marekm
07.08.14,07:24
Za minulý rok som nemal príjem z podnikania vyšší ako 4830 doteraz som sa však zo SP neodhlásil a už som aj odviedol odvody za júl v minimálnej výške. Čo s tým teraz? Všade sa píše, že sa mám odhlásiť z nemocenského a dôchodkového poistenia. Znamená to, že invalidné a do fondu solidarity mám platiť naďalej?
kn-alka
07.08.14,05:28
Podať odhlášku z povinného poistenia k 30.06.2014 a podať žiadosť o vrátenie preplatku za júl 2014.

Pletieš si to s dobrovoľným poistením, to ak zabudneš odhlásiť, ide ti ďalej, ale povinné poistenie sa konči tak, či tak, len aj tak chcú na to papier (šialené).
marekm
07.08.14,05:33
Teraz nerozumiem, to invalidné a do fondu solidarity platím dobrovoľne a mám ho teda platiť naďalej?
kn-alka
07.08.14,05:36
Ked platíš dobrovolne, tak to automaticky nekončí a spätne sa odhlásiť ani nedá.

PS.: píš zrozumiteľnejšie, z tvojho zadania som vydedukovala, že si sa neodhlásil z povinného poistenia, nie z dobrovolného.
marekm
07.08.14,05:39
No doteraz som platil minimálny odvod 133,42 a nemyslím, že by tam niečo bolo dobrovoľné.
kn-alka
07.08.14,05:39
Však na to som ti odpovedala, je to POVINNÉ poistenie, 30.06. sa ruší, podaj odhlášku a žiadosť o vrátenie preplatku !!!

http://www.socpoist.sk/aktuality-v-akom-pripade-zanikla-odvodova-povinnost-szco-k-30-junu-2014/48411s58646c
marekm
07.08.14,05:44
No mňa len zaskočilo, že na stránke SP sa píše, že som povinný sa odhlásiť z nemocenského a dôchodkového poistenia, ale v tej sume 133,42 je aj invalidné a fond solidarity. Nebudem teda platiť už ani to?
kn-alka
07.08.14,05:45
... to sa týka DOBROVOLNÉHO poistenia !!!
Jana Motyčková
07.08.14,07:16
Dôchodkové poistenie v sebe zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity. Čiže ak sa ako szčo odhlásiš z dôchodkového a nemocenského poistenia odhlásiš sa zo všetkých poistení, ktoré ako szčo áš v SP.
Peggynka
07.08.14,07:42
Dôchodkové poistenie v sebe zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity. Čiže ak sa ako szčo odhlásiš z dôchodkového a nemocenského poistenia odhlásiš sa zo všetkých poistení, ktoré ako szčo áš v SP.
V reále to nakoniec je tak,že síce platiť nemusí,ale v prípade PN nemá nárok.Je to tak?
marekm
07.08.14,10:21
Dôchodkové poistenie v sebe zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity. Čiže ak sa ako szčo odhlásiš z dôchodkového a nemocenského poistenia odhlásiš sa zo všetkých poistení, ktoré ako szčo áš v SP.
Ďakujem, už mi to je jasné. Odhlásil som sa zo všetkého, resp. už som aj bol odhlásený automaticky, ale papier som im musel aj tak dať. Preplatok mi vrátia na účet. Zároveň som sa však prihlásil na dobrovoľné poistenie aby som platil rovnakú sumu ako doteraz.

Moja otázka teraz je, pri dobrovoľnom poistení druhý pilier budú preposielať do DSS rovnako ako to bolo pri povinnom poistení? Netreba o to nejako extra žiadať alebo nebodaj musím prispievať dobrovoľne aj do DSS?
Zuzanka_ba
07.08.14,11:29
SP postupuje príspevky v prípade aj povinného aj dobrovoľného, nemusíš nič nahlasovať
http://www.socpoist.sk/vykon-socialnej-poistovne-vo-vztahu-k-ii-pilieru/17467s

Sociálna poisťovňa vypočítava a postupuje príspevky na starobné dôchodkové sporenie na individuálne účty sporiteľov vedené v rámci príslušných fondov v DSS:
mesačne z vymeriavacieho základu zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO), dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby (DDPO),