poraditzmenaren
04.08.14,15:45
Dobry den. Rad si necham poradit. Kupil som zajazd cez nemenovanu cestovnu kancelariu a dostal som oznam, ktory si mam precitat pred odjazdom na dovolenku. Tam zvyraznenym pismom pisu ze aby som nerozmienal na letisku peniaze v Bulharsku a dokonca ani "len tak na ulici". Ze Bulhari bud oklamu alebo tesne pred rozmenenim penazi zmenia kurz na extremne nevyhodny. Tak som uvazoval nad tym ze peniaze rozmenim doma na Slovensku. Vacsina bank LEV menu nema a sukromne zmenarne maju kurzy od 1.83 po 1.88 za 1 euro. Ja som si to vypocival ze pri 500eur ked chcem rozmenit na LEV preplatim 37 - 40 LEV co je priblizne 20eur. Pocital som to rozdielom v kurze NBS, k dnesnemu dnu kurz 1eur = 1.95LEV. Ja si myslim ze za "change" nechat proviziu v zmenarni 20euro je celkom dost. Co mam robit? Mam to nechat tak a neriesit? Vyhodnejsi kurz som uz nenasiel nikde, alebo teda skusit lovit v Bulharsku po lepsom kurze?
Chobot
04.08.14,14:20
Miestny kurz týchto mien je zvyčajne výhodnejší, než kurz u nás v bankách. Napr. v Unicreditbanke je dnes BGN 1,906, tj za 100 EUR dostaneš 190,60 leva.

http://www.unicreditbank.sk/sk/O-banke/Uzitocne-informacie/Uplny-kurzovy-listok-a-EURIBOR

V Unicredit Bulbanke je kurz EUR nákup 1,94 - t.j. dostaneš za 100 EUR 194 levov.

http://www.unicreditbulbank.bg/bg/Currency_Rates/Currencies/index.htm

Podľa mňa je zbytočné zamieňať si levy už doma. Stačí si zobrať euráče a tam (nemusíš hneď na letisku) si potom zameniť postupne toľko, koľko budeš potrebovať. V letoviskách nájdeš dosť oficiálnych zmenární a pobočiek bánk.

"Len tak na ulici" ťa oklamú veksláci aj u nás (ak ešte nejakí prežili - okolo Kyjeva už nevídam toľko "známych" tvárí). A naháňať sa kvôli najvýhodnejšiemu kurzu nemá zmysel. Veď koľko tam minieš? 100? 200 EUR? Rozdiel bude od 1 do 5 EUR. Načo by si dopredu zamieňal 500 EUR?

A ešte - kurz NBS pre teba nie je smerodajný. To je bývalý kurz stred. Ak kupuješ valuty, tak kurz je iný - ako v tej Unibanke - kurz valuty predaj = 1,906. Za kurz 1,95 levy nikde nezoženieš. Takže tebou vypočítaný rozdiel 37-40 LEV je chybný.
poraditzmenaren
04.08.14,14:28
Pisem ze 500eur idem zamenit, preto 20eur to vychadza ako strata na kurze pri 1.88. Preco pises o Kyjeve ked idem do Bulharska. Ked tu doma mam kurz 1.88, kolko mozem v Bulharsku vychytat o co lepsi kurz?
poraditzmenaren
04.08.14,14:29
1.88 v porovnani s kurzom NBS
Peggynka
04.08.14,14:37
Ja som si menila v banke,lebo zmenárne na ulici mali vypísané kurzy,ale pri zmene ešte stiahli poplatky.Potom som išla na to inak; strčila som mu pred nos papier: 10€ = ...napísal cifru a tak som mala konečnú sumu,ktorú som aj dostala.Problém je,ak nepoznáš bankovky.Tu máš postrehy Čecha:
http://bulharsko.evropou.cz/penize.html
A tu máš ceny:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=ZbDfU6DcJaTuyQPHy4DACw#q=ceny+v+Bulharsku
http://bulharsko.evropou.cz/jidlo.html
poraditzmenaren
04.08.14,14:46
ja som sa uz raz popalil tak to radsej vsadim na stanok ktory je v obchodnom centre v Kosiciach, zamenia mi to kurzom 1,88 a nebudem spekulovat. Peggynka poprosim ta o informaciu idem prvy krat do Bulharska, letenka a ubytovanie mame cez CK, tych 500eur nam bude dost? Chceme ist na 2 fakultativne vylety a stravovat sa budeme - supermarket. Chceme ist autobusom do Burgasu proste popozerat okolie. Malo by to postacovat?
poraditzmenaren
04.08.14,14:47
supermartket a vecera restauracia - obedovo vecerne menu
Chobot
04.08.14,15:01
Vidím, že nie si z BA, preto ti vysvetlím. V BA v centre je hotel Kyjev, ktorý bol na vrchole slávy v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Okolo neho sa točilo najviac vekslákov už aj za socializmu, po zmene režimu sa postupne vytratili. Takže preto Kyjev - Hotel Kyjev.

A už som ti raz písal - kurz NBS nie je kurz, za ktorý nakúpiš. Je to účtovný kurz. Valuty sa predávajú za iný kurz, nie kurz NBS.
Chobot
04.08.14,15:05
Však som ti napísal, že v BG v banke dostaneš za 100 EUR 194 BGN. A neveríš ani banke? Tvoja vec, zameň si v stánku, dostaneš menej.

A keď neminieš celých 500 EUR? Čo spravíš s levami? Zameníš späť? Zase len stratíš.

Bežne sa zamieňa na mieste - toľko, koľko potrebuješ. A my nevieme, koľko ty potrebuješ, koľko minieš. Môžeš minúť 300 EUR, ale keď budeš grand, môžeš oplieskať aj 1000 EUR. Je to individuálne.
Peggynka
04.08.14,15:08
Nepíšeš,koľkí idete a na ako dlhoJa som si vyberala podľa potreby.Pred štyrmi rokmi už len z bankomatu Unicredit bank,za rovnakých podmienok ako na SK.Zadaj si do vyhľadávača svoju banku a väčšina má tieto info na svojich stránkach,príp. si zadaj dotaz na svoju banku-poradia.Inak aj delegáti v BG tieto info,kde a ako si meniť peniaze v okolí pobytu, dávajú,majú prehľad.
poraditzmenaren
04.08.14,15:09
ideme dvaja mladi na 12 dni, aspon mi napiste kolko by stala strava priklad len ranajky a vecere
Peggynka
04.08.14,15:11
Hore som doplnila link
evaj63
04.08.14,15:20
V Bulharsku sa oplatí menit' ale jedine v BANKE, v zmenárňach okrádajú, aj napíšu kol'ko to je, ale ani nezbadáš a v dostaneš podstatne menej. Oplatí sa pozriet' viac bánk, mávajú rozdielne kurzy. Na zmenárne a menenie na ulici zabudni, ešte sa dá aj na pošte zamenit'. My sme boli aj so známimi, kamarát vedel, o ich podvodoch, a aj tak riskol. Aj tak pochodil, prišiel vtedy asi o 50 eur.Odporúčam menit' tam, ale v banke.Boli sme tam pár krát, tak to poznáme.