 5,4
1,2,2 5,4
ktoré pokladám za jediné.
Žiadne iné zmeny som nedal, pokladám príklad za korektný s jediným riešením a čakám na zmysluplné námietky, ak niekto pokladá toto riešenie za nesprávne.
Nevylučujem, že takáto námietka sa môže nájsť...

No toto by sa dalo akceptovať.
Ale aj tak Ak ja neviem počet poschodí ani okien, tak potrebujem viac upresnení ako ten mešťan, ktorý to všetko vidí a teda vie.
Ak on vie, aké je riešenie, tak ja môžem ešte váhať medzi riešeniami ktoré budú mať rôzny počet okien alebo poschodí. Je to nekorektne zadaná úloha.

Asi tak, ako keby vo futbale malo jedno mužstvo hokejovú bránku a druhé futbalovú.:eek:
marjankaj
06.10.10,21:11
Zabudol som podotknúť, že pri kombinácii 1,4 a 1,2,2 vyhovuje tretej podmienke (najmladší) len výsledok 1,2,2.

A ako by si vylúčil možnosť
0+0+1+4=5 bez okien pozeráš sa z boku
0+1+2+2=5 bez okien

Najmladší majú napríklad 1 mesiac.:eek: Teda rok nemajú, ale už sú.:confused: Alebo budeš počítať poschodia a okná na desatiny?:---
janot
07.10.10,06:07
A ako by si vylúčil možnosť
0+0+1+4=5 bez okien pozeráš sa z boku
0+1+2+2=5 bez okien

Najmladší majú napríklad 1 mesiac.:eek: Teda rok nemajú, ale už sú.:confused: Alebo budeš počítať poschodia a okná na desatiny?:---
V zadaní je "koľko rokov majú...". Predsa nikto nepovie že má 12,5 rokov. A keď má 5 mesiacov, tak ešte nemá rok.
janot
07.10.10,06:20
No toto by sa dalo akceptovať.
Ale aj tak Ak ja neviem počet poschodí ani okien, tak potrebujem viac upresnení ako ten mešťan, ktorý to všetko vidí a teda vie.
Ak on vie, aké je riešenie, tak ja môžem ešte váhať medzi riešeniami ktoré budú mať rôzny počet okien alebo poschodí. Je to nekorektne zadaná úloha.

Asi tak, ako keby vo futbale malo jedno mužstvo hokejovú bránku a druhé futbalovú.:eek:
Veď predsa v tom je tá pointa príkladu, že riešiteľ nevie počet poschodí a počet okien, ale vie, že mešťan vie počet poschodí a počet okien. Ak napriek tomu mešťan povie, že to nevie vypočítať, to znamená že existuje možnosť zhodného počtu poschodí a okien, ale s rozdielnymi rokmi synov. Toto riešiteľ vie - v tomto príklade len jedna možnosť 1,4 a 1,22. A tu nastupuje tretia podmienka - "najmladší", ktorá vylučuje možnosť 1,4, pretože tam nie je najmladší (ak sme Slováci), ale len mladší.
nedopo
07.10.10,07:16
Veď predsa v tom je tá pointa príkladu, že riešiteľ nevie počet poschodí a počet okien, ale vie, že mešťan vie počet poschodí a počet okien. Ak napriek tomu mešťan povie, že to nevie vypočítať, to znamená že existuje možnosť zhodného počtu poschodí a okien, ale s rozdielnymi rokmi synov. Toto riešiteľ vie - v tomto príklade len jedna možnosť 1,4 a 1,22. A tu nastupuje tretia podmienka - "najmladší", ktorá vylučuje možnosť 1,4, pretože tam nie je najmladší (ak sme Slováci), ale len mladší.

Pekne napísané.
Ešte krajšie by bolo riešenie, v ktorom by boli tri vekové skupiny. Veď príklad dáva veľa možností, nie je obmedzený ani počet detí, ani okien. Aj na toto riešenie by sme mohli povedať, že je tam jeden mladší a dvaja starší. Okrem toho riešení typu x,y,y x Ja som sa vzdal riešenia 1,2,3 po námietke Kvaku, že v prvej otázke je "majú".
Vyplýva však zo zadania, že mešťan použil množné číslo vedome? Podľa mňa nie, pretože potom by tretia podmienka bola zbytočná. Skôr tu ide o to, že v bežnej hovorovej reči sa pýtame "koľko máte detí" , "koľko majú rokov", aj vtedy,keď ani nevieme, či vôbec má dotyčná osoba deti. Toto považujem za chybičku zadania. Je neprirodzené, že dvaja, ktorí si tykajú, a chodia spolu na prechádzky, nevedia, koľko má druhý deti. Úplne by stačila otázka "máte deti?".
marjankaj
07.10.10,07:18
Veď predsa v tom je tá pointa príkladu, že riešiteľ nevie počet poschodí a počet okien, ale vie, že mešťan vie počet poschodí a počet okien. Ak napriek tomu mešťan povie, že to nevie vypočítať, to znamená že existuje možnosť zhodného počtu poschodí a okien, ale s rozdielnymi rokmi synov. Toto riešiteľ vie - v tomto príklade len jedna možnosť 1,4 a 1,22. A tu nastupuje tretia podmienka - "najmladší", ktorá vylučuje možnosť 1,4, pretože tam nie je najmladší (ak sme Slováci), ale len mladší.

A čo takéto riešenie?

0 - vek tri mesiace
0 - vek 7 mesiacov matka nemusí byť tá istá:---
1 - vek jeden rok
4 - vek štyri roky?

Veď to vyhovuje.

Aj toto vyhovuje.
0
1
2
2


Teda by potreboval ďalšiu podmienku.:eek:

A keď nevie počet poschodí, ako má vedieť že ich má byť max päť. Taký rodinný dom kto stavia?
marjankaj
07.10.10,07:25
Pekne napísané.
Ešte krajšie by bolo riešenie, v ktorom by boli tri vekové skupiny. Veď príklad dáva veľa možností, nie je obmedzený ani počet detí, ani okien. Aj na toto riešenie by sme mohli povedať, že je tam jeden mladší a dvaja starší. Okrem toho riešení typu x,y,y x Ja som sa vzdal riešenia 1,2,3 po námietke Kvaku, že v prvej otázke je "majú".
Vyplýva však zo zadania, že mešťan použil množné číslo vedome? Podľa mňa nie, pretože potom by tretia podmienka bola zbytočná. Skôr tu ide o to, že v bežnej hovorovej reči sa pýtame "koľko máte detí" , "koľko majú rokov", aj vtedy,keď ani nevieme, či vôbec má dotyčná osoba deti. Toto považujem za chybičku zadania. Je neprirodzené, že dvaja, ktorí si tykajú, a chodia spolu na prechádzky, nevedia, koľko má druhý deti. Úplne by stačila otázka "máte deti?".

No stáva sa aj také, že to nevie ani opýtaný. Alebo to neprezradí ani manželke, tak prečo by sa s tým chválil kadekomu.:---
janot
07.10.10,07:30
A čo takéto riešenie?

0 - vek tri mesiace
0 - vek 7 mesiacov matka nemusí byť tá istá:---
1 - vek jeden rok
4 - vek štyri roky?

Veď to vyhovuje.

Aj toto vyhovuje.
0
1
2
2


Teda by potreboval ďalšiu podmienku.:eek:

A keď nevie počet poschodí, ako má vedieť že ich má byť max päť. Taký rodinný dom kto stavia?:)

:)
nedopo
07.10.10,07:42
No stáva sa aj také, že to nevie ani opýtaný. Alebo to neprezradí ani manželke, tak prečo by sa s tým chválil kadekomu.:---

To by však bol zlý(m) príklad(om). :)
marjankaj
07.10.10,07:49
To by však bol zlý(m) príklad(om). :)

No môže to byť aj naopak. Že niektorý syn nie je jeho. Každý si nedáva robiť testy DNA.:confused:
Kvaka
07.10.10,08:19
A ako by si vylúčil možnosť
0+0+1+4=5 bez okien pozeráš sa z boku
0+1+2+2=5 bez okien

Najmladší majú napríklad 1 mesiac.:eek: Teda rok nemajú, ale už sú.:confused: Alebo budeš počítať poschodia a okná na desatiny?:---
Dobrá kombinácia, marjankaj, vyhovujúca. Dvojčatá sa narodili pred týždňom, nemajú rok, ale 0 rokov, mešťan okná nevidel, pozerali na dom zboku. Pri indícii najmladší má modré oči ostáva riešenie 0+1+2+2=5. Druhé vyhovujúce riešenie je 1,2,2. Naozaj existuje takto zadaná úloha? Myslím si, že nie. Z úlohy musí byť zrejmé aj to, že nemá novorodencov, teda súčin rokov je kladný.
nedopo
07.10.10,08:20
No môže to byť aj naopak. Že niektorý syn nie je jeho. Každý si nedáva robiť testy DNA.:confused:

Potom ale čo by mal prezradiť manželke? A čím by sa mal chváliť?
marjankaj
07.10.10,08:28
Potom ale čo by mal prezradiť manželke? A čím by sa mal chváliť?

No tu zase nie je on informovaný, že genetický kód jeho syna je akosi odlišný od jeho.:confused: Manželka sa mu s tým samozrejme chváliť nebude, a možno ani sama nevie.:---


To naozaj treba takto po lopate?:confused::---
nedopo
07.10.10,08:59
No tu zase nie je on informovaný, že genetický kód jeho syna je akosi odlišný od jeho.:confused: Manželka sa mu s tým samozrejme chváliť nebude, a možno ani sama nevie.:---


To naozaj treba takto po lopate?:confused::---

Väčšinou áno.:cool:
marjankaj
09.10.10,08:38
Väčšinou áno.:cool:

Tak skús odpovedať na túto otázku.

Jedna mucha letela okolo druhej a druhá okolo tretej.
Koľko múch tam letelo?
nedopo
09.10.10,08:44
Tak skús odpovedať na túto otázku.

Jedna mucha letela okolo druhej a druhá okolo tretej.
Koľko múch tam letelo?

V sledovanom období dve.:)
marjankaj
09.10.10,08:56
V sledovanom období dve.:)
A ktorá letela skôr?
nedopo
09.10.10,09:05
A ktorá letela skôr?

Tá okolo druhej (ak leteli v rovnaký deň)
marjankaj
09.10.10,09:07
Tá okolo druhej (ak leteli v rovnaký deň)
Aj keď budú letieť 31.10.2010 po pol noci?
nedopo
09.10.10,10:41
Aj keď budú letieť 31.10.2010 po pol noci?

Že vraj už leteli...
mekelek
09.10.10,11:13
najmenej museli byť 3 :)
marjankaj
09.10.10,11:16
najmenej museli byť 3 :)

Fakt?
Aj keby tá druhá letela okolo pol tretej?:---
marjankaj
09.10.10,11:18
Že vraj už leteli...

mohli letieť aj 25.10.2009:---
nedopo
09.10.10,14:00
mohli letieť aj 25.10.2009:---

V tom prípade nemôžeme určiť zo zadania, ktorá letela skorej. Okrem toho sa mi zdá, že muchy v noci nelietajú. Samozrejme viem, že ich môžme k tomu donútiť. To bude Vaša ďalšia pripomienka?
marjankaj
09.10.10,15:33
V tom prípade nemôžeme určiť zo zadania, ktorá letela skorej. Okrem toho sa mi zdá, že muchy v noci nelietajú. Samozrejme viem, že ich môžme k tomu donútiť. To bude Vaša ďalšia pripomienka?

To je iba ukážka nepresného zadania úlohy. Podobne ako o tých synoch.:confused:

A odpoveď by mohla aj znieť.
Na antarktíde toľko múch ani nie je.:eek:
viktorviktor
09.10.10,19:09
to je otázka ako pán prednosta kedy idze ten vlak co chodzí o péci, odpoveď bude 5
bubkoch
09.10.10,19:38
ako rozdelime stvorec na 7 uplne rovnakych časti ?
marjankaj
09.10.10,19:47
ako rozdelime stvorec na 7 uplne rovnakych časti ?

Vystrihnem sedem rovnakých kruhov a zvyšok zahodím.

Ale ide to aj bezo zvyšku, štvorec napríklad 7x7 cm rozdelím na prúžky 1x7 cm.
viktorviktor
09.10.10,20:15
striháme pruhy, nie kruhy, stačí 6 priamok
jozka56
09.10.10,21:35
otazka: strihame alebo rysujeme????
marjankaj
09.10.10,22:03
Odpoveď: Áno aj;)
jozka56
10.10.10,05:57
ak ma byt rozdeleny stvorec na 7 rovnakych obdlznikov, riesenie je jednoduche. Kto vie rysovanim rozdelit usecku na 7/aj iny pocet/ rovnakych dielov, tak nema problem..:)
viktorviktor
10.10.10,08:41
a čo to takto izba stála 25 /30-5/ a 2+3, potom 25+2+3
marjankaj
10.10.10,08:52
jozka56 Dnes, 08:57 AM
ak ma byt rozdeleny stvorec na 7 rovnakych obdlznikov, riesenie je jednoduche. Kto vie rysovanim rozdelit usecku na 7/aj iny pocet/ rovnakych dielov, tak nema problem..

Presne to nevie urobiť nikto. Iba teoreticky.
Aj tie najpresnejšie merania, rysovania, strihania bývajú zaťažené chybou, ktorej sa vyhnúť nedá. Chyba môže byť aj na 57. desatinnom mieste.:cool:
Aj ja keď spočítavam na kalkulačke niekoľko čísel, tak z troch pokusov mávam tri rôzne výsledky.:---
jozka56
10.10.10,11:33
....usecka sa da rozdelit na 7 rovnakych dielov...
jozka56
10.10.10,11:45
Narysuj usecku AB, lubovolnej dlzky
Narysuj uhol VAB / najvhodnejsi je ostry uhol/
Vrchol A považuj za zaciatok ciselnej osi AV t.j.0
Na ciselnej osi AV vyznac cisla od 1-7
Bod 7 spoj s bodom B
Bodom 6 ved rovnobezku so 7B
Bodom 5 ved rovnobezku so 7B, pokracuj v rovnobezkach, alebo prenes vzdialenost
Takto rozdelis usecku AB na 7 rovnakych casti
Strana stvorca je usecka...
marjankaj
10.10.10,16:03
jozka56 Dnes, 02:45 PM
Narysuj usecku AB, lubovolnej dlzky
Narysuj uhol VAB / najvhodnejsi je ostry uhol/
Vrchol A považuj za zaciatok ciselnej osi AV t.j.0
Na ciselnej osi AV vyznac cisla od 1-7 A si si istá, že práve toto dokážeš úplne presne?
Bod 7 spoj s bodom B
Bodom 6 ved rovnobezku so 7B
Bodom 5 ved rovnobezku so 7B, pokracuj v rovnobezkach, alebo prenes vzdialenost
Takto rozdelis usecku AB na 7 rovnakych casti
Strana stvorca je usecka...

Je na to celá teória. Každé meranie je ovplyvnené chybou.
PotPalo
11.10.10,13:45
Strana štvorca je úsečka. Ako ju rozdeliť na 7 rovnakých častí? Jednoducho: Rovnobežne s ňou vo vhodnej vzdialenosti narysujeme úsečku dlhú presne 7 cm (alebo násobok 7...), a rozdelíme ju na 7 rovnakých častí, v tomto prípade na 1 cm časti. Potom spojíme konce jednej úsečky s koncami druhej úsečky tak, aby sa pretli. Týmto bodom vedieme priamky z nami rozdelenej úsečky na tú úsečku, ktorú chceme rozdeliť.
Dúfam som sa dobre vyjadril, ale ak nie a nechápete, môžem to aj nakresliť...
jozka56
13.10.10,21:22
PotPalo mozes to aj narysovat a prilozit, ale skus to aj prilozit, ak usecka nebude dlha 7cm:)
marjankaj
13.10.10,22:07
Jozka56
No v priloženom súbore je aj postup.
PotPalo
16.10.10,15:20
Však takto som to myslel: narysujeme úsečku AB dlhú 7 cm (alebo 7 jednotiek:D) a ľahko ju rozdelíme. Spojíme bod A s bodom D a bod B s bodom C. Vznikne bod S. Týmto bodom vedieme ostatné čiary z úsečky AB na úsečku CD. Prikladám obrázok.
jozka56
16.10.10,20:52
Boli tu vložené veľmi pekné riešenia na rozdelenie danej úsečky na rovnaký počet častí. Moja otázka znie...Učia sa deti na ZŠ týmto spôsobom rozdeliť úsečku na rovnaký počet častí??? Ak áno, tak odkedy???? ...t.j. na margo zneistenia môjho riešenia..:)
buchač
17.10.10,06:46
ako rozdelime stvorec na 7 uplne rovnakych časti ?

Mne donedávna stačilo pravítko ...:rolleyes:

Ale ako tak pozerám na "vedecké výtvory " , normálne mám komplexy menejcennosti ...;):D

Raz darmo , matematika je matematika , vedecká to veda o vzorcoch .
No niekedy len obyčajné počty postačia ...;)
diabol4
21.10.10,04:27
Pán TIK a TAK predávali budíky v predajniach "Pred rohom" a "Za rohom". Pán TIK tvrdil, že "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom", zatiaľ čo pán TAK tvrdil, že "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom". Nakoniec sa ukázalo, že TIK aj TAK mali pravdu. Koľko budíkov predali v oboch predajniach celkom?
marjankaj
21.10.10,08:18
60
viktorviktor
21.10.10,11:02
Pán TIK a TAK predávali budíky v predajniach "Pred rohom" a "Za rohom". Pán TIK tvrdil, že "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom", zatiaľ čo pán TAK tvrdil, že "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom". Nakoniec sa ukázalo, že TIK aj TAK mali pravdu. Koľko budíkov predali v oboch predajniach celkom?


treba to nechať na riešiteľov 60. ročníka MO, / žiakov 5. ročníka ZŠ do 13. decembra 2010/ nie je to nič zložité, len treba riadne čítať
ivantt
21.10.10,11:37
3 muži si rezervovali izbu v hoteli. Každý zaplatil 10 Sk. Pri vyplácaní účtu sa však zistilo, že izba je o 5 SK lacnejšia. Pokladník nevedel, ako spravodlivo rozdeliť 5 Sk trom mužom, tak každému mužovi vrátil po korune a 2 Sk si nechal.
V konečnom dôsledku teda každý muž zaplatil 10-1=9 Sk.
Lenže: 9x3=27
27+2=29

Kde zostala 1 koruna?:D

tak tie dve koruny bolo treba odpocitat od 27 a nie pripocitat....
peterkos2
21.10.10,11:52
Pán TIK a TAK predávali budíky v predajniach "Pred rohom" a "Za rohom". Pán TIK tvrdil, že "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom", zatiaľ čo pán TAK tvrdil, že "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom". Nakoniec sa ukázalo, že TIK aj TAK mali pravdu. Koľko budíkov predali v oboch predajniach celkom?
60
Martina CF
21.10.10,12:06
Pán TIK a TAK predávali budíky v predajniach "Pred rohom" a "Za rohom". Pán TIK tvrdil, že "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom", zatiaľ čo pán TAK tvrdil, že "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom". Nakoniec sa ukázalo, že TIK aj TAK mali pravdu. Koľko budíkov predali v oboch predajniach celkom?

v jednom 15, v druhom 45, SPOLU = 60
liny
14.11.10,13:58
Pani Šikovná čakala večer hostí. Najskôr pre nich pripravila 25 chlebíčkov. Potom spočítala, že by si každý hosť mohol zobrať dva, ale po troch by už na všetkých nevyšlo. Povedala si, že keby vyrobila ešte 10 chlebíčkov, mohol by si každý hosť vziať tri, ale štyri nie každý. To sa jej zdalo stále málo. Na koniec prichystala dokopy 52 chlebíčkov. Každý hosť by si teda mohol vziať štyri chlebíčky, ale po päť by už všetkých nevyšlo. Koľko hostí pani Šikovná čakala? Ona sama drží diétu a večer nikdy neje.
jozka56
14.11.10,14:11
mne vyšlo 11 hostí
marjankaj
14.11.10,17:25
Pán TIK a TAK predávali budíky v predajniach "Pred rohom" a "Za rohom". Pán TIK tvrdil, že "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom", zatiaľ čo pán TAK tvrdil, že "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom". Nakoniec sa ukázalo, že TIK aj TAK mali pravdu. Koľko budíkov predali v oboch predajniach celkom?

Postup pre LINY:---
marjankaj
14.11.10,18:34
Postup pre LINY:---
Alebo matematicky.

Za rohom predali ..... x budíkov
Pred rohom predali ... y budíkov

Máme dve neznáme, preto na vyriešenie potrebujeme zostaviť dve rovnice.

prvá: "Pred rohom" predali o 30 budíkov viac ako "Za rohom"
y= x+30

druhá: "Pred rohom" predali trikrát viac budíkov ako "Za rohom".
y=3x

Túto sústavu rovníc o dvoch neznámych, najlepšie vyriešime pomocou dvoch známych, o ktorých vieme, že vedia riešiť takéto úlohy.:---

Teda
y= x+30
y= 3x

Odpočítame druhú rovnicu od prvej
y-y=x+30-3x

po úprave
0= 30-2x

Prevedieme neznáme na ľavú stranu(pripočítame k obom stranám rovnice +2x
0+2x= 30 -2x+2x
2x=30

a ďalej x= 30/2

x=15

Podľa prvej rovnice vypočítame y
y= x+30=15+30=45

Kontrola podľa druhej rovnice
y=3x=3*15=45

Teda za rohom predali x=15 budíkov
Pred rohom predali y=45 budíkov

To je dohromady x+y=15+45=60 budíkov. A zároveň je to aj odpoveď na otázku v príklade.:cool:
Margaréta35
13.01.11,17:05
juro mal napísané štvorciferné číslo.Toto číslo zaokrúhlil na desiatky,na stovky,a na tisícky a všetky tri výsledky zapísal pod pôvodnéčíslo. všetky štyri čísla správne sčítal a dostal 5443. Ktoré číslo mal juro napísané?


Neviem si rady,pomôžete?
peterkos2
13.01.11,17:37
juro mal napísané štvorciferné číslo.Toto číslo zaokrúhlil na desiatky,na stovky,a na tisícky a všetky tri výsledky zapísal pod pôvodnéčíslo. všetky štyri čísla správne sčítal a dostal 5443. Ktoré číslo mal juro napísané?


Neviem si rady,pomôžete?
1473
nedopo
13.01.11,17:37
juro mal napísané štvorciferné číslo.Toto číslo zaokrúhlil na desiatky,na stovky,a na tisícky a všetky tri výsledky zapísal pod pôvodnéčíslo. všetky štyri čísla správne sčítal a dostal 5443. Ktoré číslo mal juro napísané?


Neviem si rady,pomôžete?

1473
Treba riešiť
abcd
abe0
af00
g000
------
5443
Zrejme d=3, takže potom aj c=e, čiže c+e=4, z toho c=2. Potom 2b+f je 4 alebo skôr 14. A takto ďalej špekulovať.
Margaréta35
13.01.11,18:00
Ďakujem Vám ,trápila som sa dve hodiny, a aj tak som na to nepríšla
kukučka
29.06.11,23:03
Maturitné otázky z matiky na budúci rok

1. Sudca zoberie 15000 € za to, že spôsobí procesnú chybu, po ktorej prepustia mafiána z väzby a 3000 € za prekvalifikovanie trestného činu kvôli nižšej sadzbe odňatia slobody.

Koľko mafiózov musí pustiť a koľko paragrafov prepísať, aby si mohol kúpiť stavebný pozemok na
Slavíne rozmerov 50x20m, keď 1m2 stojí 5.000 €?

2. Poslanec berie 3000 € za hlasovanie o návrhu zákona. Za členstvo v rôznych dozorných radách poberá
mesačne: 2000 €, 1500 €, 3300 € a 1500 €. K tomu navyše týždenne za lobing 1500 €. Čo sa mu viac oplatí:
sedieť v parlamente alebo sa venovať len svojim kšeftíkom, keď o dôležitejšom zákone sa hlasuje
priemerne raz za týždeň ? (Poslanecky plat neberte do úvahy - beží mu v obidvoch prípadoch).

3. Súkromný podnikateľ - majiteľ menšej stavebnej firmy sa uchádza o štátnu zákazku za 200 000
€, o udelení ktorej rozhodujú traja úradníci.

Vypočítajte:a) Aký veľký úplatok musí dať každému úradníkovi za predpokladu, že všetkým dá rovnako a že na to obetuje 10 % z celkového objemu zákazky. b) O koľko € musí dať úradníkom druhý podnikateľ viac, ak chce pretromfnúť predchádzajúceho staviteľa o 5 %.
c) Koľko € ostane každému zo súkromníkov z objemu zákazky po odrátaní úplatkov. d) O koľko € musí prvý podnikateľ oklamať daňový úrad, aby
vykompenzoval stratu z úplatkov.

4. Gejza V. má na starosti 3 prostitútky. Keď každý obslúžený zákazník zaplatí 70 €, koľko klientov potrebuje zohnať jedna baba, aby si mohol Gejza zaplatiť 3000 € za svoju dennú dávku koksu, pričom každá štetka si nechá 20% zo zárobku?

5. Taxikár predá denne dve kradnuté autorádia, z čoho má províziu 30 € za kus. Navyše ma týždenne
ďalšie dve tisícky za tipy pre vykrádačov bytov a 30 € keď prešacuje vrecká opitému zákazníkovi.
Vypočítajte, ako dlho mu potrvá, kým dá dokopy 10 000 € na výpalné pre taxikársku mafiu za to, že dostane flek na lepšej ulici?

6. Babička poberá mesačný dôchodok vo výške 280 €. 70 € korún mesačne ju stojí garsónka, ďalších 50 € strava a 20 € lieky. 15 € dá na kostol a vnuk ju pri návšteve každý mesiac pumpne o 33 €.

a) Ako dlho bude babke trvať, kým našetrí 150 € do obálky pre primára, aby jej predpísal injekcie na reumu ?
b) Koľko takýchto obálok musí primár zobrať, aby mohol ísť na dvojtýždňovú dovolenku na Havajské ostrovy? (Cenu zistíte z prospektov cestovnej kancelárie.)

7. Starosta povolí na pozemku pred základnou školou výstavbu a prevádzku pohostinstva s hracími
automatmi, pričom mu v tomto rozhodnutí výrazne pomôže 1500 Eur od jej budúceho prevádzkovateľa.

Vypočítajte koľko ďalších krčiem musí žiadať o povolenie prevádzky, aby starosta postavil rodinný dom pre svoju dcéru.

Poznámky:

1. Cena stavebného materiálu na dom je 330 000 €.

2. Stavebné práce nepočítajte - tie mu vykoná grátis stavebná firma, ktorej starosta dohodil výstavbu nového domu smútku a požiarnej zbrojnice bez verejnej súťaže.

3. Cenu za pozemok taktiež neuvažujte, stavebná obecná parcela bola oficiálne prekvalifikovaná na smetisko a následne odkúpená za symbolickú cenu.
kvalitar
31.10.11,08:45
Zdravim Vas kto mi pomoze zostavit rovnicu? :)

Jano stavil v kasíne 1/10 svojich penazí. Prehral. Stavil 1/5 pôvodnej ciastky. Prehral. Nenechal sa odradit a stavil 200€. Prehral. Stavil ešte 7€. Prehral. Uvedomil si, že takáto forma podnikania mu nie je súdená, a odišiel. Na ulici si porátal, co mu zostalo, a zistil, že je to presne tolko centov, kolko mal predtým eur. Aká bola pôvodná suma eur, s ktorou sa rozhodol hrat ?


Pomocka: vysledok je trojciferne cislo.


Dakujem
marjankaj
31.10.11,08:51
Zdravim Vas kto mi pomoze zostavit rovnicu? :)

Jano stavil v kasíne 1/10 svojich penazí. Prehral. Stavil 1/5 pôvodnej ciastky. Prehral. Nenechal sa odradit a stavil 200€. Prehral. Stavil ešte 7€. Prehral. Uvedomil si, že takáto forma podnikania mu nie je súdená, a odišiel. Na ulici si porátal, co mu zostalo, a zistil, že je to presne tolko centov, kolko mal predtým eur. Aká bola pôvodná suma eur, s ktorou sa rozhodol hrat ?


Pomocka: vysledok je trojciferne cislo.


Dakujem

300 €
Rozalka
31.10.11,08:53
Pôvodná suma = 300

Takto som sa dopracovala k výsledku:
a= 0,1a + 0,2a + 207 +0,01a
a=207-0,31a
207=a-0,31a
a=300

Janko, ty si sa čo predbiehaš? ;)
Kvaka
31.10.11,08:59
Pôvodná suma = 300

Takto som sa dopracovala k výsledku:
a= 0,1a + 0,2a + 207 +0,01a
a=207-0,31a
a=300

Janko, ty si čo predbiehaš? ;)
a=207+0,31a :)
Rozalka
31.10.11,09:04
chcela som napísať 207=a-031a, už som to opravila
marjankaj
31.10.11,09:28
Janko, ty si čo predbiehaš? ;)
Nič si nepredbieham.:D Ani nenadbieham.:---:D
kvalitar
31.10.11,09:50
Ok vdaka,ale z coho si dostala 0,01a?
Nella_2
31.10.11,10:07
Ok vdaka,ale z coho si dostala 0,01a?
0,01a = vyjadrenie výsledku v centoch (1 cent = 0,01 Eur).
liny
31.01.12,13:13
Kto vie vyriešiť nasledovné príklady?
1. Ondro, Mato a Kubo dostali na Vianoce od prarodičov každý jednu z nasledujúcich hraèiek: veľké hasičské auto, vrtuľník na diaľkové ovládanie a stavebnicu Merkur.
Bratranec Peťo doma hovoril: Ondro dostal to veľké hasičské auto. Želal si ho síce Kubo, ale ten ho nedostal. Maťo nemá v obľube stavebnice, takže Merkur nebol pre neho. Ukázalo sa, že Peťo sa dvakrát mýlil v informácii, kto dostal či nedostal daný darček a len raz povedal pravdu. Ako to teda s darčekmi bolo a kto teda dostal aký
darček?
2. Marta, Libuška a Mária si vymysleli hru, ktorú by chceli hrať na obdlžnikovom ihrisku zloženom z 18 rovnakých štvorcov, pozri obrázok. Na hru potrebujú ihrisko
rozdeliť dvoma rovnými čiarami na tri rovnako veľké časti. Navyše tieto čiary musia obe prechádzať tým rohom ihriska, ktorý je na obrázku vľavo dole. Poradte dievčatám,
ako majú dokresliť čiary, aby sa mohli začať hrať.

http://matematika.okamzite.eu/61/61z6a4.png
liny
31.01.12,13:15
Kto vie pomôcť?
Do každého nevyplneného štvorčeka doplňte číslo 1, 2, 3 alebo 4 tak, aby v každom stĺpci a riadku bolo každé z týchto čísel práve raz a aby boli splnené dodatočné požiadavky v každej vyznačenej oblasti.


http://matematika.okamzite.eu/61/61z6a3.png
Ivana Š
31.01.12,17:25
asi nemám čo robiť :D skúsila som takúto tabuľku
Ivana Š
31.01.12,17:35
1. Ondro dostal merkúr, Maťo vrtuľník a Kubo to hasičské auto
Žabinka
31.01.12,17:47
Kto vie vyriešiť nasledovné príklady?
1. Ondro, Mato a Kubo dostali na Vianoce od prarodičov každý jednu z nasledujúcich hraèiek: veľké hasičské auto, vrtuľník na diaľkové ovládanie a stavebnicu Merkur.
Bratranec Peťo doma hovoril: Ondro dostal to veľké hasičské auto. Želal si ho síce Kubo, ale ten ho nedostal. Maťo nemá v obľube stavebnice, takže Merkur nebol pre neho. Ukázalo sa, že Peťo sa dvakrát mýlil v informácii, kto dostal či nedostal daný darček a len raz povedal pravdu. Ako to teda s darčekmi bolo a kto teda dostal aký
darček?
2. Marta, Libuška a Mária si vymysleli hru, ktorú by chceli hrať na obdlžnikovom ihrisku zloženom z 18 rovnakých štvorcov, pozri obrázok. Na hru potrebujú ihrisko
rozdeliť dvoma rovnými čiarami na tri rovnako veľké časti. Navyše tieto čiary musia obe prechádzať tým rohom ihriska, ktorý je na obrázku vľavo dole. Poradte dievčatám,
ako majú dokresliť čiary, aby sa mohli začať hrať.

http://matematika.okamzite.eu/61/61z6a4.png

Možno takto? Vysvetlenie:
-obsah obdĺžnika pri rozmeroch malého štvorčeka 1x1 je 18.
-obsah 1. pravouhlého trojuholníka je 6.
-obsah 2. pravouhlého trojuholníka je 6.
Rozdiel obsahov obdĺžnika a dvoch trojuholníkov, a teda obsah tretej zvyšnej plochy je tiež 6.
Ivana Š
31.01.12,17:52
aj mne to tak vyšlo
liny
31.01.12,18:45
Diky krasne :)
luigi72
10.03.12,16:36
Na toto si kto trúfne? :)

Sú dané tri jednotky a jedna 6-ka nasledujúcim spôsobom:

1 1 1 = 6

Doplňte matematické operátory/znaky/symboly tak, aby rovnica bola správna.

(Operátory typu nerovná sa, nie je výsledkom, neexistuje a čísla sa nesmú používať).
Evkake
10.03.12,16:48
Na toto si kto trúfne? :)

Sú dané tri jednotky a jedna 6-ka nasledujúcim spôsobom:

1 1 1 = 6

Doplňte matematické operátory/znaky/symboly tak, aby rovnica bola správna.

(Operátory typu nerovná sa, nie je výsledkom, neexistuje a čísla sa nesmú používať).


(1+1+1)! = 6
luigi72
10.03.12,17:09
(1+1+1)! = 6

BINGO!
mrsv
29.03.12,21:58
3D ihlan :)
Ivana Š
04.05.12,11:11
no skúsme ďalší rébus :)


Stretnutie (zvládneš túto výzvu?) Ak boli predchádzajúce logické hádanky príliš ľahké, tak snáď táto bude väčšou výzvou - bola uverejnená v časopise KVÍZ č. 11/1986.
Osem manželských párov sa občas schádza. Raz sa dohodli, že si budú navzájom požičiavať knihy. Na ďalšie stretnutie priviezol každý pár jednu knihu a jednu inú knihu si zase odviezol. Manželia majú vždy spoločné priezvisko, rovnaké zamestnanie a na stretnutie spolu prišli autom. Každá zo žien má jednu obľúbenú farbu. Ďalej vieme, že:


Dana Bártová je predavačka.
Knihu Morský vlk priviezla fiatom milovníčka červenej farby.
Oldova manželka Viera má rada hnedú farbu.
Manželka Stana Horáka sa volá Hana a má rada bielu farbu.
Skladníčka Jirka Šedivcová prišla wartburgom.
Mirka a Aleš si vypožičali knihu Náš dedko Jozef.
Milanova manželka má rada ružovú farbu a priviezla si knihu Mulatka Gabriela.
Irena a Oto pracujú ako účtovníci.
Knihu Bolo nás päť si odviezol jeden pár v trabante.
Sprievodca Čermák priviezol knihu Dúpä hranostajov.
Kuril je lekár a odviezol si knihu Slovácko sa súdi.
Pavlova manželka má rada zelenú farbu.
Modrú farbu zbožňuje Vlasta Dvořáková.
Roman priviezol na žigulíku knihu Slovácko sa súdi.
Manželia, ktorí priviezli knihu Pani komisárka, si vypožičali Mulatka Gabriela.
Dáciou prišla obdivovateľka fialovej farby.
Učitelia si vypožičali knihu Pani komisárka.
Moskvičom prišli agronómovia.
Petra prišla renaultom, priviezla knihu Náš dedko Jozef a vypožičala si knihu, ktorú priviezli manželia Zajacoví.
Radovej manželke sa páči žltá farba a odviezla si knihu Moderná komédia.
Manželia Slamoví pracujú ako nákupcovia.
Kniha Moderná komédia bola privezená v škodovke.

Z týchto údajov už nie je problém zistiť všetky informácie - alebo áno?
Margaréta35
15.11.12,19:01
Do kružnice s polomerom 5cm je vpísaný pravidelný osemuholník ABCDEFGH.
Zostrojte trojuholník ABX tak,aby bol bod D ortocentrom/priesečníkom výšok/trojuholníka ABX
Evkake
16.11.12,13:39
Do kružnice s polomerom 5cm je vpísaný pravidelný osemuholník ABCDEFGH.
Zostrojte trojuholník ABX tak,aby bol bod D ortocentrom/priesečníkom výšok/trojuholníka ABX

Bod X je priesecnikom kolmice na priamku AB prechadzajucej bodom D a kolmice na priamku BD prechadzajucej bodom A.
marjankaj
17.11.12,22:02
1. Nakreslíme kružnicu
2. Vpíšeme osemuholník
3. Bod X bude ležať na priamke CD lebo je kolmá na AB
4. Zostrojíme kružnicu nad úsečkou AB (Talesova kružnica).
5. Zostrojíme výšku budúceho trojuholníka ABX - je to priamka AD
6. Bod kde pretína Talesovu kružnicu spojíme s bodom B a predĺžime až k k priamke CD. V priesečíku bude hľadaný bod X
7. Podobne zostrojíme výšku AB.
8. Bod kde pretína Talesovu kružnicu spojíme s bodom A. Je to kontrola, malo by to pretnúť priamku CD znovu v bode X.
Rozalka
21.11.12,17:19
no skúsme ďalší rébus :)


Stretnutie (zvládneš túto výzvu?)

Ak boli predchádzajúce logické hádanky príliš ľahké, tak snáď táto bude väčšou výzvou - bola uverejnená v časopise KVÍZ č. 11/1986.
Osem manželských párov sa občas schádza. Raz sa dohodli, že si budú navzájom požičiavať knihy. Na ďalšie stretnutie priviezol každý pár jednu knihu a jednu inú knihu si zase odviezol. Manželia majú vždy spoločné priezvisko, rovnaké zamestnanie a na stretnutie spolu prišli autom. Každá zo žien má jednu obľúbenú farbu. Ďalej vieme, že ....
"I já měl s tím co dělat ...."

Mám rada úlohy tohto typu, na precvičenie mozgu ako stvorené. Objavila som ju tu 16.11., nedalo mi to pokoj, po večeroch som sa snažila vyriešiť, niekoľkokrát som musela začať odznova, lebo som - zrejme - spravila tú istú chybu. Konečne správny výsledok:
1) Dana a Milan Bartovci, predavači, trabant, obľúbená farba ružová, doviezli "Mulatka Gabriela" a odviezli "Bolo nás 5"
2) Hana a Stano Horákovci, agronómovia, moskvič, biela, "Pani komisárka", "Mulatka Gabriela"
3) Vlasta a Roman Dvořákovci, učitelia, žiguli, modrá, "Slovácko sa súdi", "Pani komisárka"
4) Jitka a Rado Šedivcovci, skladníci, wartburg, žltá, "Bolo nás 5", "Moderná komédia"
5) Viera a Oldo Kurilovci, lekári, škoda ;), hnedá, "Moderná komédia", "Slovácko sa súdi"
6) Irena a Oto Zajacovci, účtovníci, fiat, červená, "Morský vlk", "Dúpä hranostajov"
7) Mirka a Aleš Čermákovci, sprievodcovia, dacia, fialová, "Dúpä hranostajov", "Náš dedko Jozef"
8) Petra a Peter Slamovci, nákupcovia, renault, zelená, "Náš dedko Jozef", "Morský vlk"
vikuš12
07.01.13,08:11
Vedel by mi niekto, prosím vás, pomôcť.
Je daný pravouhlý lichobežník ABCD s pravým uhlom pri bode B, |AC| = 12, |CD| = 8, uhlopriečky sú na seba kolmé.
Vypočítajte obvod a obsah takéhoto lichobežníka.
vikuš12
07.01.13,08:21
Môže byť pravouhlý. Uhly pri vrchole B a C sú pravé.
Evkake
07.01.13,09:02
Vedel by mi niekto, prosím vás, pomôcť.
Je daný pravouhlý lichobežník ABCD s pravým uhlom pri bode B, |AC| = 12, |CD| = 8, uhlopriečky sú na seba kolmé.
Vypočítajte obvod a obsah takéhoto lichobežníka.

To zadanie zrejme nie je celkom spravne (preklep), predpokladam, ze su zadane dlzky uhlopriecok AC a BD, CD nie je uhloprieckou.

Ak som sa nepomylila, tak

obsah = 48cm^2
obvod = [4(19+sqrt(61))]/[sqrt(13)]

sqrt(x) = druha odmocnina z cisla x.
Ivana Š
07.01.13,09:23
Rozalka, aby si mala čo robiť, tak dávam záhradky:

Päť susedov má vedľa seba záhradky, na ktorých pestujú 3 druhy plodín: ovocie (jabloň, hruška, orech, višňa), zeleninu (mrkva, petržlen, dyňa, cibuľa) a kvetiny (astra, ruža, tulipán, narcis).


Pestujú teda 12 rôznych odrôd.
Každý pestuje práve 4 rôzné odrody.
Každá odroda je aspoň na jednej záhradke.
Iba jediná odroda je na 4 záhradkách.
Iba na jednej záhradke sú všetky 3 druhy.
Iba na jednej záhradke sú všetky 4 odrody jedného druhu.
Hruška je iba na dvoch krajných záhradkách.
Peter býva uprostred a nepestuje narcisy.
Ten, kto pestuje astry, nepestuje zeleninu.
Ten, kto pestuje ruže, nepestuje petržlen.
Ten, kto pestuje orech, má zároveň dyňu a petržlen.
V prvej záhradke rastie jabloň a višňa.
Iba na dvoch záhradkách sa pestuje višňa.
Samo má cibuľu a višňu.
Laco pestuje práve dve odrody ovocia.
Iba na dvoch záhradkách sa pestuje tulipán.
Jabloň rastie na jedinej záhradke.
Len na jednej z dvoch záhradiek susediacich so Zdenom rastie petržlen.
Samo nebýva na kraji.
Henrich nepestuje zeleninu ani astry.
Peter má práve tri odrody zeleniny.

Kto má ktorú záhradku a čo na nej pestuje?
Evkake
07.01.13,09:30
Obsah=9*12/2=54
Obvod=30,5354663936699

AB=9,6
BC=7,2
CD=5,4
CD=8,33546639366988

Marjankaj, je to spravne riesenie, len na ulohu, ktora tu bola pred par dnami s uhloprieckou BD dlhou 9cm (ta akosi hned zmizla, zrejme bola pre nieco vymazana). Tato je s uhloprieckou BD dlhou 8cm.
marjankaj
07.01.13,09:33
Až potom som zbadal, že dlžku tej uhlopriečky zmenila.
Žabinka
16.01.13,09:50
O koľko % je číslo 25 menšie ako číslo 32? Možno banálny príklad, ale deti to riešili v škole, a mali dva rôzne výsledky. Aký je váš výpočet?
kn-alka
16.01.13,10:07
o 21,875% ?
Danielle369
16.01.13,10:08
O koľko % je číslo 25 menšie ako číslo 32? Možno banálny príklad, ale deti to riešili v škole, a mali dva rôzne výsledky. Aký je váš výpočet?

http://pdf.truni.sk/e-skripta/cernekem1/5.pdf

21,875
srska
16.01.13,10:38
nakreslite bokorys
nedopo
16.01.13,11:50
nakreslite bokorys
Rovnoramenné písmeno L, s dĺžkou ramien rovnou dĺžke strany vonkajšieho štvorca. Základňa písmena L môže byť otočená aj vpravo, aj vľavo.
nedopo
16.01.13,11:55
nakreslite bokorys
alebo neexistuje bokorys - ultratenký materiál:)
srska
16.01.13,18:26
alebo neexistuje bokorys - ultratenký materiál:)existuje - úloha má 2 riešenia
srska
16.01.13,18:27
Rovnoramenné písmeno L, s dĺžkou ramien rovnou dĺžke strany vonkajšieho štvorca. Základňa písmena L môže byť otočená aj vpravo, aj vľavo.a čo s tým stredným štvorcom?:)
buchač
16.01.13,18:39
Rovnoramenné písmeno L, s dĺžkou ramien rovnou dĺžke strany vonkajšieho štvorca. Základňa písmena L môže byť otočená aj vpravo, aj vľavo.

a čo s tým stredným štvorcom?:)

To je jedno .....čo s tým stredným , nakoľko sa nejedná o klasický ( strojárenský ) bokorys ...

Tu ide nie o to rysovanie , ale skôr o tú axonometriu ..
Rozalka
16.01.13,19:12
Rozalka, aby si mala čo robiť, tak dávam záhradky:

Päť susedov má vedľa seba záhradky, na ktorých pestujú 3 druhy plodín: ovocie (jabloň, hruška, orech, višňa), zeleninu (mrkva, petržlen, dyňa, cibuľa) a kvetiny (astra, ruža, tulipán, narcis).
Pestujú teda 12 rôznych odrôd.
Každý pestuje práve 4 rôzné odrody.
Každá odroda je aspoň na jednej záhradke.
Iba jediná odroda je na 4 záhradkách.
Iba na jednej záhradke sú všetky 3 druhy.
Iba na jednej záhradke sú všetky 4 odrody jedného druhu.
Hruška je iba na dvoch krajných záhradkách.
Peter býva uprostred a nepestuje narcisy.
Ten, kto pestuje astry, nepestuje zeleninu.
Ten, kto pestuje ruže, nepestuje petržlen.
Ten, kto pestuje orech, má zároveň dyňu a petržlen.
V prvej záhradke rastie jabloň a višňa.
Iba na dvoch záhradkách sa pestuje višňa.
Samo má cibuľu a višňu.
Laco pestuje práve dve odrody ovocia.
Iba na dvoch záhradkách sa pestuje tulipán.
Jabloň rastie na jedinej záhradke.
Len na jednej z dvoch záhradiek susediacich so Zdenom rastie petržlen.
Samo nebýva na kraji.
Henrich nepestuje zeleninu ani astry.
Peter má práve tri odrody zeleniny.
Kto má ktorú záhradku a čo na nej pestuje?

Henrich: hruška, jabloň,ruža, višňa
Samo: cibuľa, ruža, tulipán, višňa
Peter: cibuľa, dyňa, mrkva, ruža
Zdeno: astra, narcis, ruža, tulipán
Laco: dyňa, hruška, orech, petržlen
pavol54
16.01.13,19:14
nakreslite bokorys
Máš ten bokorys? lebo ak máš nárys v strede je buď štvorcový otvor alebo štvorcový výstupok v strede kocky, v pôdoryse tento výstupok musí vychádzať alebo musí byť štvorcový otvor a naopak detaily z pôdorysu musia byť premietnuté v náryse, skrátka kreslil to nedouk čo nedával v škole pozor
pavol54
16.01.13,19:16
v axonometrii by si si vystačil s jedným výkresom s osami x,y,z
buchač
16.01.13,19:21
nakreslite bokorys


Máš ten bokorys? lebo ak máš nárys v strede je buď štvorcový otvor alebo štvorcový výstupok v strede kocky, v pôdoryse tento výstupok musí vychádzať alebo musí byť štvorcový otvor, skrátka kreslil to nedouk čo nedával v škole pozor
Pali ...ale ja nevidím kocku , ja vidím iba štvorec ......

Je to proste blbosť ....
srska
16.01.13,19:42
Máš ten bokorys? lebo ak máš nárys v strede je buď štvorcový otvor alebo štvorcový výstupok v strede kocky, v pôdoryse tento výstupok musí vychádzať alebo musí byť štvorcový otvor a naopak detaily z pôdorysu musia byť premietnuté v náryse, skrátka kreslil to nedouk čo nedával v škole pozor


Pali ...ale ja nevidím kocku , ja vidím iba štvorec ......

Je to proste blbosť ....
pali - bokorys existuje a ideš na to vcelku dobre. nekreslil to nedouk

buchy - skús sa zamyslieť nad tým čo sa zobrazuje pomocou nárysu, bokorysu a pôdorysu
pavol54
16.01.13,19:43
Pali ...ale ja nevidím kocku , ja vidím iba štvorec ......

Je to proste blbosť ....
nie je to blbosť akurát to kreslil nedouk čo mal z technického kreslenia za 5, nárys je pohľad z jednej strany ten sa javí ako kocka v nej je štvorhranný objekt o roymeroch buď vychádzajúcich z kocky alebo vchádzajúcich do kocky hlbka otvoru alebo výstup hranola nad kocku môže byť viac ako 0,0 ten sa však zakresľuje "prehnane" to znamená čiara obrysu nemusí zodpovedať lebo slúži predstave čitateľa výkresu presný rozmer udáva kóta (vari si nemyslíš že výstupok 0,001 sa dá zakresliť rysovacím perom 0,6 aby boli dodržané technické normy pre kreslenie výkresov, pôdorys pohľad zhora sa javí ako kocka a bokorys je pohľad z pravého boku ak by to bol pohľad z ľavého boku musí to byť napísané ľavý bokorys Pozriem spredu vidím štvorec, pozriem zhora vidím štvorec = kocka
srska
16.01.13,19:45
Máš ten bokorys? lebo ak máš nárys v strede je buď štvorcový otvor alebo štvorcový výstupok v strede kocky, v pôdoryse tento výstupok musí vychádzať alebo musí byť štvorcový otvor a naopak detaily z pôdorysu musia byť premietnuté v náryse, skrátka kreslil to nedouk čo nedával v škole pozor


nie je to blbosť akurát to kreslil nedouk čo mal z technického kreslenia za 5, nárys je pohľad z jednej strany ten sa javí ako kocka v nej je štvorhranný objekt o roymeroch buď vychádzajúcich z kocky alebo vchádzajúcich do kocky hlbka otvoru alebo výstup hranola nad kocku môže byť viac ako 0,0 ten sa však zakresľuje "prehnane" to znamená čiara obrysu nemusí zodpovedať lebo slúži predstave čitateľa výkresu presný rozmer udáva kóta (vari si nemyslíš že výstupok 0,001 sa dá zakresliť rysovacím perom 0,6 aby boli dodržané technické normy pre kreslenie výkresov, pôdorys pohľad zhora sa javí ako kocka a bokorys je pohľad z pravého boku ak by to bol pohľad z ľavého boku musí to byť napísané ľavý bokorys Pozriem spredu vidím štvorec, pozriem zhora vidím štvorec = kocka pomôžem pali - časť kocky
buchač
16.01.13,19:59
pali - bokorys existuje a ideš na to vcelku dobre. nekreslil to nedouk

buchy - skús sa zamyslieť nad tým čo sa zobrazuje pomocou nárysu, bokorysu a pôdorysu

...srskin ....ja som sa zamýšľal dosť ......
Onehdá som sa dosť krčil nad pantografom , ale také niečo som nemusel riešiť ........chvalabohu .....

Taká tri krát predlžená A0 mi dala zabrať inak .....že Zlievareň Hronec - celá hala ...
Alebo prečerpávačka Čierny Váh ....
srska
16.01.13,19:59
bokorys
pavol54
16.01.13,19:59
pomôžem pali - časť kocky
vnútorné otvory a skryté obrysy sa kreslia prerušovanou čiarou s polovičnou hrúbkou ako viditeľné obrysy takže trvám na tom že kocka kreslič nedodržal zásady technického kreslenia v roku 1970 som mal na vysvedčení z technického kreslenia 1. a ešte mám predstavivosť. Tak daj ten bokorys.
Aha tak trochu beriem späť, ale ak to má byť správne tak v náryse mal byť ten malý štvorec čiarkovaný alebo bokorys otočený opačne, (to je to čo vždy chceme vidieť ak nemáme dosť pohľadov ako v politike). VYHRAL SI 1:0
srska
16.01.13,20:02
vnútorné otvory a skryté obrysy sa kreslia prerušovanou čiarou s polovičnou hrúbkou ako viditeľné obrysy takže trvám na tom že kocka kreslič nedodržal zásady technického kreslenia v roku 1970 som mal na vysvedčení z technického kreslenia 1. a ešte mám predstavivosť. Tak daj ten bokorysmáš tam 1 riešenie. druhé je to isté ale do vnútra otvor = prerušované čiary
srska
16.01.13,20:17
vnútorné otvory a skryté obrysy sa kreslia prerušovanou čiarou s polovičnou hrúbkou ako viditeľné obrysy takže trvám na tom že kocka kreslič nedodržal zásady technického kreslenia v roku 1970 som mal na vysvedčení z technického kreslenia 1. a ešte mám predstavivosť. Tak daj ten bokorys.
Aha tak trochu beriem späť, ale ak to má byť správne tak v náryse mal byť ten malý štvorec čiarkovaný alebo bokorys otočený opačne, (to je to čo vždy chceme vidieť ak nemáme dosť pohľadov ako v politike). VYHRAL SI 1:0čiarkovaný nie. "štvorcový komín bez otvoru na streche"