viktorrria
03.08.14,16:54
Zdravim. Chcela by som sa opytat, nie je to priamo k otazke, ale ide o temu zastupcu vlastnikov bytov. Zaujimalo by ma ako by mal byt spravne zvoleny novy zastupca vlastnikov bytov, ked uz stary zastupca nechce vykonavat tuto funkciu. A tiez ci moze byt zastupcom vlastnikov aj niekto kto nevlastni bytovy alebo nebytovy priestor. Pytam sa pretoze som tu na porade nasla viacero diskusii s roznymi zavermi a z roznych rokov.

Nas bytovy dom ma 4 vchody, 49 bytov. Kazdy vchod ma svojho zastupcu vlastnikov. Chcela by som byt zastupkynou vlastnikov bytov, pretoze tuto funkciu v nasom vchode nechce nikto vykonavat. Planujeme rekonstrukiu bytoveho domu. Vlastnikom bytu budem az cca o mesiac, no schodze na tuto temu uz prebiehaju, kde som sa prihlasila dobrovolne ako zastupca vl.bytov za nas vchod a bola som zvolena za clena rady spolocenstva. Podla toho co som sa docitala v zakone, tak by som mala byt riadne zvolena v nasom vchode na schodzi, ktoru by mal zvolat sucasny zastupca vlastnikov bytov.

Dakujem za odpoved a pomoc.
kopretinka
03.08.14,16:51
založ si vlastnú otázku,otázky sa nezadávajú k nesúvisiacim cudzím otázkam.celkom dolu na stránke je návod.
Chobot
03.08.14,19:36
Otázku som presunul do novej témy.
buchač
03.08.14,19:48
V texte :

Zaujimalo by ma ako by mal byt spravne zvoleny novy zastupca vlastnikov bytov, ked uz stary zastupca nechce vykonavat tuto funkciu.
Podľa zákona.
A tiez ci moze byt zastupcom vlastnikov aj niekto kto nevlastni bytovy alebo nebytovy priestor. Pytam sa pretoze som tu na porade nasla viacero diskusii s roznymi zavermi a z roznych rokov.
Môže ( teda asi aj hej ;) ).
Vo vedľajšom vchode tak majú. Je síce pravda, že je to bývalá majiteľka jedného z bytov, kde sa vymenil syn s matkou.

Nas bytovy dom ma 4 vchody, 49 bytov. Kazdy vchod ma svojho zastupcu vlastnikov. Chcela by som byt zastupkynou vlastnikov bytov, pretoze tuto funkciu v nasom vchode nechce nikto vykonavat. Planujeme rekonstrukiu bytoveho domu. Vlastnikom bytu budem az cca o mesiac, no schodze na tuto temu uz prebiehaju, kde som sa prihlasila dobrovolne ako zastupca vl.bytov za nas vchod a bola som zvolena za clena rady spolocenstva. Podla toho co som sa docitala v zakone, tak by som mala byt riadne zvolena v nasom vchode na schodzi, ktoru by mal zvolat sucasny zastupca vlastnikov bytov.
Bude schôdza, ktorú zvolá doterajší zástupca, kde budeš zvolená a máš o starosť viac za málo peňazí.
mareko
04.08.14,05:57
Predsedom môže byť aj nevlastník, členom rady musí byť vlastník.
sito
04.08.14,14:36
A akou formou správy domu je spravovaný váš dom? (Zástupca vlastníkov), (Člen rady spoločenstva)? Niečo tu nehrá?



Už hrá. Nehral ten zástupca vlastníkov. Ten je zo zákona, len pri forme správy domu na základe zmluvy o výkone správy.

Pri správe formou SVB platí súčasne toto.

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

Ty si členom rady, teda chceš byť.

Takže toto platí pre teba.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.

Ale o všetkom rozhoduje zhromaždenie.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Čo z toho vyplýva?

Že nemôžeš byť členom rady, pokiaľ nie si vlastníkom bytu. Ale, ak evidentne preukážeš, že dohľadnej dobe budeš vlastníkom bytu v dome, zhromaždenie ťa môže zvoliť za člena rady. Ak to ozaj ta ten váš vchod nikto nechce robiť.

A čo sa týka schôdze zhromaždenia v dome? Tých 49 bytov zasa nie je tak veľa, fond opráv máte len jeden, takže rozhodujete na schôdzi, jednej v celom dome.



(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.



Ja by som ťa volil, aj keď byt ešte nevlastníš.
viktorrria
05.08.14,18:38
mame spolocenstvo vlastnikov bytov a nebytovych priestorov. mozes mi objasnit co nehra? dakujem
viktorrria
05.08.14,18:46
dakujem za odpoved.
viktorrria
05.08.14,18:46
dakujem. je to niekde v zakone?
Mária27
05.08.14,19:06
Pri spoločenstve nemusí byť zástupca volený vôbec, ak to nemáte v zmluve o spoločenstve, teda ani na schôdzi. Ak ťa váš vchod poveril, je to určitá forma dohody o plnomocenstve. Plnomocenstvo je preukaz poverenia.
sito
05.08.14,20:31
Doplnil som v otázke v tých komentároch by sa to stratilo. To stojí v tej novej porade za ...
mareko
06.08.14,04:01
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/
Máš to presne modrou farbou vytiahnuté v príspevku nižšie od sito