mshop
05.08.14,20:53
Dobrý deň.

Hľadám všade no nikde som nenašiel priamu odpoveď tak sa pýtam.

Predávam tovar formou e-shopu no doteraz som to robil cez známeho firmu.
Teraz došlo k tomu, že si zakladám vlastnú firmu a na firme známeho mám skladom tovar v hodnote cca 10 000€. Potrebujem ho previesť na moju firmu.
Ako to urobiť tak, aby som neplatil žiadne alebo minimálne DPH?
Dáša_
05.08.14,19:14
predaj podniku alebo jeho časti
mshop
05.08.14,19:19
nerozumiem. ide mi len o to, aby som preniesol papierovo skladové zásoby z jeho firmy na moju a platil pri tom minimálne DPH alebo žiadne
Dáša_
05.08.14,19:21
bez dph je akurát te predaj podniku, prípadne jeho časti.

Inak aj nová aj stará firma sú platiteľ doh?
mshop
05.08.14,19:26
nová nieje, stará je
čo konkrétne sa rozumie pod predajom časti podniku? skladové zásoby to môžu byť?
Dáša_
05.08.14,19:39
pozri Obchodný zákonník DIEL III
Zmluva o predaji podniku
§ 476 a ďalšie

plus zákon o DPH par 10 - (1) Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku

To je asi jediná šanca, ako neplatiť DPh

Alebo obe firmy platitelia DPH, a čo jedna firma zaplatí, druhá si odpočíta.
nika.sum
05.08.14,19:43
Firma kamarata ti moze tovar predat, zial ak je platitelom DPH, tak z predajnej ceny musi odviest DPH, ved si ju pri kupe pytal spat....
mshop
05.08.14,19:54
okej. vďaka za info
ešte jedna vec, môže stará firma predať tovar mne aj pod nákupnú cenu? napríklad ako výpredajový tovar?
Dáša_
05.08.14,19:56
nuž, ak to vie zdôvodniť ako nepredajné skladové zásoby napríklad, tak prečo nie. Ale ak je to bežne predajný tovar, bude problém zdôvodniť aj len predaj za nákupnú cenu.
mshop
05.08.14,20:03
okej takže je to vyriešené. skladové zásoby sú len zlomok celého sortimentu e-shopu a sú tam veci ktoré nemali pohyb viac ako pol roka tak tie by hádam išli a ostatné teda za nákup
Dáša_
05.08.14,20:06
pol roka bez pohybu asi nie sú staré zásoby, ale je to na vas, ako sa rozhodnete a dohodnete