andre111
08.08.14,10:59
Známa je pravdepodobne tehotná - na základe testov, ale ešte nebola u lekára, lebo jej ešte chýba 10 dní do skončenia skúšobnej doby v zamestnaní. Ak pôjde teraz k lekárovi, ale na PN až po skončení skúš. doby, môže jej dať zamestnávateľ výpoveď.
Gabi03
08.08.14,11:07
nie
ivka70
08.08.14,14:09
Oznámiť tehotenstvo je jej právo, nie povinnosť. Povinnost by to bola len v pripade prace na rizikovom pracovisku.
Chobot
08.08.14,14:27
A prečo chce ísť na PN? Veď tehotenstvo nie je choroba.

Na jednej strane musím povedať, že je chránená zákonom. Po skončení SD zamestnávateľ nesmie prepustiť tehotnú zamestnankyňu (za tehotnú sa považuje vtedy, ak to písomne oznámila zamestnávateľovi).

Na strane druhej - čo jej bráni v tom, aby pracovala ďalej, aj po skúšobnej dobe? Ak nechce pracovať, tak nech ukončí PP pomer a môže si doma lebediť. Dnes sú mladé tehotné strašne lenivé pracovať. Všade dokola čo počujem, len čo sa potvrdí tehotenstvo, hneď idú na PN (akože rizikové tehotenstvo). Manželka aj so synom aj s dcérou riadne pracovala až do nástupu na MD, t.j. nejakých 6 týždňov pred pôrodom.

Ak to tá známa spraví, tak to bude pekný podraz voči zamestnávateľovi. A môže očakávať, že keď skončí RD, tak sa s ňou pekne rozlúčia. A ako matka s malým dieťaťom si veľmi ťažko nájde zamestnanie. Dnešní mladí si vôbec nevážia pracovné miesto, len hľadajú spôsob, ako vybabrať so zamestnávateľom.

Nuž, ale môže to spraviť. Kašlať na nejakého zamestnávateľa, ktorý asi rátal s tým, že tam bude pracovať viac, ako len tie 2 mesiace skúšobnej doby.
Tweety
08.08.14,14:33
Počas SD sa môže PP skončiť hocikedy, aj počas DPN, tehotenstva. Po jej skončení už počas DPN , v tehotenstve(ak to písomne oznámi) je v tzv. OD, to znamená, že podľa §64 ZP platí zákaz výpovede.
Gabi03
08.08.14,14:39
tiez mam zo zadania pocit, ze ide o to, ze ak pocas skusobnej doby oznami tehotenstvo, ZL ukonci PP este pocas skusobnej doby a nebude prihliadat na tehotenstvo.
myara
08.08.14,15:12
preco by to mal byt podraz? este je tehotna len kratko, poznam len malo zien, ktore hned ako zistili, ze su tehotne, to bezali oznamovat zamestnavatelovi, a o to viac, ze je v SD, a je vysoko pravdepodobne, ze by ju hned prepustili
ja som to povedala v 5. mesiaci, a nikto to nepovazoval za podraz
ale co sa tyka PN, s tym suhlasim, tiez sa mi zda, ze sa teraz nejako nechce zenam pracovat, kazda hned PN, ale vychadzky by chceli mat cely den
Zuzanka_ba
09.08.14,19:11
tiež súhlasím čo sa týka PNiek, že je to v mnohých prípadoch bohapusté ulievanie, nízka mzda tak ostane radšej doma... sú však prípady, keď je práca nevhodná pre tehotnú, zamestnávateľ ju nemá kam dať, tak sa to v praxi rieši po dohode so zamestnávateľom, ak je ochotný lekár, PN do konca tehotenstva, taká je realita..
bubkoch
09.08.14,20:30
vsak v SD ju moze zamestnavatel prepustit, aj ked mu predtym oznamila tehotenstvo, len to musi náležite písomne odôvodniť ... a dovod si uz nejaky najde ...
no ak u lekara este nebola, tak este zamestnavatelovi nic oznamit nemohla, takze ten kludne moze skuncit PP aj bez dovodu, aj ked je tehotna