Ivana Š
18.04.06,20:42
3 muži si rezervovali izbu v hoteli. Každý zaplatil 10 Sk. Pri vyplácaní účtu sa však zistilo, že izba je o 5 SK lacnejšia. Pokladník nevedel, ako spravodlivo rozdeliť 5 Sk trom mužom, tak každému mužovi vrátil po korune a 2 Sk si nechal.
V konečnom dôsledku teda každý muž zaplatil 10-1=9 Sk.
Lenže: 9x3=27
27+2=29

Kde zostala 1 koruna?:D
KEJKA
18.04.06,18:50
pekné..... hra s číslami, nič iné, ale vysvetliť neviem.
aha - bolo tak nejako, že sa spočítava, hoci správne sa má odpočítať.
Pokladník dostal 30, vrátil 3, teda 30-3=27
muži dali najskôr 10, dostali nazad 1 Sk, teda 3x(10-1) = 27
.....
ked sa pomiešajú jablká s hruškami vznikajú takéto krásne bludy...

vďaka,
ayya
18.04.06,18:58
budem hnusna - odpoviem :D spocitavas nespocitavatelne - oni predsa zaplatili 25 za izbu a 2 nechali pokladnikovi a to je 25+2=27 ... tak to sedi presne 27:3=9 ... ok? :D :D
ayya
18.04.06,19:03
pridam jeden pre deti !!! dostala som to vypocitat, ked som mala asi 9 rokov - tri dni som sa vtedy trapila, kym som ho vypocitala:
Jedna hus sedela na zemi a videla letiet nad sebou krdel, zagagala na ne: sto husí, kam letíte?
a oni jej odgagali: keby nas bolo "raztolko" a "poltolko" a "stvrtolko" a ty sama, bolo by nas sto :D kolko ich bolo? :D
tonkat
18.04.06,19:13
pridam jeden pre deti !!! dostala som to vypocitat, ked som mala asi 9 rokov - tri dni som sa vtedy trapila, kym som ho vypocitala:
Jedna hus sedela na zemi a videla letiet nad sebou krdel, zagagala na ne: sto husí, kam letíte?
a oni jej odgagali: keby nas bolo "raztolko" a "poltolko" a "stvrtolko" a ty sama, bolo by nas sto :D kolko ich bolo? :D
Bolo ich 36 - môj syn (17) to vyriešil za 3 minúty.
veva125
18.04.06,19:14
A kolko je "raztolko"? "Raztolko"="jeden krát tolko" čiže "tolko"....Ale ak je to "ešteraztolko", čiže "dvakráttolko", tak je nás 36....
ayya
18.04.06,19:15
Bolo ich 36 - môj syn (17) to vyriešil za 3 minúty.
anooooooo... povedz mu ze spravne,
aj to je spravne ze aj v 17 su deti pre nas deti ... aj v 25 a 23 - tak ako to mame u nas doma :)
ayya
18.04.06,19:19
kurnik a ako vam to ide! ... tak este jeden: so "sirkami": vezmite si 6 zapaliek a vytvorte z nich styri rovnostranne trojuholniky. Ziadne lamanie, ziadne medzery pri uhloch medzi zapalkami ... ok? :D :D aj to je matematika, akurat ze nie aritmetika :)
veva125
18.04.06,19:27
Napadlo ma len: rímska IV a jeden trojuholník zo zvyšných troch zápaliek
ayya
18.04.06,19:30
Napadlo ma len: rímska IV a jeden trojuholník zo zvyšných troch zápaliek
nie eee ... fakt su to styri trojuholniky skutocne, nie symbolicke ... ci ako to napisat :)
KEJKA
18.04.06,19:32
a čo baby takto na noc????
mne sa už veľmi rozmýšľať nechce, mám tu pivko.....
veva125
18.04.06,19:35
a čo baby takto na noc????
mne sa už veľmi rozmýšľať nechce, mám tu pivko.....

Mne by sa aj chcelo, ale rozmýšlavovňa nefunguje....A keďže zajtra skoro vstávam, tak dobrú noc, riešenie neviem. (Dúfam, , že budem môcť spať...)
tonkat
18.04.06,19:39
kurnik a ako vam to ide! ... tak este jeden: so "sirkami": vezmite si 6 zapaliek a vytvorte z nich styri rovnostranne trojuholniky. Ziadne lamanie, ziadne medzery pri uhloch medzi zapalkami ... ok? :D :D aj to je matematika, akurat ze nie aritmetika :)
Nie je to štvorec a v ňom X?
ayya
18.04.06,19:42
Nie je to štvorec a v ňom X?
nie, lebo by tie trojuholniky neboli rovnostranne, iba rovnoramenne ... a este aj tak by neboli dokonale, ...lebo .... pytagorova veta: :D :D
"sirka na druhu a sirka na druhu" a to cele odmocnit .... ti nemoze dat uhlopriecku v stvorci :D :D :D
tonkat
18.04.06,19:50
nie, lebo by tie trojuholniky neboli rovnostranne, iba rovnoramenne ... a este aj tak by neboli dokonale, ...lebo .... pytagorova veta: :D :D
"sirka na druhu a sirka na druhu" a to cele odmocnit .... ti nemoze dat uhlopriecku v stvorci :D :D :D
Je to ihlan s podstavou trojuholníka?
KEJKA
18.04.06,20:15
a ako to postavíš?
ale dobééé. gratulujem
zajtra pokračujeme.
Ivana Š
18.04.06,20:28
budem hnusna - odpoviem :D spocitavas nespocitavatelne - oni predsa zaplatili 25 za izbu a 2 nechali pokladnikovi a to je 25+2=27 ... tak to sedi presne 27:3=9 ... ok? :D :D


Ja som túto hádanku dnes dostala mailom, samozrejme, že mi hneď napadlo, že sa na to dá pozerať aj napríklad takto:
Zaplatili za izbu 25+3 Sk=28 Sk+ 2 Sk (čo si nechal ten nepoctivec) je rovných 30 SK:):):)
Ivana Š
18.04.06,20:30
Ešte pridám, že vlastne zaplatili 28/3, čiže niečo cez deväť korún, ale ani mne sa to už nechce rátať.

musím doplniť,že toto mi síce sedí do počtu, ale nie je to tak, je to asi takto? zaplatili 25 Sk, ale spolu s 2 korunami ktoré si nechal nepoctivec zaplatili 27 SK, s tými tromi korunami vrátenými to robí 30 Sk, to mi tiež sedí do počtu,

Zostáva otázka, čo s nepoctivcami?:D
KEJKA
18.04.06,20:35
nie, zaplatili 27 .
ayya
18.04.06,20:48
Este jedna blbovinka mi prisla na um:

Jeden pan stal pred vykladom klobucnictva a tam mali jednu ciapku za sto korun a druhu za dvesto. Ta druha sa mu viac pacila, mal vsak iba sto korun. Ale zima mu bola na usi :p
Tak vosiel do obchodu a kupil si tu ciapku za sto. Vysiel von, pozrel na tu krajsiu za dve stovky, luto mu prislo, tak sa vratil a takto vravi predavacovi:
Dal som vam stovku za tuto ciapku, ale ta druha sa mi viac paci - tak si nechajte tu moju stovku a vezmite si k tomu este aj tuto ciapku, co som si pred chvilkou kupil - to je dokopy dvesto - a prosim, dajte mi tu krajsiu! ... a predavac mu ju dal :D :D

To bol bonus pre teba, Lidka, ispirovalo ma to miesanie jablk s hruskami ;)
KEJKA
18.04.06,20:53
aj ten bonus je pekný....................
heja3
19.04.06,11:21
3 muži si rezervovali izbu v hoteli. Každý zaplatil 10 Sk. Pri vyplácaní účtu sa však zistilo, že izba je o 5 SK lacnejšia. Pokladník nevedel, ako spravodlivo rozdeliť 5 Sk trom mužom, tak každému mužovi vrátil po korune a 2 Sk si nechal.
V konečnom dôsledku teda každý muž zaplatil 10-1=9 Sk.
Lenže: 9x3=27
27+2=29

Kde zostala 1 koruna?:D
Svokrina kuchyňa: 211-hostia ...... 211-hotel ........... 211-pokladník
............................3,- / 30,- ....... 30,- / 3,-
.................................................. .........2,-................2,- /

Saldo ....................... - 27,- ........ + 25,- ..................+ 2,-
ayya
19.04.06,12:46
Svokrina kuchyňa: 211-hostia ...... 211-hotel ........... 211-pokladník
............................3,- / 30,- ....... 30,- / 3,-
.................................................. .........2,-................2,- /

Saldo ....................... - 27,- ........ + 25,- ..................+ 2,-

dovol mi, prosim, takto zareagovat: spica! za dnesnu domacu ulohu jednicka s hviezdickou :D
Chobot
19.04.06,13:12
V tlači často čítame matamatické výrazy, ktoré logicky nie sú správne, ale sme na ne tak zvyknutí, že ich berieme automaticky bez toho, aby sme si to uvedomili.

Napríklad aký je rozdiel medzi "raz toľko" a "dvakrát toľko"?

Logicky by raz toľko malo byť rovnako ako to s čím to porovnávame (x = 1x). Správne je dvakrát toľko. Taký malý test z prijímačiek na gymnázium:


1.Za hrušku zaplatím dvakrát toľko ako za jedno jablko. Potom

4 hrušky sú drahšie ako 8 jabĺk
12 jabĺk stojí dvakrát toľko ako ako 3 hrušky
4 hrušky sú lacnejšie ako 8 jabĺk
3 hrušky sú štyrikrát drahšie ako 12 jabĺkPo predošlom malom výklade by nemal byť problém ho vyriešiť.

Alebo teraz som videl v článku napísané:

"Slováci dali na pomoc trikrát menej ako Česi..."

Čo je to trikrát menej? Ak Česi dali 300 korún, tak Slováci by mali dať o 3x300 menej, teda 300-900 = -600 korún (asi si ich zobrali). Správne by malo byť "o dve tretiny menej", alebo "Slováci dali tretinu toho, čo dali Česi...". Potom by to znamenalo, že Česi dali 300 a Slováci 100.
ayya
19.04.06,13:29
V tlači často čítame matamatické výrazy, ktoré logicky nie sú správne, ale sme na ne tak zvyknutí, že ich berieme automaticky bez toho, aby sme si to uvedomili.....
Keby len v tlaci :) Aj napr. taka zasada "odpovedaj celou vetou" ta moze donutit povedat nieco nelogicke :)
porovnaj napr. toto:
1. Co je v tej truhlici? Nic!
2. Co je v tej truhlici? Nic tam nie je!
a mame to! :D :D tak ako to je? "nic" tam je, alebo nie je?

btw: ak si narazal na to moje zadanie, ... viem, viem... preto som to dala do uvodzoviek, aj vyraz "poltolko" aj "stvrttolko" ...

ale teraz mi napadlo: dr. plzak vravi, ze rec nebola "vynajdena" kvoli tomu aby si ludia rozumeli, ale kvoli tomu aby sa mohli hadat :D :D ... lebo k vyjadreniu suhlasu predsa staci prikyvnut hlavou. Ale k hadke a k vyjadreniu nesuhlasu potrebujes rec! :D
Chobot
19.04.06,13:39
Keby len v tlaci :) Aj napr. taka zasada "odpovedaj celou vetou" ta moze donutit povedat nieco nelogicke :)
porovnaj napr. toto:
1. Co je v tej truhlici? Nic!
2. Co je v tej truhlici? Nic tam nie je!
a mame to! :D :D tak ako to je? "nic" tam je, alebo nie je?

btw: ak si narazal na to moje zadanie, ... viem, viem... preto som to dala do uvodzoviek, aj vyraz "poltolko" aj "stvrttolko" ...

ale teraz mi napadlo: dr. plzak vravi, ze rec nebola "vynajdena" kvoli tomu aby si ludia rozumeli, ale kvoli tomu aby sa mohli hadat :D :D ... lebo k vyjadreniu suhlasu predsa staci prikyvnut hlavou. Ale k hadke a k vyjadreniu nesuhlasu potrebujes rec! :D

:eek: Nie, nenarážal som na to zadanie, ale inšpirovalo ma to zamyslieť sa nad tým. To "poltolko" aj "stvrttolko" je myslím si správny výraz. Lepsí ako štyrikrát menej alebo dvakrát menej.

Nešlo mi o kritiku,;) ale o trochu uvoľnenia:D .

V tom príklad s truhlicou - to je špicifikum slovenčiny, že dovoľuje používať dva zápory v jednej vete. Ani v AJ ani v NJ ani v TJ to neexistuje:

There is nothing.
Nichts ist dort.
Ci é niente.

Hádam len maďarčina pripúšťa podobnú vec.

Nincs ott semmi.
Marianna01
19.04.06,18:50
Páči sa mi, ako sa trochu matematiky zmenilo na jazykové okienko. :)

Ja sa vrátim k "matematike". Synovec (štvrták na ZDŠ) sa s tým strááášne trápil:
Dala som mu otázku, koľko má na rukách prstov. Odpovedal 10. Tak som mu teda začala počítať od malíčka: 10, 9, 8, 7, 6, a päť na druhej ruke je predsa jedenásť. Tak koľko máš naozaj prstov?

No úplne bol z toho vedľa... :D
KEJKA
19.04.06,18:55
hej, to poznám, aj to je dobré.
Ivana Š
19.04.06,19:12
Aj ja to poznám, ale v trochu inom zmysle... no je už po desiatej...
Kázali chlapcovi zrátať si prsty na rukách.
Chlapec mal strčené ruky vo vreckách nohavíc...
Ako ráta, tak ráta, prstov má jedenásť...
ajacik
19.04.06,19:32
Aj ja pridám jednu úlohu

Einsteinova hádanka

Na jednej ulici v cudzinecje štvrti stojí vedľa seba päť domov rôznych farieb. V každom z nich žije muž inej národnosti, v každom sa pije iný obľúbený nápoj, v každom sa chová iné zviera a v každom z domčekov je obľäbený iný šport. O domoch vieme toto:
1. Angličan býva v červenom dome.
2. Španiel chová psa.
3. Káva sa pije v zelenom dome.
4. Poliak pije vodku.
5. Zelený dom stojí vpravo vedľa bieleho domu (z pohľadu pozorovateľa domov).
6. Futbalista chová slimáky.
7. V žltom dome býva cyklista.
8. Mlieko sa pije v prostrednom dome.
9. V prvom dome býva Nór.
10. Nešportovec býva vedľa domu, v ktorom sa chová líška.
11. Dom cyklistu susedí s domom, v ktorom sa chová kôň.
12. Zápasník pije pomarančovú šťavu.
13. Japonec je hokejista.
14. Nór býva vedľa modrého domu.
15. V jednom dome sa pije voda.
16. V jednom dome sa chová zebra.

Z týchto údajov zistite, kto chová zebru a kto pije vodu.

Vyzerá to jednoducho, ale...........
Skúste. Potom dám aj riešenie, ak to bude niekoho zaujímať.
KEJKA
19.04.06,19:35
takto na noc??
ajacik
19.04.06,19:37
takto na noc??

môžeš si to nechať aj na zajtra ;)
KEJKA
19.04.06,19:57
ja len, ako vám to páli....
Chobot
19.04.06,20:44
Aj ja pridám jednu úlohu

Einsteinova hádanka

Na jednej ulici v cudzinecje štvrti stojí vedľa seba päť domov rôznych farieb. V každom z nich žije muž inej národnosti, v každom sa pije iný obľúbený nápoj, v každom sa chová iné zviera a v každom z domčekov je obľäbený iný šport. O domoch vieme toto:
1. Angličan býva v červenom dome.
2. Španiel chová psa.
3. Káva sa pije v zelenom dome.
4. Poliak pije vodku.
5. Zelený dom stojí vpravo vedľa bieleho domu (z pohľadu pozorovateľa domov).
6. Futbalista chová slimáky.
7. V žltom dome býva cyklista.
8. Mlieko sa pije v prostrednom dome.
9. V prvom dome býva Nór.
10. Nešportovec býva vedľa domu, v ktorom sa chová líška.
11. Dom cyklistu susedí s domom, v ktorom sa chová kôň.
12. Zápasník pije pomarančovú šťavu.
13. Japonec je hokejista.
14. Nór býva vedľa modrého domu.
15. V jednom dome sa pije voda.
16. V jednom dome sa chová zebra.

Z týchto údajov zistite, kto chová zebru a kto pije vodu.

Vyzerá to jednoducho, ale...........
Skúste. Potom dám aj riešenie, ak to bude niekoho zaujímať.

Odpoveď aj riešenie nebudem písať sem, ale som ho pripojil (ak by si niekto chcel potrápiť mozgové závity sám). Mne to trvalo niečo vyše pol hodiny.
ajacik
20.04.06,06:57
gratulujem ti. mne to trvalo skoro hodinu. ale podarilo sa. ;)
heja3
20.04.06,10:02
dovol mi, prosim, takto zareagovat: spica! za dnesnu domacu ulohu jednicka s hviezdickou :D
Ďakujem veľmi pekne a pozdravujem - vitajte naspäť.
ayya
20.04.06,10:34
Ďakujem veľmi pekne a pozdravujem - vitajte naspäť.
niet za co dakovat, ja dakujem :D

mimochodom: ako sa "spravne" riesia tieto einsteinove hadanky? Par som ich uz z tvrdohlavosti vyriesila, ale bolo to ako keby som velku zahradu hrackarskou motyckou prekopavala :D
narobila som si karticky (farby domov, narodnosti, zvieratka...) a potom som to ukladala na stole ako pexeso ... a prechadzala tie podmienky dokola a dokola... az kym mi to nesadlo. :D
vie niekto, prosim, ako sa to "naozaj" riesi?

vdaka
:)
dana9
20.04.06,10:37
niet za co dakovat, ja dakujem :D

mimochodom: ako sa "spravne" riesia tieto einsteinove hadanky? Par som ich uz z tvrdohlavosti vyriesila, ale bolo to ako keby som velku zahradu hrackarskou motyckou prekopavala :D
narobila som si karticky (farby domov, narodnosti, zvieratka...) a potom som to ukladala na stole ako pexeso ... a prechadzala tie podmienky dokola a dokola... az kym mi to nesadlo. :D
vie niekto, prosim, ako sa to "naozaj" riesi?

vdaka
:)

pridávam sa, tiež som na to zvedavá, mne sa podarilo logicky vyriešiť len tú časť s vodou:o , ostatné bolo systém pokus - omyl :D :D
aknelh
20.04.06,12:08
Zaujímavé...
K tým prstom - môžeme mať aj deväť... Keď na jednej ruke počítame: 1. palec, 2. ukazovák, 3. prostredník, 4. prstenák, 5. malíček, 6. prstenák, 7. prostredník, 8. ukazovák, 9. palec...
ajacik
20.04.06,13:07
pridávam sa, tiež som na to zvedavá, mne sa podarilo logicky vyriešiť len tú časť s vodou:o , ostatné bolo systém pokus - omyl :D :D

ja to robím tiež tak nejako.
Nakreslím chlieviky a ............... ako ty tie kartičky. A ukladám.
Zjednoduším si to tým, že si značím, kde čo môže a čo nemôže byť.
Ale myslím si, že ja na tieto úlohy aj iný spôsob.

Ja som najnovšie (asi pred mesiacom) prepadla krížovkam SUDOKU. To je suuuuuper.
aknelh
21.04.06,03:48
Ešte niečo ma napadlo. Keď sme boli deti a v obchodoch bolo kopec nedostatkového tovaru, v sobotu ráno (niekedy aj 2-3 hodiny) sme čakávali na chlieb, rožky, mlieko... Kto nečakal a prišiel neskôr, nedostal. Väčšinou čakali deti a starší ľudia, tak vznikali zaujímavé rozhovory a tak. Starší rozprávali príbehy zo života (napr. z vojny), vtipy a hádanky a deti počúvali a hádali... Z tohto obdobia si pamätám hádanku: Tri päť pätnásť dva sedemnásť a tri dvadsať. Koľko je to?
Chobot
21.04.06,07:30
niet za co dakovat, ja dakujem :D

mimochodom: ako sa "spravne" riesia tieto einsteinove hadanky? Par som ich uz z tvrdohlavosti vyriesila, ale bolo to ako keby som velku zahradu hrackarskou motyckou prekopavala :D
narobila som si karticky (farby domov, narodnosti, zvieratka...) a potom som to ukladala na stole ako pexeso ... a prechadzala tie podmienky dokola a dokola... az kym mi to nesadlo. :D
vie niekto, prosim, ako sa to "naozaj" riesi?

vdaka
:)

"Správny postup" riešenia takýchto hádaniek neexistuje. Každý si zvolí taký postup, aký mu najlepšie vyhovuje. Ja to robím tiež podobne, akurát, že tie kartičky som si spravil vo Wordovskom dokumente a tam som ich presúval.

Začať treba tým, čo je isté - napr. v tomto prípade, že Nór býva v prvom dome, vedľa je modrý dom a v strednom sa pije mlieko. Potom mi zostávajú už len 2 možnosti umiestnenia zeleného domu - skúsim jedno a ak to nesedí, tak skúsim druhú možnosť. A tak ďalej...
Ivana Š
21.04.06,15:56
Podobná einsteinova hádanka bola raz v Živote, s tou som sa menej natrápila, táto mi trvala niečo vyše hodiny, ale dala sa.
Pridaj ešte nejakú, nech nerátame len účty
Ivana Š
21.04.06,15:58
Mimochodom Aknelh, daj aj riešenie
veva125
21.04.06,16:12
A "spravodlivé" rozdeľovanie poznáte?
Podelím sa s niekým o 10 mincí :
1.Tebe jednu, mne jednu (dám každému jednu mincu)
2.Tebe dve (dám jednu, spolu má dve), mne dve (dám dve;) )
3.Tebe tri (dám jednu, spolu má tri), mne tri (dám tri ;) )
4. Tebe štyri (dám jednu, má dokopy štyri), mne štyri (prisuniem si jeho štyri, veď aj ja mám nárok na štyri.....:rolleyes: )
Ivana Š
21.04.06,16:14
Len ma napadlo, na tie nedostatkové časy si pamätám aj ja, hlavne keď bolo predvianočné obdobie. Z balkóna sme mali výhľad na zelovoc, tak koľkokrát ma mama poslala so slovami - choď sa postaviť k zelovocu, určite dostanú tovar, stojí tam veľa ľudí. Tak som šla, odstála si rad aj dve hodiny a skoro nič sa mi neušlo.

K tej hádanke - nezabudni, mám kúpiť tri kilá pomarančov, päť kg banánov, pätnásť kg zemiakov, dva ananásy a sedemnásť kusov kivi a ešte mi zostane 3,20 na čokoládu.
Tweety
21.04.06,16:17
Len ma napadlo, na tie nedostatkové časy si pamätám aj ja, hlavne keď bolo predvianočné obdobie. Z balkóna sme mali výhľad na zelovoc, tak koľkokrát ma mama poslala so slovami - choď sa postaviť k zelovocu, určite dostanú tovar, stojí tam veľa ľudí. Tak som šla, odstála si rad aj dve hodiny a skoro nič sa mi neušlo.

K tej hádanke - nezabudni, mám kúpiť tri kilá pomarančov, päť kg banánov, pätnásť kg zemiakov, dva ananásy a swdemnásť kusov kivi a ešte mi zostane 3,20 na čokoládu.
Lenže o tých ananásoch a kiwi sme mohli len snívať. Boli sme radi, keď po hodine státia v šóre sa nám ušli jablká.:mee::cool:
ayya
21.04.06,16:39
Lenže o tých ananásoch a kiwi sme mohli len snívať. Boli sme radi, keď po hodine státia v šóre sa nám ušli jablká.:mee::cool:

a to si pamatate, ked cela rodina musela stat vo fronte, lebo jednemu zakaznikovi davali iba dva kusy toaletneho papiera, alebo v lete len liter octu... alebo... iba jednu flasu oleja?
:D
to boli casy, fujtajbl !
:D
ayya
21.04.06,16:43
.... Tri päť pätnásť dva sedemnásť a tri dvadsať. Koľko je to?
to "tri dvadsat", to by mohlo byt o desat minut pol stvrtej... :D

ale inak fakt ma nic nenapada... prezraaaad, nenechaj ma trapit sa ;)
Ivana Š
21.04.06,17:43
Lenže o tých ananásoch a kiwi sme mohli len snívať. Boli sme radi, keď po hodine státia v šóre sa nám ušli jablká.:mee::cool:

:)No náhodou ananás sa mi raz skoro ušiel, vypredal sa , ja som bola dvanásta v šóre a dostali desať kusov:)

ale tie kivi uznávam, tie so doniesla až z Bratislavy už POTOM, každý sa čudoval, čo za chlpaté zemiaky im to predkladám:)

Najlepšie na tom bol môj manžel, jeho mama robila v obchode:D tak nepoznal nedostatok lentiliek, arašidov atď
aknelh
24.04.06,10:45
Dávam riešenie. Trochu neskoro, lebo doma nemám počítač, teda ani internet. Neskôr, ale predsa.

Nenapadlo Vás dať medzi číslice znamienka?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif 3x5=15+2=17+3=20!http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kendy
27.04.06,14:11
niet za co dakovat, ja dakujem :D

mimochodom: ako sa "spravne" riesia tieto einsteinove hadanky?

vie niekto, prosim, ako sa to "naozaj" riesi?

vdaka
:)

Ano, viem :-)
Urobíš si takúto tabuľku a krížikom označíš, čo platí, kolieskom, čo neplatí a logicky všetky podopĺňaš. Tiež to nie je hneď vyriešené a potrápiš sa pri tom, ale ide to bez skúšania a na istotu :rolleyes:
ayya
28.04.06,11:22
ta tabulka je super... ale teraz tu mam inu jednu vecicku - a z toho som fakt uplne "na vetvi" :D :D :D
fakt ocenim, ked to niekto bude vediet vysvetlit :o
Chobot
28.04.06,11:59
ta tabulka je super... ale teraz tu mam inu jednu vecicku - a z toho som fakt uplne "na vetvi" :D :D :D
fakt ocenim, ked to niekto bude vediet vysvetlit :o

Je to veľmi jednoduché, ide len o matematiku.

Ak z ktoréhokoľvek dvojciferného čísla odpočítaš jeho čislice, dostaneš z tých 90 možných čísiel (10-99) vždy čísla 9,18,27,...81 - čiže násobky deviatky. Ak ak si všimneš, v tej tabuľke sa vždy zmení rozloženie tých znakov, pričom pri číslach 9,18,27... bude vždy rovnaký znak a ten sa Ti aj na konci ukáže. Ostatné čísla a znaky slúžia len na odpútanie pozornosti.
ayya
28.04.06,12:47
Je to veľmi jednoduché, ide len o matematiku.
....... Ak ak si všimneš, v tej tabuľke sa vždy zmení rozloženie tých znakov, pričom pri číslach 9,18,27... bude vždy rovnaký znak a ten sa Ti aj na konci ukáže. Ostatné čísla a znaky slúžia len na odpútanie pozornosti.

FAKT ! presne to som si nevsimla ....hmm... ale priznam, ze to teraz stratilo to "caro", ktore som v tom povodne videla :)
teraz mozem uz iba povedat to, co obycane vravi moj sefko, ked nieco nove pochopi: "ako dobre, že neumrem sprostý !" :D
Chobot
28.04.06,13:06
Ide dlhý víkend, tak kto sa bude nudiť, môže sa otestovať.

A pre zábavu ešte jedno PC kúzlo s kartami.
abel
28.04.06,18:00
ja to robím tiež tak nejako.
Nakreslím chlieviky a ............... ako ty tie kartičky. A ukladám.
Zjednoduším si to tým, že si značím, kde čo môže a čo nemôže byť.
Ale myslím si, že ja na tieto úlohy aj iný spôsob.

Ja som najnovšie (asi pred mesiacom) prepadla krížovkam SUDOKU. To je suuuuuper.
ajacik, tiež som mala mániu sudoku - je na to výborná stránka www.websudoku.com ale keď som už aj pod stromček dostala knihu sudoku a stále mi to podstrkovali, musím povedať, že už tri mesiace to nemôžem ani vidieť. Tomu sa hovorí liečba šokom.
abel
28.04.06,18:14
Ide dlhý víkend, tak kto sa bude nudiť, môže sa otestovať.
Chobot aj ayya, tie testy a hádanky sú skvelé, ale už ich poznám. Neviete nejaký dobrý zdroj? Veľmi rada lúštim podobné logické hádanky bez kalkulačky a pod.
Viera123
28.04.06,18:48
Vianočný stromček

Na stromčeku okrem iných ozdôb viseli 4 anjeli. Dvaja z nich majú modrú svätožiaru a dvaja žltú, ale nikto z nich si za hlavu nevidí, takže nikto nevie, akú svätožiaru má. Najvyššie visí anjel A a dobre vidí na anjelov B a C, ktorí visia pod ním. Nižšie visí anjel B, ktorý dobre vidí iba na anjela C pod sebou. Anjel C nevidí na nikoho. Pretože anjel D visí schovaný pod vetvičkou, nikto ho nevidí a ani on nikoho nevidí. Kto z nich prvý uhádne, akú má sám na hlave svätožiaru?
ayya
28.04.06,18:50
Chobot aj ayya, tie testy a hádanky sú skvelé, ale už ich poznám. Neviete nejaký dobrý zdroj? Veľmi rada lúštim podobné logické hádanky bez kalkulačky a pod.

ja konkretnu stranku neviem, ale skusila som vygoooglit... je ich tam straaaasne vela :)
Viera123
28.04.06,18:51
Šejkovo dedičstvo

Šejk mal dvoch synov. Na smrteľnej posteli im povedal, že dedičstvo získa ten z nich, koho ťava dôjde do mesta ako druhá (z oboch tiav). A tak sa synovia vydali z domovskej oázy na cestu do mesta. Po troch dňoch pomalého poflakovania na ceste stretli starca (samozrejme mimoriadne múdreho). Keď mu povedali o svojom trápení, niečo im poradil. Hneď potom vyskočili obaja na ťavy a uháňali k mestu. Čo im poradil?
ayya
28.04.06,19:00
Šejkovo dedičstvo

Šejk mal dvoch synov. Na smrteľnej posteli im povedal, že dedičstvo získa ten z nich, koho ťava dôjde do mesta ako druhá (z oboch tiav). A tak sa synovia vydali z domovskej oázy na cestu do mesta. Po troch dňoch pomalého poflakovania na ceste stretli starca (samozrejme mimoriadne múdreho). Keď mu povedali o svojom trápení, niečo im poradil. Hneď potom vyskočili obaja na ťavy a uháňali k mestu. Čo im poradil?
uhadnem? sadli na bratovu? :D
Viera123
28.04.06,19:04
uhadnem? sadli na bratovu? :D
ayya, uhádla si. lebo si vedela, alebo si nad tým aj dumala? :)
Hlinkovx
28.04.06,19:06
http://www.sudokuliga.cz
tu je na sudoku...celkom dobrá stránka
abel
28.04.06,19:06
Šejkovo dedičstvo

Šejk mal dvoch synov. Na smrteľnej posteli im povedal, že dedičstvo získa ten z nich, koho ťava dôjde do mesta ako druhá (z oboch tiav). A tak sa synovia vydali z domovskej oázy na cestu do mesta. Po troch dňoch pomalého poflakovania na ceste stretli starca (samozrejme mimoriadne múdreho). Keď mu povedali o svojom trápení, niečo im poradil. Hneď potom vyskočili obaja na ťavy a uháňali k mestu. Čo im poradil?

Vierka, išla som tiež trošku pogoogliť, ako mi poradila ayya, a čo som tam nenašla?

Kedysi dávno dvaja Egypťania bojovali o ruku dcéry jedného šejka. Šejk nemal ani jedného z týchto dvoch mužov rád a nechcel im dať svoju dcéru. Preto vymyslel súťaž na ťavách. Musia prejsť z Káhiry do Abú Džabú a dcéru dostane ten, ktorého ťava príde posledná do cieľa.
Muži sa rozhodli vyhnúť sa dlhej expedícii a zašli za múdrym mužom a popýtali sa ho o radu. Múdry muž im poradil, obaja nápadníci hneď vysadli na ťavy a šli súťažiť.
Čo poradil múdry muž nápadníkom?

No teraz ma tu asi chvíľu nebude, je tam toho požehnane, ayya ďakujem...:)
ayya
28.04.06,19:21
ayya, uhádla si. lebo si vedela, alebo si nad tým aj dumala? :)

nevedela, ale spomenula som si na taku podobnu o klamaroch
(jeden vzdy klame, druhy vzdy povie pravdu, ako od nich dostat spravnu odpoved) poznas, ze?
:D
Viera123
28.04.06,19:27
nevedela, ale spomenula som si na taku podobnu o klamaroch
(jeden vzdy klame, druhy vzdy povie pravdu, ako od nich dostat spravnu odpoved) poznas, ze?
:D
Priznám sa, že mne logické hádanky moc nejdú, ale je tu so mnou moja dcéra, ktorá tie hlavolamy miluje:p, a pozná ich veľlmi veľa. Takže mi zadáva predlohu. Sama by som ich ale nevyriešila tak ľahko. Na ten Vianočný stromček si neprišla?
ayya
29.04.06,04:42
Priznám sa, že mne logické hádanky moc nejdú, ale je tu so mnou moja dcéra, ktorá tie hlavolamy miluje:p, a pozná ich veľlmi veľa. Takže mi zadáva predlohu. Sama by som ich ale nevyriešila tak ľahko. Na ten Vianočný stromček si neprišla?
to som vcera prehliadla.....ale skusim - podla mna B... ale iba za podmienky, ze vie o tom, ze A vidi aj B aj C ...
je to tak?
Viera123
29.04.06,11:39
Vierka, išla som tiež trošku pogoogliť, ako mi poradila ayya, a čo som tam nenašla?

Kedysi dávno dvaja Egypťania bojovali o ruku dcéry jedného šejka. Šejk nemal ani jedného z týchto dvoch mužov rád a nechcel im dať svoju dcéru. Preto vymyslel súťaž na ťavách. Musia prejsť z Káhiry do Abú Džabú a dcéru dostane ten, ktorého ťava príde posledná do cieľa.
Muži sa rozhodli vyhnúť sa dlhej expedícii a zašli za múdrym mužom a popýtali sa ho o radu. Múdry muž im poradil, obaja nápadníci hneď vysadli na ťavy a šli súťažiť.
Čo poradil múdry muž nápadníkom?
Tie stránky to asi jedna od druhej kopírujú alebo preberajú a niečo tam dotvoria, aby to nebolo až také okaté:). A ty si na to tiež prišla??
abel
29.04.06,18:13
Tie stránky to asi jedna od druhej kopírujú alebo preberajú a niečo tam dotvoria, aby to nebolo až také okaté:). A ty si na to tiež prišla??
Neprišla som na to, a kým som začala rozmýšlať, už tam dala ayya správnu odpoveď.
ayya
29.04.06,19:27
Neprišla som na to, a kým som začala rozmýšlať, už tam dala ayya správnu odpoveď. a vies ze to nie je uplne spravna odpoved?... alebo su riesenia dve, alebo v tom zadani nieco chyba... napr. taka veticka ze: mali sa hlasit podla abecedy, a chvilku bolo ticho... tak potom B povedal svoju farbu... ;)
a zmylila som sa preto, lebo ... akosi automaticky som predpokladala, ze B a C nemaju rovnaku farbu. Ale mohli mat... a v tom pripade by na svoju farbu prisiel prvy anjel A ... videl by B a C s rovnakou farbou, vedel by svoju teda opacnu ... potom by B vedel, ze ma opacnu ako A ale rovnaku ako C... lebo by pochopil, ze A vidi dve rovnake ... hlasi svoju, tak B by hlasil opacnu ako A, potom by zas z toho povedaneho C vedel, ze ma taku istu ako B, lebo prvy sa hlasil A ... a to mohol iba preto, ze B a C su rovnaki... cize C by hlasil rovnaku ako B ... a posledny by sa ohlasil D ... lebo ina by uz na neho nezostala... :D
takze moja chyba bola v tom, ze som predpokladala, ze prvy mlci, lebo B a C ma kazdy inu farbu a teda preto anjel A nevie svoju....
co teraz? :D
abel
29.04.06,19:46
Na lavičke v parku sa stretli dvaja bezdomovci. Prvý bezdomovec vytiahol z igelitky 5 rožkov, druhý 3. Dali ich na jednu hromadu, keď v tom za nimi prišiel tretí bezdomovec. "Najem sa s vami," hovorí. "Nemám však žiadne jedlo, mám ale zopár drobných peňazí."
"Dobre."
"Dobre."
Obaja bezdomovci súhlasili. A tak všetci traja spolu zjedli spomínaných 8 rožkov, pričom každý zjedol presne rovnaké množstvo.
Keď sa najedli, tretí bezdomovec položil na lavičku 8 Sk a odišiel.
"Rozdeľme sa rovnakým dielom," navrhoval bezdomovec, ktorý mal pôvodne 3 rožky.
"To určite nie," protestoval druhý. "Ja som dal predsa viac pečiva."
Ešte hodnú chvíľu sa takto naťahovali a dohadovali, no na správne riešenie neprišli. Na ďalšej lavičke však sedel študent so svojou priateľkou. Podišli teda ku nim a poprosili ich o rozsúdenie.
Študent chvíľu porozmýšľal a potom vyniesol spravodlivý rozsudok.

Ako sa majú bezdomovci rozdeliť o peniaze?
kukučka
29.04.06,19:51
prvý 7 Sk, druhý 1 :D :p
Viera123
29.04.06,20:02
a vies ze to nie je uplne spravna odpoved?... alebo su riesenia dve, alebo v tom zadani nieco chyba... napr. taka veticka ze: mali sa hlasit podla abecedy, a chvilku bolo ticho... tak potom B povedal svoju farbu... ;)
a zmylila som sa preto, lebo ... akosi automaticky som predpokladala, ze B a C nemaju rovnaku farbu. Ale mohli mat... a v tom pripade by na svoju farbu prisiel prvy anjel A ... videl by B a C s rovnakou farbou, vedel by svoju teda opacnu ... potom by B vedel, ze ma opacnu ako A ale rovnaku ako C... lebo by pochopil, ze A vidi dve rovnake ... hlasi svoju, tak B by hlasil opacnu ako A, potom by zas z toho povedaneho C vedel, ze ma taku istu ako B, lebo prvy sa hlasil A ... a to mohol iba preto, ze B a C su rovnaki... cize C by hlasil rovnaku ako B ... a posledny by sa ohlasil D ... lebo ina by uz na neho nezostala... :D
takze moja chyba bola v tom, ze som predpokladala, ze prvy mlci, lebo B a C ma kazdy inu farbu a teda preto anjel A nevie svoju....
co teraz? :D
Ayya, obdivujem ťa... Chceš riešenie? Ja by som naň neprišla... Ako som písala, nemám na tieto matematické úlohy dosť trpezlivých buniek :)
ayya
29.04.06,20:50
Ayya, obdivujem ťa... Chceš riešenie? Ja by som naň neprišla... Ako som písala, nemám na tieto matematické úlohy dosť trpezlivých buniek :)
zas som sa zmylila? tak daj spravne riesenie, prosim :)
ayya
29.04.06,20:51
len nepovedz, ze nikto... lebo vsetci svietili za fialovo !! :D :D :D
Viera123
29.04.06,21:02
zas som sa zmylila? tak daj spravne riesenie, prosim :)
Nezmýlila si sa. Len si napísala: Čo teraz? Tak asi už len to, prečo B, ako to prezentuje riešenie samotné...Aj keď si to uhádla.
Vianočný stromček
Riešenie nie je jednoznačné. Ak anjeli B a C majú rovnakú svätožiaru, potom musel anjel A okamžite vedieť akú má farbu (tú druhú). Ak však anjeli B a C mali rôzne svätožiare, potom anjel A musel mlčať a rozmýšľať. To by bol však signál pre anjela B, ktorý tak mohol z farby anjela C poznať, že on sám má na hlave tú druhú farbu.
Pepa
04.05.06,12:47
Matematikárí - neviem úlohu - dostanem guľu!!!!!!
D O S K A
D O S K A
D O S K A
---------
L O D K A
Rovnaké písmenká znamenajú rovnaké číslice, ktoré?
Totál mi nepáli.
bendži
04.05.06,12:55
Matematikárí - neviem úlohu - dostanem guľu!!!!!!
D O S K A
D O S K A
D O S K A
---------
L O D K A
Rovnaké písmenká znamenajú rovnaké číslice, ktoré?
Totál mi nepáli.

co napriklad takto?

8 4 9 5 0
8 4 9 5 0
8 4 9 5 0
-------------
25 4 8 5 0
Ľuba
04.05.06,13:08
2 4 7 5 0
2 4 7 5 0
2 4 7 5 0
---------
9 4 2 5 0
bendži
04.05.06,13:35
2 4 7 5 0
2 4 7 5 0
2 4 7 5 0
---------
9 4 2 5 0

to ti nesedi sucet, 9 nie je spravne...
kendy
05.05.06,12:52
D O S K A
D O S K A
D O S K A
---------
L O D K A


Neskoro, ale predsa :)

2 4 9 5 0
2 4 9 5 0
2 4 9 5 0
---------
7 4 8 5 0
Chobot
05.05.06,13:01
Neskoro, ale predsa :)

2 4 9 5 0
2 4 9 5 0
2 4 9 5 0
---------
7 4 8 5 0

... a ešte aj zle, chi chi :D :D .

Ale som škodoradostný...:mee:
Pepa
05.05.06,13:03
... a ešte aj zle, chi chi :D :D .

Ale som škodoradostný...:mee:

:D:D:D tééééééda to si - ale aspoň ochota bola, na rozdiel .........:D
Ľuba
09.05.06,07:20
Takže ešte jeden pokus:

2 9 7 5 0
2 9 7 5 0
2 9 7 5 0
---------
8 9 2 5 0
Bibika22
13.05.06,14:45
a to si pamatate, ked cela rodina musela stat vo fronte, lebo jednemu zakaznikovi davali iba dva kusy toaletneho papiera, alebo v lete len liter octu... alebo... iba jednu flasu oleja?
:D
to boli casy, fujtajbl !
:D

To som zažila v osemdesiatich rokoch takú príhodu. Bola som v drogérii jeden mladý pán kupoval pre manželku vložky. Viete tie s lepiacim pásikom za 3,90 tie boli najdrahšie, ale na tie pomery najlepšie. Naložil si do košíka 4 balíky a predavačka mu hovorí, že môže zobrať len dvoje. A on ju prosil, že manželka je po pôrode a že teraz ich potrebuje veľa. Nedala sa ani za svet obmäkčiť. Tak som mu prenechala svoje dva balíky. Dúfam, že neklamal, a nerobil s nimi biznis. To hádam v tej dobe nikoho ani nenapadlo. Vždy, keď sa rozpráva o nedostatkovom tovare za totáča, si na toto spomeniem.:)
Ivana Š
30.05.06,20:34
:):):) IQ testík :):):)
adulique
31.05.06,07:19
ja vieeeem:) Ale asi preto, ze by som cisto teoreticky mala ucit matematiku. Je to velmi zaujimave riesenie. A mozem povedat, ze statisticky to skor vyriesia skolaci ako my dospeli:) Tak hadajte:) Rada: skuste sa preniest do priestoru.
Ivana Š
03.06.06,19:43
prosím Ťa prezraď aspoň mne, ja vidím iba jedného, ktorý ide, ostatní sa vezú
ayya
09.06.06,14:56
prosím Ťa prezraď aspoň mne, ja vidím iba jedného, ktorý ide, ostatní sa vezú
tym sa netrap, to nie je jazykovy hlavolam (v cestine je rozdiel medzi "jde" a "jede")
Ale v tom zadani je iny problem - chyba tam este tato jedna veta:
"Najmladsi Uksa ma 8 rokov a najstarsi Cuksa ma 67 rokov."
:)
Ivana Š
09.06.06,18:22
Prípadne, že medzi Uksami sú tri ženy, a medzi Cuksami je päť novorodeniatok.
ayya
12.06.06,06:49
Prípadne, že medzi Uksami sú tri ženy, a medzi Cuksami je päť novorodeniatok.
takze uz vies vysledok? :)
bendži
12.06.06,07:29
Jedna úloha, asi skôr na mierne potrápenie logiky :)

O pravdovravnej princeznej..
Kráľ mal tri dcéry. Vždy pravdovravnú Pravdomilu, vždy klamúcu Kamilu a Ľudmilu, ktorá niekedy hovorila pravdu, niekedy klamala. Do kráľovstva zavítal neznámy princ, ktorý sa dopočul o pravdovravnej Pravdomile a uchádzal sa o jej ruku. Kráľ ho zaviedol do komnaty, kde vedľa seba sedeli tri princezné a prisľúbil mu, že mu Pravdomilu dá, ak uhádne, ktorá z nich to je. Pritom smie každej princeznej položiť len jedinú otázku. Princ chvíľu premýšľal a potom každej princeznej položil rovnakú otázku: " Ako sa volá tvoja sestra, ktorá sedí uprostred ?" Princezná vľavo odpovedala: " Pravdomila", princezná uprostred odpovedala: "Kamila" a princezná sediaca vpravo povedala "Ľudmila". Princ sa trochu zamyslel, predstúpil pred Pravdomilu a povedal: "Ty si Pravdomila". A mal pravdu. Vedeli by ste aj vy určiť, kde sedela pravdovravná Pravdomila ?
Chobot
12.06.06,07:37
Jedna úloha, asi skôr na mierne potrápenie logiky :)

O pravdovravnej princeznej..
Kráľ mal tri dcéry. Vždy pravdovravnú Pravdomilu, vždy klamúcu Kamilu a Ľudmilu, ktorá niekedy hovorila pravdu, niekedy klamala. Do kráľovstva zavítal neznámy princ, ktorý sa dopočul o pravdovravnej Pravdomile a uchádzal sa o jej ruku. Kráľ ho zaviedol do komnaty, kde vedľa seba sedeli tri princezné a prisľúbil mu, že mu Pravdomilu dá, ak uhádne, ktorá z nich to je. Pritom smie každej princeznej položiť len jedinú otázku. Princ chvíľu premýšľal a potom každej princeznej položil rovnakú otázku: " Ako sa volá tvoja sestra, ktorá sedí uprostred ?" Princezná vľavo odpovedala: " Pravdomila", princezná uprostred odpovedala: "Kamila" a princezná sediaca vpravo povedala "Ľudmila". Princ sa trochu zamyslel, predstúpil pred Pravdomilu a povedal: "Ty si Pravdomila". A mal pravdu. Vedeli by ste aj vy určiť, kde sedela pravdovravná Pravdomila ?

Pravdomila bola princezná sediaca napravo.

Naľavo bola Kamila, v strede Ľudmila a napravo Pravdomila. Je to tak?
ayya
12.06.06,08:22
Pravdomila bola princezná sediaca napravo.
Naľavo bola Kamila, v strede Ľudmila a napravo Pravdomila. Je to tak? suhlas :) ale .... ja byt Pravdomila, tak mu hned poviem, ze co za blbovinku sa to pyta prostrednej sestry, teda: ako sa vola tvoja sestra, ktora sedi uprostred ? sama sebe sestrou? takze neklamala iba vlavo sediaca Kamila, ale klamala aj v prostriedku sediaca Ludmila ... ale mohli klamat dve, lebo aj to vyhovuje zadaniu hadanky
:D
Ivana Š
04.07.06,15:16
Stretnutie (zvládneš túto výzvu?)


Osem manželských párov sa občas schádza. Raz sa dohodli, že si budú navzájom požičiavať knihy. Na ďalšie stretnutie priviezol každý pár jednu knihu a jednu inú knihu si zase odviezol. Manželia majú vždy spoločné priezvisko, rovnaké zamestnanie a na stretnutie spolu prišli autom. Každá zo žien má jednu obľúbenú farbu. Ďalej vieme, že:

1. Dana Bártová je predavačka.
2. Knihu Morský vlk priviezla fiatom milovníčka červenej farby.
3. Oldova manželka Viera má rada hnedú farbu.
4. Manželka Stana Horáka sa volá Hana a má rada bielu farbu.
5. Skladníčka Jirka Šedivcová prišla wartburgom.
6. Mirka a Aleš si vypožičali knihu Náš dedko Jozef.
7. Milanova manželka má rada ružovú farbu a priviezla si knihu Mulatka Gabriela.
8. Irena a Oto pracujú ako účtovníci.
9. Knihu Bolo nás päť si odviezol jeden pár v trabante.
10. Sprievodca Čermák priviezol knihu Dúpä hranostajov.
11. Kuril je lekár a odviezol si knihu Slovácko sa súdi.
12. Pavlova manželka má rada zelenú farbu.
13. Modrú farbu zbožňuje Vlasta Dvořáková.
14. Roman priviezol na žigulíku knihu Slovácko sa súdi.
15. Manželia, ktorí priviezli knihu Pani komisárka, si vypožičali Mulatka Gabriela.
16. Dáciou prišla obdivovateľka fialovej farby.
17. Učitelia si vypožičali knihu Pani komisárka.
18. Moskvičom prišli agronómovia.
19. Petra prišla renaultom, priviezla knihu Náš dedko Jozef a vypožičala si knihu, ktorú priviezli manželia Zajacoví.
20. Radovej manželke sa páči žltá farba a odviezla si knihu Moderná komédia.
21. Manželia Slamoví pracujú ako nákupcovia.
22. Kniha Moderná komédia bola privezená v škodovke.

Z týchto údajov už nie je problém zistiť všetky informácie - alebo áno?
Ivana Š
04.07.06,16:36
Pridávam riešenie pre kontrolu správnosti
Jana Motyčková
04.07.06,17:00
Pridávam riešenie pre kontrolu správnosti
Hurá, mám to dobre.:D
Ivana Š
04.07.06,17:11
Blahoželám, skús ešte toto:
Záhradky
Päť susedov má vedľa seba záhradky, na ktorých pestujú 3 druhy plodín: ovocie (jabloň, hruška, orech, višňa), zeleninu (mrkva, petržlen, dyňa, cibuľa) a kvetiny (astra, ruža, tulipán, narcis).
1. Pestujú teda 12 rôznych odrôd.
2. Každý pestuje práve 4 rôzné odrody.
3. Každá odroda je aspoň na jednej záhradke.
4. Iba jediná odroda je na 4 záhradkách.
5. Iba na jednej záhradke sú všetky 3 druhy.
6. Iba na jednej záhradke sú všetky 4 odrody jedného druhu.
7. Hruška je iba na dvoch krajných záhradkách.
8. Peter býva uprostred a nepestuje narcisy.
9. Ten, kto pestuje astry, nepestuje zeleninu.
10. Ten, kto pestuje ruže, nepestuje petržlen.
11. Ten, kto pestuje orech, má zároveň dyňu a petržlen.
12. V prvej záhradke rastie jabloň a višňa.
13. Iba na dvoch záhradkách sa pestuje višňa.
14. Samo má cibuľu a višňu.
15. Laco pestuje práve dve odrody ovocia.
16. Iba na dvoch záhradkách sa pestuje tulipán.
17. Jabloň rastie na jedinej záhradke.
18. Len na jednej z dvoch záhradiek susediacich so Zdenom rastie petržlen.
19. Samo nebýva na kraji.
20. Henrich nepestuje zeleninu ani astry.
21. Peter má práve tri odrody zeleniny.
Kto má ktorú záhradku a čo na nej pestuje?
Ivana Š
04.07.06,18:54
toto sa mi zdalo zložitejšie, ale nie je:rolleyes:
Jana Motyčková
04.07.06,19:09
1. Henrich : jabloň, hruška, višňa, ruža
2. Samo : višňa, cibuľa, ruža, tulipán
3. Peter : ruža, mrkva, dyňa, cibuľa
4. Zdeno : astra, ruža, tulipán, narcis
5. Laco : hruška, orech, dyňa, petržlen
Jana Motyčková
04.07.06,19:10
Si ma predbehla, aspoň skontrolujem.
Ivana Š
11.07.06,21:00
Mamička je dnes o 21 let staršia ako jej dieťa. Za 6 rokov bude dieťa 5x mladšie než mamička
Otázka znie:Čo robí otecko?
Úloha nie je tak neriešiteľná ako sa zdá!
kukučka
11.07.06,21:32
. ...Dieťa?
Milan Benka
12.07.06,03:42
MIluje sa s mamkou, aby spravili dieťa.
kaktusy
12.07.06,06:31
benka, benka, na čo hneď nemyslíš!? A si si istý, že je to správne?:mee:
Chobot
12.07.06,06:44
benka, benka, na čo hneď nemyslíš!? A si si istý, že je to správne?:mee:

Jasné, že je to správne.

Dieťa má teraz - 9 mesiacov
matka má 20 rokov a 3 mesiace

o 6 rokov bude mať dieťa 5 rokov a 3 mesiace,
matka bude mať 26 rokov a 3 mesiace, čo je presne 5x toľko, koľko bude mať v tom čase dieťa.

Čiže dieťa ak má teraz -9 mesiacov, tak je jasné, čo robí mamička s oteckom.

Inak matematicky by sa to počítalo nasledovne:

x = vek dieťaťa
y = vek mamičky

y = x+21
o 6 rokov to bude nasledovne:
5.(x+6) = y+6 - za y si dosadíme x+21
5x+30 = x+21+6
5x+30 = x+27
5x-x = 27-30
4x = -3 -3 roky si premeníme na mesiace kvôli ľahšiemu výpočtu (deleniu)
4x = -36
x = -9 dieťa má teda - 9 mesiacov a záver je jasný.
dana9
12.07.06,07:09
Inak matematicky by sa to počítalo nasledovne:

x = vek dieťaťa
y = vek mamičky

y = x+21
o 6 rokov to bude nasledovne:
5.(x+6) = y+6 - za y si dosadíme x+21
5x+30 = x+21+6
5x+30 = x+27
5x-x = 27-30
4x = -3 -3 roky si premeníme na mesiace kvôli ľahšiemu výpočtu (deleniu)
4x = -36
x = -9 dieťa má teda - 9 mesiacov a záver je jasný.

Hmm, ako jednoducho to vyzerá, keď to napíše niekto iný. :)
Ja to skúšam tak, že si dosádzam rôzne čísla :o (je to dosť časovo náročné :D )

dana
kukučka
12.07.06,16:07
. ...Dieťa?
Odpoveď mi bola jasná hneď, počítala som len v duchu skúšku správnosti, ten otáznik je tam miesto smajlíka, lebo mi nejdú do textu
Ivana Š
08.08.06,17:00
Magická matematika
1 x8 +1 =9
12 x8 +2 =98
123 x8 +3 =987
1234 x8 +4 =9876
12345 x8 +5 =98765
123456 x8 +6 =987654
1234567 x8 +7 =9876543
12345678 x8 +8 =98765432
123456789 x8 +9 =987654321



1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111 x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111 = 12345678987654321
Ivana Š
18.08.06,17:37
Na dovolenke sa stretli štyri manželské páry. Každý pár je z iného mesta a prišiel v aute inej farby.
1. Ivan s manželkou Zitou nemajú modré auto
2. Nováková má meno Vlasta
3. Marta býva s manželom v Nitre
4. Košičania prišli v aute bielej farby
5. Peter Zeman s manželkou nebývajú v Martine
6. Beáta prišla s manželom v zelenom aute
7. v červenom aute prišiel Karol, ktorý nemá priezvisko Kostka
8. jeden z mužov má meno Adam
9. Horákovci bývajú vo Zvolene
Ivana Š
28.08.06,19:20
:):):) ... :):):)
Melnick
28.08.06,21:23
Ivan+Zita Kostkovci z Košíc na bielom aute.
Adam+Beata Horákovci zo Zvolena na zelenom aute.
Karol+Vlasta Novákovci z Martina na červenom aute.
Peter+Marta Zemanovci z Nitry na modrom aute.
Alebo sa mýlim?:)
Ivana Š
29.08.06,09:17
aj mne to tak vyšlo
stefanny
29.09.06,05:06
Matematika je moje hobby, ale ešte sa trápim.
ayya
02.10.06,14:24
kolko pismen ma odpoved na tuto otazku?

;)
mija2
02.10.06,16:09
podľa mňa koruna nechýba, keď iyba stála 25 Sk, 2 Sk ostalo recepčnému a 3 Sk sa vrátili ubytovaným - spolu 30Sk.
Melnick
02.10.06,17:37
kolko pismen ma odpoved na tuto otazku?

;)
Podľa toho akú dáš odpoveď.;)
ayya
02.10.06,17:45
Podľa toho akú dáš odpoveď.;)

aaaale, ved ja sa pytam a na odpoved cakam predsa od niekoho, napriklad velmi rada od teba :)
Melnick
02.10.06,17:47
Ayyka,asi som dnes poriadne tupá.:mee:

A keď nie je otázka-nie je ani odpoveď . Tak asi "0"
ayya
02.10.06,18:20
... A keď nie je otázka-nie je ani odpoveď . Tak asi "0"

nie si... a neplac :o

ale tvoja odpoved nie je spravna. Jasne, ze to je trosku "chytacik", ved inak by som to sem nepisala :) ... este raz davam otazku takuto:

kolko pismen ma odpoved na tuto otazku ?????? :D :D

------------------
tak pripadne pockame, ci este niekto iny neskusi odpovedat :) co ty na to? ;)
Jana Motyčková
02.10.06,18:22
Tri ?:confused:
ayya
02.10.06,18:25
Tri ?:confused:
:D :D

aj 5, aj 7 ....

a si predstav, ze v nemcine je to 4 ! :D ... hehe, skus ako je to v anglictine prosim ;)
ayya
02.10.06,18:27
dalsie spravne odpovede:

- 4 a 5
- určite aj 15

:D
Jana Motyčková
02.10.06,18:39
:D Už to mám - 14
ayya
02.10.06,18:41
nee... aj po anglicky je to 4, tak ako po nemecky :-)
ayya
02.10.06,18:42
:D Už to mám - 14

ahaaa...nie po anglicky? po slovensky? tak ano... mas pravdu :D
sorry ;)
Jana Motyčková
02.10.06,18:43
To nebolo po anglicky, to bolo po slovensky, viem, že po anglicky je to 4, hľadala som niečo ťažšie.
ayya
02.10.06,18:44
To nebolo po anglicky, to bolo po slovensky, viem, že po anglicky je to 4, hľadala som niečo ťažšie.

nemozem dat v tejto sekcii bodik, tak aspon suhlas prihadzujem :)
Ivana Š
02.10.06,19:17
Môže byť - 7
Ďakujem pekne , matematiku neprosím - 31
Jana Motyčková
03.10.06,08:03
Môže byť - 6
Ďakujem pekne , matematiku neprosím - 30
Ani jedno nie je dobre.
Ivana Š
03.10.06,20:07
No teda - červenám sa!
Einsteinovu hádanku vylúštim a nedokážem písmená orátať!
kukučka
07.10.06,17:26
Einsteinova hádanka

V této úloze není žádný trik, jde o pouhou logiku. Hodně štěstí.


A. Je 5 domů, každý jiné barvy.
B. V každém domě bydlí jedna osoba jiné národnosti.
C. Každý majitel domu upřednostňuje určitý nápoj, kouří určitou značku cigaret a chová určité zvíře.
D. Žádná z těchto osob nepije stejný nápoj, nekouří stejné cigarety ani nechová stejné zvíře jako některý z jejich sousedů.

Komu patří ryba?

Víte, že:

01. Brit žije v černém domě.
02. Švéd chová psa.
03. Dán pije rád čaj.
04. Němec kouří cigarety Rothmanns.
05. Nor bydlí v prvním domku.
06. Majitel zeleného domku pije rád kávu.
07. Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo.
08. Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhyl.
09. Osoba, která kouří Pall Mall, chová papouška.
10. Muž, který bydlí v prostředním, pije mléko.
11. Kuřák gigaret Marlboro bydlí vedle chovatele kočky.
12. Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhyl
13. Nor bydlí vedle modrého domu.
14. Kuřák cigaret Marlboro má souseda, který pije vodu.
15. Zelený dům stojí hned nalevo od bílého.

Poznámka : Domy jsou číslovány odleva.

Einstein vytvořil tuto hádanku v minulém století. Tvrdil, že 98% lidí na světě není schopno ji vyřešit. Dobrou zábavu.
Ivana Š
07.10.06,21:57
Ryby chová nemec
kukučka
18.10.06,19:29
Matematická kuriozitka
Mysli si číslo..
Vynásob ho 3
Teraz pripočítaj 5
Od výsledku odpočítaj tvoje pôvodne číslo...
Pripočítaj 7
Vynásob 2
Pripočítaj tvoje číslo...
...Teraz zavri oči...
Aký je výsledok?
cloe
18.10.06,19:45
Je to 29. Ty uhádneš čo som si myslela. Tiež som to vedela ale už si to nepamätám.
kukučka
18.10.06,19:59
nieee :D :p
michelle84
19.10.06,03:57
mne to nevyslo. Kde je chyba?
veva125
19.10.06,06:31
Nie je chyba v zadaní? Nevidim v tom žiadnu kuriozitku, len rozne vysledky...
(x*3+5-x+7)*2+x = výsledok
5x+24 = výsledok
x=1 vysl=29
x=2 vysl=34
x=3 vysl=39, akurat, že rozdiel po sebe iducich vysledkov je vzdy číslo 5... Ale to je jasne...
kukučka
19.10.06,13:45
...Teraz zavri oči...
Aký je výsledok?

predsa tma :D :D :D
bolo mi to ľúto dať do srandičiek, tak ma nebite...
veva125
20.10.06,06:14
...Teraz zavri oči...
Aký je výsledok?

predsa tma :D :D :D
bolo mi to ľúto dať do srandičiek, tak ma nebite...
Tak to si nás dostala... :)
camelfly
20.10.06,06:31
...Teraz zavri oči...
Aký je výsledok?

predsa tma :D :D :D
bolo mi to ľúto dať do srandičiek, tak ma nebite...


tak to u nas bolo veselo, sem chodim pozerat ked zadavate
a potom pre riesenie, doma sme sa nasmiali, lebo
som to dala vyriesit detom a ked som im povedala vysledok
tak bolo skutocne veselo :D:D

no musela som im za tuto fintu spravit nieco sladkeeeeeee
tesim sa na dalsie hlavolamy :D
Jana Motyčková
20.10.06,08:52
Pamätá si niekto, ako sa počíta druhá odmocnina (bez kalkulacky) ?
accipiter
22.10.06,20:31
A načo ? Veď stačí vedieť kde sedí pán assistent .
accipiter
28.10.06,16:43
Einsteinova hádanka

V této úloze není žádný trik, jde o pouhou logiku. Hodně štěstí.


A. Je 5 domů, každý jiné barvy.
B. V každém domě bydlí jedna osoba jiné národnosti.
C. Každý majitel domu upřednostňuje určitý nápoj, kouří určitou značku cigaret a chová určité zvíře.
D. Žádná z těchto osob nepije stejný nápoj, nekouří stejné cigarety ani nechová stejné zvíře jako některý z jejich sousedů.

Komu patří ryba?

Víte, že:

01. Brit žije v černém domě.
02. Švéd chová psa.
03. Dán pije rád čaj.
04. Němec kouří cigarety Rothmanns.
05. Nor bydlí v prvním domku.
06. Majitel zeleného domku pije rád kávu.
07. Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo.
08. Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhyl.
09. Osoba, která kouří Pall Mall, chová papouška.
10. Muž, který bydlí v prostředním, pije mléko.
11. Kuřák gigaret Marlboro bydlí vedle chovatele kočky.
12. Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhyl
13. Nor bydlí vedle modrého domu.
14. Kuřák cigaret Marlboro má souseda, který pije vodu.
15. Zelený dům stojí hned nalevo od bílého.

Poznámka : Domy jsou číslovány odleva.

Einstein vytvořil tuto hádanku v minulém století. Tvrdil, že 98% lidí na světě není schopno ji vyřešit. Dobrou zábavu.

Blbosť stačí papier a troška logiky.mimotemy
YVETTE
14.11.06,17:48
Jeden príklad z matematiky pre 3. ročník ZŠ:
Na lúke pri rybníku sú bažanty a zajace. Spolu majú 10 hláv a 26 nôh. Koľko zajacov a koľko bažantov je na lúke?

Ja som to vypočítala cez rovnice o dvoch neznámych, výsledok: 3 zajace, 7 bažantov. Ale už dobrú hodinku sa snažím dať to do matematického zápisu, ako keby to riečil žiak-tretiak (pomocou znamienok +,-,*,/) t.j. malá matematika, a voľajako mi to "nepíli". Pomôžete?!
toria
14.11.06,18:03
skúšam:

10 = x + y
26 = 2x + 4y

takáto je rovnica, však??? Ale toto riešia tretiaci??? Čo to bude keď moja dcéra 3 roky pôjde do školy, veď to už nebudem vedieť absolútne nič!!!
k.i.n.o.
14.11.06,18:43
No, keby som bol tretiak a nemohol by som si dovoliť dve neznáme, tak by som počítal tak, že na lúke je x bažantov a (10-x) zajacov - za predpokladu, že 1 zviera = 1 hlava.

Potom platí
2x+4(10-x)=26
2x+40-4x=26
14=2x
7=x

Takže 7 bažantov a (10-x), čiže 3 zajace. A mal som len jednu neznámu.

Otázka znie, či by som ako tretiak takto uvažoval...:)
kukučka
14.11.06,18:49
Ale diefčatá, prečo hneď rovnice?
10 hláv x najmenej 2 nohy = 20
6 nôh sa mi zvýši deleno 2 = 3
Odpoveď 3 zvieratá so štyrmi nohami, takto som to v hlave rátala ako decko a tak to rátam aj dnes
YVETTE
19.04.07,17:50
Teraz trochu geometrie. Predstavte si štvorec, rozdelený krížom na 4 malé a rovnaké štvorce, a pokúste sa ho nakresliť jedným ťahom. No je to úloha mojej dcéry, ktorej riešenie som uprednostnila pred DPH. Prosím, má niekto nápad? Budem vám vďačná.
andi
19.04.07,18:09
prišli ste už na to? už mám predsebou asi dvadsať štvorcov ale neide my to jedným ťahom.kolkatáčka je dcérka?
YVETTE
19.04.07,18:26
Je tretiačka na ZŠ. Ja som už stihla počmárať asi 10 A4 obojstranne a vôbec mi to nepáli.
andi
19.04.07,18:28
aj moja je tretiačka ale ešte nmali takúto úlohu vymyslia pre nich také veci že trhám vlasy, akoby nemali čo robiť
YVETTE
19.04.07,18:32
... no a tak rodičia riešia úlohy... pozri si učebnicu matematiky, mi ju máme od autorov Bero-Berová, strana 91 úloha číslo 6.
andi
19.04.07,18:47
vzdávam ,dneska už to asi nespravím, ale keď to niekto vyrieší tak prosím dajte to sem, som velmi zvedavá že kde som robila chybu.dobrú noc
suzuka
20.04.07,15:37
Stvorec jednym tahom. Je v tom samozrejme hacik, potrebujes dalsi list papiera, alebo prelozit roh papiera na ktorom kreslis.
Pokusala som sa to opisat bez obrazku, ale neslo mi to, tak tu prikladam
subor, v ktorom to je opisane.

(http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=12342&stc=1&d=1177086916)
andi
20.04.07,17:20
Ďakujeme Suzuka :) ale podla mňa na toto by tretiačka neprišla alebo áno :rolleyes: Yvette ako to mali spolužiaci :confused: ? Vedel to niekto vyriešiť? :)
Marianna01
21.04.07,16:27
Blbosť stačí papier a troška logiky.mimotemy

nie je to také jednoduché, ako sa to zdá. Ide to vyriešiť, len na to treba čas, lebo sa stále vraciaš k začiatku. Ja som tieto Einsteinove hádanky (zachovaných je 5 - vraj keď u neho nejaký študent nespravil skúšku, ale vyriešil niektorú z jeho hádaniek, skúšku dostal...) lúštila vlani v lete, keď som bola so synom v nemocnici, bola to skvelá zábava, príjemný spôsob zabitia času. Ale nie je to 1,2,3...
Marianna01
21.04.07,16:35
Stvorec jednym tahom. Je v tom samozrejme hacik, potrebujes dalsi list papiera, alebo prelozit roh papiera na ktorom kreslis.
Pokusala som sa to opisat bez obrazku, ale neslo mi to, tak tu prikladam
subor, v ktorom to je opisane.

(http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=12342&stc=1&d=1177086916)

Lenže nepoznáme presné znenie úlohy. Mne sa nezdá, že by tretiakom zadávali úlohu, kde by mali prikladať alebo zakladať rohy papiera. Od mojich školských rokov už pár rôčkov prešlo, ale riešila som pytagoriády, ktoré boli dosť zložité (dnes sú určite omnoho zložitejšie). Boli to príklady o logike, ale nikdy sa tam takéto triky nepoužívali. Ak je to ale takto, potom som sklamaná... :cool:
Marianna01
22.04.07,11:05
Teraz trochu geometrie. Predstavte si štvorec, rozdelený krížom na 4 malé a rovnaké štvorce, a pokúste sa ho nakresliť jedným ťahom. No je to úloha mojej dcéry, ktorej riešenie som uprednostnila pred DPH. Prosím, má niekto nápad? Budem vám vďačná.

A je v zadaní úlohy, že tie malé štvorce nesmú byť preťaté uhlopriečkou? Lebo s dvomi uhlopriečkami by to šlo... Možno v tomto je ten háčik. S uhlopriečkami to ide akokoľvek, takto je tam veľa možností... Pozri do zadania.
Ivana Š
03.10.10,11:59
Čo takto trochu piatackej matematiky? Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?

1. Na číselnej osi sú čísla 9 a 17 vo vzdialenosti 16 cm od seba.
V akej vzdialenosti je
a) číslo 9 od čísla 0?
b) číslo 30 od čísla 17?

2. Blšky Blesk a Tryska sedia na číselnej osi s jednotkou dĺžky 1 cm. blesk na čísle 12, Tryska na čísle 32. Blesk dokáže preskočiť najviac 2 cm a tryska najviac 3 cm.
a) koľko najmenej skokov musí urobiť každá blška, aby sa stretli, ak obe urobia rovnaký počet skokov?
b) na ktorom čísle sa stretnú?
Laco-monter
03.10.10,12:08
Čo takto trochu piatackej matematiky? Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?

1. Na číselnej osi sú čísla 9 a 17 vo vzdialenosti 16 cm od seba.
V akej vzdialenosti je
a) číslo 9 od čísla 0?
b) číslo 30 od čísla 17?

2. Blšky Blesk a Tryska sedia na číselnej osi s jednotkou dĺžky 1 cm. blesk na čísle 12, Tryska na čísle 32. Blesk dokáže preskočiť najviac 2 cm a tryska najviac 3 cm.
a) koľko najmenej skokov musí urobiť každá blška, aby sa stretli, ak obe urobia rovnaký počet skokov?
b) na ktorom čísle sa stretnú?

Obávam sa ,že to nie su otázky matematické ako také,:confused:
skor su to otazky na rozvijanie predstavivosti.
pretože najjednoduchšie je vyriešiť tieto obidve ulohy
tým sposobom,že na papier nakreslíme priamku, číselnú os a hodnoty z nej jednoducho odčítame.:cool:
Ivana Š
03.10.10,12:15
Obávam sa ,že to nie su otázky matematické ako také,:confused:
skor su to otazky na rozvijanie predstavivosti.
pretože najjednoduchšie je vyriešiť tieto obidve ulohy
tým sposobom,že na papier nakreslíme priamku, číselnú os a hodnoty z nej jednoducho odčítame.:cool:

áno, jasné,
s blškami sme skákali po číselnej osi a dospeli k riešeniu
a len tak pre nemachruj a daj tvoje výsledky

hlavne som zvedavá na úlohu č. 1

môj výsledok č: 2 20 skokov, Blesk skákal po 2 cm a Tryska po 1 cm, skončili na čísle 52
marjankaj
03.10.10,12:17
Čo takto trochu piatackej matematiky? Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?

1. Na číselnej osi sú čísla 9 a 17 vo vzdialenosti 16 cm od seba.
V akej vzdialenosti je
a) číslo 9 od čísla 0? Susedné čísla sú vzdialené od seba 16/(17-9)=16/8=2 cm. Teda od 0 po 9 je 2*9=18 cm
b) číslo 30 od čísla 17? Tu je vzdialenosť (30-17)*2=26 cm

2. Blšky Blesk a Tryska sedia na číselnej osi s jednotkou dĺžky 1 cm. blesk na čísle 12, Tryska na čísle 32. Blesk dokáže preskočiť najviac 2 cm a tryska najviac 3 cm.
a) koľko najmenej skokov musí urobiť každá blška, aby sa stretli, ak obe urobia rovnaký počet skokov? No za predpokladu, že budú skákať smerom k sebe, čo vyzerá najrozumnejšie, tak po jednom skoku sa vzdialenosť medzi nimi zmenší o 5 cm. Keďže sú od seba vzdialení 32-12=20 cm, tak na prekonanie tejkto vzdialenosti treba práve 4 skoky.20/5=4
b) na ktorom čísle sa stretnú?Stretnú sa na čísle 20 cm. Blška 12+4*2=20 cm a tryska 32-4*3= 20 cm.

Je možné, že by jedna skákala aj sem tam.:eek:
Ivana Š
03.10.10,12:32
Je možné, že by jedna skákala aj sem tam.:eek:

beriem riešenie - ale berie to aj toto piatak do úvahy?
Ivana Š
03.10.10,12:51
a ešte dajte odpoveď na otázku

Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?
veronikasad
03.10.10,12:57
a ešte dajte odpoveď na otázku

Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?
nemám piataka - sú to úlohy z učebnice, alebo iniciatíva pani učitelky ?
Ivana Š
03.10.10,13:18
nemám piataka - sú to úlohy z učebnice, alebo iniciatíva pani učitelky ?

učebnicu majú,ale ju nepoužívajú majú každý deň nejaké nové okopírované strany učebnice mne neznámej,
mala som už piatačku , a takéto úlohy neriešila
toto sú fakt také úlohy, kde potrebuješ logiku jak sviňa dcéra s takýmito prišla, keď riešila MAKS-a, že mami poraď,
a toto nebola prvá takáto úloha, že aj ja som sa zamyslela, čo s tým
buchač
03.10.10,13:39
beriem riešenie - ale berie to aj toto piatak do úvahy?

Prosím pekne , videla si , aby niekto v tomto štáte bral do úvahy piataka ???

Veď dospelých v paži majú zodpovední ...

Tu nie o vedomosti alebo o učebnice šlo . Veď predsa nie je normálne , aby sa pomaly s každou novou vládnucou garnitúrou aj nové učebné osnovy "vytvárali"...

Stačí takto ???? Povedz ...
Ivana Š
03.10.10,13:58
Poviem.
Nikto už tu neberie do úvahy nikoho. :mee:

Podobné úlohy mali na vstupnom teste do 5. ročníka a samozrejme väčšina žiakov pohorela.
Vrátane môjho syna, ktorý dostal štvorku - zatiaľ jednotkár z matiky. A to prosím bola najlepšia známka.

Pricapím sem jednu stránku s úlohami
buchač
03.10.10,14:10
Veľmi blbo vidno ...a do mašiny sa mi nechce dávať .
Ale čo som rozpoznal , tak niečo podobné na psycho testoch som videl .
janot
03.10.10,14:12
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?
Ivana Š
03.10.10,14:16
skúsim výraznejšie
veronikasad
03.10.10,14:21
Ivana, to sú povinné domáce úlohy, alebo len úlohy pre šikovných (ktoré potom ocení) ?

Kedysi veľmi dávno, chodila som do dedinskej viactriedky a keď učitelka nechcela aby som vyrušovala, zamestnávala ma takýmito ťažšími príkladmi ...
Ivana Š
03.10.10,14:25
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?
vek synov druhého mešťana vie prvý mešťan :eek: lebo sú jeho?
Ivana Š
03.10.10,14:29
sú to úlohy domáce povinné
janot
03.10.10,14:29
vek synov druhého mešťana vie prvý mešťan :eek: lebo sú jeho?
Nie, to je serióznejší matematicko-logický hlavolam.
Jana Motyčková
03.10.10,16:55
učebnicu majú,ale ju nepoužívajú majú každý deň nejaké nové okopírované strany učebnice mne neznámej,
mala som už piatačku , a takéto úlohy neriešila
toto sú fakt také úlohy, kde potrebuješ logiku jak sviňa dcéra s takýmito prišla, keď riešila MAKS-a, že mami poraď,
a toto nebola prvá takáto úloha, že aj ja som sa zamyslela, čo s tým
V MAKS-e sú také ulohy, tam myslím je to v poriadku. (Mám piatačku, viem čo rieši). Tiež pri skúškach, keď deti robili skúšky z matematiky v štvrtom ročníku do matematickej triedy, mali podobné ani nie tak výpočtové ale logické úlohy - či si s tým vedia poradiť a myslím, že je to v poriadku pri skuškach na výberovú školu. Myslím, že aj keď z času na čas podobné úlohy dostanú aj na domácu úlohu, nie je to na škodu, matematika nie je o mechanickom počítaní. Tiež je dôležité ako sa k takejto dú postaví učiteľ (doriešiť spolu s deťmi v škole). Ale dúfam, že také úlohy nedostávajú každý deň.
Ivana Š
03.10.10,17:17
janka, práveže podobné úlohy dostávajú každý deň
Jana Motyčková
03.10.10,18:16
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?
V tomto zadaní niečo chýba.
marjankaj
03.10.10,18:32
V tomto zadaní niečo chýba.

Ja som našiel pár riešení.

Ak mal troch synov tak 1+6+6=13 a 1*6*6=36 (2+2+9 nevyhovuje)

alebo 1+5+8=14 a 1*5*8=40 (2+2+10 nevyhovuje)
prípadne 2+6+6=14 a 2*6*6=72 (3+3+6 nevyhovuje) ale v tomto prípade by riešenie vedel iba ten, ktorý vie počet okien.

Ak mal štyroch synov
1+3+4+4=12 1*3*4*4=48 (2+2+2+6 nevyhovuje)

Viac detí som neskúšal.:confused: A ani neviem, či stáli oproti mrakodrapu.:eek:

A tak by sa dalo pokračovať

Okrem toho je v otázke koľko bolo detí alebo synov? To nemusí byť to isté.:eek:
lienocka001
03.10.10,18:43
nemaju synovia 6,4,2 roky?
marjankaj
03.10.10,18:54
nemaju synovia 6,4,2 roky?

Ako vieš, že boli traja? A prečo bola dôležitá tá tretia otázka?
Kvaka
03.10.10,19:11
Ako vieš, že boli traja? A prečo bola dôležitá tá tretia otázka?
Lebo keď použil slovo najmladší, potvrdil, že ich je viac ako len dvaja.
Kvaka
03.10.10,19:15
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?
A môže to byť aj takto?
Stretli sa dvaja matematici :

A : Mam 3 synov, sucin ich rokov je 36. Povedz mi kolko rokov ma kazdy z nich ?

B : To mi nestaci na urcenie rokov , povedz mi este nieco.

A : Tak Ti este poviem, ze sucet ich rokov je ako pocet okien na tomto dome.

B : Hmmmm, tak to mi este stale nestaci .

A : Este Ti poviem ze najstarsi z nich ma modre oci .

B : Tak to mi uz staci a vysledok je ......2, 2, 9
osky
03.10.10,19:38
moj muz je dobry v matike tak som mu to prelozila,ci to vyriesi.jeho odpoved na otazku,kde zostala jedna koruna:

ten pokladnik si ju uz pred tym volakde odlozil..........:D:---
Kvaka
03.10.10,19:39
Lebo keď použil slovo najmladší, potvrdil, že ich je viac ako len dvaja.
Alebo ešte potvrdil, že jeden je najmladší, teda dvaja sú starší. Táto indícia vylúči z možných odpovedí všetky okrem jednej. Ale súčin rokov by mal byť známy. Ak sú dvaja starší, tak by to bolo 1,6,6.
marjankaj
03.10.10,19:45
Alebo ešte potvrdil, že jeden je najmladší, teda dvaja sú starší. Táto indícia vylúči z možných odpovedí všetky okrem jednej. Ale súčin rokov by mal byť známy. Ak sú dvaja starší, tak by to bolo 1,6,6.

A prečo nie 1+5+8?

Alebo štyria 1+3+4+4?
Kvaka
03.10.10,19:48
A prečo nie 1+5+8?

Alebo štyria 1+3+4+4?
Myslím, že v zadaní chýba súčin rokov. Vychádzam z toho, že je známy a že je 36. Podobnú úlohu som už videla. Z možných riešení sa na základe tretej indície dá určiť jedna odpoveď ako správna.
marjankaj
03.10.10,19:54
Myslím, že v zadaní chýba súčin rokov. Vychádzam z toho, že je známy a že je 36.Potom by bola druhá indícia zbytočná.:confused: Podobnú úlohu som už videla. Z možných riešení sa na základe tretej indície dá určiť jedna odpoveď ako správna.

V zadaní chýba koľko má synov? Ako si prišla k tomu, že sú traja?:confused:
Kvaka
03.10.10,19:55
V zadaní chýba koľko má synov? Ako si prišla k tomu, že sú traja?:confused:
V zadaní chýba súčin ich rokov, mal by byť známy. Aj počet synov. Mal byť 3.
marjankaj
03.10.10,20:04
V zadaní chýba súčin ich rokov, mal by byť známy. Aj počet synov. Mal byť 3.

No som zvedavý s akým riešením príde zadávateľ.:confused::eek:
kukučka
03.10.10,21:28
Čo takto trochu piatackej matematiky? Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?

1. Na číselnej osi sú čísla 9 a 17 vo vzdialenosti 16 cm od seba.
V akej vzdialenosti je
a) číslo 9 od čísla 0?
b) číslo 30 od čísla 17?

2. Blšky Blesk a Tryska sedia na číselnej osi s jednotkou dĺžky 1 cm. blesk na čísle 12, Tryska na čísle 32. Blesk dokáže preskočiť najviac 2 cm a tryska najviac 3 cm.
a) koľko najmenej skokov musí urobiť každá blška, aby sa stretli, ak obe urobia rovnaký počet skokov?
b) na ktorom čísle sa stretnú?

mne sa to zdá veľmi jednoduché
Jana Motyčková
04.10.10,05:55
A môže to byť aj takto?
Stretli sa dvaja matematici :

A : Mam 3 synov, sucin ich rokov je 36. Povedz mi kolko rokov ma kazdy z nich ?

B : To mi nestaci na urcenie rokov , povedz mi este nieco.

A : Tak Ti este poviem, ze sucet ich rokov je ako pocet okien na tomto dome.

B : Hmmmm, tak to mi este stale nestaci .

A : Este Ti poviem ze najstarsi z nich ma modre oci .

B : Tak to mi uz staci a vysledok je ......2, 2, 9
Ani to by nestačilo (pre nás, lebo nevieme, koľko je okien na tom dome), výsledky môžu byť :
2,2,9
1,4,9
2,3,6
Kvaka
04.10.10,06:16
Ani to by nestačilo (pre nás, lebo nevieme, koľko je okien na tom dome), výsledky môžu byť :
2,2,9
1,4,9
2,3,6
No veď ale k tomu výsledku by si dospela aj bez tej tretej indície. Načo povedal, že najstarší, alebo najmladší má modré oči? Aby odpoveď na ňu umožnila ešte niečo vylúčiť a určiť presne vek detí.

Možností je viac, ak pôjdeme od najmenšieho čísla, tu by sme mohli mať:
1,1,36=38
1,2,18=21
1,3,12=16
1,4,9=14
1,6,6=13
2,2,9=13
2,3,6=11
3,3,4=10
Ale iba jedna z týchto kombinácií je správna.
Jedno číslo vo výsledku sa dvakrát opakuje. Je to číslo 13. Ak hovoril, že najmladší syn... tak dvaja sú starší jedine prípade 1,6,6. Ak hovoril niečo o najstaršom synovi, tak správna možnosť je 2,2,9.
Jana Motyčková
04.10.10,06:24
Máš pravdu. Veď už som to s dcérou (siedmačkou) asi pred rokom riešila a vyriešili sme to, teraz mi to nedošlo.
PotPalo
04.10.10,10:09
Neviem, či som dobre pochopil zadanie:

1. z vety "najmladší má modré oči" vyplýva, že má troch synov
2. súčet ich rokov je počet poschodí: a+b+c=poschodia
3. súčin ich rokov je počet okien: a*b*c=okná.

Za predpokladu, že dom má dvere z inej strany (takže tu sú len okná), musí pri delení okná/poschodia vyjsť celé číslo, lebo počet okien na každom poschodí je rovnaký.

Takže by to mohlo byť: 1,2,3:
1+2+3=6 poschodí, 1*2*3=6 okien, na každom poschodí je jedno okno

alebo 1,3,8:
1+3+8=12 poschodí, 1*3*8=24 okien, na každom poschodí sú dve okná

alebo 2,6,8 atď.

Ak sa mýlim, tak ma opravte...:D
Jana Motyčková
04.10.10,10:43
Neviem, či som dobre pochopil zadanie:

1. z vety "najmladší má modré oči" vyplýva, že má troch synov Mohol mať aj štyroch, paitich, ...
2. súčet ich rokov je počet poschodí: a+b+c=poschodia
3. súčin ich rokov je počet okien: a*b*c=okná.

Za predpokladu, že dom má dvere z inej strany (takže tu sú len okná), musí pri delení okná/poschodia vyjsť celé číslo, lebo počet okien na každom poschodí je rovnaký. To ale v zadaní tiež nebolo, je to len náš predpoklad a nie predpokald v úlohe, ak to tak je, muselo by to byť v úlohe uvedené.

Takže by to mohlo byť: 1,2,3:
1+2+3=6 poschodí, 1*2*3=6 okien, na každom poschodí je jedno okno

alebo 1,3,8:
1+3+8=12 poschodí, 1*3*8=24 okien, na každom poschodí sú dve okná

alebo 2,6,8 atď.

Ak sa mýlim, tak ma opravte...:D
.
jozka56
04.10.10,10:50
..ale mne stále nedá...aké vysoké sa stavali meštiacke domy??? tj zadanie od janota...
marjankaj
04.10.10,11:03
A nie je to jedno? Mohli stáť aj na Manhatane.



Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
zk24
04.10.10,11:04
A prečo nie 1+5+8?

Alebo štyria 1+3+4+4?

aj 1, 4 a 5 rokov sedi... Ak na kazdom poschodi su dve okna :D

1+4+5 = 10
1*4*5 = 20 (počet okien... pri 10 poschodiach * 2 = 20)
jozka56
04.10.10,11:10
mne to jedno nie je, alebo sa ešte aj v súčasnej dobe používa pojem meštiak, ktorý si stavia meštiacky dom???
zk24
04.10.10,12:06
Jozka, ibaze v zadani sa nepise ze meštania ukazuju na meštiacky dom... stoja na ulici a rozpravaju sa... kludne mozu ukazovat aj na biznis centrum :D
jozka56
04.10.10,12:10
.....no dobre teda, dam si povedat:D
marjankaj
04.10.10,12:32
aj 1, 4 a 5 rokov sedi... Ak na kazdom poschodi su dve okna :D

1+4+5 = 10
1*4*5 = 20 (počet okien... pri 10 poschodiach * 2 = 20)

To vôbec nie je o tom koľko okien je na ktorom poschodí.:confused:
Oproti mám budovu
na prvých troch poschodiach je po 11 okien a na hornom je iba 6 okien. Dom môže byť aj terasovite odstupňovaný.
Rozhodujúce je, že existujú dve riešenia pre určitý počet poschodí a počet okien. A z tých sa podľa tretej podmienky jedno eliminuje.

Problém je určiť počet detí. Čo ak ich je 10?:eek:
marjankaj
04.10.10,12:45
To janot.
Takže ani v príspevku 181 som neuhádol?
Je to zadanie vôbec úplné?
jozka56
04.10.10,12:50
a vôbec hovoril ten meštiak vždy o tom istom dome, alebo bol jeden vpravo a druhý vľavo???...tak a janot na to nič...
marjankaj
04.10.10,12:55
Asi si to išiel ešte poštudovať. Pred chvíľou tu bol.
jozka56
04.10.10,12:59
som si všimla, čakala som na vysvetlenie, ale nič nebolo......hurá správnych odpovedí je plno:) a ešte jedno:)
janot
04.10.10,13:06
To vôbec nie je o tom koľko okien je na ktorom poschodí.:confused:
Oproti mám budovu
na prvých troch poschodiach je po 11 okien a na hornom je iba 6 okien. Dom môže byť aj terasovite odstupňovaný.
Rozhodujúce je, že existujú dve riešenia pre určitý počet poschodí a počet okien. A z tých sa podľa tretej podmienky jedno eliminuje.

Problém je určiť počet detí. Čo ak ich je 10?:eek:
Ideme na to?
jozka56
04.10.10,13:11
dobré....
marjankaj
04.10.10,13:14
Ideš.:cool:
A čo ak o niektorých synoch nevie?:---:---:--- Alebo nie sú jeho?:eek:
Kvaka
04.10.10,13:21
Ideme na to?
Najvyššia budova na svete má 200 poschodí, ideš určiť najprv limity?
buchač
04.10.10,13:29
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?


Nie, to je serióznejší matematicko-logický hlavolam.
Priznám sa bez mučenia , matika mi nikdy nešla . Hlavne tie slovné príklady .
Napríklad :

Rýchlik ide z mesta A do mesta B rýchlosťou 80 km/h .
Oproti ide nákladný vlak rýchlosťou 50 km/h .

Ako sa volá sprievodca z 1.vlakovej triedy a koľko detí má kuchár z jedálenského vozňa v rýchliku ???
Koľko rokov má rušňovodič nákladného vlaku a ako sa volá jeho matka za slobodna ?

Teraz vážne ....
Požiadam janot o riešenie , fakt som totiž zvedavý na ten rébus .
janot
04.10.10,13:37
Priznám sa bez mučenia , matika mi nikdy nešla . Hlavne tie slovné príklady .
Napríklad :

Rýchlik ide z mesta A do mesta B rýchlosťou 80 km/h .
Oproti ide nákladný vlak rýchlosťou 50 km/h .

Ako sa volá sprievodca z 1.vlakovej triedy a koľko detí má kuchár z jedálenského vozňa v rýchliku ???
Koľko rokov má rušňovodič nákladného vlaku a ako sa volá jeho matka za slobodna ?

Teraz vážne ....
Požiadam janot o riešenie , fakt som totiž zvedavý na ten rébus .
Pokúsim sa to zjednodušene podať.
1. Všetky kombinácie súčtu rokov majú minimálne 2 zhodné súčty, nemohol povedať vek synov.
2. Všetky kombinácie súčinu rokov u dvoch synov majú takisto minimálne 2 zhodné súčiny, taktiež nemohol povedať vek synov.
3. Keďže už poznal kombináciu súčet-súčin, mohol určiť vek 3 synov, avšak tieto kombinácie súčtu-súčinu sú skoro všetky unikátne a napriek tomu nevedel určiť vek synov. To znamená, že musí existovať zhodná kombinácia súčtu-súčinu u 2 a 3 synov. Toto rieši podmienka „modré oči“, ktorá hovorí, že najmladší syn musí mať starších súrodencov. Tejto podmienke – zhodný súčet aj súčin vyhovuje jediný prípad, z ktorého sa dá určiť vek synov.
jozka56
04.10.10,13:45
1,2,3 roky
buchač
04.10.10,13:49
Takže som na to dobre šiel , logicky .
Že ten súčin a súčet tam niečo hraje ...ale mne to aj tak "nehraje" .:D
No čo už ...ale matika , ach jo .
janot
04.10.10,13:51
1,2,3 súčet 6 súčin 6 je jedinečná kombinácia, z ktorej by vedel určiť vek už pred 3. podmienkou.
Kvaka
04.10.10,13:51
Pokúsim sa to zjednodušene podať.
1. Všetky kombinácie súčtu rokov majú minimálne 2 zhodné súčty, nemohol povedať vek synov.
2. Všetky kombinácie súčinu rokov u dvoch synov majú takisto minimálne 2 zhodné súčiny, taktiež nemohol povedať vek synov.
3. Keďže už poznal kombináciu súčet-súčin, mohol určiť vek 3 synov, avšak tieto kombinácie súčtu-súčinu sú skoro všetky unikátne a napriek tomu nevedel určiť vek synov. To znamená, že musí existovať zhodná kombinácia súčtu-súčinu u 2 a 3 synov. Toto rieši podmienka „modré oči“, ktorá hovorí, že najmladší syn musí mať starších súrodencov. Tejto podmienke – zhodný súčet aj súčin vyhovuje jediný prípad, z ktorého sa dá určiť vek synov.
Malo byť aspoň známe to, že mal troch synov.
janot
04.10.10,13:55
Malo byť aspoň známe to, že mal troch synov.
Synov môže byť hocikoľko. Vyšší počet synov nehrá žiadnu rolu.
buchač
04.10.10,14:14
Pokúsim sa to zjednodušene podať.
1. Všetky kombinácie súčtu rokov majú minimálne 2 zhodné súčty, nemohol povedať vek synov.
2. Všetky kombinácie súčinu rokov u dvoch synov majú takisto minimálne 2 zhodné súčiny, taktiež nemohol povedať vek synov.
3. Keďže už poznal kombináciu súčet-súčin, mohol určiť vek 3 synov, avšak tieto kombinácie súčtu-súčinu sú skoro všetky unikátne a napriek tomu nevedel určiť vek synov. To znamená, že musí existovať zhodná kombinácia súčtu-súčinu u 2 a 3 synov. Toto rieši podmienka „modré oči“, ktorá hovorí, že najmladší syn musí mať starších súrodencov. Tejto podmienke – zhodný súčet aj súčin vyhovuje jediný prípad, z ktorého sa dá určiť vek synov.

Ešte tak túto podmienku tak vysvetliť , spokojný budem .

Totiž , keď je to matematicko - logický hlavolam , tak sa zamýšľam .
Matika povedzme , beriem ...vysvetlené

Ale logika ma nejak nechce pustiť ďalej . Logicky .
Čo potom v prípade , ak aj ten najstarší má modré oči ?
Čo potom , ak aj všetci traja synovia majú modré oči ???
janot
04.10.10,14:23
Ešte tak túto podmienku tak vysvetliť , spokojný budem .

Totiž , keď je to matematicko - logický hlavolam , tak sa zamýšľam .
Matika povedzme , beriem ...vysvetlené

Ale logika ma nejak nechce pustiť ďalej . Logicky .
Čo potom v prípade , ak aj ten najstarší má modré oči ?
Čo potom , ak aj všetci traja synovia majú modré oči ???
Mohla byť aj podmienka, že najmladší syn má 6 prstov na ruke. Tie modré oči sú tam len pre "krásu" hlavolamu. Dôležité je len slovo "najmladší".
Ivana Š
04.10.10,14:50
Pokúsim sa to zjednodušene podať.
1. Všetky kombinácie súčtu rokov majú minimálne 2 zhodné súčty, nemohol povedať vek synov.
2. Všetky kombinácie súčinu rokov u dvoch synov majú takisto minimálne 2 zhodné súčiny, taktiež nemohol povedať vek synov.
3. Keďže už poznal kombináciu súčet-súčin, mohol určiť vek 3 synov, avšak tieto kombinácie súčtu-súčinu sú skoro všetky unikátne a napriek tomu nevedel určiť vek synov. To znamená, že musí existovať zhodná kombinácia súčtu-súčinu u 2 a 3 synov. Toto rieši podmienka „modré oči“, ktorá hovorí, že najmladší syn musí mať starších súrodencov. Tejto podmienke – zhodný súčet aj súčin vyhovuje jediný prípad, z ktorého sa dá určiť vek synov.

napíš adresu, v ktorom paneláku to bývaš, a spočítam si poschodia a okná
janot
04.10.10,15:19
napíš adresu, v ktorom paneláku to bývaš, a spočítam si poschodia a okná
Nebývam v žiadnom mrakodrape, ani v paneláku, len v menšom domčeku
:)
Ivana Š
04.10.10,15:26
Nebývam v žiadnom mrakodrape, ani v paneláku, len v menšom domčeku
:)

mimotemy veď aj ja bývam v domčeku, na dedine, oproti mne ďalší malý domček - 1 poschodie, 2 okná - no však preto mi tie počty nevychádzajú :confused:
Ivana Š
04.10.10,16:21
Prosím pekne , videla si , aby niekto v tomto štáte bral do úvahy piataka ???

Veď dospelých v paži majú zodpovední ...

Tu nie o vedomosti alebo o učebnice šlo . Veď predsa nie je normálne , aby sa pomaly s každou novou vládnucou garnitúrou aj nové učebné osnovy "vytvárali"...

Stačí takto ???? Povedz ...


Juraj, ale oni sa aj vytvorili, dnes som sa od mamy-učiteľky, učí síce na 1. stupni, ale trochu sa popýtala kolegyne, čo piatakov učí,a tá zasmiala sa, že áno, učebnice, máme, ale staré,nepoužívame ich, lebo podľa nových osnov sa terajší piataci majú učiť to, čo sa podľa starých osnov učili ako štvrtáci. Takže piatacku látku ovládajú (samozrejme ako kto) a teraz týmito úlohami podporujúcimi predstavivosť a logiku - ako to nazvať? vypĺňajú čas?
marjankaj
04.10.10,18:11
Pokúsim sa to zjednodušene podať.
1. Všetky kombinácie súčtu rokov majú minimálne 2 zhodné súčty, nemohol povedať vek synov.
2. Všetky kombinácie súčinu rokov u dvoch synov majú takisto minimálne 2 zhodné súčiny, taktiež nemohol povedať vek synov.
3. Keďže už poznal kombináciu súčet-súčin, mohol určiť vek 3 synov, avšak tieto kombinácie súčtu-súčinu sú skoro všetky unikátne a napriek tomu nevedel určiť vek synov. To znamená, že musí existovať zhodná kombinácia súčtu-súčinu u 2 a 3 synov. Toto rieši podmienka „modré oči“, ktorá hovorí, že najmladší syn musí mať starších súrodencov. Tejto podmienke – zhodný súčet aj súčin vyhovuje jediný prípad, z ktorého sa dá určiť vek synov.

No toto je "pekná odpoveď". Ale akosi z nej neviem určiť koľko rokov majú synovia toho mešťana.:eek: Nechceš mi to povedať? Nech neumriem sprostý.:confused:


Pôvodca textu príspevku: janot
Pridám niečo z náročnejšieho súdka:

Dvaja mešťania sa rozprávajú na ulici.
Prvý sa pýta druhého:
„ Koľko rokov majú tvoje deti - synovia?“
Druhý odpovedá:
„Súčet ich rokov je ako počet poschodí na dome oproti.“
Prvý:
„To mi nestačí, aby som to spočítal.“
Druhý:
„Tak potom – súčin ich rokov je ako počet okien na dome oproti.“
Prvý:
„Z týchto údajov ešte stále neviem vypočítať, koľko rokov majú tvoji synovia.“
Druhý:
„Tak ti ešte poviem, že najmladší má modré oči.“
Prvý:
„Tak už viem, koľko rokov majú tvoji synovia.“

Koľko rokov majú synovia druhého mešťana?
jozka56
04.10.10,19:01
jedinečný výsledok veku 3 synov poznáme...a ak dodržíme počet synov traja alebo viac a zadáme ľubovoľne ich vek, vždy nájdeme správne riešenie...dobré nie:D
marjankaj
04.10.10,19:18
Ja čakám na odpoveď v červenom.
Lebo pri troch synoch mám už 6 správnych odpovedí. Nie iba jedinú. A to som počítal synov iba do 10 rokov.



1 6 6 poschodia 13 okná 36
2 2 9 poschodia 13 okná 36

1 5 8 poschodia 14 okná 40
2 2 10 poschodia 14 okná 40

2 6 6 poschodia 14 okná 72
3 3 8 poschodia 14 okná 72

2 5 9 poschodia 16 okná 90
3 3 10 poschodia 16 okná 90

3 6 8 poschodia 17 okná 144
4 4 9 poschodia 17 okná 144

5 8 9 poschodia 22 okná 360
6 6 10 poschodia 22 okná 360
PotPalo
04.10.10,20:53
Veru, aj mňa by zaujímala správna odpoveď a jej odôvodnenie. Možno to mám správne ja:D, veď tých správnych odpovedí môže byť aj viacej. Alebo nie?

to marjankaj: prečo 1 6 6 poschodia 13 okná 36 ?
13 poschodí a 36 okien, to ako sú tie okná rozmiestnené? Koľko je potom okien na jednotlivých poschodiach? Dajako mi to nesedí, alebo nechápem...
marjankaj
04.10.10,21:50
Veru, aj mňa by zaujímala správna odpoveď a jej odôvodnenie. Možno to mám správne ja:D, veď tých správnych odpovedí môže byť aj viacej. Alebo nie?

to marjankaj: prečo 1 6 6 poschodia 13 okná 36 ?
13 poschodí a 36 okien, to ako sú tie okná rozmiestnené? Koľko je potom okien na jednotlivých poschodiach? Dajako mi to nesedí, alebo nechápem...

Ja neriešim koľko okien je na každom poschodí. Môže ty byť aj pyramída, mne je to jedno.
počet poschodí=1+6+6=13
počet okien = 1*6*6=36
to je všetko čo bolo v zadaní.:eek:
To by som mohol riešiť potom aj či tí starší malí oči modrejšie alebo najmodrejšie?:eek:
janot
05.10.10,06:31
Ja neriešim koľko okien je na každom poschodí. Môže ty byť aj pyramída, mne je to jedno.
počet poschodí=1+6+6=13
počet okien = 1*6*6=36
to je všetko čo bolo v zadaní.:eek:
To by som mohol riešiť potom aj či tí starší malí oči modrejšie alebo najmodrejšie?:eek:
Áno, máte pravdu, nie je to celkom korektne zadaná úloha. My sme tento príklad riešili pred desiatkami rokov, zrejme mi vypadla obmedzujúca podmienka pre vyšší počet poschodí, napr. "na rodinnom dome oproti". Ospravedlňujem sa za túto nekorektnosť a za váš čas strávený riešením, ale aj napriek tomu považujem tento príklad za jeden z najkrajších.
Kvaka
05.10.10,07:18
Áno, máte pravdu, nie je to celkom korektne zadaná úloha. My sme tento príklad riešili pred desiatkami rokov, zrejme mi vypadla obmedzujúca podmienka pre vyšší počet poschodí, napr. "na rodinnom dome oproti". Ospravedlňujem sa za túto nekorektnosť a za váš čas strávený riešením, ale aj napriek tomu považujem tento príklad za jeden z najkrajších.


marjankaj Včera, 10:18 PM
Ja čakám na odpoveď v červenom.
Lebo pri troch synoch mám už 6 správnych odpovedí. Nie iba jedinú. A to som počítal synov iba do 10 rokov.

1 6 6 poschodia 13 okná 36
2 2 9 poschodia 13 okná 36

1 5 8 poschodia 14 okná 40
2 2 10 poschodia 14 okná 40

2 6 6 poschodia 14 okná 72
3 3 8 poschodia 14 okná 72

2 5 9 poschodia 16 okná 90
3 3 10 poschodia 16 okná 90

3 6 8 poschodia 17 okná 144
4 4 9 poschodia 17 okná 144

5 8 9 poschodia 22 okná 360
6 6 10 poschodia 22 okná 360

Aha, tak sme dobre viacerí uvažovali, že tam niečo ešte chýba, ja som túto hádanku poznala inak, pozri príspevok http://www.porada.sk/1524219-post195.html, tam bolo len jedno riešenie pre 3 deti, podstata tretej indície však bola rovnaká.
Mariankaj tu včera uviedol viaceré správne kombinácie, v ktorých sú dva výsledky rovnaké, škoda, že ich dal ako minipríspevok, mal by bod. Lebo dokázal, že tam naozaj niečo chýba.:):):)
Ja nepoznám rodinný dom, ktorý má 13 poschodí, ani to by nebola správne zadaná úloha. Aspoň sme si precvičili trochu logické myslenie.:)
marjankaj
05.10.10,07:48
Áno, máte pravdu, nie je to celkom korektne zadaná úloha. My sme tento príklad riešili pred desiatkami rokov, zrejme mi vypadla obmedzujúca podmienka pre vyšší počet poschodí, napr. "na rodinnom dome oproti". Ospravedlňujem sa za túto nekorektnosť a za váš čas strávený riešením, ale aj napriek tomu považujem tento príklad za jeden z najkrajších.

No aj tak mi tu chýba riešenie. :confused:Alebo upresnenie zadania.:eek:
PotPalo
05.10.10,08:15
Na internete (tu je link, aj s diskusiou (http://www.post.sk/forum/showthread.php?threadid=32652)) som našiel zadanie takto:

Stretli sa dvaja matematici :

A : Mam 3 synov, sucin ich rokov je 36. Povedz mi kolko rokov ma kazdy z nich ?

B : To mi nestaci na urcenie rokov , povedz mi este nieco.

A : Tak Ti este poviem, ze sucet ich rokov je ako pocet okien na tomto dome.

B : Hmmmm, tak to mi este stale nestaci .

A : Este Ti poviem ze najstarsi z nich ma modre oci .

B : Tak to mi uz staci a vysledok je ......

Vies aj Ty aky je vysledok ?
nedopo
05.10.10,08:20
No aj tak mi tu chýba riešenie. :confused:Alebo upresnenie zadania.:eek:

Moje upresnenie zadania: netreba tam nasilu ťahať moderné budovy. Potom je to naozaj pekný príklad a dá sa riešiť bez ďalších obmedzení. Riešenie už janot podal, podľa neho sa môžme dopracovať k výsledku.Tu naozaj platí, že v jednoduchosti je krása. Niekedy treba prijať samozrejmé predpoklady. Napr. aj to, že počítame v desaiatkovej sústave.
marjankaj
05.10.10,08:22
Moje upresnenie zadania: netreba tam nasilu ťahať moderné budovy. Potom je to naozaj pekný príklad a dá sa riešiť bez ďalších obmedzení. Riešenie už janot podal, podľa neho sa môžme dopracovať k výsledku.Tu naozaj platí, že v jednoduchosti je krása. Niekedy treba prijať samozrejmé predpoklady. Napr. aj to, že počítame v desaiatkovej sústave.

To som iba ja slepý, že to riešenie som nezbadal?:eek: Teda výsledok?:confused:
nedopo
05.10.10,08:31
To som iba ja slepý, že to riešenie som nezbadal?:eek: Teda výsledok?:confused:

Príspevok č. 215 som bral ako riešenie (návod na riešenie). A ako som písal,na základe tohto sa môžme k riešeniu (oprava: k výsledku) dopracovať.
Kvaka
05.10.10,08:32
Na internete (tu je link, aj s diskusiou (http://www.post.sk/forum/showthread.php?threadid=32652)) som našiel zadanie takto:

Stretli sa dvaja matematici :

A : Mam 3 synov, sucin ich rokov je 36. Povedz mi kolko rokov ma kazdy z nich ?

B : To mi nestaci na urcenie rokov , povedz mi este nieco.

A : Tak Ti este poviem, ze sucet ich rokov je ako pocet okien na tomto dome.

B : Hmmmm, tak to mi este stale nestaci .

A : Este Ti poviem ze najstarsi z nich ma modre oci .

B : Tak to mi uz staci a vysledok je ......

Vies aj Ty aky je vysledok ?





Tak to je to druhé riešenie z dvoch ponúk v mojom príklade, 2,2,9.
nedopo
05.10.10,08:50
Tak to je to druhé riešenie z dvoch ponúk v mojom príklade, 2,2,9.

1. Tento neskoršie uvedený príklad už nie je taký pekný, pretože tu v zadaní už prezradili "počet okien".

2. 2,2,9 nepovažujem za riešenie,lebo v zadaní pôvodného príkladu je "má" a nie "majú".
marjankaj
05.10.10,08:51
Príspevok č. 215 som bral ako riešenie (návod na riešenie). A ako som písal,na základe tohto sa môžme k riešeniu (oprava: k výsledku) dopracovať.

No tak mi to dopopočítaj. Koľko rokov majú synovia. lebo mne to akosi nejde. Nie som v tom zbehlý ako ty.:eek:
nedopo
05.10.10,09:06
No tak mi to dopopočítaj. Koľko rokov majú synovia. lebo mne to akosi nejde. Nie som v tom zbehlý ako ty.:eek:

Musím Vás sklamať. K výsledku som sa nedopracoval. Bolo tu už viac tipov. Z nich by sme mohli podľa návodu na riešenie vylúčit tie, ktoré nezodpovedajú podmienkam zadania (aspoň som to tak pochopil). Podľa mňa nie vždy je najdôležitejší samotný výsledok. Príklad sa mi páčil, preto som sa ho zastal (aj keď teda nie som úplne zorientovaný v problematike - prepáčte mi to prosím. Možno príde aj Janot:)
marjankaj
05.10.10,09:12
Musím Vás sklamať. K výsledku som sa nedopracoval. Bolo tu už viac tipov. Z nich by sme mohli podľa návodu na riešenie vylúčit tie, ktoré nezodpovedajú podmienkam zadania (aspoň som to tak pochopil). Podľa mňa nie vždy je najdôležitejší samotný výsledok. Príklad sa mi páčil, preto som sa ho zastal (aj keď teda nie som úplne zorientovaný v problematike - prepáčte mi to prosím. Možno príde aj Janot:)

Hlavne, že si nás tu skoro o tom presvedčil.:rolleyes:
Ale na konci príkladu stála jasná otázka. To nebolo o filozofovaní, ale o výsledku.:eek:

Keď budeš dostávať výplatu, zrejme ti nebude stačiť postup ako sa k nemu dopracovať. Ale suma ktorá ti pribudne na účte.:---
nedopo
05.10.10,09:17
Hlavne, že si nás tu skoro o tom presvedčil.:rolleyes:
Ale na konci príkladu stála jasná otázka. To nebolo o filozofovaní, ale o výsledku.:eek:

Keď budeš dostávať výplatu, zrejme ti nebude stačiť postup ako sa k nemu dopracovať. Ale suma ktorá ti pribudne na účte.:---

Môj úplný súhlas:cool:
PotPalo
05.10.10,09:29
Keď niekto spotvorí zadanie, tak sa to vypočítať nedá.
Správne zadanie malo byť (ako som už písal) takto:


Stretli sa dvaja matematici :
A : Mam 3 synov, sucin ich rokov je 36. Povedz mi kolko rokov ma kazdy z nich ?
B : To mi nestaci na urcenie rokov , povedz mi este nieco.
A : Tak Ti este poviem, ze sucet ich rokov je ako pocet okien na tomto dome.
B : Hmmmm, tak to mi este stale nestaci .
A : Este Ti poviem ze najstarsi z nich ma modre oci .
B : Tak to mi uz staci a vysledok je ......
Vies aj Ty aky je vysledok ?

A riešenie malo byť takto:

vek synov - súčin - súčet (=okien)
1,1,36 ---- 36 --- 38
1,2,18 ---- 36 --- 21
1,3,12 ---- 36 --- 16
1,4,9 ----- 36 --- 14
1,6,6 ----- 36 --- 13
2,2,9 ----- 36 --- 13
2,3,6 ----- 36 --- 11
3,3,4 ----- 36 --- 10

Keďže matematik vedel (videl) počet okien, ale aj tak nevedel určiť vek synov, znamená to, že bolo viac riešení s rovnakým počtom okien: 1,6,6 a 2,2,9 je 13 okien. Preto keď sa dozvedel, že "najstarsi z nich ma modre oci" tak hneď vedel, že správne je 2,2,9.
janot
05.10.10,09:39
Hlavne, že si nás tu skoro o tom presvedčil.:rolleyes:
Ale na konci príkladu stála jasná otázka. To nebolo o filozofovaní, ale o výsledku.:eek:

Keď budeš dostávať výplatu, zrejme ti nebude stačiť postup ako sa k nemu dopracovať. Ale suma ktorá ti pribudne na účte.:---
Ak by bolo obmedzenie počtu poschodí na dajme tomu 10, tak by vyhovoval jediný výsledok 1,4 a 1,2,2 súčet 5, súčin 4. alebo sa mýlim?
marjankaj
05.10.10,09:59
Ak by bolo obmedzenie počtu poschodí na dajme tomu 10, tak by vyhovoval jediný výsledok 1,4 a 1,2,2 súčet 5, súčin 4. alebo sa mýlim?

V zadaní bolo napísané dom a nie silo:eek: 5 poschodí a štyri okná?:confused:
Nechceš radšej napísať presné zadanie a k tomu adekvátny výsledok?

Teraz ideš cestou od výsledku sa dopracovať k zadaniu?
nedopo
05.10.10,10:08
1,2,3 súčet 6 súčin 6 je jedinečná kombinácia, z ktorej by vedel určiť vek už pred 3. podmienkou.

Nesúhlasím (a "tlačítko" mi nechýba:)).Mohol by byť hoci aj bezdetný pred neexistujúcim domom.Až táto podmienka prezradí,že má aspoň 3 deti.
marjankaj
05.10.10,10:29
Nesúhlasím (a "tlačítko" mi nechýba:)).Mohol by byť hoci aj bezdetný pred neexistujúcim domom.Až táto podmienka prezradí,že má aspoň 3 deti.

Tri deti vek 0 rokov-trojičky? To asi potom nebude bezdetný.:eek:
nedopo
05.10.10,11:46
a počet podlaží
b počet okien na jednom podlaží
x,y,z vek jednotlivých potomkov (rátam len s tromi,môže byť ich aj viac)

Musí platiť: x+y+z = a
x.y.z = a.b predpokladám "normálnu" budovu

Mám podozrenie,že tieto rovnice majú len niekoľko riešení.Súčin veku detí s ich "pribúdajúcim vekom" a počtom strašne "uletí".Nezabudnime,že sú minimálne traja.
Predmetnú budovu som nevidel, preto sa necítim byť viazaný hodnotami a a b.Volím si b=1. Počet poschodí musí byť minimálne 3 (najmladší).Potom má 1,2,3 ročné deti, budova 6 podlaží po 1 okne.Pre b=2 je 1,4,5 rokov, 10 podlaží po 2 okná. Tieto dve riešenia teda poznáme, môže ich byť aj viac. Mali by sme teraz vylúčiť všetky okrem jedného. Dôvodom na vylúčenie môže byť, ak pri určitom počte okien vychádza viac možností. Väčší počet okien.....väčší počet kombinácií. Mešťan to mohol vyrátať a pýtať si ďalsiu podmienku. Alebo to nevedel,a priznal to:). Pri šiestich oknách by to mal najľahšie, preto predpokladám že toto je správne riešenie.
Takže nejak takto si ja predstavujem riešenie,ale sa do toho nechcem príliš zamotať. :) Ak niekto chce, môže pokračovať...