jacekova
06.08.14,20:49
Pracujem na pracovný pomer dohodnutý na 50 %. A naše personalistky sa po pol roku zobudili a tvrdia, že tak ako chodím teraz do práce, že to nie je dobré. Mám so zamestnávateľom podpísanú dohodu o skrátení prac. pomeru na 50 %. (Nič viac konkrétnejšie v nej nie je napísané.) V kolektívnej zmluve máme dohodnutý týždenný pracovný čas 37,50 hod. Do práce chodím na 7,50 hod. smeny - každý utorok, stredu a každý druhý štvrtok, tak aby mi sedel počet odpracovaných hodín podľa jednotlivých mesiacov na polovicu (to zn. ak má mesiac máj 20 prac. dní - 150 hod. , ja odpracujem 75 hod. celkovo za daný mesiac). Každý mesiac mi vopred schváli nadriadená rozpis pracovných smien a podľa toho sa riadim. Teraz sa naša personalistka do toho obula, že ako môžem chodiť do práce iba určité dni, že podľa nej mám byť v práci každý deň 50 % prac.času teda 3,75 hod. Tým pádom by mi však padol aj nárok na stravné lístky. (Nehovoriac o tom, že by to bolo pre mňa nevýhodnejšie!) Zákonník práce v § 49 odsek 3 hovorí: Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni. Tak ja neviem, kde má tá osoba problém!? Stretla si sa niekde s takým prípadom? Poprípade nevieš, aké iné povinností a práva mám alebo kde by bolo konkrétnejšie vysvetlené fungovanie pracovného pomeru na kratší pracovný čas? Ja som našla len ten paragraf 49, podľa ktorého sa riadim a všetko je v súlade s ním.

poradíte mi prosím,čo povedať personalistke? ona má proste vraj problém, že to nevie nahodiť do systému
ivka70
06.08.14,18:56
Kedze ste nemenili zmluvu a mas rovnomerne rozlozeny pracovny cas, mas chodit do prace kazdy den od pondelka do piatka na 3,75 hodiny.
Ak chces chodit tak ako chodis, musela by byt tvoja zmluva definovana ako zmluva s nerovnomerne rozlozenym prac. casom a prac. kalendarom.
Ono totiz od toho sa odvadza aj vypocet naroku na dovolenku, cerpanie dovolenky, platenie sviatkov a pod. Nejde len o nahodenie do systemu.
Pokial nezmenite pracovnu zmluvu aj inak ako len skratenie uvazku, ma personalistka pravdu. Sposob akym postupujete s nadriadenou nie je v sulade so Zakonnikom prace a podpisanou zmluvou.
jacekova
06.08.14,19:00
joj, to je blbé, lebo potom nie je ani nárok na stravný lístok a dochádzanie každý deň je tiež komplikované :-( v každom prípade vďaka za odpoveď
Zuzanka_ba
06.08.14,21:07
Napadlo mi, či by sa nedala tvoja dochádzka zrovnomerniť tým, že by si pracovala pondelok 7,5; utorok 7,5; štvrtok 3,75hod alebo tri dni v týždni po 6,25hod - ide o to, aby každý týždeň mal rovnakú dĺžku pracovného času.
Síce je v zákone uvedené, že 5 pracovných dní v týždni, no je tam aj slovíčko v zásade - t.j. nemusí tak byť vždy. Menší počet pracovných dní je opodstatnený práve v tvojom prípade, veď v akom inom - pri plnom by sa nedalo za tri dni stihnúť 37,5 hod ("pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín").

Rovnomerné rozvrhnutie pracovného času
§ 86
(1) O rovnomernom rozvrhnutí pracovného času rozhoduje zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
(2) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom v určitom období, najviac štvortýždňovom, presahovať hranicu pre ustanovený týždenný pracovný čas.
(3) Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času rozvrhuje zamestnávateľ týždenný pracovný čas v zásade na päť pracovných dní v týždni.

Potom je tu ďalší paragraf:

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
...
(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
...
(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.


Nemyslím si, že by si bola zvýhodnená takýmto rozvrhnutím pracovného času. Veď z hľadiska času a výdavkov na dopravu, ako aj stravného by bolo pre teba naozaj nevýhodné každý deň pracovať. Nezískavaš nič navyše.

Čo sa týka nároku na dovolenku atď, ak máš dopredu na mesiac daný rozvrh - pondelok, utorok a párne štvrtky dajme tomu, alebo ešte lepšie pondelok, utorok a štvrtok po 6,25 je jednoduchšie a dokonca rovnomerné - nemal by byť neriešiteľný problém vypočítať správne, čo treba. Treba pre teba nastaviť osobitný pracovný kalendár - nemáš pracovné dni po-pi. Je to však práca navyše.

Personalistka má s týmto problém, a ja nemyslím že ty a tvoja nadriadená by ste sa mali bez všetkého podriadiť personalistke, ak je dohodnutý rozvrh v súlade s dobrými mravmi, so záujmami zamestnávateľa, s tvojimi záujmami a dá sa zosúladiť so zákonníkom práce. Bolo by bývalo vhodnejšie, ak by personalistka upozornila na nedostatok /skôr než po pol roku/ a navrhla zmluvne ošetriť už existujúcu a fungujúcu dohodu.

Je povinnosťou zamestnávateľa vyhotoviť zmenu obsahu pracovnej zmluvy - skôr o tomto by sa mohla zamýšľať personalistka, ideálne v spolupráci s nadriadenou.

Podľa mňa je platná aj dohoda, ktorá fakticky existuje medzi zamestnávateľom - nadriadená a tebou, a funguje už nejakú dobu, o čom svedčia aj schválené rozvrhy a vyplatená mzda (inak by bol čas nad 3,75hod nevyžiadaným nadčasom, a za ostatné dni absencia - už si dávno mala byť vyhodená:)).

Avšak, platná za predpokladu, že je nadriadená oprávnená/ splnomocnená/ kompetentná robiť takéto úkony (v určitom rozsahu dohodnúť so zamestnancom niektoré podmienky) - čo snáď je. Ak o vašom usporiadaní (aspoň trocha preukázateľne) vedia vyššie položení, kompetentní nadriadení, dlhodobé mlčanie je tichý súhlas. Nedostatok je v absencii písomného vyhotovenia.

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.


V zákonníku práce je mnoho situácií, ktoré je potrebné ošetriť písomne. V tomto konkrétnom prípade by som nepovedala, že nedostatok spôsobený zamestnávateľom spôsobuje neplatnosť dohody.

Zľahka nie k veci, ale snáď v kontexte:

Zmluva
§ 18
Zmluva podľa tohto zákona alebo iných pracovnoprávnych predpisov je uzatvorená, len čo sa účastníci dohodli na jej obsahu.


Nikde nepíšeš konkrétnejšie o obsahu kolektívnej zmluvy a pracovného poriadku čo sa týka rozoberanej veci, dohľadaj čo sa tam píše.
širi1
07.08.14,05:46
toto u nás využívame dosť často - vyhotovím dodatok k prac. zmluve s určením prac. dní v týždni; potom program aj tak sleduje dovolenku na tie dni čo sú pracovné a je nárok aj na stravu
Zuzanka_ba
07.08.14,12:57
ak má personalistka na starosti evidenciu dochádzky a zároveň aj výrobu dodatkov, je to jej chyba, že na to došla až teraz a má zle rátané výplaty /gastráče, sviatky, dovolenky.../
zmenu pracovnej zmluvy má vyhotoviť zamestnávateľ, ja si myslím, že zadávateľka nič neporušuje, veď rozvrh má aj schválený nadriadenou a plní ho, takže dohoda fakticky existuje.
ivka70
07.08.14,15:42
Zamestnávatel musí prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy a zmluvne podmienky nemožno nahradiť rozhodnutím nadriadeného aj keď to pracovníkovi vyhovuje viac. Pokial nezmenia zmluvu je take prideľovanie prace, aké prebieha, v rozpore s uzavretou pracovnou zmluvou, čiže porušuje ju nadriadený pracovník. Personalista ho na to upozornil, čo je jeho povinnosť. To, ze personalista zmluvy vytvára neznamená, ze určuje aj ich podmienky. Ak chceli mat nerovnomerne rozloženie pracovného času, mali žiadať takú úpravu zmluvy pri jeho skracovani.
Zuzanka_ba
07.08.14,15:59
No rozhodne bola chyba v komunikácii a treba to napraviť, ale nie buzeráciou zamestnanca, však ten nič zlé neurobil - povedla by som, že sa jedná o zvláštny prístup personalistu. Že niečo nie je písomne podchytené neznamená nutne, že to neplatí, a to sa týka aj pracovnoprávnych vzťahov.
Jana Motyčková
08.08.14,07:32
Myslím, že nie je problém dohodnúť zmenu pracovnej zmluvy, kde sa uvedie, že pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne a bude všetko v poriadku.
a_je_to
09.08.14,22:28
Ja pracujem na polovičný úväzok. Tiež nemám nič podrobnejšie v zmluve. Odpracujem polovičný počet celých dní a tak dostávam aj gastráče. Do roboty chodím kedy chcem, aby som odpracoval polovičný mesačný fond. Ale do SP a ZP mi píšu denne 4 hodiny, dvojnásobný počet. Za 7 rokov s tým nebol najmenší problém. Dovolenku mám nárok 25 dní po 4 hodiny. Bberiem celý deň a rozpisujú min to tiež na 4 hodinové dni.
ivka70
10.08.14,03:07
Nebol problém, lebo všetci kamufluje, ze pracuješ rovnomerne, hoci to tak nie je. Problém môže nastať napr. Pri kontrole z IP , keby sa do toho kontrolór chcel "obuť".
a_je_to
10.08.14,14:11
Neurobí nič ... dochádzka sa eviduje na firemnom helpdesku tak, ako je skutočne odpracovaná. Ale poisťovne požadujú rovnomerné vykazovanie ... napriek informonaniu a skutkovému stavu ... nič sa nekamufluje.
Zuzanka_ba
11.08.14,19:11
Nerozumiem, SP ani ZP predsa nevyžaduje počty hodín, a pri zamestnancov v pracovnom pomere nepotrebujú vedieť, ktoré dni presne si bol makať. Vykazuje sa počet dní v mesiaci, poistený si stále, prerušenia nastávajú len pri udalostiach typu materská.
Asi sa jedná o lenivosť alebo prácnosť pri riešení technickej realizácie spracovania tvojej dochádzky do mzdy odradila zamestnávateľa. No je to v podstate jeho problém, ak by došla kontrola.
V podstate máš neoprávnené benefity čo sa týka gastráčov, preplatené máš sviatky v týždni keď by si aj tak nebol býval pracoval /aj keď, ťažko povedať, lebo si to určuješ sám...:)/
Ak to netrápi zamestnávateľa, nemusíš sa v tom extra rýpať, no nemal by si takéto usporiadanie odporúčať ostatným, už len pre tú nešťastnú kontrolu čo môže prísť, a bude zle.
a_je_to
12.08.14,11:02
Aj SP aj ZP požaduje počet dní. Zle som sa vyjadril ... nie že "do SP a ZP" ale ... pre SP a ZP sa uvádza plný počet dní. Že 4 hodinových, to bola info pre lepší pochop navyše, nie že sa tam uvádzajú. Jasné, že mzdárka neuvádza nič čo by SP a ZP nežiadali vo formulári. Okrem toho, ten plný počet dní bola práve požiadavka SP a ZP pri prvej konzultácii o veci ... no nevyhovej im, keď to tak chcú ... :-) . Benefity z toho vyplývajúce ? O žiadnych netuším a gastráče ... už som uviedol, že na počet skutočne opracovaných dní. Sviatky ? Voľné sa odpočitujú z fondu, ktorý mám odpracovať a vykáže sa voľný jeden sviatok 4 hod a jeden pracovný deň 4 hodiny ... hmmm ? Problém ? Som v opačom garde, ak sa nepáči zamestnávateľovi, môžem odísť ... :-) . Ale ... ešte som to nikdy nepoužil, nebolo treba. Dochádzam obdeň ako účtovný poradca soft-firmy 35 km, nemôžem robiť každý deň 4 hodiny. Ty si pripomienkami rozložila legálnosť fungujúcej reality, ale nič lepšie si bohužiaľ neporadila. Ani sa nedivím, lebo neriešiteľný konflikt medzi požiadavkou vykazovania poisťovní a možnosťami Zák. práce reálne je. Ale inak ... odborná diskusia s tebou je milá ... :-).
fortunka
12.08.14,11:14
Tak ma zvláštny systém, ja viem dochádzku nahodiť ako sa mi len chce, tak ako chodia ľudia do práce, spočíta mi to hodiny aj dni správne, jedineé s čím sa potrápim sú stravné lístky... je tam raz dohoda na polovyčný čas, tak neviem aký je problém.. smeny tiež takto fungujú (osobne sa stretávam s predavačkami/čašníčkami pri mzdách), že niekedy sa robí a niekedy nie... ako si to napíšete do zmluvy tak to bude... ja tam dokonca v mojej ani len pracovnú dobu nemám... nech ti personalistka povie podľa akého paragrafu ona chce postupovať. Som zvedavá :)
Kontorla u nás nikdy nič zlé nepovedala, dochádzky sa píšu, ľudia čo tam majú byť tam sú, tí čo nie tam nie sú... tak neviem, či sme mali vždy len šťastie alebo čo :))))
Katy a R
12.08.14,11:39
no či náhodou o tie stravné lístky nejde (si myslím)? ... šetriť treba! ;)
fortunka
12.08.14,11:43
no neviem či o lenivosť.. lebo mne keď hodí systém napr. že za mesiac je dopracovaných 10dní a napr. 75hodín, tak neviem z toho koľko hodín ktorý deň a kdy treba dať lístok, čiže idem podľa dochádzky a ručne si to porátam... :)
Zuzanka_ba
12.08.14,19:20
Áno, snažím sa byť milá, aj keď sa rýpem v nepodstatnostiach v podstate mimo témy :)
Aj ja si myslím, že kvantum vykazovacích a evidenčných povinností zamestnávateľa neprispieva k ničomu, lebo to za á žerie administratívne kapacity a teda peniaze, a za bé ten zamestnávateľ, ktorý chce okašľať zamestnanca a štát, tak jednoducho urobí bez ohľadu na nejaké papiere /a ich množstvo/.
S počtom dní sa stále nerozumieme. Ja som prihlásená ako zamestnanec svojho zamestnávateľa v ZP aj SP v auguste 31 dní. Z toho niektoré dni mám napr. dovolenku, niektoré náhradné voľno, ďalšie dni je víkend, čo je nepretržitý odpočinok /ak nerobíš každý deň, tak tie nepracovné dni hoci aj štvrtok a piatok sú v podstate u teba nepretržitý odpočinok, t.j. akoby víkend/. Počet dní prihlásenia súvisí hlavne s trvaním pracovnoprávneho vzťahu, nie so skutočným výkonom alebo nevýkonom práce v konkrétne dni.
Takže nemáte v podstate žiaden konflikt medzi vykazovaním do inštitúcií a skutočne vedenou evidenciou dochádzky.
a_je_to
14.08.14,08:55
... súhlasím, ibaže v tých dňoch mimo toho pol úväzku je ešte. priestor na druhý polúväzkový pomer ... vo všeobecnosti. V konkrétnosti je to priestor pre ďalšiu drinu a ďalšie poistenia. Zo szčo, z dohôd, za funkcie. A keď sa objaví štrbina voľna ... píšem do Porady. A nie neriešiteľné otázky, ale ... riešim neriešiteľné otázky ... :-)