mmia
19.04.06,09:45
ahojte, chcela by som sa opytat
chceli by sme prispievat zamestnancom zhruba 5sk za odpracovanu hodinu na pracov. osatenie... neviete mi poradit ci sa tato suma zdanuje alebo je to z SF alebo kde by som nasla nieco blizsie k tejto teme. :o
dakujem
Chobot
19.04.06,08:20
ahojte, chcela by som sa opytat
chceli by sme prispievat zamestnancom zhruba 5sk za odpracovanu hodinu na pracov. osatenie... neviete mi poradit ci sa tato suma zdanuje alebo je to z SF alebo kde by som nasla nieco blizsie k tejto teme. :o
dakujem

Pokiaľ príspevok poskytnete v peňažnej forme bez toho, aby to bola úhrada nejakého predloženého dokladu, tak to musí byť zdanené. §5 zákona o dani z príjmov hovorí:

(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
...
b) nepeňažné plnenie vo výške hodnoty poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa osobitných predpisov, osobných hygienických prostriedkov a pracovného oblečenia (napr. pracovné odevy, uniformy) vrátane ich udržiavania alebo suma, ktorou zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi preukázané výdavky vynaložené na tieto účely,

Čiže môžete im zakúpiť pracovné oblečenie, alebo si ho môžu zakúpiť sami a dať si ho preplatiť, dať si preplatiť čistenie - to všetko je oslobodené od dane.

Ak poskytnete finančný príspevok, ten treba zdaniť.
mmia
19.04.06,13:23
takze by som to mohla dat do "zdanitelnych penaznych nahrad"? odvody sa z toho neplatia?
a moze to byt uvedene aj v zmluve:
zamestnavatel prispieva na pracov. osatenie 5sk za kazdu odpracovanu hodinu??
nejako sa mi stale do toho pletie SF, mohlo by to byt vyplacane aj z neho???
moje otazky su asi trochu chaoticke ale fakt som z toho akási zmatena :-(
Chobot
19.04.06,13:43
takze by som to mohla dat do "zdanitelnych penaznych nahrad"? odvody sa z toho neplatia?
a moze to byt uvedene aj v zmluve:
zamestnavatel prispieva na pracov. osatenie 5sk za kazdu odpracovanu hodinu??
nejako sa mi stale do toho pletie SF, mohlo by to byt vyplacane aj z neho???
moje otazky su asi trochu chaoticke ale fakt som z toho akási zmatena :-(

Ak to silou mocou chcete vyplácať peňažne, tak to dajte ako zložku mzdy. Na strane zamestnancov to bude aj zdnené, aj odvody bude treba z toho platiť, lebo tento titul nie je oslobodený od platenia odvodov. Na strane firmy to potom pôjde do mzdových nákladov.

Soc. fond do toho montovať nemusíš, škoda je míňať ho na tento účel. Ak však máte dostatok prostriedkov, môžete použiť na to aj SF. Potom to ale nemôže byť definované ako mzdové prostriedky, ale ako príspevok na ošatenie.
mmia
19.04.06,14:17
a ako by ste to riesili vy?? pls ( chcu to vyplacat penaznou formou ) :-(
Chobot
19.04.06,14:25
a ako by ste to riesili vy?? pls ( chcu to vyplacat penaznou formou ) :-(

Dal by som to asi ako pohyblivú zložku mzdy, formu nejakého príplatku za starostlivosť o pracovný odev.

V odmeňovacom poriadku by som to uviedol ako osobitný článok, kde by som vydefinvoal, ktorým profesiám sa bude tento príplatok vyplácať, v akej výške a kedy na neho nemá nárok (napr. počas dovolenky, ospravedlnenej absencie, či už platenej alebo neplatenej, počas služobnej cesty,...).

Zamestnanci by to dostali na výplatnej páske, videli by presnú výšku a bolo by v tom jasno. Nemohol by voči tomu nikto namietať - ani zamestnanci ani DÚ ani inšpektorát práce. (možno zamestnanci, že to majú zdanené)
ZuzanaP
10.05.06,11:05
Teda ak si u nás upratovačka chce kúpiť tepláky ako pracovný odev, môžem jej to kľudne preplatiť?
Zita5
10.05.06,11:21
Teda ak si u nás upratovačka chce kúpiť tepláky ako pracovný odev, môžem jej to kľudne preplatiť?

Aj upratovačka má nárok na pracovný odev , takže môžeš jej to preplatiť .
Ale i napriek tomu , neviem či názov tepláková súprava by bola vhodná .:)
AGRO
21.09.06,11:10
Prosím vás kde v zákoniku práce nájdem ohľadom pracovného odevu.
Som upratovačka a zamestnávateľ mi už 5. rokov neposkytol príspevok na ošatenie ani neposkytol pracovný odev.

Ďakujem.
Martinella
21.09.06,11:22
Zo zákona 124/2006 (3) Zamestnávateľ je povinný bezplatne
a) poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracov-
dobe odpočinku v doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo
obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo
mimoriadnemu znečisteniu
Martinella
21.09.06,11:22
Zo zákona 124/2006 §6odst.(3) Zamestnávateľ je povinný bezplatne
a) poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv
ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo
obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo
mimoriadnemu znečisteniu.
anka1
06.03.07,16:01
Zo zákona 124/2006 §6odst.(3) Zamestnávateľ je povinný bezplatne
a) poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv
ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo
obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo
mimoriadnemu znečisteniu.

Prosím Vás nemáte náhodou vzor smernice na poskytovanie pracovného odevu?