wisdomspeaker
04.08.14,18:57
Má poskytovateľ služieb povinnosť preukazať prečo vznikol nedoplatok? Ak áno, v akej miere detailu?
Konkretne mi ide o rocne zuctovanie zalohovanych predpisov na byt. Poskytovatelom sluzieb myslim bytove druzstvo.
Podľa toho čo viem, tak nič nepredpisuje poskytovateľom služieb v akej forme majú zasielať faktúry,alebo koncoročné zúčtovávania.

Môj problém je, že poskytovaľ zasielal predpisy na mesačne platby vždy iba papierovou poštou. Rovnako ako aj koncoročné zúčtovania.
Potom sa však stalo, že v koncoročnom zúčtovaní vypočítal nedoplatok, no neuviedol jeho jednotlivé položky. Teda v zúčtovaní som už videl iba že za rok som dokopy zaplatil X eur, a mal som zaplatiť Y eur. Pričom jednotlivé položky boli rozdrobené iba v časti, ktorú som mal zaplatiť, nie aj v častiach ktore som naozaj zaplatil, tak aby som presne identifikoval kde nastalo zvýšenie ceny, alebo iný dôvod rozdielu.
Papierový predpis na základe ktorého to počítal však už neviem nájsť, a poskytovateľ služieb ho nie je ochotný zaslať elektronicky opäť. Aj keby som ten predpis našiel, stále považuje takúto formu zúčtovania za veľmi netransparentnú.
Výzerá približne takto:

------------------------------------------------------

Uhradené náklady za vyctovacie obdobie: 650 eur

------------------------------------------------------

Skutocne naklady pripadajúce na byt/rok: 860 eur:

Elektricka energia za spolocne priestory: 15 eur

Studena voda: 150 eur

atd.

------------------------------------------------

Vyuctovanie (860-650) - 210 eur

---------------------------------------------------



Z tohto zuctovania teda nikde nevidim, preco mam zaplatit nedoplatok, kde nastalo zvysenie ceny, aj ked som cely rok platil presne podla zalohoveho predpisu.




Ake sú moje možnosti?

Ďakujem
Chobot
04.08.14,20:57
Ide o ročné zúčtovanie zálohových predpisov na byt? Alebo o čo ide? NA takto zadanú otázku ti asi ťažko niekto odpovie. Treba byť konkrétnejší.
kopretinka
05.08.14,14:01
tak ako máš rozpísané skutočné náklady,tak musíš mať predsa rozpísané aj zálohové platby.......z toho sa vypočíta rozdiel a výjde ti preplatok alebo nedoplatok......čiže:elektrina v spol.priestoroch záloha napr.10,skutočne 15,rozdiel mínus5. Studená voda záloha 100,skutočne 150,rozdiel mínus 50....atď........
http://www.tzbportal.sk/sprava-budov/chybne-vyuctovanie-za-byt-vieme-ako-ho-reklamovat.html
wisdomspeaker
05.08.14,14:06
No problém je, že to tak nemám. Vo vúčtovaní zálohových platieb sa nachádzajú iba informácie ktoré som uviedol. Poskytovateľo si to tak možno počítal sám pre seba, vo vyúčtovaní to však neuviedol.
V ideálnom prípade si teda ja musím nájsť predpis z pred roka, potom si každú položku z neho vynásobiť počtom mesiacov a dostanem číslo, ktoré môžem porovnať s číslom ktoré poskyovateľ uvádza vo vúčtovaní že je potrebne zaplatiť. Jedine tak viem zistiť či nedoplatok vznikol kvôli elektrine, vode alebo niečom inému.
A môj príspevok bol o práve tom, do akej miery mám právo žiadať od poskytovateľa (bytového družstva) aby mi zaslal transparentné zúčtovanie.
kopretinka
05.08.14,14:16
to až teraz si dostal vyúčtovanie?doplnila som link do odpovede.zákon síce nestanovuje,ako má vyúčtovanie vyzerať,ale musí byť také,aby si si to vedel prerátať,čiže musia tam byť zálohy aj skutočné platby a musí tam byť aj údaj za dom a potom rozpočítanie na jednotlivé byty..........
Chobot
05.08.14,14:21
Aha, no už je to zrozumiteľnejšie a na takúto otázku ti viem odpovedať.

Začnem tým zálohovým predpisom.

Zálohový predpis vydáva správca bytového domu na základe prepokladaných nákladov domu. Tam je presne rozpísané, za akých položiek sa mesačný preddavok skladá. V prílohe ti prikladám vzor takého zálohového predpisu s presnými sumami a celkovou sumou (zároveň je tam aj vzor vyúčtovania za ten istý rok).

Teraz k vyúčtovaniu:

Správca je povinný 1x ročne najneskôr do konca mája vykonať vyúčtovanie nákladov za bytový dom. Vo vyúčtovaní uvedie položkovito náklady za daný byt (spoločné náklady predtým prepočíta podľa vopred stanoveného kľúča - buď paušálne na byt, podľa osobomesiacov alebo podľa plochy bytu). Vo vyúčtovaní uvedie sumu všetkých skutočne zaplatených preddavkov a celkovú sumu nákladov za rok. Od celkovej sumy nákladov odpočíta sumu uhradených preddavkov a dostaneš preplatok alebo nedoplatok.

Na ročnom zúčotovaní môže porovnať jednotlivé položky s predpisom, ale nie je to povinnosť - nevyplýva to zo zákona. Ak to správca neuvádza, konkrétne položky vo vyúčtovaní si môžeš porovnať aj ty na základe zálohového predpisu - ak si jednotlivé položky vynásobíš 12-timi.

Takže to, čo sa pýtaš, správca nie je povinný uvádzať na ročnom zúčtovaní, ale môže. Náš správca to tam uvádza - pozri prílohu.

Ak nemáš zálohový predpis, lebo si ho stratil, je to tvoj problém. Správca ti ho na začiatku zaslal. Ak je ochotný, môže ti ho vystaviť znovu, nie je to ale jeho povinnosť. Jedine, že by sa menila suma zálohovej platby z dôvodu napr. čerpania úveru a pribudla by tam nová položka. Alebo v prípade zmeny počtu osôb.

Treba ísť osobne za správcom počas stránkových hodín a požiadať ho o vyhotovenie kópie zálohového predpisu, nemal by byť s tým problém.

Ešte poznámka - ako som v úvode napísal - zálohový predpis vychádza len z PREDPOKLADANÝCH nákladov. Skutočné náklady môžu byť počas roka rozdielne (vyššie, nižšie), takže aj keď poctivo plaťíš zálohové platy v stanovenej výške, neznamená to, že nemôžeš mať nedoplatok. Vidíš to aj na tom vzore, ktorý som priložil.
sito
05.08.14,21:05
Mal by spraviť vyúčtovanie voči predpisu mesačných platieb, zároveň aj vyúčtovanie voči skutočným úhradám za príslušný rok.

Dom má spoločné úhrady a aj spoločné náklady.

1. Poplatok za správu domu. Preplatok nevzniká.
2. Preddavky do Fondu opráv. Preplatok nevzniká.
3. Úhrady za plnenia, služby. Len tu preplatok vzniká.

Správca, náš postupuje takto. Do konca mája dodá ročné vyúčtovanie, mesiac si stanovil reklamačnú dobu, Po jej uplynutí v júli vystaví na dvanásť mesiacov nový predpis mesačných úhrad. Platný od 1.8. xxxx. a tak dokolečka dokola.

Ak si dostal len to, čo píšeš, že 650 - 860 = -210 €, je to ozaj málo. A čo ostatní v dome, sú spokojní s takým prístupom informovanosti vás vlastníkov bytov v dome, spoluvlastníkov domu. Správe domu, správcovi v dome nič nepatrí. Ak sa jedná o SVB, áno. Dom je ich a sami si ho spravujú.
wisdomspeaker
06.08.14,17:37
Dakujem vsetkym za odpovede.
Odpovedou na moju otazku teda je, ze nemam vela moznosti ako spravcu "prinutit" zasielat zuctovanie v prehladnej forme a nemusiet si to vypocitavat sam. Neexistuje na to ziaden zakon, ani predpis.

Jedinou moznostou je sa spojit s ostatnymi a vyvijat tlak v zmysle zakaznik-poskytovatel.

Este raz vdaka.
Chobot
06.08.14,21:36
Presne tak, zákon nepredpisuje, v akej forme má byť vyúčtovanie a čo všetko má obsahovať. Niektorí správcovia si to zjednodušujú, ako sa len dá. Iný pekne rozpíšu všetky položky.

Vy ste klienti správcu, môžete si nájsť iného správcu.
sito
11.08.14,21:55
--- Hm, že presne tak, zákon nepredpisuje?

A ako si ty chceš sám vypočítať niečo z niečoho?

Podiel pre tvoj byt zo spoločných nákladov domu? A na základe čoho, ak nepoznáš všetky spoločné údaje, ktoré treba k jeho vypočítaniu?

Zamyslí sa nad týmto. ---

Spoločenstvo je povinné najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinné vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

--- V podstate je to to isté, akurát forma správy domu je iná. Ale, každá správa je to povinná vlastníkom, jednotlivým doručiť.

Zopakujem. Zvýrazniť nejde v komentári. Každý sám si musí. ---

Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

--- Logicky. Sú spoločné náklady domu. A správa domu nie je povinná zverejniť postup pri výkone vyúčtovania, rozpočítania spoločných nákladov domu na jednotlive byty? Ak nie, ozaj, ozaj je ten Zákon 182/1993 na 3,14ču! Alebo ten kto mu to uverí dostal od neho, správy domu, riadnu cez ... ---