stan123
06.08.14,07:58
zmazane... zmazanie mi hlasi nejaku chybu ze nemam pravo zmazat svoj prispevok, tak to tu trci...

Pzn. moderátora:

Stan, na porade sa príspevky, najmä zadania tém nemažú. To, že sa ti nepáči niektorá odpoveď, alebo si nedostal takú odpoveď, akú si čakal, neznamená, že treba zadanie vymazať. Ak zadanie vymažeš, odpovede nedávajú potom zmysel. Tvoju otázku som vrátil späť, nemaž ju.

Tu je pôvodná otázka:

mali sme vo firme havarijne poistene auto.
Ked prisiel sek na dalsiu splatku rozhodli sme sa uz dalej nepoistovat havarijne.
Volali sme do poistovne ze chceme poistku zrusit, povedali ze sa neda zrusit ze treba poplatok neuhradit a ani opakovane vyzvy. Potom vraj poistka sama zanikne a nam pride vyuctovanie doplatku za obdobie odkedy skoncila poista za minule obdobie az pokym zanikla. Na hlavu postavene ako vsetko v tejto republike ale ok.
Problem je ze nam vyuctovanie nedoslo a volali nam s tym ze mame neuhradenu pohladavku, dohodli sme sa ze mi pslu emailom nejake info kolko a kam zaplatit. Neprislo, vovlali znova cca o tyzden o dva, asi mali zly email a teraz uz prisiel email s dvomi priolohami vyzvami 1 a 2 na zaplatenie nedoplatku.
V oboch taketo vycislenie:
Váš nedoplatok, ktorý k dnešnému dňu činí 176,52 EUR, tvorí:
Základ pohľadávky 107,52 EUR
Náklady vymáhania 69,00 EUR
Celkom 176,52 EUR

69 Eur poplatok? Co sme spravili ze?
maju vobec pravo na to aby si uctovali 60% z dlhu poplatok a pritom sme nemali ani sancu dlh zaplatit?
Chobot
06.08.14,06:06
Prosím ťa, kto ti povedal, že poistka sa nedá zrušiť? S kým si volal? S vrátnikom?

Pochybujem, že v poisťovni zodpovedný zamestnanec ti poradil takýto postup. A ka áno,choďza ním a vybav si to s ním.

Neplatením sa poistky nerušia. Poistka sa riadne vypovedá, 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. Vy ste jednoducho prestali platiť, mysleli ste si, že poistenie zanikne. Áno, zanikne, ale kým sa tak stane, tak vám nabieha poistné. Stali ste sa obyčajnými neplatičmi a poisťovňa samozrejme začala vymáhať neuhradené poistné.

Zdá sa mi trochu vysoký ten poplatok 69 EUR za vymáhanie, ale neviem, z čoho pozostáva, tak to neviem posúdiť. Ani či je oprávnený. Treba pozrieť sadzobník poplatkov. Alebo zavolať tomu, ktorém si volal prvý krát.
c.s.i.
06.08.14,06:25
presne ako píše Chobot poistku môžeš zrušiť 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. 69eur náklady- ak už do toho zapojili aj nejakú vymáhačskú spoločnosť, tak aj oni si už niečo účtujú...aj keď možno ani do toho nepozreli...
kn-alka
06.08.14,06:40
zmazane... zmazanie mi hlasi nejaku chybu ze nemam pravo zmazat svoj prispevok, tak to tu trci...

tu sa príspevky NEMAŽÚ !!!
stan123
06.08.14,06:53
Ja som nevidel ze tu su uz odpovede. refreshol som stranku s diskusiou a nic tu nebolo, Medzicasom som zistil ze veci boli trochu inak a kedze tu odpovede neboli tak som to chcel zmazat naco tu budeme diskutovat o niecom co je hlupost. A zrazu tu vidim 3 odpovede ;o) tak ok podme diskutovat teda len tak vseobecne ;o)
Pre Chobota: ako to zrusis napr 3 tyzden pred ukoncenim obdobia? To bol postup ktory nam navrhli. Islo o havarijnu poistku preco by som ju nemohol zrusit kedykolvek, to nejaky dement vymyslel ze sa to da len 6 tyzdnov. Pri PZP by som to s tazkym sebazapieranim este ako tak chapal aj ked aj tu to je nezmysel podla mna.
Chobot
06.08.14,07:32
Ja som nevidel ze tu su uz odpovede. refreshol som stranku s diskusiou a nic tu nebolo, Medzicasom som zistil ze veci boli trochu inak a kedze tu odpovede neboli tak som to chcel zmazat naco tu budeme diskutovat o niecom co je hlupost. A zrazu tu vidim 3 odpovede ;o) tak ok podme diskutovat teda len tak vseobecne ;o)
Pre Chobota: ako to zrusis napr 3 tyzden pred ukoncenim obdobia? To bol postup ktory nam navrhli. Islo o havarijnu poistku preco by som ju nemohol zrusit kedykolvek, to nejaky dement vymyslel ze sa to da len 6 tyzdnov. Pri PZP by som to s tazkym sebazapieranim este ako tak chapal aj ked aj tu to je nezmysel podla mna.

Lebo tak sú nastavené pravidlá poistenie v zákonoch. Nezmením to ani ja ani ty. A prečo je to tak nastavené? Neviem, treba sa spýtať zákonodarcov. Ja zákony netvorím, ja radím, ako je to podľa zákona. A podľa zákona výpovednou lehotou pre výpoveď poistenia je 6 týždňov, viď § 800 ods. 1 Obč. zákonníka:

§ 800


(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

Všade v živote existujú pravidlá - výpovednú dobu máš napr. aj pri ukončení prac. pomeru, tiež nemôžeš ukončiť PP kedy chceš.

Ak ti poradili neplatiť, neporadili ti najsprávnejšie. Áno, riešenie to bolo, ale nie najlepšie pre teba. Poisťovňa nie je povinná ukončiť poistenie hneď ako prestaneš platiť. Prečo by to aj robila? Ide o jej biznis, o jej príjmy. A má podporu v zákone - zákon je v tomto na jej strane.

Spýtaš sa na porade, keď už je po funuse. Keby si sa spýtal skôr, možno by som ti poradil skúsiť navrhnúť poisťovni písomne dohodu o ukončení. Nie je povinná ju akceptovať, ale za pokus by to stálo. Ak by nesúhlasila, poradil by som zaplatiť poistné ešte na jeden rok a potom vypovedať. určite by som ti neporadil neplatiť.

Nakoniec, to, čo si chcel dosiahnuť, si aj dosiahol. Poisťovňa ti ukončila poistný vzťah skôr, než uplynulo poistné obdobie. Ale za cenu sankcie. Neviem, či suma so sankciou je nižšia alebo vyššia, ako bolo ročné poistné. Ak bola nižšia, tak si ušetril.

Ukončenie poistenia neplatením poistného je násilné ukončenie, neštandardné. Aj pre to sú ale určené pravidlá. Je to obdoba, ako keby si prestal chodiť do práce. Tvoj pracovný pomer skončí, ale môžeš rátať s určitými sankciami. Nie všetko je tak, ako ty chceš. Existujú pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať.
stan123
06.08.14,09:57
Ja viem ze to takto je v zakone, aj teta na telefone vedela. ale lepsie je nechat to expirovat a zaplatit pomernu cast poistneho za obdobie kym to espiruje ako 500 Eur za cely rok, ked to uz nechces. Jasne ze ak si zmyslis 6 tyzdnov dopredu ;o) co asi nikto ;o) tak to je najlepsie ale ked uz nie tak lepsie expirovat ako o rok.
S tou pokutou to bolo nakoniec za pzp ktore nebolo uhradene pred rokom, co mi vysvetlili az na hotline preto som chcel zrusit tuto diskusiu lebo ta pokuta je iny pripad, takze za expirovanie neplatis pokutu len pomernu cas pokial si este poisteni kym poistka sama zanikne.

Inak s tymi 69 Eurami pre vymahacov, neviem uz preco nebola uhradena ta splatka za tu druhu poistku ale ked tak nad tym rozmyslam, oni nemusia poslat nejaku doporucenu vyzvu alebo nieco?
To ked ja sa dohodnem s kamosom ze si zalozi vymahacsku firmu a svojim klientom neposlem faktury ale dam to rovno kamosovi do firmy nech si to od klienta vymaha a nech si zarobi 60Eur na kazdej 100vke tak to je fajn biznis.
Ked sa bude klient stazovat ze nedostal fakturu tak hold smola ma na to mysliet ze ma zaplatit rocny poplatok aj ked mu faktura z nejakeho dovodu neprisla.
misoft
06.08.14,10:01
....................

Inak s tymi 69 Eurami pre vymahacov, neviem uz preco nebola uhradena ta splatka za tu druhu poistku ale ked tak nad tym rozmyslam, oni nemusia poslat nejaku doporucenu vyzvu alebo nieco?.......................
Nie je to ich povinnosťou. Práve naopak, je to tvojou povinnosťou sledovať včasné splatenie....
stan123
06.08.14,14:17
ano to som si myslel. otazka je ze ci ma nejaka externa firma narok na peniaze o do mna za to ze odomna vymaha tu pohladavku. Ak si ich najala poistovna nech sa s nimi vyrovna poistovna. ja som ich o taky servis nikdy neziadal. Alebo si to poistovne davaju do zmluvy uz pri uzatvarani ze som povinny v takomto pripade zniest akykolvek uzernicky poplatok od vymahacov?