prásk
19.04.06,08:25
Ak má zamestnanec dlhodobo v práci absenciu, je zamestnávateľ povinný mu túto skutočnosť nejako písomne oznámiť? Alebo stačí, keď mu po skončení absencie jednoducho oznámi, že mu za ňu strháva dovolenku a nevyplatí mu mzdu za čas, v ktorom mal absenciu?
Ingrid G.
19.04.06,06:50
Mali sme niekoľko prípadov kedy mal pracovník absenciu. Keď neprišiel do práce a neoznámil čo je s ním (návšteva lekára, PN, ...) postupovali sme nasledovne: vyčkali sme cca 2 dni, snažili sme sa zistiť čo je s ním. Ak sa neozval, napísali sme list, v ktorom sme pracovníka upozornili, že keďže odo dňa xx neodôvodnene nenastúpil do práce, udeľujeme mu absenciu, krátime mu dovolenku a upozorňujeme, že porušil pracovnú disciplínu. V závere listu je ešte upozornenie, že ak opätovne poruší pracovnú disciplínu, bude s ním rozviazaný pracovný pomer.
Samozrejme ak má zamestnanec absenciu, ihneď vypisujem registračný list poistenca, vyznačím prerušenie z dôvodu absencie a posielam Sociálnej poisťovni.
Tweety
19.04.06,06:52
[quote=Ingrid G.], udeľujeme mu absenciu, /quote]
mimotemy
To sa podarilo, ako rad šunky zlaté.:p;)
prásk
19.04.06,07:33
Tu ide o celkom iný problém. Zamestnanec končil prac. pomer k 28. marcu 2006 a zamestnávateľ mu podpísal dovolenku za minulý rok v počte 20 dní a zamestnanec si ju v marci čerpal. Lenže po skončení dovolenky a aj pracovného pomeru ju jednoducho zamestnávateľ zničil (dovolenkový lístok) a teraz sa zamestnancovi namiesto preplatenia dovolenky vyhráža absenciou a tým, že mu ňou spôsobil škodu(!!!). Čo teraz??? Preto sa pýtam, či je zamestnávateľ povinný zamestnancovi počas tej doby absencie nejak oznámiť že má absenciu, čo v tomto prípade nebola absencia. Chcem vedieť, ako by mal zamestnanec postupovať v takomto prípade.
katkaj
19.04.06,07:57
Tu ide o celkom iný problém. Zamestnanec končil prac. pomer k 28. marcu 2006 a zamestnávateľ mu podpísal dovolenku za minulý rok v počte 20 dní a zamestnanec si ju v marci čerpal. Lenže po skončení dovolenky a aj pracovného pomeru ju jednoducho zamestnávateľ zničil (dovolenkový lístok) a teraz sa zamestnancovi namiesto preplatenia dovolenky vyhráža absenciou a tým, že mu ňou spôsobil škodu(!!!). Čo teraz??? Preto sa pýtam, či je zamestnávateľ povinný zamestnancovi počas tej doby absencie nejak oznámiť že má absenciu, čo v tomto prípade nebola absencia. Chcem vedieť, ako by mal zamestnanec postupovať v takomto prípade.

Tak toto už je dosť veľká sila. :eek: Pokiaľ má nárok na 20 dní dovolenky tak mu musí umožniť ich vyčerpať alebo ich musí zamestnávateľ preplatiť. Len toto bude nejaký špekulant, ktorému sa nechce platiť.:confused:
Ingrid G.
19.04.06,08:16
No to je ale sila!!! Doporučovala by som zamestnancovi skontaktovať sa s Inšpektorátom práce. A samozrejme by som oznámila aj zamestnávateľovi, že podávam sťažnosť na Inšpektorát práce. Možno sa zľakne.
prásk
19.04.06,08:20
A má zamestnanec nejakú možnosť sa brániť alebo sa odvolať na niečo? Napríklad na to, že mu to za-teľ neoznámil a že ho počas celého marca ani neodhlasoval zo soc. poisťovne?
jana32
19.04.06,09:12
Konanie takéhoto zamestnávateľa je jednoznačne minimálne v rozpore s dobrými mravmi. Super návod ako sa zbaviť nepohodlného zamestnanca. podpísať dovolenku a potom hroziť absenciou. No ja si myslím, že určite by sa zamestnanec mohol ohradiť aj tým, že nebol odhlásený z poisťovne, ale " šikovný " podnikateľ by mohol mať v soc. poisťovni nejakú " šikovnú " známu ktorá mu tam buchne pečiatku so spätným dátumom - hypoteticky by takáto situácia mohla nastať. Skôr by som asi použila to, že zamestnávateľ zamestnancovi túto absenciu nedal na vedomie. Bojím sa že v tomto smere zamestnanci stále akosi ťahajú za kratší koniec. Ešte že nie všetci zamestnávatelia sú takíto.
prásk
19.04.06,09:23
Takže neexistuje jednoznačné východisko z takejto situácie. Dôvod bol jednoduchý - zamestnávateľ už nechcel odchádzajúcemu zamestnancovi platiť za dovolenku, ktorú si v roku 2005 nemal čas čerpať. Dokonca mu 5 dní dovolenky ešte z roku 2004 k 31. 12. 2005 prepadlo a to len z toho dôvodu, že zamestnávateľ nebol ochotný vytvoriť pre zamestnanca také podmienky, aby si tú dovolenku mohol čerpať.
A čo § 109 odst.(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku?
Znamenalo by to, že mu už v roku 2006 nemôže krátiť dovolenku za rok 2005?
Ešte raz dík!
jana32
19.04.06,09:38
Rozmýšľam ako by som to riešila. Tak určite by som pre zmenu ja zaslala doporučene list zamestnávateľovi, v ktorom by som ho upozorila, že o dovolenku som si riadne požiadala a odovzdala zamestnávateľovi. Nie je povinnosťou zamestnanca mať z toho kópiu z dovolenk.lístka. Uviedla by som tam, že keďže ma zamestnávateľ ani písomne neupozornil na absenciu, ani ma neodhlásil zo SP ( čo by sa asi aj dalo zistiť ), tak jeho konanie považujem za špekuláciu a konanie v rozpore s dobrmými mravmi. Žiadala by som aby mi dovolenka nebola krátená a bola riadne vykázaná vo výplate za mesiac marec. A pokojne by som tam pridala aj nejakú klauzulku, že v prípade ak zamestnávateľ nebude ochotný sa takto dohodnúť, budem riešiť záležitosť aj súdnou cestou. odporúčam okrem inšpektorátu práce navštíviť aj úrad práce, väčšinou pri nich existujé oddelenie právnych služieb, kde sú ochotní bezodplatne poradiť práve čo sa týka pracovnoprávnych problémov. A utekám pozrieť ešte na tú dovolenku.
prásk
19.04.06,09:52
Na úrade práce už toto oddelenie nemá také možnosti, takéto záležitosti má vraj riešiť inšpektorát práce. Ale ak vám ešte niečo napadne, tak píšte. Ďakujem!
Chobot
19.04.06,12:17
A čo § 109 odst.(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku?
Znamenalo by to, že mu už v roku 2006 nemôže krátiť dovolenku za rok 2005?
Ešte raz dík!

Ako som pozeral to ustanovenie ZP, tak je to tak, ako píšeš, že dovolenka z predchádzajúceho roka sa v roku nasledujúcom po vzniku nároku nesmie krátiť. Môže sa len vyčerpať alebo preplatiť (pri skončení PP).

Krátiť môže len dovolenku, na ktorú vznikol nárok v tomto roku, teda alikvótnu časť z ročnej - 2/12, keďže PP končil 28.3. Dovolenku z minulého roku musí buď umožniť čerpať alebo ju musí preplatiť.
prásk
19.04.06,12:40
Ďakujem Ti pekne Chobot, dúfam, že sa ešte niekto nájde, kto bude mať nejaké cenné informácie, každopádne ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli.
kira
28.07.06,05:52
Poprosím o informáciu keď zam-nec mal dnes nastúpiť a neprišiel. Môže mu dať zam-teľ absenciu už od 1. dňa? Ako je to s odvodmi keď vlastne nemá žiadnu mzdu a od pondelka s ním ukončíme PP? Sme povinný odviesť odvody?
Ďakujem
Tweety
28.07.06,05:57
Poprosím o informáciu keď zam-nec mal dnes nastúpiť a neprišiel. Môže mu dať zam-teľ absenciu už od 1. dňa? Ako je to s odvodmi keď vlastne nemá žiadnu mzdu a od pondelka s ním ukončíme PP? Sme povinný odviesť odvody?
Ďakujem
Od dnes mal nastúpiť podľa zmluvy alebo ako?
kira
28.07.06,06:11
Dnes mal nastúpiť- od 28.7. Kolegyňa - mzdárka je na D, zmluva je podpísaná zam-nec je prihlásený, ale neprišiel. Ja mzdy neovládam preto by som potrebovala vedieť či musíme platiť nejaké odvody za dotyčného ak bude mať na dnes A ak ovšem nedonesie PN)
Tweety
28.07.06,06:14
Dnes mal nastúpiť- od 28.7. Kolegyňa - mzdárka je na D, zmluva je podpísaná zam-nec je prihlásený, ale neprišiel. Ja mzdy neovládam preto by som potrebovala vedieť či musíme platiť nejaké odvody za dotyčného ak bude mať na dnes A ak ovšem nedonesie PN)
Neviem, či to nie je predčasné, ja by som sa spojila so zamestnancom, možno nenastúpi vôbec a tým ani potom nevznikne PP, s nemusíte nič riešiť.Iba ho potom odhlásiť k 28.7.
kira
28.07.06,06:17
To by bolo najjednoduhšie - ibaže: máme dohodu s ÚP a my to miesto musíme mať obsadené.
Tweety
28.07.06,06:20
To by bolo najjednoduhšie - ibaže: máme dohodu s ÚP a my to miesto musíme mať obsadené. Tak potom sa spojiť s kolegom a popýtať sa ho na jeho problém, prečo nenastúpil, možno je hneď PN, a potom absencia neprichádza do úvahy. Ale všetko sa môže riešiť, len vtedy, keď sa vie, čo je potrebné riešiť.
kira
28.07.06,06:34
Ja to zatiaľ nechám tak, lebo môže prísť s PN-kou, ale ak by to bolo riešené A sme povinní zaplatiť odvody?
jankasm
28.07.06,06:47
Ja to zatiaľ nechám tak, lebo môže prísť s PN-kou, ale ak by to bolo riešené A sme povinní zaplatiť odvody?

Ak mu dáte absenciu, tak na SP dáte prerušenie poistenia, odvody neplatíte.
Na ZP odvody treba platiť z minima.
kira
28.07.06,06:52
Ak mu dáte absenciu, tak na SP dáte prerušenie poistenia, odvody neplatíte.
Na ZP odvody treba platiť z minima.- práve toto ma zaujímalo.Musí to zamestnávateľ zaplatiť, alebo je povinný si to zaplatiť zamestnanec? Tým, že nenastúpi nemá žiadnu mzdu a zam-teľ vlastne neplatí nič. Rozumiem tomu správne?
Jedná sa o ZP
jankasm
28.07.06,07:29
- práve toto ma zaujímalo.Musí to zamestnávateľ zaplatiť, alebo je povinný si to zaplatiť zamestnanec? Tým, že nenastúpi nemá žiadnu mzdu a zam-teľ vlastne neplatí nič. Rozumiem tomu správne?
Jedná sa o ZP

Zamestnávateľ musí zaplatiť odvody za zamestnanca 4% aj za seba 10%. Odvody treba zaplatiť z minimálnej mzdy (prislúchajúcej na počet dní trvania pracovného pomeru), aj keď vlastne žiadnu nedostane. Taký je zákon. Zamestnancove odvody potom môžete od neho nárokovať vrátiť.
azuz
28.07.06,07:29
Ak nenastúpi bezdôvodne, nie je jednoduchšie zrušiť prihlásenie s tým, že pracovný pomer nevznikol? Ale neviem ako to ovplyvní vašu dohodu s ÚP.
VERONIKA6
28.07.06,07:57
Na Tvojom mieste by som sa v prvom rade skontaktovala s pracovníkom a zistila dôvod, prečo do práce nenastúpil. Ak by svojvoľne nenastúpil, s takýmto človekom by som určite zrušila pracovný pomer. Na sociálke majú také tlačivo, ktorým je treba zrušiť prihlásenie (RL FO). Potom by som zašla na úrad práce a vysvetlila čo sa stalo a dohodla sa na prijatí ďalšieho pracovníka.
kira
28.07.06,07:57
Ak nenastúpi bezdôvodne, nie je jednoduchšie zrušiť prihlásenie s tým, že pracovný pomer nevznikol? Ale neviem ako to ovplyvní vašu dohodu s ÚP.
Práve to zisťujem , ale ďakujem vám za ochotu pomôcť
janber
23.09.06,08:10
Prajem pekné sobotné dopoludnie. Potrebujem radu ohľadne neospravedlnenej neprítomnosti (absencie). Zamestnanec mal v mes. september, dňa 14.09.2006 - absenciu. Zákoník práce hovorí, že pokiaľ zamestnanec, ktorý neospravedlnene zmešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku, nemá nárok na mzdu/náhradu mzdy. Z uvedeného mi vychádza, že má v podstate neplatené voľno. Moja otázka je : Má takýto zamestnanec prerušené poistenenie v SP aj na deň sviatku?

Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Jana
janber
25.09.06,06:41
Skúste mi poradiť, prosím!!!!

Jana
janber
25.09.06,11:16
Skúšala som sa niečo dozvedieť aj na SP v BB, ale pracovníčku SP som šokovala svojou otázkou. Nemá niekto skúsenosť s absenciou pred sviatkom? Ja by som tam to prerušenie dala, na 15-teho "1"-čerpanie prac.voľna bez náhrady mzdy a na 14-teho "3" - neospravedlnená neprítomnosť v práci.

Jana
janber
27.09.06,03:51
Dobré ráno. Prepáčte, ale ešte raz sa vrátim k tej Absencii. Prečítala som si §122 ešte raz a teraz mi z toho vychádza, že neplatené voľno na deň SV, pokiaľ zamestnanec mal "A" pred alebo po SV sa týka iba mesačných zamestnancov. Prosím vyjadrite sa niekto!!

Jana
azuz
27.09.06,04:53
Dobré ráno. Prepáčte, ale ešte raz sa vrátim k tej Absencii. Prečítala som si §122 ešte raz a teraz mi z toho vychádza, že neplatené voľno na deň SV, pokiaľ zamestnanec mal "A" pred alebo po SV sa týka iba mesačných zamestnancov.
Prečo myslíš?? Veď §122 ods. 3 hovorí o tom, že ak zamestnanec nepracoval z dôvodu sviatku, má nárok na náhradu mzdy alebo za určitých podmienok na mzdu. A odst. 4 sa odvoláva necelý odstavec 3. Nepreplatenie sviatku môžeš aplikovať aj na hodinovo aj mesačne odmeňovaných zamestnancov. Inak by to bola diskriminácia.
janber
27.09.06,06:10
Ešte raz to čítam a pomýlilo ma "mzda podľa odseku 3 druhej vety...." prehliadla som slovíčko "alebo".

ďakujem

jana