Kajsmentke
06.08.14,10:14
zdraví, chcem sa informovať.
Sused si plánuje postaviť za svojím domom na svojom pozemku dom pre svojho syna.
Žiada odo mňa aby som mu podpísal povolenie na stavbu - ktorá bude od hranice môjho pozemku len 1m.
Ako toto ovplyvní následne môj pozemok - ak sa v budúcnosti rozhodnem postaviť na mojom pozemku RD?
prípadne, ak mu to nepodpíšem - nebudem súhlasiť, musí posunúť svoju stavbu od hranice môjho pozemku max o 2m, alebo len zaplatí nejakú pokutu a aj tak si to postaví 1meter od mojej hranice pozemku?

Vopred ďakujem za akékoľvek postrehy.
Gabi03
06.08.14,08:19
to, čo si pamätám, on môže hocičo postaviť 2m od tvojho pozemku, pokiaľ tam nemáš stavbu. Ak v budúcnosti budeš chcieť tam postaviť niečo, vzdialenosť bude musieť byť od jeho domu 7m! ....
Kajsmentke
06.08.14,08:30
..zdravím. Dakujem, ..
ano 2m od hranice mojho pozemku môže stavať, ale on chce už 1m od hranice mať dom.
Tak sa pýtam, či ak mu to nepodpíšem že nesúhlasím, tak či bude musieť posunúť stavbu na vzdialenosť 2meter, alebo ho čaká len nejaká pokuta a aj tak si postaví 1meter odomňa.
vďaka, .
Gabi03
06.08.14,08:32
ak je už stavba postavená, tak ju asi nebude "presuvat", no ak ešte je to len v konaní, snáď by mal postaviť 2 m. Ale ak sa pozriem na to reálne, bude to závisieť od toho, koho pozná na stavebnom úrade on.
andiablo
06.08.14,17:40
Nazdar
Ešte mám jeden špeci bombónik, na ktorý všetci zabúdate. Súčasťou stavebného konania je protipožiarny projekt stavby (ale nie všade ho vyžadujú) a tu je pes zakopaný. Odstupová vzdialenosť v prípade RD je okolo 7m ale pri zateplení EPS to kľudne môže byť aj 10m. Teraz mu to podpíšete a ak mu niekto v budúcnosti poradí bude žiadať od Vás projekt protipožiarnej bezpečnosti vašej stavby a ste vybavený. Vyjde Vám odstupovka a je vymaľované. Išiel by som teda na neho nech predloží projekt protipožiarnej ochrany objektu. Ak odstupu zasahujú do cudzieho pozemku musí mať súhlas vlastníka toho pozemku a je to predmetom stavebného konania.
pepa78
06.08.14,18:18
...ak bude stavať oficiálne na povolenie tak mu menej ako 2m od hranice stavať nedovolia...
...ak aj budete po ňom požadovať protipožiarny projekt, tak neni voči čomu hodnotiť, na vašom pozemku dom neni
andiablo
07.08.14,14:06
dom nie je ale ak odstupová vzdialenosť zasahuje do pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve staviteľa potrebuje súhlas majiteľa dotknutého pozemku
Emka Roman
07.08.14,15:28
Nestraš :D
" bude žiadať od Vás projekt protipožiarnej bezpečnosti vašej stavby a ste vybavený. Vyjde Vám odstupovka "
Sused postaví
a ak majiteľ bude chcieť stavať, tak mu prejektant navrhne sendvičovú stenu = capne do nej 2 mm plech = požiarna odolnosť ako vyšitá
Peggynka
07.08.14,16:01
Je nejaký dôvod,prečo to chce tak blízko? Tento odstup je akurát dobrý na to,aby ti v zime padal sneh z jeho strechy na tvoj pozemok.
pepa78
07.08.14,16:08
ale odstupová vzdialenosť od čoho? od stebla trávy alebo čoho? riešim presne toto isté a čo sa týka protipožiarneho projektu tak neni voči čomu posudzovať...jednoducho musíš dodržať len 2m od hranice, resp. menej ale sos úhlasom suseda
andiablo
08.08.14,12:42
odstupová vzdialenosť sa ráta od vybudovanej stavby, ktorú chce stavebník postaviť. Určuje sa požiarne nebezpečný priestor (vzdialenosť, na ktorú sa prenesie požiar sálaním tepla). To že vedľa nie je stavba je irelevantné protože ak zasahuje do pozemku, ktorý nie je vo Vašom vlastníctve obmedzíte v budúcnosti vlastníka dotknutého pozemku ja jeho právach pri užívaní pozemku. Preto je nutný jeho súhlas
andiablo
27.08.14,14:02
hahaha tak to je pekný blud, že hodí 2mm plech. Musí doložiť certifikát požiarnej odolnosti stavebných materiálov - to za prvé.
A za druhé ak tam bude mať otvory (okná) tak tam takmer vždy vyjde odstupovka pokiaľ sa to neošmehne
Emka Roman
02.10.14,08:42
1, prečo by 2 mm plech nemal dobrú protipožiarnu odolnosť ??

2, prečo by si tam pchal normálne okná ?? - aby sa mohol so susedom "zabávať"??????????????? ,
ešte ani netuší, či bude raz stavať a už to komplikuješ

však tam mu projektant nasituuje sociálku s mliečnym sklom

a je to :D