palyo49
05.08.14,16:51
veronikasad
05.08.14,15:02
dôvod zadržania VP ?
právnik-probono
05.08.14,15:33
1)v priestupkovom konaní je maximálna doba zákazu činnosti 5 rokov (60 mesiacov). Máš teda viac nezávisle od seba sankcií zákazu činnosti, ktoré spolu činia 66 mesiacov a pritom aj sankciu pokuty?

2) alebo ti súd udelil trest zákazu činnosti (ten môže až na 10 rokov) a pritom ti uložil peňažný trest?

Pri bode 2), vzhľadom nato, že uvádzaš, že "pokutu" si neplatil predpokladám, že súdom uložená nebola, inak by sa ti peňažný trest premenil na trest odňatia slobody a sudca by rozhodol o jeho výkone.

Takže ako to je?
Mila123
05.08.14,15:42
prečo máš zadržaný VP? za alkohol?
buchač
05.08.14,16:02
Jedno vylučuje druhé .

1. Áno máš možnosť, je možné požiadať o vrátenie VP aj skôr.
Záleží ale aj od okolností, dôvodu, za ktorý bol odňatý. Lebo nie je priestupok ako priestupok., sú dané určité podmienky.

2. Že si nezaplatil, to je Tvoj problém.

Takže v prvom rade je potrebné vyplatiť pokutu a až potom sa starať o vrátenie VP.
Nevravím už ani o tom, že neplatičovi pokuty hrozí ( môže ) kľudne aj exekúcia.


Príklad z mojej skúsenosti.
Minule som som prekročil rýchlosť o vyše 30 km/h , kde sa jedná " o obzvlášť závažné porušenie dopravných predpisov "...Policajt mi vyrúbal 130 € pokutu, ktorú som ukecal na nižšiu sumu, ktorú som ale nemal cash. Scaner na karty zasa hliadka nemala. Čiže dve možnosti :
1. Odobratie VP a jeho následné vrátenie po zaplatení pokuty.
2. Vypísanie šeku s upozornením na jeho zaplatenie do 15 dní, inak hraoziace sankcie.
Hneď na druhý deň som bol na pošte. Samozrejme, že tie pokutové lístky a aj šek som si ofotil pre prípad, ak by došlo k nejakým problémom zo strany polície, nakoľko aj to sa už poniektorým stalo.
Mila123
05.08.14,16:05
Juraj o koľko ti zľavili????
misoft
05.08.14,16:06
No keďže je to dlhšia doba - tak sa nevyhne opakovaniu autoškoly..... pri 66mesiacoch je 1/2 33 mesiacov - dosť dlhá doba. Takže ak je zadržaný dlhšie ako 12 mesiacov = opätovne autoškola a skúšky!
palyo49
05.08.14,16:38
nedaly mi penažny trest kvôly tomu mi daly taky vysoky trest?
palyo49
05.08.14,16:40
nedaly mi penažny trest preto mi naparily 66mes?
právnik-probono
05.08.14,16:42
pán zadávateľ! odpovedaj k veci, inak ti neviem a ani nikto iný spoľahlivo poradiť. sám píšeš o pokute tak asi si nejakú dostal. zákaz šoférovať máš od dopravného inšpektorátu alebo od súdu?
palyo49
05.08.14,16:42
nafukal som 1.10promile?
palyo49
05.08.14,16:44
ano 1.10promile?
právnik-probono
05.08.14,16:45
či to mám chápať tak, že pokutu ti nedali vôbec žiadnu? (to "...pokutu som neplatil..." sme pochopili tak, že pokutu ti dali, ale ešte si ju nezaplatil)
buchač
05.08.14,16:45
Miluš, poviem inak.

Ak je jeden slušný, PRIZNÁ si priestupok, tak sa dá zjednávať.
Takže som bol slušný, zanadával si iba na seba, nasypal si popol na hlavu....a potom začal zjednávať. Ono sa to nedá popísať, to by si musela vidieť. ;) :D
Ale zatiaľ sa mi vždy podarilo ukecať to na minimum, že ani čierny bodík nešiel do karty.
To minimum, pod ktoré nešiel ešte žiaden dopravák je 50 €. Taká pokuta bola aj teraz za prekročenie na 50-ke, kde som šiel podľa radaru 74 km/h.

Pridám minuloročný priestupok .
Mimo obce na 90-ke som šiel vyše 160 km/h...pokuta bola po zjednaní tiež 50 €.
Lenže tu boli iné okolnosti, ktorými som operoval...išlo o " krajnú núdzu " a tam je už iný pohľad na situáciu.
misoft
05.08.14,16:46
právnik-probono
05.08.14,16:48
keďže to bolo nad 1 promile, tak potom ti zákaz šoférovať musel dať súd. Vtedy by tých 66 mesiacov bolo OK, aj keď čo sa týka výšky zákazu, zdá sa mi to príliš vysoké. Maximálne dávajú do 2 rokov. Pri chlaste ZABUDNI!!! na upustenie od zvyšku trestu!!!
lujza.j
05.08.14,16:49
sa nehanbíš ....tu napíšeš že si samo živiteľ 7 člennej rodiny a sadneš pod vplyvom alkoholu za volant.....teraz ako čo sa tu máme rozrevať....nato si mal myslieť predtým!
buchač
05.08.14,17:16
OPONUJEM !

Nie jeden už dostal odpustenie, zmiernenie trestu po určitej dobe. Samozrejme, že sú tam aj iné okolnosti.

Poznám ( osobne ) nie jeden prípad, kde bola doba trestu skrátená.
právnik-probono
05.08.14,17:17
Dobrý deň, na základe doplnenia zadania otázky (komentáre pod zadanou otázkou) a skutočnosti, že dychová skúška na prítomnosť alkoholu bola u vás s kladným výsledkom nad jedno promile, predpokladám, že ste bol trestne stíhaný za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa §289 Trestného zákona a následne vás z tohto trestného činu súd uznal aj vinným a odsúdil na trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu o výmere 66 mesiacov. Keby vás totiž neriešil súd, ale dopravný inšpektorát, tak ten zo zákona nesmie uložiť vyššiu sankciu zákazu činnosti ako 60 mesiacov (5 rokov). V doplnení otázky ďalej uvádzate, že vám nebol uložený peňažný trest vzhľadom na vaše životné pomery. K tomuto uvádzam, že je pravdou, že jedna z podmienok uloženia peňažného trestu je finančná "solventnosť" páchateľa trestného činu, ale mimo tejto podmienky je potrebné splniť aj podmienku, že vzhľadom na povahu spáchaného prečinu a možnosť nápravy vám súd nepovažuje za potrebné uložiť trest odňatia slobody. V opačnom prípade trest odňatia slobody uloží a prípadne ak splňujete zákonné podmienky tak aj v zápätí podmienečne odloží. Prečo súd u vás upustil od TOS mi nie je známe a takisto je záhadné, prečo ste dostal tak vysoký trest zákazu činnosti. Mal ste už záznam za alkohol v minulosti? Alebo ste v minulosti mali dopravnú nehodu, pri ktorej ste niekoho usmrtil pod vplyvom alkoholu? Ak áno, v tomto prípade súd sa musel pri určovaní trestu hýbať v hornej polovici trestnej sadzby, ktorá je v rozmedzí 1 - 10 rokov (66 mesiacov je teda OK!). V prípade ak máte za posledných 10 rokov záznam za alkohol (či v správnom alebo súdnom konaní), súd vám žiadosť o upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá (tzv. žiadosť o polovičné odpustenie) s určitosťou zamietne!
právnik-probono
05.08.14,17:27
buchi si chlapík! objednávam si u teba školenie na vyjednávanie s policajtmi! :-)
právnik-probono
05.08.14,17:34
tym ze dostal tak vysoky trest je velky predpoklad ze uz zaznam za chlast mal (vid moj post) a tam zabudni na odpustenie! max. tak individualnou ziadostou o milost u prezidenta. a u toho tiez podla mna nepochodi, este ziaden prezident SR neudelil milost na zakaz soferovania pri chlaste! (vid stranku prezident.sk). Tych, ktorych poznas ty, tak bud mali sakra dobre znamosti, alebo to stihali pred platnostou zakona, ktory zakazuje odpustenie pri recidive, alebo to bolo len ich jednorazove zlyhanie, nie recidiva.
lujza.j
05.08.14,17:35
niekedy školenie nepomôže...treba mať aj čaro osobnosti:D...ak natrafíš na total blbca...nič ti nepomôže....tiež nikdy neviem ako dopadnem...ked niečo vyvediem...ale ja dicky iba nechtiac....
právnik-probono
05.08.14,17:38
viď §69 ods. 4 Trestného zákona v platnom znení!
buchač
05.08.14,17:44
Spomínal som ..." určité okolnosti " ..
Ergo je jasné, že sa to nie každého týka.

Týc spomínaných som myslel jednorázových previnilcov, žiadna recidíva.
právnik-probono
05.08.14,17:48
pri jednorázových nepotrebuješ ani tie iné okolnosti, teda pre istotu sa poistiť môžeš. ale súdy štandardne priznávajú upustenie ak si viedol dobrý život počas výkonu trestu. horšie je to s dopravnými inšpektorátmi, tých zákon nelimituje pri rozhodovaní v ničom, to znamená môžu súhlasiť s odpustením aj nemusia. policajt sa môže rozhodnúť kľudne aj podľa toho ako sa vyspal v daný deň.
iglomiš
06.08.14,03:55
páči sa mi to "scaner na karty zasa hliadka nemala"...to odkiaľ máš že policajti majú platobné terminály?...že múdri na najvyšších miestach sa chcú akože pochváliť a vypustia do médii, že sa také niečo testuje?....len vzápätí dodajú, že tých terminálov je na SR "až" 22 ks....podľa najposlednejších piatkových správ.
Peggynka
06.08.14,05:43
Čo sa čuduješ? Veď už pred 5,5 rokom sľubovali,že "čoskoro" :eek:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/160505-pokutu-kartou-zaplatite-uz-coskoro/
buchač
06.08.14,06:41
iglomiš

Máš v tom miš - maš...zle si pochopil.

Veta ..."scaner na karty zasa hliadka nemala"...má svoj význam a slovo ZASA je podstatné v nej.

To zasa bolo práve tak myslené, že na Slovensku nie sú terminály v policajných vozidlách.


Ale " keďže si v obraze " , tak asi aj vysvetlíš, že prečo je tomu tak.
lujza.j
06.08.14,08:26
Buchi,lebo tu je v PZ bordeľ:D....
misoft
06.08.14,11:24
..... e-e-e ..... tradične - nie sú peniaze...... (inak sa pri tých termináloch vyhovárali, že vysoké poplatky za terminály musia platiť - bankám).
palyo49
06.08.14,14:02
ano mal som vzaty vodičak pre alkohol ale v roku 1996?
palyo49
06.08.14,14:03
a som prosil p radu ne aby si revala ale diky?
misoft
06.08.14,15:05
Lenže i toto je zaznačené v karte vodiča...... takže síce nebudú brať do úvahy za čo, ale že BOL odobratý.....