Alenkalienka
04.08.14,20:00
Dobry den!
1/Chcela by som sa opytat čo pre mna znamena,ked som bola zamestnana s ulavou ako dlhodobo nezamestnana a pracovny pomer mal byt ukončeny 31.10.2014 ale bol ukončeny 24.6.2014 podla §68 ods.1 pism.b ZP.
2/Počas pracovneho pomeru som bola PN dlhšie ako 10 dni,SP mi poslala list na zaklade ktoreho som sa dozvedela že nedostanem od 11-teho dna žiadne peniaze čiže za čo som si mala vybrat lieky(PN trvala 2mesiace)???
3/Mal ma zamestnavatel informovat ako ma zamestnava a čo to pre mna znamena???
Katy a R
04.08.14,18:04
Zamestnávateľ ťa informoval o tom - že si zamestnancom s odvodovou úľavou. nemáš nárok na nemocenskú dávku, lebo nemáš žiadne nemocenské poistenie.
Alenkalienka
04.08.14,18:20
Ale mna neinformoval zamestnavatel,pri podpise zmluvy ani neskor ja som sa to dozvedela až na zaklade listu z SP ked som už bola PN!Je to v poriadku???
Katy a R
04.08.14,18:21
Máš to určite v zmluve - vedela si predsa, akú prácu ideš robiť - ako dlhodobo nezamestnaná? a aj na výplatnej páske to máš..
Alenkalienka
04.08.14,18:33
Nie nemam...a pasku som neštudovala...
Zuzanka_ba
07.08.14,18:15
kde je napísané že to musí byť v zmluve? v podstate to vyplýva zo zákona (povinne, ak spĺňa podmienky).
Zuzanka_ba
07.08.14,19:17
1/ Ak si bola dlhodobo nezamestnaná a splnila si aj ďalšie podmienky uvedené v zákone, zamestnávateľ ušetril na poistnom, ktoré musí za teba odvádzať do Sociálnej poisťovne. Takže, za dobu zamestnania si nemala platené:
- odvádzané na budúci dôchodok (starobný a invalidný)
- nemocenské poistenie - teraz vidíš následok
- poistenie v nezamestnanosti - pre prípadnú ďalšiu dobu keď by si bola nezamestnaná
Okrem toho, zdravotné poistenie platil za teba namiesto zamestnávateľa štát.
http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatel-nemusi-ziadat-sp-o-odvodovu-ulavu-pri-zamestnani-dlhodobo-nezamestnaneho/48411s56247c
K tomu ukončeniu pracovného pomeru: podľa zákonníka práce - podľa zamestnávateľa si závažne porušila pracovnú disciplínu. Ak s tým nesúhlasíš, máš ešte čas domáhať sa neplatnosti skončenia pracovného pomeru, teda konkrétne iba nárokov z neho. Čas je do dvoch mesiacov od skončenia pracovného pomeru, 23.8..
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-22-02-2014-a.html#68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

2/ Viď 1 - nemáš nárok, bohužiaľ

3/ Áno, mal, z dôvodu základnej slušnosti. No v zákone som nenašla vyslovene napísané, že je povinný ťa informovať. Okrem toho, mohla si si odvádzanie odvodov pozrieť na svojej výpl. páske. Čím nehovorím, že správanie zamestnávateľa je ok. Len už s tým nič neurobíš.

Ozaj, odkedy si bola zamestnaná? Od 1.11.2013? Lebo tieto úľavy na odvody sú len na jeden rok, a to je určite dôvod prečo si mala pracovný pomer len na dobu určitú.
Jana Motyčková
08.08.14,05:25
Zamestnávateľ o tom nie je povinný informovať zamestnanca. Odvodová úľava vyplýva priamo zo zákona (je priam povinná), ak sú splnené podmienky . Nedohaduje sa v pracovnej zmluve. Nárok na nemocenské pri odvodovej úľave nie je, dokonca tam vzniká povinnosť platiť si sám zdravotné odvody od 11. dňa PN (ak si zamestnávateľ správne splnil povinnosti voči ZP).
Dáša_
08.08.14,05:35
nuž, toto je až ťažko komentovať - celkom by ma zaujímalo, či tí, čo to v parlamente či na vláde navrhli domysleli, čo tým spôsobia. Lebo teda tieto dôsledky sú pre pár ľudí priam likvidačné.
Katy a R
09.08.14,12:07
podpisovala zmluvu ako dlhodobo nezamestnaná - vedela do čoho ide - nuž ale keď niekto nechce vedieť ...
Katy a R
09.08.14,12:14
myslím, že to len od stola narýchlo vymysleli - aby papierovo znížili dlhodobú nezamestnanosť (ide im o čísla - nie o ľudí) . Ale zase - niektorým pomôže zamestnať sa aj na krátky čas - už len kvôli návykom. A informovaní boli - aj na UPSVaR - aj vo všetkých médiách, že sa odvody neodvádzajú - a to viac zarobia;)
Mila123
09.08.14,12:28
Katy, bola by si prekvapená, to číslo je nejakých 3500 ľudí....nič moc, som zvedavá, že či k 01 11 2014 budú i naďalej pracovať, či im neukončia PPV......
Katy a R
09.08.14,12:41
- tak len veľký humbuch okolo toho - že ako pomohli ľuďom ... a výsledok - ????
Janiela
19.12.14,04:12
Pochopila som dobre, že ani pri prípadnom tehotenstve mamička nebude mať nárok na materskú dovolenku?
ivka70
19.12.14,06:23
Pochopila.
Narok na maresku vyplyva z nemocenskeho poistenia (aspon 270 dni v poslednych 2 rokoch pred porodom) a nejake NP musi zaroven existovat.
Tato podmineka nie je splnena.
Janiela
19.12.14,06:30
ďakujem
ivka70
19.12.14,06:33
Teda este upravim: narok na matersku dovolenku mat bude - na to staci byt zamestnana, narok na materske nie, az na rodicovsky prispevok odo dna narodenia dietata.