pildo
08.08.14,10:31
Ahojte elektrikari,

dlhsiu dobu som sa nevenoval remeslu, takze uz neovladam uplne normy.

chcem sa opytat, ako urobit rozvody, aby vyhovovali dnesnym normam a samozrejme aby presli reviziou.

viem, ze uz treba pouzivat 3 zilove vodice aj na svetelny obvod (predpokladam, ze stale je aktualne 1,5 vodic z medi).

rovnako viem, ze treba samostatny istic pre zariadenia ako umyvacka, sporak, kotol, pracka a pod. otazne je, musim tahat aj ochranny vodic na ukotvenie kostier tychto zariadeni? ci staci len ked je natiahnuty 3 zilovy 2,5kovy vodic do zasuviek?

prejde mi revizia, ak pouzijem len jeden 25A prudovy chranic? viem, ze ak to urobim takto, tak v pripade problemu to vyhody cely byt, ale pride mi zbytocne davat cca 10 prudovych chranicov, aby som mal kazdy obvod chraneny.

dalej ked bude v kuchyni el sporak, el platna a priprava na umyvacku, mozem to tahat jednym kablom s 6 zilami (zltozeleny, modry + 3 fazy pre samostane spotrebice + faza pre bezne zasuvky) a od prveho spotrebica tahat 4 zilovym (+ 3 zilovy samostatny vodic pre bezne zasuvky v kuchyni), od druheho spotrebica 3 zilovym? ci tahat 5 zilovy vodic pre samostatne spotrebice a samostatny vodic pre svetlo a bezne zasuvky zvlast? predpokladam, ze spajat to mozem pomocou svoriek v krabici, alebo wago spojkami (ako by ste to robili?).

mozem rovnako natiahnut do kupelne jednym kablom viac faz (pre kotol, pracku a zvysne zasuvky)? ci musim tahat kazdy obvod v samostanom kably?

ako som pisal, od vystudovania mi preslo par rokov a prakticky som sa elektrike venoval len minimalne, takze by som bol rad, keby ste mi poradili ako na elektroinstalaciu, aby presla reviziou a zaroven aby som minimalizoval naklady.

dik za pripadne rady a napady.
fetya
09.08.14,11:53
opytaj sa revizneho technika :)
ale teraz uz vazne:
- svetelne obvody - CYKY 3x1,5
- zasuvkove obvody - CYKY 3x2,5
-platna CYKY 5x2,5
- prudovy: ja svetelne obvody napojim len vonkajsie na chranic, vnutorne nie, ani alarm
- ochranny vodic na uzemnenie pracky nepotrebujes, ba dokonca uz ani vodovod, vanu, sprchovy kut je problematicke pospajat, lebo je samy plast
- ja by som tahal samostatny kabel pre kazdy spotrebic, ako pracka, susicka, chladnicka, sporak, kotol
- neries 6 a 4 zilove kable, budes mat vela spojov, pri pretazeni najcastejsie sa zohrievaju, prepalia, tych x metrov kabla ta nezbije
- spojenie kablov wago svorkami, bezna vec, su lepsie, ako skrutkove spoje, ale len wago, a nie napodobneny sa par centov
- kablovanie pre alarm spravit tak, ze ked budu vrtat hmozdenky pre snimace, nech na okoli nie su kable, lebo jedna radost takto trafene kable opravovat
- z rozvadzaca dat prazdnu trubku na povalu, aby neskor ked nieco bude navyse nebolo potrebne rozseka pol baraku
- pripravit nejaku trubku na privod pevnej linky, internetu, domaceho telefonu, aby tam nemuseli listami okraslit steny
Ing. Ľubomír Janoška
09.08.14,13:07
Súhlasím so všetkým a doplním, že môže byť dobré mať viac chráničov - nie kvôli revízii, ale kvôli vlastnej potrebe, aby celá domácnosť nebola bez elektriny kvôli jednému spotrebiču, ktorý preráža a ťažko sa hľadá.
Ja osobne som robil aj pospájanie - oceľové plynové rúrky, medené rúrky od kotla a podobne.
Ak ide o RD, tak treba "do zásoby" nejaké káble natiahnuť v chráničkách na hranicu pozemku - nielen silové, ale aj signálové (koax, UTP/STP, ...).
canbo
09.08.14,17:10
Žiadny rýchlokurz ,ani aktualizačná príprava tu neočakávajte.
Ak sa snažíte mať revíziu ako papier pre kolaudáciu , alebo revíziu ako doklad o bezpečnom zariadení .
Začiatok revízie je prehliadka :a. technická dokumentácia - elektro projekt (prípojka , uzemnenie , bleskozvod ,vnútorne rozvody , vonkajšie rozvody, vrátane rozvodu telefónu ,internetu ,TV a rozvodu malého napätia) , použitý materiál ( vyhlásenie zhody ,technické správy, technické parametre...) , protokol o určení " prostredia " a stavebné povolenie.
b.: porovnanie prevedeného rozvodu s technickou dokumentáciou .
Až následne skúšanie a merania ochrán.
A začínať bez projektu a hneď šetriť na bezpečnosti ,alebo "funkčnosti" ( Prejde jeden chránič revíziou - áno prejde , ale skúste potom hľadať poruchu v x-okruhoch, alebo sa počíta že po revízii sa vyhodí )

Zbierajte tu rady ,ako podklady pre zadanie pre projektanta elektro projektu .

Jedna moja : pre kuchyňu sú predpísané určité okruhy ( šporákov y ,chladiaci , pre umývačku,zásuvkový okruh......... tak namiesto 8 a viac okruhov ťahám jeden a mala podružná ističová skriňa a znej krátke rozvody po kuchynskej linke. Ušetri to materiál a spustu prace.
fetya
09.08.14,18:02
podla mna je zbytocne a a drahsie dat malu podruznu isticovu skrinu
- kde to umiestnit, aby bolo esteticke a po ruke?
- cena skrine, hlavneho vypinaca, prudoveho chranica, kvalitnych isticov, hrubsi privodny kabel - nevidim v tom usporu penazi, ani prace, lebo privodny kabel ajtak musis dat do drazky, tak uz ked hrubsia alebo sirsia drazka, to je jedno, a nie este umiestnit skrinku, ktoru musim schovat, aby nebil do oci
- projektanti - z 10-tich projektov je pouzitelnych asi 2-3, ostatne su prekopirovane, a pre dany objekt velakrat nepouzitelnych