rejdicka
05.08.14,11:07
Chceme kúpiť byt, na ktorý je uvalená exekúcia zo zdravotnej poisťovne a úradu práce. Byt predáva realitná kancelária, ktorá nás na to vopred upozornila. Postup by bol taký, že by sme majiteľom na základe zmluvy poskytli hotovosť na vyplatenie exekúcií, v ktorej by sa do určitého dátumu zaviazali byt "vyčistiť", aby na LV neexistovali žiadne ťarchy a následne by sme ho odkúpili. V prípade, že by si záväzky majitelia do daného dátumu nevysporiadali, realitná kancelária sa nám zaväzuje danú zálohu vrátiť v plnej výške. Chcem sa spýtať či má niekto s takýmto postupom skúsenosti a na čo si treba dať pozor. Ďakujem
misoft
05.08.14,09:16
Niečo podobné: http://www.porada.sk/t248497-chcem-kupit-dom-ktory-je-pod-5-exekuciu.html
http://www.porada.sk/t248441-zalozne-pravo-na-pozemok.html - týchto tém je tu spústa.
Dá sa to, ale kde je istota, že naň nebude ešte iná exekúcia? Budete i tú vyplácať? Kde je istota, že ten byt bude už "čistý"? Zásada je - kupovať od RK LEN čistý byt, bez akýchkoľvek ťárch a vecných bremien. A mať to najskôr všetko na papieri - LV MUSÍ byť čistý....
Rada (môj názor): opatrne s tým, radšej počkať, kým sa to dá do poriadku, potom kupovať. Vy nie ste povinní za niekoho vyrovnávať dlhy.
Ajk&
05.08.14,09:16
By ma zaujímalo ako zistíte celkové náklady na dve exekúcie, veď jeden exekútor stihne "zožrať" svojimi nárokmi takmer celý byt. A keď sú dvaja ......... Ako vám realitka zaručí že suma je konečná, dvaja exekútori nasýtení. A nemajú ešte nároky aj nejaké nebankovky, lebo obyčajne ľudia ktorí majú dlžoby si myslia že pôžička z nebankovky ich zachráni.

V dnešnej dobe keď je prebytok bytov na trhu, by som asi neriskovala do budúcnosti nejaké problémy. Misoft dobre radí, predávajúci potrebujú takých kupujúcich ktorí platia v hotovosti, úver banka nedá pokiaľ vidí na LV ťarchu. Tak za aké peniaze kúpite ten byt?
rejdicka
05.08.14,09:27
misoft- písala som, že najprv by museli odstrániť všetky ťarchy a bremená z LV. To vieme aj my, že by nám nedala banka úver na taký byt. Preto sa pýtam či má s tým niekto skúsenosti ak rozumiete.
misoft
05.08.14,09:30
Viem, že sa chcete zabezpečiť tým LV - ale pokiaľ je jedna exekúcia, nie je zaručené, že po X rokoch nevyskočí ešte ďalšia.
Lebo ako sa to tu stáva - jeden deň je LV čistý ako kryštáľ a o pár dní tam "záhadne" pribudne nejaká ťarcha.....
willma
05.08.14,11:42
Dušan, po x rokoch už môže vyskočiť akurát tak čertík z krabičky - pre nového majiteľa je to nepodstatné. Krátenie veriteľa je to len v prípade špekulatívneho predaja niekomu z blízkeho okolia, resp prevod na príbuzných v priamom rade. A okrem iného, už je zákonom znemožnené uvaliť exekúciu na byt pri pohľadávkach hlboko pod cenu bytu ak sa nemýlim. Takže kľudne môže do toho ísť. Mám skúsenosť.
právnik-probono
05.08.14,15:57
Môj názor je taký, že kto má dve exekúcie, je tam vysoký predpoklad a riziko, že ich má reálne viac, len o nich neviete, pretože na ne nie je exekučné záložné právo v katastri nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť ako taká tiež podlieha exekúcii (aj keď so súhlasom oprávneného veriteľa) a pri doručení upovedomenia o exekúcii exekútor ZAKAZUJE disponovať povinnému so všetkým majetkom, vrátane nehnuteľného. To, že poskytnete zálohu na byt, z ktorej sa uspokoja exekučné plomby na nehnuteľnosti je pekné, ale kto vám zaručí, že do doby, kým kataster nevymaže exekučné záložné práva (nakoľko to ide záznamom, má nato až 60 dní!!!) + doby, počas ktorej si následne budete vybavovať napr. HÚ, tam nevyskočí ďalšia exekúcia, ktorú vám predávajúci zatajil? Nehovoriac o tom, že ak sa môj, v úvode avizovaný, predpoklad naplní a príde na rad ďalšia exekúcia, predaj bytu môže byť veriteľom na súde spätne odporovateľný. A potom dopadnete tak, že nebude mať byt a peniaze si môžete "ťahať" naspäť od zadĺženého predávajúceho, ktorý sa vám bude smiať do tváre, že prinajhoršom bude mať ďalšiu exekúciu!

Túto problematiku rozoberám v tejto téme: http://www.porada.sk/t246650-bude-dedit-ale-ma-exekucie.html

Prečítajte si ju.
rejdicka
07.08.14,11:17
Ďakujem za odpoveď . A ešte sa spýtam, čo v prípade, že by byt odkúpila najprv realitka, vyplatila exekúcie (známe), a potom by byt odpredala nám? Menilo by sa tým niečo?
aktaK
07.08.14,11:32
a to ktorá realitka robí taketo sluzby?
rejdicka
07.08.14,11:33
Neviem či chcete názov alebo...?lebo ak len rýpete, tak to mi nepomôže ďakujem.