O.K. LA PÝR
07.08.14,12:09
Ako je to z debetnými operáciami na bankovom účte. Musí byť každý takýto pohyb (samozrejme myslím tie operácie okrem poplatkov strhávaných bankou) podložený účtovným dokladom.
Ide mi o to, že pokladníčka vyberala hotovosť do pokladne z bankomatu a "zabudla" si vziať potvrdenku o výbere.
Čo si vy prikladáte ako účtovný doklad týkajúci sa výberu hotovosti do hotovostnej pokladne a k výpisu z bankového účtu? Ako riešite, keď vám doklad o výbere hotovosti chýba?
Jedná sa o rozpočtovú organizáciu.

Ďakujem za rady.
kn-alka
07.08.14,11:56
vypíšem len pokladničný doklad - ak mám papierik z bankomatu, tak priložím, ak nemám, tak nepriložím.


PS.: vieš koľko podnikateľov mi nedáva potvrdenku, skôr to je zázrak, ak ju dostanem.
Idem podľa BV a vypisujem pokl.doklady, ak náhodou mám k tomu potvrdenku, tak priložím.
Mishok
20.08.14,04:09
Dokladom pre účtovný zápis je pre teba výpis z banky, nie potvrdenka z bankomatu
Llívia
20.08.14,04:35
Tiež prikladám potvrdenky z banky k PPD len vtedy, ak ich dostanem. Ostatné PPD dorobím podľa výpisu z účtu. Niekedy ani pri najlepšej vôli nie je možné doklad o výbere priložiť, keď v bankomate dôjde papier.
O.K. LA PÝR
20.08.14,11:14
U nás pokladníčka nemá prístup k bankovým výpisom, tie prijíma iba finančná účtovníčka (sú to dve rozdielne osoby). Finančná účtovníčka si podľa výpisu z banky zaúčtuje, že bol vykonaný výber z účtu. Ale vie ona, že výber hotovosti vykonala pokladníčka? V tom prípade, ako ty píšeš, by musela dostávať bankový výpis, resp. mať k nemu prístup aj pokladníčka. Zároveň platí, že v deň výberu by mala pokladníčka "niečím" doložiť, že jej do pokladne "čosi" pribudlo (robí dennú uzávierku pokladne). Bankový výpis dostane prinajlepšom o týždeň neskôr.
Irona
20.08.14,11:18
Áno, stáva sa, že bankomat nevydáva potvrdenky. V takom prípade si pokladníčka k PPD priloží doklad/čestné vyhlásenie, že bankomat potvrdenky nevydával a samozrejme doloží aj bankovým výpisom z toho dňa.
kn-alka
20.08.14,11:22
Pýtal si sa, či musí byť každý výber dokladovaný - NIE nemusí - pokladníčka vypíše príjmový pokladničný doklad, že prijala do pokladne hotovosť.
Všetky tunajšie odpovede si dostal z pohľadu externých účtovníkov. Pri tvojom prípade si každá z účtovníčok - pokladníčok musí viesť vlastnú evidenciu a pokladníčka by mala vedieť, že každý pohyb v pokladni má podložiť príjmovým alebo výdavkovým dokladom. Vlastným podpisom zodpovedá aj keď k pohybu neexistuje podklad - vystavením pokladničného dokladu vznikne účtovný prípad.
Mishok
20.08.14,11:25
No pokladníčka si to odloží príjmovym dokladom nie? Finančnej môže byt jedno kto vyber robil... Polopate ak pokladníčka vyberie peniaze z úctu tak ich zaúčtuje do pokladne
Finančná účtovníčka si zaúčtuje výdaje z úctu. A keď sa pozrieš na účet 261 tak vieš že pokladníčka vybrala peniaze aj keď ešte nemáš výpis alebo horší prípad keď je výpis ale pokladníčka ich nezauctuje tak máš peniaze na 261 kt akosi do pokladne nedošli...
KEJKA
20.08.14,11:29
s tým čestným vyhlásením je to prehnané.
Irona
20.08.14,16:18
Ja len, že naša pokladníčka v takomto prípade napísala interný doklad. V mojom príspevku z dneška poobedia som si nevedela spomenúť, čo dokladá, preto som napísala doklad lomeno čestné vyhlásenie. Stalo sa nám to len raz.