lusia155
07.08.14,20:35
Mam starsi rodinny dom, na ktorom sa chystam vymenit okna. Okna su vysoke cca 150 cm. Dostala som ponuku na okna ktore budu vysoke 120 cm ale budu asi za 100 €. Profil Salamander. Chcem sa spytat co je podla vas vyhodnejsie. Priplatit si za okna na mieru alebo domurovavat a kupit lacnejsie. ( Su to normalne okna, len ten kto si ich objednal ich nechcel. )

S tymi lacnymi mi tam ese nastal problem v jednej izbe. Mam v nej 2 okna a vychadzalo by to, ze jedno okno by bolo vysoke 120 cm a druhe 150 cm. Nebolo by to dost nezvycajne?
Mila123
07.08.14,18:48
okno nie je jednorázová záležitosť, ale predpokladám, že aspoň 20. ročná, možno i viac.....
pavol54
07.08.14,18:55
záleží od lokality v cigánskych osadách netradičné stavby a stavebné materiály nie sú ničím výnimočným
Mila123
07.08.14,19:54
inak sa predsa vraví, že nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci..............
Peggynka
07.08.14,20:25
Vieš počítať? Za domurovanie koľko zaplatíš? A úpravu fasády ? A s tými oknami to môže byť úplne inak...Bola si v dielni? Tak sa pýtaj,nech ti ukážu dieľňu...
Chobot
07.08.14,21:57
Ja by som to nerobil. Radšej by som si zaplatil také okná, aké na dom pasujú. Nebuď chrtavá na tých 100 EUR, okná meníš len raz za 20 (30? ) rokov.

A to dvojokno, jedno 120 a druhé 150 by strašne divne vyzeralo.



Ale ak máš takýto dom, tak prečo nie?
lusia155
08.08.14,03:02
Robota ma nebude stat nic a material by bol lacny. To nie je problem. Este som rozmyslala ze by som to jedno okno dala spravit na mieru a mali by rovnaku vysku. Ale priklanam sa radsej k moznosti vsetky okna na mieru. Predsa 30 cm nie je malo. Len priatel mi to vycita ze chcem drahe okna.
lusia155
08.08.14,03:05
To nie je dvojokno. V jednej izbe su 2 samostatne okna. Jedno z vychodu a druhe z juhu. Nie som dementna zas. Robotu by mi mal kto spravit a tak isto aj material by nebol taky problem.
lusia155
08.08.14,03:07
V dome su celkovo 4 velke okna. Z toho dve v jednej izbe.
lujza.j
08.08.14,05:13
Ja by som isto nezmesovala okna.....30cm je dost....v izbach bude menej svetla...
bodliak
08.08.14,05:40
A domurovať to chceš odspodu alebo z vrchu ?
Dáša_
08.08.14,05:42
náhodou hundertwasserhaus je super :) , keby som mala odvahu, hneď to beriem :D Len teda, či by to prešlo kolaudačným konaním, to si netrúfam povadať...
Chobot
08.08.14,06:17
Však je to na tebe, ako sa rozhodneš. Chcela si od nás názory. Tak ešte jeden, ako písala lujza - výrazne sa ti zníži svetlosť izby. Dnes je trend mať čo najväčšie okná, najlepšie presklené celé steny. Budeš mať tmavé miestnosti, 30 cm je dosť veľa.

Teraz ti to príde ako dobré, ušetriť pár desiatok či stoviek EUR za okná, ale neskôr si povieš, že mala som kúpiť tie väčšie.
Oliwa
08.08.14,06:30
Môj názor:

1. predstav si jesenné a zimné rána a večery, keď sa skoro stmieva - znižovať svetlosť v obytných miestnostiach o 30 cm nie je rozumné
2. denné svetlo je zatiaľ zadarmo, čo teraz "ušetríš", určite zaplatíš na účte za elektrinu či raz nebodaj na okuliaroch :):cool:, ak budeš máť školopovinné deti, ani nehovorím - učiť sa pri dennom svetle je určite lepšie ako sliepňať sa pri žiarovke
4. keďže si ich budete osádzať svojpomocne, záruka žiadna - to by ma trápilo najviac
5. ak o pár mesiacov nechceš riešiť rosenie skiel, tepelné mosty, vlhkosť či nebodaj plesne a prosiť nás o radu, keďže predajca okien Ti určite reklamáciu neuzná, choď od toho preč
6. mňa by napr. zaujímalo, prečo pôvodný objednávateľ okná nechce - čo je to za dodávateľa - je to výrobca s certifikátom alebo len nejaký pokútny predajca poľských okien?
7. estetickú stránku neriešim - to je to najmenej - keďže okná sú orientované rozdielne, napr.jedno môže byť do ulice a druhé do dvora či záhrady, nemuselo by to možno ani tak vadiť, to je vec vkusu... Ale je pravda, že ako sa to raz osadí, tak to budete mať celé desaťročia... Pozri sa vo svojom okolí, či má niekto takto riešené okná a či sa Ti to páči...
Peggynka
08.08.14,07:00
Keby si išla z Tatr. Polianky dole,v Gerlachove na začiatku je dom,ktorý má každé okno iné. :eek: Ako som tadiaľ chodila z roboty,tak som sa smiala,že asi robil na stavbe hotela Hubert a toto im zvýšilo :),
ktovie,či to má skolaudované...
lujza.j
08.08.14,07:19
Zvysilo...alebo si niekto nevsimol a nechybalo:D
lusia155
08.08.14,07:24
Je pravda ze pridem o nejake svetlo ale predsa neviem ci to bude az tak moc lebo tie izby su dost svetle. To zalezi hlavne od orientacie okna. Dalsia vec je ze ten predajca tie okna aj vyraba. Je tam nemecky profil, ziadny poliak. Vybavuje mi to znamy a on od neho ma tiez takto okna lenze jemu sa usli 150 cm. Dost ma to odradza ze je to 120 cm. Ale zas na druhu stranu su siroke 220 cm, co si myslim nie je malo. A co sa tyka zaruky tak kazdy predajca dava zaruku 2 roky. Myslim ze tie vady sa vacsinou prejabuju po urcitej dobe.
Oliwa
08.08.14,07:28
Štandardná záruka na okná /aj Salamander/ je 5 rokov. 2 roky je spravidla čas, keď sa objavia prípadné prvé vady - rosenie, sadanie... Ostatné vady - krivenie či skrútenie rámov, zmena farby neskôr... Si si istá, že záruku dostanete aj pri svojpomocnej montáži?
lujza.j
08.08.14,07:59
Nemecky profil neznamena,ze to nevyraba poliak....to ked su izby dost velke tak o to vacsie maju byt okna....ved logika.....
Oliwa
08.08.14,08:09
Lui, mám dojem, že lusia je už rozhodnutá... Tu je asi každá rada drahá. Ak niekto okná vyrába na zákazku, tak ich spravidla nepredáva štýlom komu sa aké ujdú... Okno 220 x 120 cm za 100 € ???
lujza.j
08.08.14,08:12
Oliw...to je uplne jasne...tu ide mozno o to ze chcu predat nejaky "omyl" z inej objednavky...so zlavou...a su radi sa niekto nato namotal....
Peggynka
08.08.14,10:01
Alebo aj zaplatil zálohu a potom neprevzal z nejakého dôvodu...
pavol54
08.08.14,10:06
s tými energetickými úsporami by som veľmi neargumentoval, pretože okno nech je akékoľvek kvalitné je najväčšia tepelná diera
Peggynka
08.08.14,10:19
A výsledok závisí aj od kvality osadenia.
korela
09.08.14,07:31
Pokiaľ by išlo napr. o kuchyňu, tam sa pomerne často navrhujú okná rôznej veľkosti, ale to z dôvodu funkčnosti. Napr nad linkou a hornými radom skriniek, svetlo vniká priamo na pracovnú plochu linky. Býva podlhovasté a nízke. Druhé môže byť veľké aj ako výklad. Lenže tieto návrhy vychádzajú od architekta a stavebné dielo musí byť komlexné. Inak to budete mať ako päsť na oko.
Ver mi, neviem aká je to miestnosť, či spáľňa, obývačka, ale nebudete sa v nej cítiť dobre. Rušivý prvok.
lusia155
09.08.14,09:40
Je to v spalni. Ale spravime to asi tak, ze zoberieme tie 3 velke 120 cm a to stvrte okno si dame na mieru spravit. Len to neviem ci tych 120 nie je malo. Ale tak myslim si ze okno velke 220 x 120 nie je male
qwert1
09.08.14,13:32
ked to domurujes, budes mat menej svetla,ale zas zlepsis unik tepla v zime. Okno ma priblizne 3krat horsiu izolaciu ako stena, pravdaze zaleci od okna a zateplenia. Ak nemas velku hrubku muriva tak to nemusi byt problem,ja som daval ale radsej u seba viac okien ako bolo a vacsie. Plastove maju aj hrubsi ram ako mavali drevene tusim,takze sa svetlost znizuje.Ono v bytovke ked sme byvali tam boli v kazdej izbe velke okna ,na celu jednu stenu pomaly a ta svetlost bola idealna ,aj ked ludia na panelaky za sociku nadavaju .Byvali sme na vyssom poschodi takze tienenie okolitej zastavby nebola ani zo stromov,co pri dome moze byt. Nevyhoda je horucava v lete ,co je dobre riesit vonkajsimi zaluziami.
mareko
09.08.14,13:44
Akú máš svetlú výšku miestností? Pri výške cca 245 cm a menej by to mohlo byť s tým dostatkom svetla OK. Ak máš ale výšku oveľa vyššiu, tak by ti to svetlo mohlo naozaj chýbať.