Macooo
07.08.14,11:01
Dobrý den prosím vas o radu moja kamoska mala nenedavno 24 zrazu začala byt v ponarodedinový den smutna zo dna na den bola smutnejšia nedokazala som ju ani neako extra rozosmiat sem tam sa usmiala ale nie na dlho a v očiach stále mala smutok bala som sa z nej vytiahnut čo jej je ale nepriek tomu som to skusila odvetila my iba tolko že nechce o tom hovorit že nemam hadzat psie oci lebo že by sa rozpakala ...poslednej dobe takmer vobec nerozráva povie len tolko kolko musi usmieva sa len na nakaznikou a ked nemusi nesmeje sa pritom ma prezivku slniečko lebo dovtedy jej len tak hoc kdo nestriasol usmev z pier ona rozdávala radost okoliu...a teraz velmi vydno že sa trápi ...ked sa rozprávame o robote mna pocuva povie len tolko kolko musi a potom zo smutkom odide vedčinou sa sklonenu hlavu pitala som sa na nu aj kolegou a kolegin všetci sa pitali dokonca mna čo jej je lebo sme dobre kamošky pracujeme ako predavačky v hypermarkete ...chodili sme spolu aj von ale teraz memame spolločne volno tak neviem ako zistit čo jej je ...aj sme si volali ale už si takmer nevolame len tiež tolko čo musime ...aspon pisat si so mnou piše ...mam pocit že to je tý že som jej povedala že chcem odist z roboty mohlo to byt sposobene tým ? ona si doma moc nevychádza z rodičmy priatel jej zomrel pred 3 roky a myslim že sa na mna moc naviazala aj ja mam priatela on sa so mnou nechce o tom bavit vraj sa medzi baby miešat nebude poradte prosím čo robiť.
Chobot
07.08.14,09:57
Zase sa niekto na porade zabáva?
jslancik
07.08.14,10:05
srandisti by nepísali takéto litánie. Ja jej verím.
a neni na tom nič zábavné. Tak šup šup, nech píše ten, kto má čo napísať.
jslancik
07.08.14,10:17
na tvojom mieste by som skúsil viac sa s ňou zblížiť. Pospomínať, čo rada robila, a pozvať ju na takú udalosť. Na koncert, do kina, na túru, na aerobik, zabehať si. Štýlom, že "idem si vtedy a vtedy zabehať, nepôjdeš so mnou?". Aby videla, že to nie je iba kvôli nej, to by sa cítila blbo.

Nenechať sa odradiť jedným odmietnutím. Ak nevyhovuje, skúsiť nájsť vyhovujúci termín. Určite s ňou treba tráviť čas. Vieš, že voda je tvrdšia ako skala? Pri neustálom kvapkaní sa skala naruší. Preto treba trpezlivosť, a skúšať.

Keď budete spolu, treba sa pokúšať rozprávať. Zo začiatku nebude odozva, opäť treba vytrvať. Rozprávať na ňu, zveriť sa jej so svojimi radosťami, starosťami. Samozrejme, nie že sa jej budeš iba sťažovať, a sťažovať. Takisto je to s chválením sa. Netlačiť otázkami. Vlastne celkovo netlačiť na pílu. Možno jej najväčší problém je, že nemá zmysel života. Stratila iskru. Potrebuje nakopnúť, dostať sa znova do rytmu (nie stereotypu, ktorý väčšina ľudí žije). Môžeš ju potiahnuť za sebou. A pomôže to aj tebe, ak vypadneš zo svojho stereotypu.

Takže zhrnutie - zblížiť sa
- trpezlivosť a vytrvalosť
- netlačiť na pílu
- rozprávať na ňu
- tráviť spolu čas

Samozrejme, toto je jeden pohľad na vec.
viktorviktor
07.08.14,10:39
zober ju hneď k psychiatrovi, , melanchólia je sviňa
buchač
07.08.14,10:49
Aj keď súhlasím, to sa ľahko povie, len ťažšie vykoná.

Aj dotyčná predsa musí súhlasiť, respektíve mať ochotu a či záujem...
Emka Roman
07.08.14,14:33
Nezažil si = NERAĎ

aj malá depka je veľká swynja

pri prvej :

Ak som na ulici v diaľke videl známeho, prešiel som na druhú stranu ulice, aby som ho nestretol

Postup (podľa toho, ako to bolo u mňa a čo si pamatám)

- emočné kyvadlo sa jej vychyľuje na jednu stranu

- nepozývať na niečo, ale pripraviť ako náhodu nejaké drobnosti
- nesnažiť sa zbližovať, ale byť nablízku
- robiť o čosi viac rutinných vecí : jedlo/nápoj/ a pod , ale iba tak :
dáš si ?
- raz za pár týždňov jej urob prekvapenie :
Požičaj si mobil, ktorý nepozná a zavolaj jej po nemecky (maďarsky :D )

- kyvadlo tam može byť cca 1-5 mesiacov

Keby viac, porozmýšľať o odborníkovi.

PS
A hlavne buď pri nej, keď sa jej kyvadlo rozbehne naspäť

PS2
Druhá bola ľahšia :D
Peggynka
07.08.14,14:51
Hlavne nezľahčuj jej problémy .
vlado 33
07.08.14,17:05
Ja by som s ňou hneď išiel k lekárovi. Príznaky depresie alebo vyčerpanosti.
alaya1
07.08.14,17:33
Ak sa niekto nechce s druhym rozpravat, nemusi to nasledne byt prejav depresnych stavov. jednoducho ma mozno problemy, s ktorymi sa vyrovnava a nechce o nich s nikym hovorit. Teba dat cas a pozorovat spravanie. Moze ist aj o socialnu fobiu, kde nemusi byt pritomna depresna porucha.
Macooo
07.08.14,19:23
Ahoj ale ked ja jej aj poviem zase so mnou nekomunikujes a ona my len odpovie ale komubikujem len mam zly den alebo boli ma hlava zub vzdy ju akoze nieco boli ...bojim sa ze ked sa my ju podary zlomit vyruti sa na mna s niecim hroznym naposledy som ju opila ked mala taku mega debku a vyplulo s neh ze ma rakovinu co ak sa jej to zhorsilo a nechce my to povedat lebo vie ze sa s nou trapim aj ja ? Viem ze ona je ten typ cloveka ze ked my ma povedat nieco co ma bude boliet radsej to dusi v sebe a trapi sa vedcinou to zakriva usmevom ale teraz mam pocit ze to ani usmevom nevie skrit...ale najviac sa bojim toho ze ked uz to z nej dostanem neudrzim sa a rozplacem sa :(
Macooo
07.08.14,19:26
Presne musi chciet lenze ona my raz povedala v tedy ked mala mega debku koli chorobe ze nejde ku doktorovy aby ju napchal oblbovakmy ze ona sa teda ak moze vyrozprava radsej mne ze mne veri...
Macooo
07.08.14,19:33
Ze by to bolo z vycerpania inak ona aj vela pracuje na nocnu pride o 18:00 a odchadza az okolo 11 pol 12 doobeda ...v praci my tvrdila ze je dlho koli nezhodam s jej maminkou ale ja mam pocit ze to je koli jej snubencovy ona je bohuzial taky smoliar chudatenko moje ..ona prisla o snubenca dva mesiace pred svadbou nahanala priatela aby sa ponahlal domou lebo mal vyskusat oblek a on vtedy havaroval a vynila sa za to ..vravela my ze sa s tym musi naucit zit..normalne ked o nej hovorim smejem aj placem zaroven ona ma vie vzdy rozveselit ale chudatko tak sa trapi...:( dnes som skusila robit sa smutna vsimla si to necakala som ze to zbada ked je taka sklesla zbarala a spravila my naladu ale v ociach sama mala velky smutok a bolest...
Gabhus
08.08.14,03:01
Ak z jej strany nie je ochota, skús porozprávať s psychológom - alebo iným odborníkom bez nej. Ono psychika je horšia ako fyzično a asi sa aj ťažšie napravuje - takže opatrne, s citom, ale určite problém nezľahčovať. Držím palce
alaya1
08.08.14,05:46
ak to nie je priamy rodinny pribuzny nemoze konzultovat stav pacienta s psychologom.
Gabhus
08.08.14,07:20
Ma nenapadlo