holv
04.08.14,23:05
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či by mi niekto vedel poradiť čo za chrobaka je na obrázku. Takýto hmyz sa nám objavil v sene a dokonca aj v dome. Sú to malé asi 1mm chrobaky. Sú čierne a ich mladé sú priesvitné. Na fotke sme ich 100x zväčšili na synovom mikroskope. Ďakujem za odpoveď.
Chobot
05.08.14,06:16
Podľa všetkého ide o ploštice. Len tá veľkosť - samice bývajú až 5 mm veľké. Možno sú to len samci a mláďatá, tie majú cca 1-2 mm a sú priesvitné.

http://www.sury.eu/caste-dotazy/97-jak-vypada-stenice-domaci-a-co-byste-o-tomto-nocnim-parazitu-meli-vedet/
holv
05.08.14,09:15
Dakujem za odpoved, tiez som myslela najskôr, ze ide o ploštice, no to by sme boli dostipani, a títo naši nevitani hostia nerobia zle, len sa prechádzajú a obtazuju svojou pritomnostou. Tie chrobaciky na odkaze, ktory ste mi poslali su podstatne vacsie, tie "nase" su uplne malicke, mensie ako spendlikova hlavicka. A neukazal sa ziaden vacsi, ako spominate - samicka.
vlado 33
05.08.14,17:07
Je veľký problém vyhubiť ploštice svojpomocne. Najlepšie ihneď kontaktovať deratizérsku firmu lebo sa ti rozlezú všade. Skontroluj si ráno štípance na tele, živia sa krvou a zdržujú sa v blízkosti človeka, posteľ, gauč, obrazy nad posteľou atď. Ploštice v bytoch najčastejšie prenášajú lastovičky pokiaľ máte pri okne hniezdo.
holv
13.08.14,18:51
Dakujem za reakciu, no opakujem nebudu to plostice, nakolko niesme dostipani a v dome sme mali len par jedincou. Najviac ich je v hospodarskej budove v sene... Co by to prosím mohlo byt?
vlado 33
13.08.14,21:13
Neviem si pomôcť ale na obrázku vidím mladú plošticu. Skontroluj lemy na látkach v posteli, úložný priestor, v rohoch či sa nenachádzajú výkaly (čierne malé fľaky- bodky). Tak isto priestor kde trávite voľný čas, napr. sedaciu súpravu. Človek nemusí mať štípance pokiaľ nie je pokožka citlivá štípance. Buď kontaktovať deratizérov (bude to drahé niekoľko desiatok až stoviek €). Alebo nakúpíť toto: http://www.agrona.sk/cyper-05-em-500-ml-nahradna-napln , striekať nie rozprašovačom ale striekacou pištoľou, či už elektrickou alebo inou. Na obytnú časť počítaj zhruba 5 - 10 fliaš a hospodársku neviem. Účinná doba je pokiaľ pamätám 3 týždne. Vystriekať každý kút okolo postele, gaučovky, obrazy, proste všetko kde odpočívate.
korela
14.08.14,06:45
Takí malí lesklí čierni a sú všade aj po stenách?
Neškodní, ja som našla ložisko v levanduli. Nemáš niečo v spálni, alebo proste tam kde sú? My sme ich mali v destskej izbe. Zlikvidovala som levanduľu a zmizli aj sami neviem kam. Oni neštípali, žili si svoj život. Nemáte v sene nejaké kvety?