misstka
06.08.14,22:47
Dnes prišlo drevo, ide o tvrdé drevo,dub,buk,hrab, metrovina napílená na 25-40cm. Samozrejme polená bude treba prerúbnuť na 2-3 časti. Aká sekera by na to bola najvhodnejšia? Nemyslím značku, skôr ma zaujímajú parametre aké by mala mať.
kukučka
06.08.14,21:11
buchač
07.08.14,05:45
Ja sa zasa pýtam..." Kto bude drevo rúbať ? "

Lebo, ako pozerám, podľa nicku sa bude ženská realizovať....či ? ;)

Samotná sekera by mala vážiť cca 2,5 kg a porisko dĺžky 60 - 80 cm.
Lenže na tak solídne kusy dreva je potrebný aj ten kumšt. To znamená poriadny rozmach toho poriska a zatnutie sekery do správneho miesta v polene. Lebo ak nie, tak sa sekera odrazí alebo zošmykne. V tom najhoršom prípade sa urve aj do nohy.

Doporučujem ísť do kvalitného obchodu a nechať si poradiť. Sekier je na trhu dosť značiek a aj vyhotovení, ale laik by nemal kupovať sám, alebo dokonca cez net.
misstka
07.08.14,08:33
áno,bude rúbať aj žena. :) nejaká prax v rúbaní už je,len stará sekera je už naozaj stará a má zničenú násadu a aj samotná sekera je strašne tupá,preto chceme kúpiť radšej novú a pýtam sa aká je najvhodnejšia. určite plánujeme kúpiť v kamennom obchode, len na odbornosť pracovníkov sa nie vždy dá všade spoliehať,niekedy človek natrafí na takých čo majú menej vedomostí ako zákazník
jslancik
07.08.14,08:53
to vážne?
vlastnosti sekery závisia hlavne od tvojej kondičky. Darmo si kúpiš ťažkú, keď ňou nebudeš vládať robiť. Takže prídem, chytím, zaženiem sa, poskúšam, uvidím. Vyskúšam zo tri, a zistím, že ktorá mi najviac sadne. Netreba sa preceňovať, je rozdiel "sekanie" v predajni, a hoc aj 1/4 hodinu naostro. Ideálne by bolo kúpiť dve, ktoré budú mierne nad a mierne pod tvojím výberom.

Kvalita - hodne sa preceňuje. Najlacnejšie neber, drahé sú zbytočné.

edit: a hlavne nezabudni na dobré rukavice. Ja používam najčastejšie také do posilňovne.
buchač
07.08.14,08:58
Niekto vraví, že kvalitná značka = dobrý výrobok.
Niekto vraví, že do ruky nevezme nič iné ako Fiskaru.

Ja mám dve ( ako vravíš ) slovenské sekery. Ani drahé a ani lacné.
Prišiel som do obchodu, opáčil, poťažkal...a rúúúúúbem jak nespútaná rieka...;) :D :D
Ferdosondo
07.08.14,09:01
Porisko sa dá vymeniť, sekera nabrúsiť
jslancik
07.08.14,09:04
no a ako si mohol pri svojom výbere obísť tuto kolegov z porady? :D A hlavne kolegyne :D
buchač
07.08.14,09:10
Kua ...a vidíš to ?

Idem sa pozrieť, či nájdem nejaké zvyšky popola a nasypem si na hlavu ...;)
kukučka
07.08.14,09:25
Pche, kolegyne rúbali drevo, keď ty si ešte plienky nosil.
kukučka
07.08.14,09:44
Moja poznámka nebola určená tebe, si horší ako Karas.
viktorviktor
07.08.14,11:26
ostrá, sadne do ruky, ostrá,
buchač
07.08.14,14:33
....ééééj veru nie ....veru nie !!!

Na tie triesočky ešte beriem, ale káľanie dreva teda určite nie.
Emka Roman
07.08.14,14:51
okrem ostrá

treskni s ňou kajlavo obuchom, či násada dobre tlmí rázy

dĺžka násady - skús, či sa ňou oženieš plynulým oblúkom

Sekanie plynulým oblúkom :
- sekera naseknutá v polene
- vedľa nohy na zemi / polenom dopredu
- rozmach dozadu mierne
- ponad hlavu zvýšiť rýchlosť
- dopad : obuchom o klát

V momente pár cm pred dopadom obuchu sa treba v kolenách prikrčiť pre zvýšenie rýchlosti a následne mínus "géčka"

Aby si nerúbala silou a sekerou - zo 2 kg (to iba hladké drevo sa tak dá),
ale aby si využila kinetickú energiu pridanú polenovi (so sekerou aj 5-8 kg) v oblúku
Emka Roman
07.08.14,14:54
Rukavice ???????????

Ale fuj

ani na 5 kg kladivo som nepoužíval

pokne v ruke
občas popľuť :D
vlado 33
07.08.14,16:44
Ja mám hádam 100 ročnú poctivo vyrobenú sekeru v Medzevských hámroch.
Mala by mať krivky s mierami modelky 90-60-90.
U sekery je to:
90mm - dĺžka ostria
60mm- dĺžka obuchu
90cm - dĺžka poriska
Musí to byť kvalitný materiál
Pozdĺž, štíhla ako laň
Ostrá ako britva
Veľmi po nej netrieskajte, na to sú štiepačky. Inak vám dlho krásna neostane.
sosak
07.08.14,17:15
vlado 33
07.08.14,17:22
Najlepšia rada je ihneď pokálať. Na hrab keď vyschne, budeš páliť aj reťaz na motorovej píle, o kálačke nehovoriac.
kukučka
07.08.14,17:29
Teraz mimotémy, pozrela som tvoj odkaz a zaujal ma príspevok, ktorý reaguje na kúrenie v noci, citujem:

Tak tohle mi kominík výslovně zakázal. V noci, když spíte, tak se může s kamny něco stát a může vás to v noci udusit. Kominík mi říklal dva příklady jeden, že v komíně může být něco usazenýho to spadne zacpe komín nebo jednoduše na komíně přistane velký pták, který chcípne a do komína spadne a ten ucpe, oba tyto příklady za svou kariéru zažil. Dále může dojít k poruše u kamen třeba vyplivne čerpadlo, atd. V noci se prostě netopí, ale příkreje se peřinou, aspoň tak mi to bylo sděleno.
viktorviktor
07.08.14,18:10
nechce kálať siahovicu, ani dobytok zrážať, len polienka narúbať, prečo nemá sadnúť do ruky a byť ostrá
viktorviktor
07.08.14,18:18
nechcem kupovať nič, mám sekeru aj pántok, dreva aj agátových klátov som narúbal a naštiepal dosť, o čom je reč
jslancik
07.08.14,19:55
Ty si sa dnes do mna obul? Nie kazdy mame dlane vypracovane a tvrde. a chalan ocividne nerobi so sekerou nonstop.
Emka Roman
08.08.14,09:17
má sannúť
aj ostrá

lenže ak je hrča, musí silou / oblúkom
a vtedy záleží na materiáli /strome / dreve násady
Emka Roman
08.08.14,09:21
a chalan je okrem toho ešte aj baba :D :D :D