rafo3
06.08.14,16:38
Potrebovala by som vedieť. Mám dlžníka na ktorého som podala trestné oznámenie z prečinu podvodu. Medzitým som sa ale s ním dohodla že mi bude splácať a aj pravidelne spláca. V tejto chvíli ale už nechcem v tom pokračovať a nechcem aby bol trestne stíhaný. Bola som za vyšetrovatelom ale on mi povedal, že stiahnúť sa to už nedá. To som pochopila. Tak som chcela vyjadriť nesúhlas s jeho trestným stíhaním. Toto tiež odmietol. Može toto odmietnúť. A áno z akého dovodu? Ďakujem za odpoveď.
misoft
06.08.14,14:50
Už ak bolo podané - stiahnuť sa nedá. Na pokyn prokurátora sa môže prerušiť, zastaviť, zrušiť. Policajti po podaní už vykonávajú procesné úkony. Toto všetko dozoruje prokurátor.
rafo3
06.08.14,17:12
Tak potom k čomu je ten zákon ktorý definuje, že poškodený ktorý vyjadril súhlas s trestým stíhaním može kedykolvek tento súhlas vziať speť?
lujza.j
06.08.14,18:25
povedala si mu ako sa situácia vyvinula?
focalor
06.08.14,18:27
To je problém, ktorý vždy vysvetľujem klientom, že ak sa raz trestné konanie začne, tak nie je ho možné len tak ukončiť ako klasickú občianskoprávnu žalobu.
Súhlas poškodeného s trestným stíhaním je len pre určité skutky (je tam aj podvod) a len v trestnom stíhaní proti tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď (§ 211 Trestného poriadku).
Svedok má právo odoprieť výpoveď (§ 130 Trestného poriadku):
- ak je príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh.
- ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

Čiže právo na udelenie súhlasu s trestním stíhaním v tomto prípade veľmi nevidím, len špekulatívne by to bolo, ak by šlo o dôvod odmietnuť vypovedať pre možnosť nebezpečenstva trestného stíhania pre poškodeného. To už však potom hraničí s možnou krivou výpoveďou a pod...
právnik-probono
06.08.14,18:33
Dobrý deň. Pri trestnom čine podvodu podľa §221 Trestného zákona prichádza do úvahy späťvzatie súhlasu poškodeného s trestným stíhaním, avšak iba za predpokladu, že by poškodený bol príbuzným v priamom rade obvineného, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. V opačnom prípade (zrejme váš prípad) vyslovenie späťvzatia poškodeného je právne neúčinné. Je tu však jedna šanca ako z celého problému vykľučkovať, pokiaľ nechcete, aby bol obvinený aj odsúdený. Vyhláste pred vyšetrovateľom PZ (alebo prokurátorom, pokiaľ vyšetrovateľ nebude chcieť vyhlásenie prijať obdobne ako pri späťvzatí súhlasu s TS), že súhlasíte s uzavretím zmieru. Pokiaľ sa obvinený ku skutku dozná, nahradí vám škodu v plnom rozsahu a zloží v prípravnom konaní na účet prokuratúry peňažnú sumu určenú konkrétnemu adresátovi na všeobecne prospešné účely, prokurátor zmier schváli a trestné stíhanie zastaví. Želám veľa úspechov!
AmmiS
07.08.14,18:33
Je to suma prevyšujúca sumu € 266? ak nie, tak to nie je trestný čin a policajt to postúpi na priestupkové konanie. Verím, že ste mu neúčtovali "úžernícke úroky" ( a nedali ste takú zmluvu rovno policajtovi ako doklad o pohľadávke) :-) Potom, zle by bolo .. aj pre vás.
rafo3
07.08.14,18:45
žiadne úroky. bola to suma 520 eur. čo za to može dostat?
rafo3
07.08.14,18:57
ano povedala. no nie je nadšený. neviem ako mu mám pomocť
AmmiS
07.08.14,19:07
bolo už vydané uznesenie o vznesení obvinenia a bolo mu doručené? kedy ste podali trestné oznámenie?
právnik-probono
07.08.14,21:20
kolegynka, tak zlato si to napísala "úžernícke úroky" :-))) vyčarovala si mi na noc úsmev :-))) apropo, určite si zachytila, že Občiansky zákonník v platnom znení (novácia z pred pár mesiacov) už pracuje s termínom občiansko- právnej úžery (tuším §39a - nie som si istý), takže takýto "šmejdi" už majú smolu, zmluva sa im zneplatní!
AmmiS
07.08.14,21:53
:-) áno, všimla som si a je to §39a
právnik-probono
07.08.14,22:27
tak ako som ti poradil, choďte na ten zmier, bude ho to pár stovák stáť, ktoré musí zložiť na účet prokuratúry (ak je už podaná obžaloba na súd, tak potom na účet súdu) , ale vždy lepšie ako zničená povesť zápisom v registri trestov... inak máš u mňa jedno veľké +, málo ľudí je takých, že nechcú iným zle!