panda85
08.08.14,01:28
mám otázku, je možné nahlásiť na príslušnom úrade jedného z manželov - pričom nahlásenie by podal jeden z manželov na zmenu trvalého pobytu/ prechodný pobyt na konkrétnej adrese. je to hlavne z dôvodu, že jeden z nich sa odsťahoval a nebýva na trvalom pobyte, "spríjemňuje život" ako sa len dá a neplatí ani nijak neprispieva na chod domácnosti, nepričiňuje sa ani o údržbu nehnuteľnosti.
avalik
08.08.14,03:49
Predpokladám, že nie si vlastník nehnuteľnosti na "konkrétnej adrese" a ani nedisponuješ OP svojho manžela, takže nevybavíš nič. Neostáva Ti nič iné len sa s ním dohodnúť.

253/1998 Z. z.Zákon o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky - http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253
Peggynka
08.08.14,07:15
Ak si výlučnou vlastníčkou bytu/domu,tak najprv rozvod a tak môžeš riešiť ďalej...
panda85
09.08.14,15:40
nie som vlastníčka celej nehnuteľnosti, ale spadá to pod BSM.
Peggynka
10.08.14,06:53
Ja by som si v záujme svojho zdravia usporiadala život; rozvod,rozdelenie BSM ...(odsťahovanie resp. vyplatenie atď).Život je krátky na to,aby som ho strávila riešením priekov s niekým,koho som niekedy milovala :mee: Aj keby som niečo stratila.
luja5
10.08.14,08:09
panda85 (Včera 18:40) nie som vlastníčka celej nehnuteľnosti, ale spadá to pod BSM.

Ak ide o nehnuteľnosť (časť nehnuteľnosti), ktorej spoluvlastníkmi sú manželia, nedá sa, aby len na základe vlastného rozhodnutia jeden druhému zrušil trvalý pobyt v tejto nehnuteľnosti a zmenil ho na prechodný pobyt. Aspoň týmto smerom som pochopila zadanie otázky. Nedalo by sa to len tak jednoducho a automaticky, ani keby sa manželia rozviedli. Môžeš si k tomu pozrieť ust. § 7 zákona č. 253/1998 Z.z., z ktorého vyberám:

§ 7
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti,
(2) Pri podaní návrhu na zrušenie trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. f) musia byť ohlasovni predložené okrem dokladov uvedených v § 3 ods. 8 aj tieto doklady:
a) právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak bolo manželstvo rozvedené,
b) dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo právoplatné rozhodnutie súdu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak bolo vydané,
c) rozhodnutie súdu o nariadení predbežného opatrenia, ak bolo vydané,
d) dohodu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva, ak bolo vydané.