kuravesele
06.08.14,07:08
Mám FA na ktorej mám materiál ktorý dávam na 112 je napr. v mernej jednotke tabuľa. Potom tam mám ďalší materiál ktorý mi ide na 501 napr. je vedený v ks,m3. + mám tam prepravu. Môžem dať napr. mat ktorý ide na 112 v tej výške čo je uvedený na FA bez tej prepravy, a prepravu dám k tým položkám čo idú na 501? Môže to tak byť, lebo v konečnom dôsledku aj to čo mi ide z FA na 112 dám do spotreby pri výdaji materiálu...Je to OK?
a_je_to
06.08.14,08:18
Obstarávacie náklady k prepravovanému nákladu sa majú rozpočítať podľa zodpovedajúceho pomeru /váhy, ceny, množstva/ na celý náklad, bez ohľadu, kedy ide do spotreby. Ak máš zvolený, alebo povinný spôsob vedenia zásob A, tak preprava sa pripočíta k jednotkovej cene na sklade /alebo zachová pomerná časť prepravy na analytike 112/. ON sa počítajú preto, aby s nespotrebovaným materiálom zostala na sklade aj nespotrebovaná časť dopravy. Preto dať prepravu celú k 501 a nič k 112 je najhoršia voľba. To je také ťažké rozpočítať ON k hodnote na celý nákup ? Vrátane 501 ?
kuravesele
06.08.14,09:26
no lebo mám tam asi 15 položiek z toho je asi 6 na 112-tku a samozrejme že týchto 6 položiek je v rôznych merných jednotkách, a ostatok čo ide na 501 je tiež v rozličných jednotkách...ehm...viem, že by sa to malo najlepšie na všetky rozrátať...ale neviem, či to bude správne prerátané...možno toto bude jedna fa za rok, možno budem mať takýchto max 5...neviem...čiže určite by kontrola asi mala námietku, ak by som to spravila tak ako som napísala? ehm
JAJA11
06.08.14,09:40
možno by bolo rozumné spočítať si počet druhov materiálov a dopravu pripočítať ku každému typu v rovnakej výške. Ak to budete tak robiť pri každej faktúre, tak by to pri kontrole malo prejsť.... ale ako píše a_je_to, nerozpočítať to na 112 by bola najhoršia voľba.... preprava sa týkala všetkého materiálu, či už toho účtovaného na 112 alebo aj toho 501..... určite by som si vypracovala k tomu aj smernicu, aby bolo zrejmé, prečo je to tak zaúčtované.....
kuravesele
06.08.14,09:53
JAJA11 no takto to bude asi najschodnejšie riešenie pre mňa, keďže tie merné jednotky sú rôzne...