miruska310
07.08.14,23:28
otec mi daroval dom, keď bola mama v zahraničí, bol v jeho vlastníctve, teraz sa mama vrátila po 6 rokoch, naše vzťahy sa zmenili, s mojej strany nie, ale z jej, boli sme pri nej psychicky týraní 3 mesiace, a teraz sme sa odsťahovali, pretože sa tam nedá žiť, obidvaja sú v dobrom zdravotnom stave a mama ma chce pripraviť o dom, za tie roky sme do domu investovali veľké peniaze a teraz sme museli odísť, neviem čo mam teraz robiť, dom ma oveľa väčšiu hodnotu ako mal, ale fungovať sa v ňom nedá, môžu sa domáhať vrátenia daru, keď som sa odsťahovala? a môžem sa ja domáhať peňazí čo som investovala ?
Zuzanka_ba
07.08.14,22:01
Ak bol dom vo výlučnom osobnom vlastníctve otca a ten ti ho daroval, tak je dom teraz výlučne tvoj. Nemusíš v ňom mamu ani ďalšie osoby strpieť, až na výnimky, ako napríklad svojho manžela či dieťa:)

Avšak, v prípade konfliktu by otec mohol žiadať o vrátenie daru - vyhodenie člena rodiny, manželky darcu z domu je asi hrubé porušenie dobrých mravov, tak by mohol byť úspešný.

V prípade vrátenia domu by si preukázateľnú sumu zhodnotenia nad rámec bežnej údržby mohla žiadať zas ty naspäť.

Ak je dom tvoj, môžeš ho napríklad predať, s tým, že zriadiš bremeno doživotného užívania pre rodičov. Aj keď z finančného hľadiska by sa to neoplatilo - ak by sa kupec našiel - ale aspoň by si dostala späť investovanú sumu.


OZ
DAROVACIA ZMLUVA
§ 628
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
§ 629
Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Chobot
08.08.14,06:23
Keď ti otec daroval dom, tak je tvoj (ak si 1/1 podielový vlastník - teda 100%). To, že si sa odsťahovala, nie je dôvodom, aby si vracala dar. Dom môže byť tvoj aj keď v ňom nebývaš.

Navyše - mama sa nemôže dožadovať vrátenia daru - darca bol otec, jedine on by mohol žiadať vrátiť dar späť.

Nič nevracaj - skôr ty by si mohla mamu z domu vysťahovať, keďže nemá žiadny právny titul, ktorý by ju oprávňoval k užívaniu domu (vlastníctvo, nájomná zmluva a pod.).
misoft
08.08.14,12:39
otec mi daroval dom, keď bola mama v zahraničí, bol v jeho vlastníctve a môže si s nim robiť, čo uzná za vhodné.., teraz sa mama vrátila po 6 rokoch, naše vzťahy sa zmenili, s mojej strany nie, ale z jej, boli sme pri nej psychicky týraní 3 mesiace, a teraz sme sa odsťahovali, pretože sa tam nedá žiť, obidvaja sú v dobrom zdravotnom stave a mama ma chce pripraviť o dom nemá nárok - je to TVOJ majetok! Nie jej., za tie roky sme do domu investovali veľké peniaze a teraz sme museli odísť, neviem čo mam teraz robiť, dom ma oveľa väčšiu hodnotu ako mal, ale fungovať sa v ňom nedá, môžu sa domáhať vrátenia daru, keď som sa odsťahovala? Na vrátenie daru sú určité podmienky a o vrátenie žiada darca, nie obdarovaný, alebo nejaká tretia osoba... a môžem sa ja domáhať peňazí čo som investovala ?
V texte.
Ty - ako výhradná majiteľka domu - máš naň výlučné právo. Matka naň nemá žiadne právo. Ty ako majiteľka - môžeš matku odhlásiť z trvalého pobytu (ak je prihlásená). Ak nie je prihlásená - vyzvi ju na opustenie domu, nakoľko ho užíva neoprávnene, bez nájomnej zmluvy, bez tvojho súhlasu. Taktiež môžeš na ňu podať tr. oznámene - neoprávnené užívanie cudzieho majetku.
Zuzanka_ba
09.08.14,16:49
TO nie je správna cesta, ak bude nutné, vypratania sa môže domáhať na občianskom súde, podľa § 126 OZ. Vypratanie potom robí exekútor.
Katy a R
09.08.14,17:43
Nájdi kupca - a môžeš predať ten dom .
Môže š aj mame - ak bude chcieť a má peniaze?
ale so vzťahmi je to strašné:mee: - treba myslieť aj na to - že je to tvoja rodina - iných rodičov mať nebudeš.
doplním: alebo môžeš žiadať nájomné - ak teda máš kde bývať - a to spolubývanie nie je možné ..
Peggynka
09.08.14,17:43
Na to,aby si dostala odpoveď,je tu málo informácií;
dom otec daroval len tebe,alebo tebe s manželom (boli sme týraní a odsťahovali sme sa-kto?Ty s manželom?)
aká bola predstava otca,že zostane v dome bývať? Má zriadené vecné bremeno?
Ty máš dom do ktorého si investovala a bývaš v podnájme? Kto má zmluvu s elektrárňami,vodárňami,plynármi,kto platí poplatky RTVS a dane z nehnuteľnosti a za odvoz TKO?
Mama sa vrátila a spolu žijú? A akým spôsobom ťa chce o dom pripraviť?
Tak si daj schôdzku s otcom a vyzisti,ako si to predstavuje ďalej.Spočítaj si,koľko si investovala a trvaj na tom,že za týchto okolností to budeš riešiť inak.Však uvidíš,čo ti povie.