Bubina05
05.08.14,12:01
Nie som uctovnik, ale velmi chcem poprosit niekoho zorientovaneho, ci by mi neporadil ohladom nasledujuceho pripadu: manzel aj manzelka obaja podnikaju ako zivnostnici. Prijem maju okolo 18-22 tis. EUR rocne./osoba. Uplatnuju si pausalne vydavky, lebo pracuju z domu ako prekladatelia a tam vela vydavkov nenarobia. Bolo by mozne, aby sa vzajomne zamestnali? Ak som to pochopila spravne, plat, ktory by si platili by potom mohol byt vydavkom. Co s ostatnym prijmom, ako by sa z neho vypocitali dane a odvody? Je takyto postup vobec mozny a oplatilo by sa to v konecnom dosledku? Velmi by mi pomohlo vysvetlenie s orientacnymi cislami. Vopred dakujem.
Tweety
05.08.14,10:04
Živnostník- zamestnanec, toto spojenie nie je možné. Živnostník je vlastne dva v jednom, aj zamestnávateľ (sám sebe alebo iným, zamestnanec živnostníka( seba). Takže manžel by mohol manželku a opačne.
Bubina05
05.08.14,10:08
cize teoreticky by mohli, ak by mali ZL na iny predmet cinnosti, ale nie ak maju rovnaky predmet cinnosti?
Bubina05
05.08.14,10:15
Trochu som zmatena z vasej odpovede - teda konkretne moze manzel zamestnat manzelku, aj ked maju zivnost na rovnaky predmet podnikania teda preklad? Pricom to iste by urobila aj manzelka / zamestnala by manzela ... atd. ako som uz opisovala vyssie
Mila123
05.08.14,10:19
Trochu som zmatena z vasej odpovede - teda konkretne moze manzel zamestnat manzelku, aj ked maju zivnost na rovnaky predmet podnikania teda preklad? Pricom to iste by urobila aj manzelka / zamestnala by manzela ... atd. ako som uz opisovala vyssie
áno, Tweety odpovedala......
Jana Motyčková
05.08.14,10:33
To by si nepomohli.
Bubina05
05.08.14,10:35
Prave to som chcela vediet - ci by si pomohli, alebo by to bolo rovnake, ci dokonca este horsie?
EvaB
05.08.14,10:37
Je tu ešte jedna otázka-či sa to vyplatí.
Pripustime, že sa vzájomne zamestnajú a budú vyplácať jeden druhému mzdu.
-obidvaja mesačne odvedú za toho druhého odvody a daň
-sami ako SZČO budú musieť platiť poistné SP+ZP podľa predošlého roka
-ako SZČO budú musieť podať daňové priznanie a to súčet zo závislej činnosti a z podnikania
Predpokladám, že odvody z oboch druhov príjmu budú vyššie, len ako zo SZČO, nakoniec možno čistého bude menej.
Za zváženie by stála aj nová sro , bez zamestnancov, ak by mohla túto činnosť vykonávať. Časť príjmov robiť ako SZČO do výšky výhod z paušálu a primeraných odvodov, zbytok cez sro, Do sro reálne materiálové a iné náklady, zisk zdaniť. I pri vyššej dani (22%) by to mohlo byť lepšie. Príjem pre odvody u SZČO si samozrejme zvoliť podľa vlastnej potreby s ohľadom napr. na budúci dôchodok.
Bubina05
05.08.14,10:59
Ale, ak by si po zdaneni z sro vyplatili zisk, museli by este z toho zaplatit aj odvod do ZP, vsak?
Tweety
05.08.14,11:01
ÁNo.
Bubina05
05.08.14,11:04
Velmi pekne vsetkym dakujem za odpovede, dufam, ze som vas nerozculila neodbornostou mojich otazok, pracujem v uplne inom odbore a potrebovala som sa aspon trosku dostat do obrazu.