OlgaM
05.08.14,14:55
Ahojte, stretol sa už niekedy niekto s takým prípadom, že človek nie je evidovaný v žiadnej zdravotnej poisťovni, nemá kartičku poistenca, nie je evidovaný na úrade práce ani sám neplatí ZP a žiadna poisťovňa ho nenaháńa? Údajne bol naposledy vo VšZP pred xy rokmi, v minulosti mu ukradli doklady a on nič neriešil okrem občianskeho preukazu. Dá sa s tým niečo robiť, že by sa išiel do nejakej poisťovne prihlásiť? Na stránkach https://portal.udzs-sk.sk/system.aspx?module=verification&page=insuree sa dá pekne overiť poistný vzťah no toho človeka nenašlo. A ak sa aj pôjde prihlásiť,zistí sa, že roky neplatil a budú od neho spätne vymáhať za xy rokov. Dá sa s tým niečo robiť, neviete niekto poradiť?
Mila123
05.08.14,12:58
počkám si na ten "zázrak"
Tweety
05.08.14,13:00
Kedže nie je nikde prihlásený, nikto ani poistné nežiada. AK sa prihlási ako samoplatiteľ, musí platiť( kedže ZP je povinné), ak nie, penále, dlžnú sumu bude poisťovňa vymáhať
ivka70
05.08.14,13:02
A ten clovek zije z coho? Nikde nepracuje, nepodnika, nepobera davky v hmotnej nudzi, nie je na dochodku a pod.?
Jana Motyčková
05.08.14,13:03
Vymáhať budú, pokutu dostane.
A za tie roky nebol chorý, u lekára?
Doplňujem - reakcia na Chobota :
Povinné verejné zdravotné poistenie začína narodením, končí úmrtím, s výnimkou práce v zahraničí a pod. Aj v príapde zahraničia povinné poistenie vzniká odo dňa nasledujúceho po skončení poistenia v zahraničí.
Poistenec má povinnosť do 8 dní podať prihlášku (napr. pri návrate zo zahraničia). Ale aj keď ju nepodá, resp. aj keď ju podá neskôr, zdravotné poistenie vykonáva poisťovňa, v ktorej podal prihlášku a poistenie vykonáva spatne odo dňa vzniku poistenia (narodenia, návratu zo zahraničia), nie až od podania prihlášky. ZP je povinná oznámiť porušenie tejto povinnosti ÚDZS.
V tomto prípade sa obávam, že ÚDZS pokutu neodpustí.
Poistné bude vymáhať poisťovňa, aj keď podal prihlášku neskoro, vykonáva poistenie od vzniku poistenia, nie od podania prihlášky.
OlgaM
05.08.14,13:30
no veď práve, že nebol
OlgaM
05.08.14,13:32
a teraz sa bojí prihlásiť kvôly tej dlžnej sume
Chobot
05.08.14,13:32
Len mi je divné, že kedysi bol vo VsZP a teraz nie je nikde. Ako mu zaniklo poistenie? Ak mi pošleš cez SS jeho rodné číslo, viem ti overiť na stránke UDZS jeho poistné vzťahy aj spätne od roku 1997 (to či ty si overuješ aktuálne, po prihlásení ja mám pristup aj do histórie).


Ak skutočne nie je v žiadnej poisťovni, nech sa ide prihlásiť do ktorejkoľvek zdravotnej poisťovne. Bude poistený od toho dátumu, kedy sa registruje, spätne od neho nebudú vymáhať poistné, lebo nebol ich poistencom. Keďže nebol poistencom ani jednej, žiadna nebude vymáhať poistné.

Sú takí ľudia, čo nie sú nikde poistení, nie je jediný. Takí majú nárok len na základné - neodkladné ošetrenie.

OlgaM, kľudne ho pošli poistiť sa, nemusí sa báť žiadneho spätného poistihu. Jednoducho ho poistia a od daného dňa platí poistné. Je to na betón tak, teraz som to overoval u nás na registri poistencov.
Chobot
05.08.14,13:36
Pokutu môže dostať jedine z UDZS, aj to pochybujem. ZP nemá legislatívnu oporu na udelenie pokuty za to, že niekto nie je poistený.

Ani poistné nebude nikto vymáhať - veď nebol poistencom žiadnej poisťovne. Za čo by vymáhali poistné, ak nebol poistencom? Jedine, že by sa zistilo, že je stále poistencom VsZP - vtedy by VšZP mohla vymáhať poistné. Ale OlgaM píše, že nie je nikde poistený.
OlgaM
05.08.14,14:09
neviem,či sa voľakedy odhlasil alebo ako vôbec vypadol z poistného systému ani on sám to nevie, je to jednoduchý človek, je mu všetko jedno a nič nerieši, a keď sa prihlási do niektorej poisťovne - môže hocikedy, alebo až od 1.januára?
Tweety
05.08.14,14:13
môže hocikedy, len zmeny sa robia k prvému dňu nového roka
OlgaM
05.08.14,14:16
presne tak - "oficialne" nepracuje, nepodniká, nič nepoberá....
lujza.j
05.08.14,14:21
a čože sa zrazu chce poistiť?!doteraz mu to nechýbalo....
OlgaM
05.08.14,14:27
no chceme mu pomôcť, veď nemôže takto byť stále a jeden SZČO by ho aj aspoň na brigádu zobral robiť, ale keď sme zistilii tento problém - nemá kartičku poistenca
a teraz aj z DOHODY sa odvádza do ZP - tak preto sa radím ako postupovať
Chobot
05.08.14,14:30
Zajtra nech zbehne do niektorej ZP a prihlási sa.
OlgaM
05.08.14,15:19
...a fakt sa nemusí báť nejakého postihu?a bolo by lepšie prihlásiť sa radšej v inej ZP ako vo všeobecke? a potom asi aj na úrad práce,aby nemusel zatiaľ platiť ako samoplatiteľ, kým si nájde riadnu prácu
Mila123
05.08.14,16:11
aby som bola v obraze, z čoho žil? kde doteraz bol? vôbec nepracoval? nebol vyhlásený za mŕtveho?(napr)
korela
05.08.14,16:33
Tento človek mohol byť aj bezdomovec, žiť na ulici. Je vidno veľkú snahu ho opäť zaradiť do pracovného života a zrejme to ten človek aj chce. Ktovie. OlgaM vie čo robí.
Ale fakt treba dobre preveriť, aby sa to na neho nezosypalo. Ak sa raz zakopne, horšie sa vstáva. A že sa doteraz nepoistil, nemal asi z čoho platiť. Ale keď Chobot preveril situáciu, tak to bude v poriadku.
OlgaM, ak ste z nejakého OZ, tak byť vami, idem sa v jeho mene spýtať na inštitúcie i sama s tým, že im nepoviete jeho meno. Normálny človek by to mal chápať a spolupracovať. Ak bol bezdomovcom, tak sa ísť poradiť hoci i so Mgr.Sandrou Tordovou. OZ Proti prúdu. Majú more skúseností s nimi.
Katy a R
05.08.14,17:34
čo by mal uviesť - dôvod prihlásenia? môže kľudne povedať, že nebol v systéme ? - aby teda nepýtali spätne?
Chobot
06.08.14,06:51
Olga, pošli mi jeho RČ do SS, pozriem spätne, kedy bol naposledy poistený a možno zistím, prečo ho vyradili.
Jana Motyčková
06.08.14,09:40
Doplnila som odpoveď
Chobot
06.08.14,10:09
Ideš podľa zákona, alebo podľa praxe? Lebo som to zisťoval priamo v ZP, kde robím, ako to berú na registri poistencov. Ak doteraz nebol poistený, poistíme ho odo dňa, kedy sa prihlási. To, že doteraz nebol poistený, neriešime. Nebol náš poistenec, neuhrádzame za neho zdravotné poistenie a ani od neho nevymáhame poistné. Prakticky si to ani neviem predstaviť - ten človek, čo som ho lustroval, asi nikdy ani poistený nebol. A to som pozeral od 1.1.1997. Keby teraz prišiel k nám, odkedy podľa teba máme od neho vymáhať poistné? Od roku 1997? 1989? Alebo od roku, kedy vznikla zdravotná poisťovňa?

Aj to nahlasovanie UDZS - to je v elektronických dávkach. Poisťovne nebonzujú individuálne každého poistenca. Keby UDZS riešil každého poistenca, ktorý si nesplnil povinnosť do 8 dní nahlísiť zmeny v ZP, tak by asi 30% populácie muselo dostať pokuty. Strašne veľa ľudí prešvihne tento termín - niektorí z lajdáckosti, niektorí jednoducho zabudnú alebo nevedia o tom.
Jana Motyčková
06.08.14,13:11
S týmto typom praktickú skúsenosť nemám. Či si ZP plní povinnosti zo zákona (bonzovanie) to neviem. Ak ZP nevymáha poistné v týchto prípadoch za predchádzajúce obdobie, dobre, len je riziko, že o päť rokov si to rozmyslí a vymáhať začne, nárok na to má. Tiež môže byť problém, že ak toto staré poistné zaplatené nie je, nemá ten človek nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti, okrem neodkladnej.
Chobot
06.08.14,14:10
Pokiaľ si u nás začne platiť poistné od prihlásenia, budeme mu preplácať všetky úkony zdravotnej starostlivosti.

Inak som ho pozeral vo všetkých možných registroch od roku 1997 a skutočne ten človek nikde nefiguruje. Nechápem to, ako mohol zo systému vypadnúť.