Michal1979
07.08.14,13:59
Zdravym Poradaci,
dufam ze mi niekto bude vediet poradit, nastal v rodine nasledovny problem a uz nevieme co mame podniknut, dolezite info v skratke:

Pred ca. 5 rokmi nasi vzali hypoteku na opravu domu a okrem toho ze zalozili dom bola podmienkov aj poistka pre pripad trvalej invalidity resp. umrtia. To sa aj stalo a kridla dakeho leva mali pomoct ak by daco ...

Osud nebol milosrdny a porazka odrovnala zivitela rodiny. Hovorime o velkom stasti ze nieje na voziku a je ako tak mobilny ... Podla vyjadrenia lekarov to uz lepsie nebude a do prace uz nemoze ist :(

Stalo sa tak vo ferbruari 2014 , podla slov banky cakaju na vyjadrenie poistovne aby tato v ramci poistnej zmluvy prebrala zavazok voci hypoteke.
Tak sme opakovane (vopred banka) potom uz mi kontaktovali poistovnu a podla slov pracovnicky poistovne "pripad eviduju od marca 2014, tento sa riesi a buduci tyzden by malo prist postou vyjadrenie"
uz sme to poculi posledne mesiace viac krat v dnesnom telefonate opat s tym ze opomenula ze nam tam uz poslu aj informaciu ktore stanoviska odbornych lekarov este budeme musiet dolozit ... je to normalne?
Je august a bojim sa ze to opat nepride, rodina je financne pod nulou a mi nevieme co mozeme podniknut... staznosti? Pravnik(na ktoreho nemame)? daka ina institucia? Za akukolek radu dopredu dakujem !!!

Michal
Peggynka
07.08.14,12:11
Ja by som napísala sťažnosť tu:
http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad-nad-poistovnictvom
Však oni to už pridelia tomu,komu patrí,nemôžu to hodiť do koša...A dajú vedieť.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-staznostiach/
Katy a R
07.08.14,12:20
V každom prípade to riešte písomne (treba mať doklad) ... aj mailom je lepšie, ako telefonovať.
Poisťovňa však musí mať oficiálne vyjadrenie, že sa jedná o trvalú invaliditu - neviem, že či už takéto máte? (nestačí konštatovanie, že už to lepšie nebude).
bez toho určite nič nevyplatí.
Michal1979
07.08.14,12:45
Uz sa posielali spravy od lekarov. Momentalne je to este stale PN cize sa pravidelne do poistovni posielaju prechodky od lekara, podla nasich informacii, az po roku bude posudeny narok na trvalu invaliditu - pokial vieme, to je zase socialna poistovna, ktora vyplaca inv. dochodok. Avsak co sa tyka poistky pre hypoteku je to nie relevantne, tam uz vyjadrenia lekarov maju a 5 mesiacov na to ze im nieco chyba je dost silna kava , ale dik za typ, ideme tam este poslat staznost cez email ... uvidime
Michal1979
07.08.14,12:49
Dik, skusime vopred napisat mail na poistovnu a dame im termin dva tyzdne, ak to nepomoze sa obratime na "Dohľad nad poisťovníctvom"
Katy a R
07.08.14,12:55
tak treba pozrieť zmluvné dojednania - že ako presne je tam definované - čo treba doložiť, že sa jedná o trvalú invaliditu (pre potreby plnenia poisťovne). - a ak ste naozaj všetko doložili - sťažnosť.
Ale ak je podmienkou priznanie invalidity zo SP - tak to veru bude až po ustálení zdravotného stavu, resp po roku.
Ber to aj tak - že 5 mesiacov nie je až tak dlhá doba pre určenie - že sa jedná o trvalú invaliditu (samozrejme, nie každý prípad je rovnaký) .
Držím palce - najlepšie, keby sa mu stav zlepšil a vyzdravel by .
Peggynka
07.08.14,12:55
Mail si vytlač a odkladaj.
kobolcs
07.08.14,13:30
normalne to nie je, ale sme na slovensku. nechcem ta strasit ale tu je moj pribeh takto : 52 tyzdnov PN {ak mate poistenie PN tak posielat, ale kom. poistovne zvycajne vyzaduju pobyt v nemocnic i a plati od 30/60. dna PN, v pripade dlhodobejsieho PN je mozne poziadat banku o odklad istiny splatok max na 1 rok {zvycajne daju 6 mesiacov} ale ked ste na zaciatku uverov sa moc neoplati lebo urok je 80% zo splatky a este Vam pripocitaju po roku uroku za odlozene istiny), od 53 tyzdna PN ale bez penazi a moznost podat ID ak splnas zakonne podmienky (ale treba poobehat lekarov aby vystavili papiere a vsetkych byvalych zamestnavatalov, pobocku Soc. poistovnu o vypis zapocty rokov kontrolovat zhanat papiere, doplatit nedoplatky) na Soc poistovnu , (mne to trvalo cca 3 mesiace), odovzdat na Soci. poistovni vsetko referentke ID, potom cakat na pozvanku na komisiu {cca 30dni v BA ale pocul som uz aj o 120 dnoch), ak prejde komisou, tak cakat na list/rozhodnutie od Soc. poist. {cca 3 mesiace}, vypytat si formular od komercnych poistovni na ID, pobehat lekarov {najlepsie vseobecny a ten kvoli comu ta uznali ID vzdy je tam jedna dg + moze byt 1 doplnkova takze max 3 doktory, zaplatit im}, poslat poistovniam { vacsina vyzadajuaj zapisnicu z komisie a spravu rev. lekara Soc poistovne ( +30 dnova lehota pre Soc Poist, doslo za 45 dni), ktore ak nemas tak ti nevydaju musi to ziadat komercna poistovna/alebo ty na centrale vraj je tam aj nejaky poplatok mne to poslali zdarma} poslat to na komercnu poistovnu , ta to odmietne z nejakym idiotskym odovodnenim {vysoky krvny tlak od 2010 ale ID mam na hormonalny problem}, poslu ti naspat zaplatene poistne {vraj som uz nesplnal podmienky pre poistenia sa uz pri podpise} ale vobec nie, das odvolanie potom dalsiu namietku potom ides za advokatom {stoja peniaze kedze vraj mas vysoky prijem tak na bezplatne nemas narok} zaplatis mu, a cakas na sud. ale kazdy mesiac platis splatky uvery {kym mas z coho}, potom pride dalsia 'zabava' , lebo uz mas uvery aj od nebankoviek a ti velmi radi strasia cloveka a pocitaju rozne poplatky za upomienky {to aj banky} a uroky su uz 70% p.a. { samozrejme pekne rozdelene do poplatkov za vyzvy, upomienky, povolenia odlozenia splatok a pod. chujoviny ale urok podla zmluvy mas 14%}, tom strasenie napriklad velice neprijeme je ze nedelu rano zaklope clovek ze nech mu dam kluce od auta a zaplatim splatku a cca 300 eur poplatok./ mal som aj auto na uver /- treba vyjednavat, slubovat a ziskat cas aj ked pride exekucny platobny rozkaz volat exekutorovi, dohodnut sa na splatkach odmietat vysoke odmeny pre exekuciu / niektori exekutori su naozaj horsi nez vymahaci mafie , tak nahlasit, ziadat, sudit. A ver mi takto sa stane z VIP klienta viacerych bank osoba zo zapisom v kazdom uverom registri a 'judr' z exekucneho a obcianskeho prava kedze som uz zdravotne lepsie {investoval som do liecby v zahranici} tak ma celkom to zacalo bavit len na toto treba nervy z ocela, ak nato sa necitite a nemate ine riesenie je lepsie predat nehnutelnost a ist do podnajmu/k svokre a zabezpecit si prijem brigadami, druhym zamestanim, mozno zahranicie a samozrejme extremne znizit vydavky (dobre sa najest za da za 4eur/osoba/den. Este jedna rada z Uradu prace ZTP uz mate a k tomu kompenzacny prispevky aj lieky by vam preplatili na 30 eur sice s 6mesacnym meskanim ale aj to je nieco . Vela sily a zdravia.
Peggynka
07.08.14,14:23
Ja by som to skúsila skôr,veď SP má možnosť určiť termín na kontrolu zdrav.stavu a v jeho prípade,no...CMP a prognóza...Podľa stavu,je mi jasné,že ani lekári nevedia určiť,ale už teraz vedia poškodenie.Po 52týždňoch ostane bez príjmu a vlastne podstatou problému zadávateľa je urýchlenie procesu,nakoľko bol poistený,tak by komerčná poisťovňa mala rýchlo riešiť,aby sa nedostal do spárov exekúcií.
Diana70
12.08.14,11:07
Poisťovňa zrejme čaká na stabilizáciu, čakacia doba na trvalé následky je spravidla až jeden rok. Následne poisťovňa na základe oceňovacích tabuliek stanoví mieru poškodenia. Je škoda, že živiteľ rodiny nemal poistené kritické choroby, medzi ktoré patrí aj porážka, okrem trvalých následkov by tak získal aj peniaze za túto diagnózu. Ľudia, ktorí majú hypotéku a najmä malé deti by nemali váhať nad životnou poistkou. Bez sporiacej zložky, iba s pripoisteniami nevychádza veľa.