matka35
07.08.14,10:12
Zdravím všetkých,
chcela by som poprosiť o radu. Máme pracovníka, ktorému sa stal cez víkend"pracovný úraz", prišiel to nahlásiť síce až v utorok, ale zapísali sme to do knihy úrazov. Následne si vybavil PN-ku . Tvrdil, že mu forma strelila do nohy, bol na rtg a lekár mu vystavil pn-ku ako pracovný úraz. Ale pri prehraní kamerového systému, sme prišli na to, že nie forma mu vrazila do nohy, ale on zle zoskočil a pri zoskakovaní sa šuchol o tú formu. On nemal z tej formy ani zoskakovať, vlastne nedodržal bezpečnostný predpis. Chcela by som vedieť, či mi môžeme napadnúť túto pn - ku ako nepravdivú, a či mu môžeme dať aj písomné upozornenie za klamanie zamestnávateľa,
Budem vďačná za každú pripomienku a radu... :-)
kopretinka
07.08.14,08:24
ak máte záznam z kamery,tak nie je o čom........sa mu čudujem,že to vôbec skúšal......bezpečnostný technik nič? predsa musí pozrieť aj kamerový záznam,nie?
Upozornenie za klamanie zam.asi nie,ale za nedodržanie prac.postupu a BOZP ano.
prečo ste to dodatočne zapisovali? v čase úrazu bol na pracovisku sám?
matka35
07.08.14,08:30
Ďakujem, no bolo to cez víkend, a jeden svedok mu dosvedčil, že áno, tak sa to stalo, že mu forma vystrelila do nohy, takže v utorok keď to prišiel nahlásiť, sme to pozerali s bezpečákom cez kamerový systém a tam sme to zistili, chceli by sme dať aj tomu druhému za klamanie, ale ani to sa asi nedá...a z tou pn-kou sa dá čo robiť? Nechceme to ako pracovný úraz....
matka35
07.08.14,08:56
Prosím, dá sa niečo robiť s tou pn-kou??
willma
07.08.14,09:01
s PN asi neurobíte nič, ale spíšete pracovný úraz na základe kamerového záznamu so 100% zavinením zamestnanca.
matka35
07.08.14,09:46
jasné, ďakujem :-)
Zuzanka_ba
07.08.14,09:54
Práceneschopný predsa objektívne je, tom rozhoduje doktor a nie zamestnávateľ, čo s tým chceš robiť??

Úraz nastal lemravosťou robiť veci po poriadku - áno, mal ísť po schodíkoch.
Ad náhrada príjmu pri PN:
Kedy by si nemusela platiť celú náhradu príjmu? Ak by bola PNka v dôsledku trestného činu, za ktorý bol uložený trest odňatia slobody.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462 Zákon o náhrade príjmu
§ 5
(1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec

a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na

1. nemocenské podľa osobitného predpisu,6) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114502)

2. materské podľa osobitného predpisu7) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114503) alebo

3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu;8) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114504) to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca,

b) ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,

c) ak porušil liečebný režim určený lekárom,10) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462#f6114506) odo dňa porušenia liečebného režimu,

d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.


Ad nemocenské:
A kedy sa obmedzí suma nemocenského? Ak by bol býval pod vplyvom alkoholu či návykových látok.

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-05-2013-a.html#138
§ 111
Obmedzenie sumy dávky
(1) Suma nemocenského a suma invalidného dôchodku je polovica sumy nemocenského a sumy invalidného dôchodku, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopným alebo invalidným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok.
(2) Ak sa zamestnávateľ alebo právnická osoba podľa osobitného predpisu61) sčasti zbaví zodpovednosti za poškodenie zdravia alebo za smrť poškodeného podľa osobitného predpisu63) a osobitný predpis64) neustanovuje inak, poškodený má nárok na úrazovú dávku s výnimkou pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie v sume určenej podľa rozsahu zodpovednosti zamestnávateľa alebo právnickej osoby podľa osobitného predpisu61) zníženého o mieru zavinenia poškodeného.

Ad úrazové:

O pracovný úraz sa jedná aj vtedy, ak si ho zavinil nedodržiavaním predpisov pri výkone práce! Chcieť prekvalifikáciu môžete, no preukázateľne sa úraz stal pri výkone práce.

Vy sa môžete akurát tak zbaviť zodpovednosti. Len pripomínam, že je potrebné aby ste vedeli preukázať, čo tvrdíte, máte urobiť vyšetrovanie pracovného úrazu, a nahlásiť SP všetky podstatné skutočnosti.
Nepíšeš ako dlho bude PN, s tým by mohlo súvisieť aj prípadné vyšetrovanie IP, ak by sa nebodaj jednalo o závažný úraz, ale to asi nebude tento prípad.

http://www.socpoist.sk/2127-menu/55419s?prm2=29287&sword=&insurance_kind=206&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1

Ad trest za klamanie:
Zrážku zo mzdy mu ťažko môžete urobiť. Mohli by ste ho podľa mňa písomne upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny za zoskakovanie z formy a za zavádzanie zamestnávateľa.
kopretinka
07.08.14,09:56
nie,normálne bude mať PN
willma
07.08.14,10:33
Pracovný úraz sa spisuje a vyšetruje do 4 dní, od kedy sa zamestnávateľ o pracovnom úraze dozvedel a záleží aj od toho, či postihnutý zamestnanec ide na PN.
matka35
07.08.14,11:28
ok, to znemená, že keď sa náhodou stane úraz a pracovník mi to neohlási hneď a ani nejde na PN, ale keď si to rozmyslí a príde mi to oznámiť po týždni, tak ja to spíšem max do 4 dní??? No nechápem význam....
kopretinka
07.08.14,11:30
treba to spísať do 4 dní odvtedy,ako sa to stalo.
matka35
07.08.14,11:34
No ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ja som len chcela, aby to nebol pracovný úraz, len ako úraz, síce sa stal na pracovisku, ok, ale na tej forme ten človek nemal byť vôbec, ani po schodíkoch, ani nijako inak, takže nedodržal technologický postup, ale ok, je to pracovný úraz, keďže sa stal na pracovisku, akurát v plnej miere zavinený zamestnancom. A nechcela som mu siahať na PN - ku, ani mu ju krátiť, keď je chorý tak je chorý, len ma zaujímalo, či sa to dá vytknúť písomným upozornením, nakoľko ide o problematického zamestnanca, ktorý už spôsobil všeličo....
kopretinka
07.08.14,11:37
je to pracovný úraz,lebo sa stal v práci.S tým neurobíš nič.PNku má,lebo je chorý,s tým neurobíš tiež nič.Jediné,čo môžeš urobiť,už som ti to písala,dať mu upozornenie za možno aj hrubé porušenie prac postupu a nedodržanie BOZP s upozornením,že totojeho konanie,ak sa bude opakovať,môže viesť k okamžitému skončeniu PP.....
Katy a R
07.08.14,11:38
- ak si to aj pracovník zavinil sám - je to pracovný úraz. a ako treba postupovať - veď predsa zamestnávateľ musí mať vnútorné predpisy - kde je toto všetko uvedené. - to zavinenie treba dokázať - na to sa môžte sústrediť
matka35
07.08.14,11:54
Ďakujem veľmi pekne všetkým
willma
07.08.14,11:58
Kopretinka nemýľ ľudí.
(1) Zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik

a) pracovného úrazu alebo služobného úrazu20) (ďalej len „pracovný úraz“), ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
(2) Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti uvedenej v odseku 1 má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti. Zamestnávateľ je povinný vnútorným predpisom určiť, komu a akým spôsobom sa oznamuje vznik udalosti podľa odseku 1.
4) Zamestnávateľ je povinný registrovať pracovný úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu
a) zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom na jeho zdravotný stav, a za účasti príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť; v prípade smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví (ďalej len „závažný pracovný úraz“), zamestnávateľ je povinný prizvať k zisťovaniu príčin aj autorizovaného bezpečnostného technika,

b) spíše záznam o registrovanom pracovnom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného pracovného úrazu,

A okrem iného každý aj drobný úraz sa zapisuje do tzv. knihy drobných úrazov. Lebo nie vždy sa úraz môže javiť ako registrovaný, niekedy sa následky prejavia až po určitom čase a ten nie je presne stanovený. Takže zamestnávateľ spisuje Záznam o registrovanom pracovnom úraze podľa bodu 4, písm. b a to dokonca aj po polroku, ak sa preukáže priama súvislosť s pôvodne zaznamenaným drobným úrazom.
Zuzanka_ba
07.08.14,12:32
maťka, myslím že si len na začiatku mala nejasné pojmy PN a pracovný úraz, a podľa takej otázky som odpovedala, už chápem čo si chcela.
treba ho písomne upozorňovať na nedostatky, tento aj všetko čo vyparatí, viď § 63 ZP.
ešte dodám, že technologický postup je spôsob akým vyrábate výrobky, to je jedna vec, ak sa rýpal vo forme, na čo nemá kvalifikáciu alebo je všeobecne zakázané sa tam rýpať.
druhá vec je, že lezením zároveň nedodržal nariadenia o ochrane zdravia pri práci.
týmto všetkým porušil pracovný poriadok.
matka35
07.08.14,14:50
ok, áno, tak som to myslela, možno som sa naozaj nesprávne vyjadrila, prepáč, už mal 2 písomne za nešetrné zaobchádzanie s majetkom firmy s možnosťou výpovede. A o týždeň po 2. písomnom prišiel s týmto pracovným úrazom. Naozaj nerada prepúšťam pracovníkov, lebo je ťažké zohnať robotu, ale takýchto by som vyrazila oknom... Ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)
frzanony
17.08.14,14:14
Bez akejkoľvek urážky, ale Vy nemáte absolútne žiadne predpoklady „ aspoň zatiaľ nie „ o posudzovaní, ktorý úraz a za akých okolností je úraz pracovný a kedy nie. O tom svedčí Váš dotaz „Ale pri prehraní kamerového systému, sme prišli na to, že nie forma mu vrazila do nohy, ale on zle zoskočil a pri zoskakovaní sa šuchol o tú formu.“ A v závere písaný Váš názor „ ... ja som len chcela, aby to nebol pracovný úraz, len ako úraz, síce sa stal na pracovisku ... „
Po prvé – definícia pracovného úrazu hovorí, že „ Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.“ Potom prečo by tento úraz nemal byť pracovný ??? Tak ja Vám to napíšem. Preto, že Vy prípadné porušené bezpečnostné predpisy podmieňujete uznaním úrazu za pracovný alebo nepracovný. Chybný a absolútne nesprávny názor.
Po druhé – takmer so 100% -nou istotou si dovolím tvrdiť, že tento úraz mal šetriť autorizovaný bezpečnostný technik preto, že organizácia kde došlo k úrazu patrí do štatistickej klasifikácie ekonomických činností uvedených v prílohe č. 1. Potom: a/ ABT- čkar má vážne vedomostné nedostatky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci keď v rámci bezpečnostnotechnickej služby neriešil a nevedel podať správne informácie:
- keď nie je mu známy pojem registrácia pracovného úrazu, kde mimo iného musí zistiť príčiny a všetky okolnosti vzniku úrazu a na základe toho spísať záznam o pracovnom úraze. Tým chcem odpovedať na otázku:
- „Chcela by som vedieť, či mi môžeme napadnúť túto pn - ku ako nepravdivú ... „ Rád by som si prečítal názor ABT-ečkara !!! Môj názor je, že nemôžete napadnúť nepravdivosť údajov v PN-ke z dôvodu, že ošetrujúci lekár uvedie iba to, čo mu v tomto prípade pacient povie. On nie je oprávnený skúmať, alebo vyšetrovať ako došlo k úrazu, on nech určí diagnózu. To je povinnosťou zamestnávateľa, resp. jeho zamestnancov, alebo fyzickej alebo právnickej osoby, za finančnú úhradu. To platí, čo zamestnávateľ šetrením zistí, a môže to zmeniť jedine súd a nikto iný. Zdôrazňujem a nikto iný. Táto povinnosť zo strany zamestnávateľa je daná zákonom.
- K druhej časti dotazu „ ... či sa to dá vytknúť písomným upozornením, nakoľko ide o problematického zamestnanca, ktorý už spôsobil všeličo.... „ k tomu sa nebudem konkrétnejšie vyjadrovať, ale myslím si, že boli možnosti dať mu písomné upozornenie už v minulosti, keď to bolo opodstatnené a nie vybrať si najnevhodnejší moment na písomné upozornenie.
b/ V prípade, keď je to tak, ako uvádzate, že „ ... nedodržal technologický postup ... „ tak to malo byť riešené podľa § 196 Zákonníka práce. Zároveň upozorňujem, že iba za porušenie bezpečnostných predpisov v súvislosti so vznikom úrazu a nie za to, že „ ... ide problematického zamestnanca, ktorý už spôsobil všeličo.... „ Mal to riešiť už spomínaný ABT-ečkar spolu so zamestnávateľom a ďalšími zainteresovanými zástupcami.
Neviem kto ste a ani Vás nepoznám, ale z textu Vami formulovaného dotazu i Vami uvádzaných názorov jednoznačne, aspoň mne to tak vychádza, že v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia zatiaľ nemáte ani len základné vedomosti a nedokážete ani aplikovať súvislosti jednotlivých predpisov. Ku cti Vám slúži vypýtať si názor iných, nechať si poradiť od iných, ale nad Vaším ABT-ečkarom sa zamyslíte.
matka35
18.08.14,05:46
No je mi ľúto, že som Vás tak rozhorčila, ale ja som sa naozaj len slušne pýtala, nie som BOZP a nie som kompetentná riešiť takéto veci.Zdalo sa mi to len veľmi podozrivé, lebo keď sa úraz stane v sobotu a pracovník to príde ohlásiť až v utorok, tak je to prinajmenšom podozrivé! Aspoň podľa mňa. Ale ďakujem za vašu pripomienku.
frzanony
18.08.14,19:35
Vy ste evidentne z pracovného úrazu, čo ste si uznali chceli urobiť síce úraz ale nepracovný. Keď nie ste ani pracovníkom BOZP a nie ste ani kompetentná riešiť takéto veci potom prečo takúto vec neprenecháte profesionálom ktorí sú kompetentní to riešiť?, ale uvádzate čo chcete dosiahnuť. To nie je len slušne sa pýtať. To už hraničí s navádzaním. Prečítajte si najprv § 17 zákona 124/2006 Z.z. v platnom znení a keď pochopíte súvislosti medzi definíciou pracovných úrazov, registráciou pracovných úrazov, odškodňovaním PÚ a možnými následkami potom možno pochopíte ako ste mohli niekomu možno až do konca života ublížiť takouto nezmyselnosťou, ktorú ste uviedla " ... ja som len chcela, aby to nebol pracovný úraz, len ako úraz, síce sa stal na pracovisku, ... " Takáto filozofia musí človeka rozhorčiť. Ja som len reagoval tak ako som to cítil keď som pochopil čo chcete dosiahnuť Vaším dotazom a aké to môže mať dôsledky u postihnutého nie len v tomto prípade ale vo všeobecnosti keďže ide o diskusný článok, keby sa nato patrične nereagovalo.