kako001
04.08.14,18:00
Dobrý deň,

do 30.6.2014 som pôsobil v jednej eseročke ako prokurista. K tomuto dňu mala spoločnosť záväzky po splatnosti iba voči dvom veriteľom, pričom obaja veritelia boli spriaznenými osobami. Prvým veriteľom bola samotná materská spoločnosť so sídlom v zahraničí, ktorá je jediným majiteľom danej eseročky. Druhým veriteľom bola sesterská spoločnosť takisto so sídlom v zahraničí. Sesterská spoločnosť a naša eseročka mali tiež rovnakého konateľa. Pre úplnosť dodám, že hodnota týchto záväzkov bola vyššia ako hodnota majetku. Moja otázka znie: Bol som k 30.6.2014 povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu? Bude môcť správca konkurznej podstaty odo mňa požadovať zaplatenie sumy rovnajúcej sa dvojnásobku základného imania eseročky v prípade ak bude vyhlásený na eseročku konkurz v priebehu nasledujúcich 4 rokov?

Ďakujem za odpoveď.
jurmiro
04.08.14,17:40
Predovšetkým si treba ujasniť, či dlžník (označme ho "Vaša Sro") bol k 30.06.2014 v úpadku a ak áno v akej forme úpadku. Ak išlo o insolvenciu (platobnú neschopnosť) potom dlžník (Sro) nemá právnu povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu (a teda ani ďalšie osoby ako členovia štat. orgánu, likvidátor a zákonný zástupca). Ak by išlo o predĺženie, potom treba skúmať, či sú splnené podmienky podľa § 3 ods.3 ZKR. Dôležité je, že do sumy záväzkov sa nezapočítavajú záväzky, ktoré by sa uspokojovali v poradí ako podriadené pohľadávky, teda pravdepodobne ani dva záväzky Vašej Sro. Bolo by potom splnené že hodnota záväzkov Vašej Sro je vyššia ako hodnota jej majetku ? Ak nie, potom zrejme dlžník nie je v úpadku (všetky podmienky podľa § 3 ods.3 ZKR musia byť splnené súčasne). Ak dlžník nie je v úpadku, potom nie je daná ani povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu.

Odhliadnuc od tohoto mám za to, že zákon povinné osoby vymenúva taxatívne. Prokurista v zákone uvedený nie je a nemožno ho považovať za zákonného zástupcu.
kako001
04.08.14,18:57
Dobrý večer,

ak by sme záväzky voči spriazneným osobám (materská a sesterská spoločnosť) nezarátali, tak by spoločnosť nemala prakticky žiadne záväzky po lehote splatnosti. Na základe Vašej odpovede sa teda domnievam, že povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu som nemal. Ďakujem za odpoveď!
japt
04.08.14,19:18
Dobrý deň,
povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu má v mene spoločnosti štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu, likvidátor alebo zákonný zástupca. V zmysle §133 ods. 1 Obchodného zákonníka je štatutárnym orgánom sro jeden alebo viac konateľov. Z uvedeného vyplýva, že Vám ako prokuristovi táto povinnosť nevznikla, nakoľko ste nebol štatutárom, ale len prokuristom.

Pre úplnosť ešte uvádzam, že zákon o konkurze a reštrukturaizácii spája povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu s predlžením. Predlžením sa zjednodušene rozumie stav, keď spoločnosť má záväzky presahujúce hodnotu majetku a súčasne viac ako jedného veriteľa. Avšak do sumy záväzkov sa nezapočítavajú záväzky voči spriazneným osobám, teda pokiaľ mala spoločnosť len záväzky voči takýmto osobám, v zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácii v predlžení nebola a teda jej ani nevznikla povinnosť podať návrh

Advokátska spoločnosť s.r.o. (http://www.advokatskaspolocnost.sk).