Richard
04.08.14,17:56
Sladke napoje maju viacero negativ aj u dospelych. napr. Niekolkonasobny narast ochorenia "Dny" ci obezity.
Llívia
05.08.14,05:08
Tak ich nepi :D
lujza.j
05.08.14,05:29
Richard ved ty si uz velky chalaň:D....a toto isto vies uz davno....ludia su aj tak nepucitelni.....je na kazdom z nas co budeme pit.....vies...to je ako dam sem link ze cu su vlastne tekute sampony......mysliš,ze kolko ludi sa zamysli a bude si umyvat domacim tuhym šamouchom:)....minimum....je to aj o pohodlnosti
Decko nebude pit cistu vodu...ze si v obchode je smadne a kupis.....je to aj o zvyku co pit....ak je naucene pit vsetko ine ako tieto sajrajty....tak problem nie je...
.....ved cukor a sladke veci su droga....a vyrobcovia to vedia...
alaya1
05.08.14,05:42
Je to vsetko nastavene vo vychove v rodine - zodpovedni su rodicia.
Ak dieta je od narodenia vedene k pitiu cistej vody, nema potrebu pouzivat sladene napoje. Rodicia vsak vo velkej miere ponukaju detom sladkosti, nakolko ich vplyv hlavne na deti je pre nich rozhodujuci,. Deti skor prijimaju sledke veci, chutia im.

Takze rodicia by sa pri narodeni dietata mali zamysliet - akym smerom sa s dietatom vydaju a ako dietatu nastavia jeho "chutove" bunky.
BXLmiami
05.08.14,05:43
To tvrdíme do bezvedomia všetci.Ako hrach na stenu.
BXLmiami
05.08.14,05:44
To je fakt,že je to na každom z nás.Ale potom nefrflime na cenu služieb u zubárov.Miesto Jupíka dajme do prasiatka a uvidíš,že koľko ušetríš.
lujza.j
05.08.14,06:00
Vsetko je to na ludoch...drzkuju na vsetko...na jednej strane ano a drubej strane urobia uplny opak....a tyka sa to cohokolvek......pripadne povedia za nemaju na to peniaze...ale za cigy prasknu 3,50e...ja som roky na elmex paste a curaprox kefe...niekto povie,ze tolko neda za toto nacinie...dasna zdrave nekrvacaju a kazy nemam...uz teraz.
bea
05.08.14,06:10
Nie je to také jednoduché.... Môj vnuk bol od malička vychovávaný "na vode". Aj teraz doma a s nami pije len vodu. Ale v škôlke, v táboroch ... dostávajú malinovky, jupíky a pod. A to už ani nehovorím, že na cukríky naučený nebol, ale potom v škôlke vždy nosili rodičia na narodeniny cukríky, čokolády a tiež ako odmeny v škôlke cukríky, čokolády.... A náš vnuk spoznal čo to je :( Mali sme problémy s ním potom, lebo keď videl, že iné deti majú cukríky, tak chodil "po žobraní". Dokonca v škôlke mojej dcére povedali, že by mala už aj ona doniesť cukríky, lebo už všetci doniesli..... A keďže vnuk tiež dostával cukríky, tak veru dcéra už tiež občas nosila. Aj keď sme sa snažili doniesť "zdravšie" cukríky, to nič nepomáha, lebo rodičia nosia väčšinou práve tie najlacnejšie a často všelijaké... Takže ja si myslím, že by nezaškodila osveta práve v predškolských a školských zariadeniach.
sosak
05.08.14,06:19
Rodičia sa zamerikanizovali, kde majú s obezitou a morbídnou obezitou dlhoročné problémy, a to isté bude aj u nás. Hranolky na raňajky s colou....na desiatu dostanú peniaze, v bufete, alebo cestou do školy si kúpia colu, keksy, tyčinky, čipsy a to jedia v škole, pretože rodičia nemajú čas im doma pripraviť desiatu a nie je to in...spolužiaci by sa im smiali.
BXLmiami
05.08.14,06:52
Ano súhlasím,ale to je celoslovenské povedomie,to čo my vyvádzame svojim deťom je neodpustiteľné.Naša strava je síce dobrá,ale sebevražedná tak ako aj náš štýl pitia alkoholu.Sebevražedný.
BXLmiami
05.08.14,06:55
Obezitu a morbidnu obezitu majú väčšinou latino američania a černosi a tam je obezita súčasťou kultury,známka blahobytu.
Aj tam je to výsledkom výchovy a tá je rôzna podľa pôvodu američanov.
Chobot
05.08.14,07:07
A prosím ťa, ako si sa zbavila kazov? Hádam len nie umývaním zubov? A plomby tiež nemáš?

Ak sa raz majú zuby pokaziť, tak sa pokazia.
Chobot
05.08.14,07:19
Celé to okolo zdravej stravy je len humbuk. Moji rodičia nikdy nejedli fast food, hot dogy ani nič podobné. Všetko poctivá domáca strava. Ako je potom možné, že vážia obaja cez 110 kg?

Podľa mňa je jedno, z čoho človek priberie - či z gulášu alebo hamburgerov. Len sa aktivisti snažia tú nadváhu, čo majú obézni ľudia, na niečo "kokrétne" zvaliť - a tým je ten fast food.

Ak sa bude niekto prežierať kurčaťom na paprike s haluškami alebo morčacím Cordon Bleu, taktiež priberie, ako ten, čo sa bude prejedať hamburgermi a hot-dogmi. Nejde o typ stravy ale o množstvo kalórií.

Rovnako ako s nápojmi. Tuším ty si raz pridal článok, kde niekto triezvo napísal, že nech človek pije čokoľvek, ale nech to strieda. Telo potrebuje rôzne látky, živiny, minerály. Aj ten cukor. Ak niekto bude piť len prefiltrovanú demineralizovanú vodu, bude zdravý? Prečo sú vegáni vychrdlí a chorobne bledí? Lebo sú zdraví?

Ja napriek všetkým štúdiám budem jesť a piť to, čo mi bude chutiť, ale s mierou. Kľudne vypijem aj tú colu, hoci obsahuje podľa rôznych odporcov nejakú kyselinu (fosforečnú, či akú). Obsahuje aj kyselinu uhličitú! A koľko kyselín je v žalúdku... to už ani nehovorím.

Len nech ma nikto nepresviedča, že mám jesť to a to a nejesť to a to len pre moje dobro. Za mesiac ma môže sľak trafiť a budeľ ľutovať, že som si nepochutil na niečom, čo mám rád.

Mali sme kocúra. Veľmi mal rád šunku, ale manželka nám zakázala ho s tým kŕmiť, lebo čitala, že obsahuje soľ a z toho môže mať kocúr v starobe problémy s obličkami. Tak dostával len značkové granule a taštičky. Keď mal 5 rokov, dostal infarkt a bolo po ňom. Vtedy manželka povedala, že keby vedela, že takto skončí, tak by mu tú šunku dopriala hocikedy.
Peggynka
05.08.14,07:26
Keď boli moje deti malé,bežala reklama na zubné pasty;pri jedení cukríku chodil po puse panáčik s vŕtačkou a robil dierky do zúbkov... toto fungovalo na moje deti,nejedli cukríky,malinovky sa u nás nepili,boli naučené na čaje...Pokazené zuby sú aj výsledkom mixovania stravy,moja 80-ročná mama má svoje zuby a vraví,že len preto,že všetko v detstve musela žuvať-chlieb sa piekol raz do týždňa,údené mäso sa nikdy neuvarilo do mäkka,sladkosti neboli...
alaya1
05.08.14,07:41
Florida- tam obezneho cloveka nebolo vidiet, na plazach sa vystavovali dokonale / ci neupravene neviem/ tela dievcat. Vsetky na korculiach, behali,...Ale je fakt, ze cim severnesie, tym obeznejsie. - cernosky a latino myslim, to uz maju v genetickej vybave.
Ajk&
05.08.14,07:43
Matky uprostred leta keď sa len tak prehýbajú stromy od ovocia, sú lenivé aj najmenším detičkám vytlačiť šťavičku. Ešte som ani jednu nevidela že by im dali vypiť 100 %-nú jablkovú šťavu, každá len kupované „100 %-né ovocné šťavy“ zavreté v plastovej fľaši aj niekoľko rokov. V čase mixérov, odšťavovačov sú matky hnilé ako vši aby vykrojili poškodenú časť z opadaného ovocia a k obedu dali na stôl (aj pre celú rodinu) nevarenú, čerstvú, zaručene 100 %-nú napr. jablkovú šťavu.
Moja babka pretláčala popadané ovocie takým valčekom, prácne ho v plátienku vytláčala, nevedela nič o zdravej výžive, ale mala dosť rozumu na to aby napadané ovocie nehnilo, nedržali sa v záhrade osy a na stôl k obedu sme dostali „malinovku“ t.j. takto vytlačenú šťavu pomiešanú so studenou vodou zo studne. Aj v lete hocikedy stál v komore uvarený veľký hrniec osviežujúceho kompótu ktorý sme si naberali do hrnčekov, dali k tomu Marína keksy alebo piškóty a vyniesli na dvor medzi deti.
Videli ste niekto niekedy niektorú mamičku ako dáva decku kompót??? Ja teda nie: zvlášť keď sa flákajú po hypermarketoch, deti obedujú párok v rožku, pizzu alebo hranolky a zapiť dostanú niekoľkoročný Jupík.
korela
05.08.14,07:45
Ale medicínska obec zasa dobre vie, že kazivosť chrupu nespôsobuje iba cukor, je to tak?
My na vode, cukríky naše vôbec nepoznali, na Mikuláša čokolády a nejaké napolitánky, mandarinky. Cez rok čokolády v norme. Čiže občas. Jedno dieťa nevie čo je kaz, druhé, vieš o ktoré ide, stále niečo zachraňuje. Lebo...
Ale musím dodať, že nechodili do škôlky ani jasiel. V niečom ľahšia výchova.
alaya1
05.08.14,07:45
Snad mi nechces povedat a tvrdit, ze od cistej vody priberies tak ako od coly - a nehovoriac o navykoch na tie sladke vody. Cola obsahuje kofein - navykovu latku. Jeden nas pribuzny pije litre coly denne.Zuiby ma v 40 -tke v prdelke. Ked pride k nam, zial, my nemame, len vodu, snad s citronom. Neleni a ide si kupit. Nech mu padne na uzitok .
alaya1
05.08.14,07:47
mimotemyNeviem preco ukazuje pri pridani komentu tu jednicku v 2 stlpci. Ja som par komentov chcela ohodnotit suhlasom, snad sa to podarilo, ked pridalo 1 ako prvu v poradi.
Chobot
05.08.14,07:48
Si predstav si, že sú dokoca lenivé urobiť poctivý domáci jogurt, kŕmia deti tými prisladenými a prifarbenými jogurtami. Taktiež som nikoho nevidel doma na balkóne mať vlastnú kravu, aby mali čerstvé mlieko a vyrábať doma syry. Všetci kupujeme to krabicové pasterizované mlieko, ktoré určtite nemá žiadne živiny.

A ozaj - ty všetko vyrábaš a pestuješ doma sama? Nič nekupuješ v hypermarkete?
buchač
05.08.14,08:00
Kto vie, ten vie. Kto nevie, tak napoviem, že som si svoje ohľadom zdravie odskákal.

Jedno platí už roky rokúce.
Tie všeliaké diéty, rôzne stupídne " výskumy " alebo či aj rady od tých stravovacích mágov typu Bukovského majú len jediný cieľ.
Všetkým ide totiž o jedno a to sú peniaze...to zdravé stravovanie je kua biznis !


Jedno platí už roky rokúce.
Všetko s mierou...všetkého veľa škodí
lujza.j
05.08.14,08:02
Citaj poriadne...kazy sa mi nerobia....ako predtym...amalganova blomba mi nepribudla xy rokov....
BXLmiami
05.08.14,08:08
Obranuješ neobrániteľné,robím s deťmi,mal by si vidsieť ako sa dívajú,ked zabrdnem do jupíkov a dokonca by som chcela aby doma spravili dieťaťu ryžu s mliekom.To néééé,treba kúpiť.Ale každá narieka že nemá peniaze.A ovocie,šťavy-to naozaj nie je dnes problém.Len to chce spraviť a potom to umyť,hrozná námaha.
BXLmiami
05.08.14,08:10
Tak to súhlasím,ale uvedom si že tie všelijaké trhnuté diety vymýšľajú tí všelijakí kaivorusi čo z toho majú biznis,jeden blábol za druhým ale neprekričíš ich ani z ambulancie ani na nete.Zabijú kopu latinských výrazov dokopy číra blbosť,ale ľudia kupujú a to je hlavné.
Chobot
05.08.14,08:15
Konečne jeden normálny, zdravý sedliacky názor. (to sedliacky nemyslím hanlivo ;) )
Ajk&
05.08.14,08:18
Okrem práškov na pranie, cukru, soli, prášku do pečiva - nekupujem v megaobchode takmer nič:
Mám záhradu, síce len 4 áre, ale vyživím z nej 3 sliepky a pár zajacov aj celú našu rodinu. Jeme vždy to čo sa aktuálne urodí, nie paradajky v decembri a hrozno v januári. Bravčové, hovädzie, masť, oškvarky kupujem do mrazáka raz za 1-2 mesiace na dedine pri BA, ryby aj malé, plevelné kupujem pri prechádzke s vnukmi pri jazerách, riekach od rybárov a takisto ich tiež mrazím. Čaje pijeme také čo nájdeme na lúkach: šípkový, bazový.... Veľa chodíme na hríby a aj tie mrazím. Čo ešte potrebuješ aby si prežil?

Pasterizované mlieko vyrábajú z čoho podľa teba, keď nemáme kravíny? Videl si niekde kravské lajno na ceste alebo zacítil smrad keď ideš okolo novodobej "farmy"? Ja nikdy som nevidela ani len muchu, nie to ešte lajno. Tak skade berú výrobcovia mlieko ktoré ty kupuješ ako pasterizované? A to nehovorím o mliečnych výrobkoch pod ktorými sa len tak regále prehýbajú (niekoľko druhov jogurtov, syrov, tvarohy, bryndze) - a pritom v republike nenájdeš normálny kravín, nepočuješ búkanie, lúky sú zarastené lebo ich nemá kto spásť ako v Rakúsku Milky. Hlavná vec že nezamestnaní, neprispôsobiví berú podpory a prepíjajú ich v krčmách. Tie vidím, aj počujem až na chodník ale o kravíne, hydinárni ani chýru ani slychu v našej SR..........

Sú to len ukážkové farmy s 3-10 ks zvierat aby prilákali deti.
Llívia
05.08.14,08:29
Prvá sladká vec, s ktorou sa dieťa stretne, je materské mlieko.
lujza.j
05.08.14,08:36
A ty co si dnes taky agresivny co mas PMS:D:---
Ajk&
05.08.14,08:50
Trafil si klinec po hlavičke: je to biznis, krutý biznis, hyenizmus zarábajúci aj na tých najmenších - deťoch. A blbosti ich mamičiek ktoré si uľahčujú robotu a namiesto riadneho vypotenia angíny dajú decku - tabletku. Ale mi povedzte od čoho sú tie mamičky také unavené že stále potrebujú len si všetku robotu zľahčovať? Veď majú automatické práčky, rozprávku porozpráva DVD-čko, nákup môže urobiť aj tatko s papierikom v ruke a bude o 20 minút doma autom, netreba aby išli s ním ....., tovar sa dnes už nezháňa ale objednáva cez internet.

A stále nemajú čas!
korela
05.08.14,08:55
Nie, ale dajú sa kúpiť kvalitné syry, neúdené, netavené, vždy je lepší tvaroh, z neho nátierka, bryndzová nátierka, alebo čistý cottage. Aj mlieko z automatu. Trochu domácej organizácie postačí. Navyknúť dieťa na biely jogurt, keď tak lyžičku kvalitného medu alebo zmixovať s čerstvým ovocím v lete. Mozog potrebuje aj cukor, ale nie farbivá. Dá sa prifarbovať strava aj s normálnymi produktami.
Richard
05.08.14,09:01
Súhlas až na to že treba rozlišovať kto to myslí dobre (hoci na tom aj zarába) a kto robí všelijaké akože diéty a sľubuje len s cieľom vlastného obohatenia. Striedmo sa stravovať a všetko s mierou, čiže aj pestrosť stravy.

Žiadnu diétu netreba kým je človek zdravý, stačí striedmosť a dostatok pohybu.
Richard
05.08.14,09:04
Treba to stále pripomínať, propaganda, presne ako to robia reklamy a výklady.
Richard
05.08.14,09:06
čoskoro vydáme opravenú verziu týchto komentárov a hlasovania.
lujza.j
05.08.14,09:06
No tak to ano:)
Richard
05.08.14,09:07
Pijem ich s mierou, najradsej mam aj tak vodu z vodovodu s citronom.
sosak
05.08.14,09:10
Globálna epidémia
Obezita a nadváha sa stali epidémiou. Na svete existuje viac ako miliarda dospelých s nadváhou, a najmenej 300 miliónov z nich je klinicky obéznych. V Spojených štátoch je viac ako 65% dospelej populácie obéznych alebo trpí nadváhou. Vo Veľkej Británii má 75% ľudí nadváhu, 22% z nich je ohodnotených ako obéznych.
Jednou z hlavných príčin narastajúceho výskytu obezity sú zmeny v stravovaní za posledné desaťročia, rovnako ako obmedzenie fyzickej aktivity. Porcie jedla sa zväčšujú, sladené nápoje sú bežné a ľudia sú menej aktívni.
http://www.gsk.sk/gsk_focus_obezita.html

http://wp.sos-obezita.sk/
korela
05.08.14,14:34
Keď sa už hovorí o genetike černochov, ja si nespomínam na žiadnu tučnú Afričanku z Afriky a žiadneho domorodca v akokoľvek dokumente v necivilizovanej časti ich kontinentu.