bettyna
05.08.14,08:22
vystavili sme v tomto roku 2 faktury za polnoh.produkty aj s dph. neskôr sme zistili ze sa jednalo o prenesenu danovu povinnost. teda na faktúrach nemala byt dph ale mal si ju odberatel sam zdanit. ako spravne postupovat dalej? odberatel chce od nas aby sme opravili faktury a poslali mu nove. on u seba spravil dodatoč.dan.priznanie a odviedol dph.
dakujem vopred za odpoved
Tweety
05.08.14,06:25
Vystaviť dobropisy pôvodných faktúr a vyfakturovať správne.

bettyna (Dnes 09:38) dakujem za odpoved. ale faktury boli vystavene este v 3.mesiaci tohto roka, mozem ich vydobropisovat a nanovo vystavit teraz v auguste? a co s danovym priznanim? podat dodatocne alebo to zahrnut do nového aktual.mesiaca?

bettyna (Dnes 09:38) dakujem za odpoved. ale faktury boli vystavene este v 3.mesiaci tohto roka, mozem ich vydobropisovat a nanovo vystavit teraz v auguste? a co s danovym priznanim? podat dodatocne alebo to zahrnut do nového aktual.mesiaca?

Pozri § 25 Zákona o dph.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane. Ak sa pri oprave základu dane nevyhotovuje doklad o oprave základu dane, uvedie sa rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nastala skutočnosť, ktorá má za následok opravu základu dane.
bettyna
05.08.14,06:38
dakujem za odpoved. ale faktury boli vystavene este v 3.mesiaci tohto roka, mozem ich vydobropisovat a nanovo vystavit teraz v auguste? a co s danovym priznanim? podat dodatocne alebo to zahrnut do nového aktual.mesiaca?
Tweety
05.08.14,06:47
doplnila som do príspevku
bettyna
05.08.14,07:16
dakujem , rozumiem tomu spravne? do riadneho danoveho priznania alebo ma sprati opravne ci dodatocne danove priznanie?
lebo odberatel u seba spravil dodatočne danove priznanie
Tweety
05.08.14,07:31
a na akom základe spravil DDP keď nemal doklad?
bettyna
05.08.14,07:52
mal stanovisko z colného uradu, ze sa jedna o polozku, na ktoru sa vztahuje prenesena danova povinnost, ktore obdrzal az teraz
Tweety
05.08.14,07:55
to nestačí, nedostal dosklad od vás, potom musíte do toho obdobia urobiť aj vy dobropis
bettyna
05.08.14,09:22
teda spravit do minulého obdobia dobropis, novu spravnu fakturu a aj dodatocne danove priznanie do toho stareho mesiaca? rozumiem tomu dobre?
mondes
05.08.14,09:39
Tweety a nebolo by jednoduchšie poslať opravené faktúry ako to žiada odberateľ a urobiť DDP k DPH za to obdobie? A odberateľovi nech pošlú dodatočne už opravené faktúry so správnymi dátumami. Podľa mňa je všetko na dohode.
bettyna
05.08.14,09:50
no len ako opravit faktury s minulého obdobia? dobropis + nova faktura alebo mozem vstupit a opravit uz vystavenu a zauctovanu fakturu? system ma pusti
mondes
05.08.14,10:19
Ak je možná dohoda s odberateľom, že tie pôvodné faktúry jednoducho zahodíte a opravené faktúry mu pošlete, tak áno, môžte vstúpiť a opraviť už vystavenú faktúru. A následne urobiť DDP k DPH a dodatočný KV. Veď odberateľ už podal DDP k DPH, takže on už čaká len na tie opravené faktúry a si ich v účtovníctve opraví. Jednoducho, všetko je o dohode. Ja by som to asi takto riešila.